ελληνική μουσική
    693 online   ·  210.848 μέλη

    Το MusicHeaven δίνει ρούχα σε συνανθρώπους μας: Δήλωσε Συμμετοχή !

    XeniaRodo
    30.11.2005, 10:14
    Λοιπόν , το http://www.anthropos.gr/ είναι μια σελίδα την οποία θεωρώ πολύ ενδιαφέρουσα αλλα ο λόγος που άνοιξα αυτό το τόπικ είναι κυρίως για να εκφράσω τη δυσαρέσκειά μου για το εξής:

    Yπάρχει μια οργάνωση που λέγεται HUMANA.

    Aυτοί οι άνθρωποι συλλέγουν ρούχα μεταχειρισμένα, ότι εμεις δηλαδή πετάμε, και τα αποστέλλουν σε πολλά σημεία του πλανήτη, ως ανθρωπιστική βοήθεια σε εκείνους που τα έχουν ανάγκη άμεσα.

    Προσπάθησα να μάθω περισσότερα και κυρίως να βρω αυτούς τους κάδους ανακύκλωσης και να πάω να αφήσω τα παλιά μου ρουχαλάκια-αλλα και γνωστών μου που έχουν ένα σωρό.

    Πήρα λοιπόν τηλέφωνο και μου είπαν ότι ο πιο κοντινός κάδος στην περιοχή μου είναι ένας στη Bούλα (έξω από το Δημαρχείο).
    και αυτό γιατί υπήρχαν κάποιοι στη Nέα Σμύρνη αλλά... -αν είναι δυνατόν-
    κάποιοι ενοχλούνταν και τους έβγαλαν...

    Kαι τα πήρα στο κρανίο

    Γι α όνομνα του Θεού, ποιοί είναι αυτοί οι "κύριοι" που τους ενοχλεί κάτι τέτοιο?
    Δεν τους ενοχλούν τόσα άλλα κακά που έχει αυτή η πόλη και τους ενοχλεί αυτό?
    Πόσο ζώον, για να μην πω την άλλη λέξη, μπορεί να είαι κάποιος για να κάνει τέτοιες κινήσεις?
    Έχω γνωρίσει στη ζωή μου κι άλλους τέτοιους ανθρώπους, και είναι οι δήθεν αριστοκράτες, οι δήθεν "Kύριοι" και γενικώς όλα τα δήθεν μαζεμένα.
    Aποβράσματα της κοινωνίας.

    Oύστ!

    -sorry αλλά δεν κρατιέμαι-



    Για να μάθετε που είναι ο πιο κοντινός σας κάδος για τα ρούχα πάρτε ένα τηλεφωνάκι στο 210 55 76 837




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 02-12-2005 15:06 ]
    jorge
    30.11.2005, 10:28
    Ιδέα: Ενόψει Χριστουγέννων, τι λέτε να μαζέψουμε όλοι ρούχα που δε χρειαζόμαστε και να πάμε να τα δώσουμε ΜΑΖΙΚΑ στην Humana ένα Σάββατο μεσημέρι; Και να πιούμε και έναν καφέ βρε παιδί μου...

    Ξένια το οργανώνεις ή βαριέσαι;
    dimitrapan
    30.11.2005, 10:33
    Εξαιρετική ιδέα! Μπράβο Χορχίτο!
    AlienP
    30.11.2005, 10:35
    Μπράβο Jordi μου! Να είναι καλά και η Xenia που έφερε το θέμα στο φως του ΜΗ

    eneni
    30.11.2005, 10:39
    Ωραία ιδέα. Ας μαζευτούμε λοιπόν!


    doritsa78
    30.11.2005, 10:46
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 30-11-2005 στις 10:14 έγραψε:

    Λοιπόν , το http://www.anthropos.gr/ είναι μια σελίδα την οποία θεωρώ πολύ ενδιαφέρουσα αλλα ο λόγος που άνοιξα αυτό το τόπικ είναι κυρίως για να εκφράσω τη δυσαρέσκειά μου για το εξής:

    Yπάρχει μια οργάνωση που λέγεται HUMANA.

    Aυτοί οι άνθρωποι συλλέγουν ρούχα μεταχειρισμένα, ότι εμεις δηλαδή πετάμε, και τα αποστέλλουν σε πολλά σημεία του πλανήτη, ως ανθρωπιστική βοήθεια σε εκείνους που τα έχουν ανάγκη άμεσα.

    Προσπάθησα να μάθω περισσότερα και κυρίως να βρω αυτούς τους κάδους ανακύκλωσης και να πάω να αφήσω τα παλιά μου ρουχαλάκια-αλλα και γνωστών μου που έχουν ένα σωρό.

    Πήρα λοιπόν τηλέφωνο και μου είπαν ότι ο πιο κοντινός κάδος στην περιοχή μου είναι ένας στη Bούλα (έξω από το Δημαρχείο).
    και αυτό γιατί υπήρχαν κάποιοι στη Nέα Σμύρνη αλλά... -αν είναι δυνατόν-
    κάποιοι ενοχλούνταν και τους έβγαλαν...

    Kαι τα πήρα στο κρανίο

    Γι α όνομνα του Θεού, ποιοί είναι αυτοί οι "κύριοι" που τους ενοχλεί κάτι τέτοιο?
    Δεν τους ενοχλούν τόσα άλλα κακά που έχει αυτή η πόλη και τους ενοχλεί αυτό?
    Πόσο ζώον, για να μην πω την άλλη λέξη, μπορεί να είαι κάποιος για να κάνει τέτοιες κινήσεις?
    Έχω γνωρίσει στη ζωή μου κι άλλους τέτοιους ανθρώπους, και είναι οι δήθεν αριστοκράτες, οι δήθεν "Kύριοι" και γενικώς όλα τα δήθεν μαζεμένα.
    Aποβράσματα της κοινωνίας.

    Oύστ!

    -sorry αλλά δεν κρατιέμαι-



    Για να μάθετε που είναι ο πιο κοντινός σας κάδος για τα ρούχα πάρτε ένα τηλεφωνάκι στο 210 55 76 837





    Που στη Ν.Σμυρνη ηταν ο καδος?Μηπως τον ειχα δει.Ναι καλη ιδεα να μαζεψουμε ρουχα.
    GL
    30.11.2005, 10:58
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 30-11-2005 στις 10:28 έγραψε:

    Ιδέα: Ενόψει Χριστουγέννων, τι λέτε να μαζέψουμε όλοι ρούχα που δε χρειαζόμαστε και να πάμε να τα δώσουμε ΜΑΖΙΚΑ στην Humana ένα Σάββατο μεσημέρι; Και να πιούμε και έναν καφέ βρε παιδί μου...

    Ξένια το οργανώνεις ή βαριέσαι;




    Χορχε ορισε συντονιστη-στρια αυτης της προσπαθειας και ειμαι και εγω μεσα και περιμενω οδηγειες για το που και το ποτε.....

    Και Γ...... τις ιδεες!!!!Μπραβο ρε Ξενια!!!
    WildCat
    30.11.2005, 11:14
    Μπράβο Ξένια και Jorge!!!
    Είμαι μέσα, όσον αφορά τη συνεισφορά. Δυστυχώς επαγγελματικές και οικογενειακές υποχρεώσεις δεν μου αφήνουν πολύ χρόνο για καφέ, αλλά θα τσεκάρω τακτικά το topic για λεπτομέρειες.
    Και πάλι συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία
    XeniaRodo
    30.11.2005, 11:16
    AX παιδιά ξέρετε πόσο χαίρομαι που βρήκε τόση ανταπόκριση το θέμα!

    Mπράβο!

    ΛOIΠON

    λέω να ορίσουμε μια μέρα και ώρα, να μαζευτούμε κάπου και ο καθένας να φέρει μαζί του OΣO ΠIO ΠOΛΛA POYXA MΠOPEI!
    Nα τα πάμε στον κάδο και μετά για καφέ!
    Όσοι έχουν αυτοκίνητα και θέλουν ας βοηθήσουν.

    Jorge προτείνω όποιος φέρει τα πιο πολλά ρούχα να έχει ένα δώρο από το MH, έτσι συμβολικά ...

    ANAΛAMBANΩ!!!.... με πολλή χαρά....

    antreas_dr
    30.11.2005, 11:27
    Μέσα!!!
    Και το αυτοκινητο όπως ξέρεις χρόνια τώρα κουβαλάει οτι θέλεις, αυτό δεν θα κάνω?
    GL
    30.11.2005, 11:31
    Και αυτοκινητα εχουμε.....πολλοι εδω μεσα!!
    Αρα δεν τιθεται θεμα μεταφορας των ρουχων!!

    jorge
    30.11.2005, 11:32
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 30-11-2005 στις 11:16 έγραψε:

    Jorge προτείνω όποιος φέρει τα πιο πολλά ρούχα να έχει ένα δώρο από το MH, έτσι συμβολικά ...





    Μέσα. Όποιος φέρει τα πιο πολλά θα του χαρίσουμε ένα μπλουζάκι MusicHeaven, ένα καπελάκι MusicHeaven και μια ζέρμπερα
    XeniaRodo
    30.11.2005, 11:39
    TEΛEIA TEΛEIA TEΛEIA που λέει και το τραγούδι...
    μείνετε συντονισμένοι στο τόπικ αυτό....


    Doritsa κάδοι στη Nέα Σμύρνη μου είπαν ότι ήταν έξω από την εκκλησία της Aγίας Παρασκευής και της Aγίας Φωτεινής -και αλλού-. Iσως υπαρχει ακόμα κανένας εκεί.
    doritsa78
    30.11.2005, 11:47
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 30-11-2005 στις 11:39 έγραψε:

    TEΛEIA TEΛEIA TEΛEIA που λέει και το τραγούδι...
    μείνετε συντονισμένοι στο τόπικ αυτό....


    Doritsa κάδοι στη Nέα Σμύρνη μου είπαν ότι ήταν έξω από την εκκλησία της Aγίας Παρασκευής και της Aγίας Φωτεινής -και αλλού-. Iσως υπαρχει ακόμα κανένας εκεί.



    Οκ ευχαριστω.Ισως να υπαρχει και κανενας εξω απο τα σχολεια.
    XeniaRodo
    30.11.2005, 12:09
    {Λίγα λόγια για τον οργανισμό HUMANA}

    H U MA N A
    People to People - Greece

    Η HUMANA People to People είναι ένας διεθνής μη κερδοσκοπικός οργανισμός, ο οποίος στοχεύει στην προώθηση αναπτυξιακών προγραμμάτων στην Αφρική. Ιδρύθηκε το 1977 στη Δανία. Σήμερα λειτουργεί σε 32 χώρες και προωθεί 150 προγράμματα βοήθειας, στα οποία περιλαμβάνονται δραστηριότητες όπως η οικοδόμηση σχολείων και νοσοκομείων, προγράμματα εκπαίδευσης, προγράμματα για το περιβάλλον, βοήθεια για τα παιδιά, προγράμματα καλλιέργειας κ.ά.


    Η χρηματοδότηση των προγραμμάτων πραγματοποιείται μέσω της πώλησης των μεταχειρισμένων ρούχων που συγκεντρώνει ο Οργανισμός ανά τον κόσμο. Ταυτόχρονα, η HUMANA People to People φροντίζει να αποστέλλει ρούχα σε πολλά σημεία του πλανήτη, ως ανθρωπιστική βοήθεια σε εκείνους που τα έχουν ανάγκη άμεσα.


    Κάθε χρόνο δημοσιεύεται η ετήσια αναφορά του Οργανισμού, η οποία υπογράφεται από ορκωτούς λογιστές, και περιέχει με ακρίβεια την οικονομικά στοιχεία σχετικά για την συμμετοχή των χωρών στα αναπτυξιακά προγράμματα της.

    Η HUMANA People to People - Greece ξεκίνησε τη δράση της στην Ελλάδα το Μάρτιο του 1998. Οι κάδοι ανακύκλωσης ρουχισμού βρίσκονται τοποθετημένοι σε 250 σημεία της Αττικής.

    Στο πρόγραμμα ανακύκλωσης συμμετέχουν περισσότεροι από 20 δήμοι.

    {Σημ. τα παρακάτω σημεία που αναφέρονται ίσως να μην ισχύουν
    για τους λόγους παυ ανέφερα στο πρώτο ποστ του τόπικ,
    και το συγκεκριμένο άρθρο είναι παλιο αλλα δε βρήκα άλλο}

    Ενδεικτικά αναφέρουμε τους Δήμους Πειραιά, Π. Φαλήρου, Κηφισιάς, Χαλανδρίου, Αμαρουσίου, Χαϊδαρίου, Πετρούπολης, Ν. Σμύρνης, Δάφνης, Υμηττού, Αγ. Παρασκευής, Χολαργού, Παπάγου, Ν. Ηρακλείου, Ν. Ιωνίας, Βούλας, Λυκόβρυσης, Πάρου, Κορίνθου κ.ά. Οι κάδοι τοποθετούνται σε πολυσύχναστα σημεία, κοντά σε πλατείες, σχολεία, εκκλησίες, πρατήρια βενζίνης, σούπερ-μάρκετ και καταστήματα. Η ανταπόκριση των κατοίκων της χώρας μας είναι πολύ θετική και συγκινητική, και η ποσότητα των ρούχων που συγκεντρώνεται καθημερινά και από πολλές πόλεις τις Ελλάδας, χάρη στη βοήθεια που προσφέρουν ανθρωπιστικά σωματεία, ενορίες, σύλλογοι γονέων, ΚΑΠΗ αλλά και ιδιώτες, είναι αναντίρρητα αξιόλογη. Μέσα στο 2001 η HUMANA People to People - Greece κατάφερε να συγκεντρώσει 1.000 τόνους μεταχειρισμένου ρουχισμού. Πρόκειται, στην πραγματικότητα, για μια ουσιαστική προσπάθεια μετατροπής της μηδενικής αξίας των ρούχων σε πολύτιμη βοήθεια για τους συνανθρώπους μας.

    Στοιχεία επικοινωνίας:
    Διεύθυνση: θέση Ποταμιά, 19300 Ασπρόπυργος Αττικής
    Χώρα: Ελλάδα
    Τηλέφωνο: 2105576837
    FAX: 2102833858

    Email: humanag@mbn.gr
    {στο email αυτό έστειλα αλλά δεν έχω πάρει απάντηση γι'α υτό προτιμήστε το τηλέφωνο}
    santourman
    30.11.2005, 12:27
    Μπράβο ρε παιδιά... αν μπορέσω θα βοηθήσω κι εγώ που είμαι από μακριά....
    Μου θυμίσατε μια άλλη καλή Χριστουγεννιάτικη πράξη που είχαμε κάνει πέρσυ.... (τώρα βαριέμαι να ψάχνω το link - αναφέρομαι φυσικά στα χρήματα που είχαμε μαζέψει για τους τσουναμοπαθείς )
    jorge
    30.11.2005, 12:30
    Αυτό που αναφέρει ο Μπάμπης είναι εδώ.
    AlienP
    30.11.2005, 12:36
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 30-11-2005 στις 12:09 έγραψε:

    {Λίγα λόγια για τον οργανισμό HUMANA}

    Στοιχεία επικοινωνίας:
    Διεύθυνση: θέση Ποταμιά, 19300 Ασπρόπυργος Αττικής
    Χώρα: Ελλάδα
    Τηλέφωνο: 2105576837
    FAX: 2102833858

    Email: humanag@mbn.gr
    {στο email αυτό έστειλα αλλά δεν έχω πάρει απάντηση γι'α υτό προτιμήστε το τηλέφωνο}





    Εμένα μου απάντησαν παντως... Ο κυριος Παν. Αργύρης.

    Παιδιά που θα μαζευτούν τα ρούχα; Έχω να δώσω κι εγώ και φίλοι μου...
    Marial
    30.11.2005, 12:37
    Υπάρχει περίπτωση να οργανωθεί αυτό Πανελλαδικά? Στο ΜΗ υπάρχουν άτομα, αν όχι από όλες, από τις περισσότερες πόλεις της Ελλάδας. Μήπως θα μπορούσαμε να το οργανώσουμε αυτό? Σίγουρα θα υπάρχουν πολλά άτομα που ενδιαφέρονται και αν δεν ενδιαφέρονται, αρκετός κόσμος θα έχει ρούχα που απλώς γεμίζουν τις ντουλάπες! Τι λέτε? Christmas spirit!!!
    XeniaRodo
    30.11.2005, 12:40
    Kύριε siteάρχα -δηλ. Jorge- θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ δια την οργάνωσιν αυτής της ενέργειας αλλά όπου δείτε ότι χρειάζεται παρακαλώ δώστε μια χείρα βοηθείας ως πιο έμπειρος.

    Θα έλεγα λοιπόν ή μάλλον θα ρωτούσα, πριν κανονίσουμε μια ημερομηνία, αν θα πρέπει να φτιάξουμε λίστα με αυτούς που ενδιαφέρονται να συμμετέχουν.
    Στην αρχή μόνο με ρούχα και αν χρειαστεί -μακάρι- με αυτοκίνητα στη συνέχεια...

    what do yoy think?





    επισυναπτόμενα: humana_logo.jpg