ελληνική μουσική
    749 online   ·  210.832 μέλη

    Cubase, Logic, Reason ή Mega Studio?

    Music-man
    30.11.2005, 12:16
    Αγαπητοί φίλοι,
    ασχολούμαι εδώ και αρκετά χρόνια με τη μουσική τεχνολογία. Θέλω να ρωτήσω: Προκειμένου να γίνει διδασκαλία σε παιδιά ποιό πρόγραμμα θα προτείνατε σαν πιο φιλικό και εύκολο στη χρήση;

    Και κάτι ακόμα. Όλοι ξέρουμε τα VSTi και τα Refills αλλά το πού τα βρίσκουμε τα καθιστά δύσκολα. Προσωπικά δεν ξέρω κάποιο site με δωρεάν software και όταν βρίσκω κάτι τέτοιο τότε πρόκειται για λογισμικό τελευταίου επιπέδου.

    Άσχετο. Είδα απορίες με latency και απορίες για το Cubase SX.3. Θα χαρώ να μου στείλετε mail και να άπαντήσω σε τυχόν ερωτήσεις σας.

    Και κάτι προς τους υπεύθυνους του site. Γιατί δεν φτιάχνουμε μια virtual library με VSTi και Refills για τα άτομα που ασχολούνται και θέλουν να ασχοληθούν με τη μουσική τεχνολογία;

    Φιλικά

    Γιάννης
    vasilis23
    30.11.2005, 15:40
    εγω χρησιμοποιω ενα προγραμμα που λεγεται audacity και ειναι αρκετα καλο για τις απλες ηχογραφησεις!
    jorge
    30.11.2005, 16:38
    Quote:

    Το μέλος Music-man στις 30-11-2005 στις 12:16 έγραψε:

    Και κάτι προς τους υπεύθυνους του site. Γιατί δεν φτιάχνουμε μια virtual library με VSTi και Refills για τα άτομα που ασχολούνται και θέλουν να ασχοληθούν με τη μουσική τεχνολογία;




    Γιάννη μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος; Πάντως υπάρχει ήδη η ενότητα Downloads, όπου μπορούμε να βάζουμε αρχεία...
    Vasx
    01.12.2005, 07:48

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vasx στις 01-04-2012 08:20 ]


    Music-man
    01.12.2005, 11:32
    Μετά από μια μέρα σκέψης κατάληξα στα εξής ( και μετά από εγκατάσταση και πειραματισμό πάνω σε ποικίλα μουσικά software...)

    Θα συμφωνήσω. Cubase και πάλι cubase. Αρχικά...rewire mode, απίστευτο response στα VSTi, πληθώρα DX Plugins που δεν γονατίζουν τον υπολογιστή ή το πρόγραμμα μα και τόσα άλλα...

    Σκέφτηκα...

    Cool Edit ή Wavelab? αν το όνειρο μου είναι να πειράζω κυματομορφές και να τις εξαγάγω σε διάφορα μουσικά format τότε... ας το να πάει...άστο...

    Logic, Gigastudio και Sonic Foundry...Καλά...Όλα καλά...Αλλά το cubase δεν το πλησιάζουν...

    Τέλος... Ο απίστευτος συνδυασμός...Οι έμπειροι θα με καταλάβουν...

    Πλατφόρμα Cubase SX.3 με Rewire Mode τα Fruity Loops, το VSampler και ίσως το καλύτερο virtual rack, το Reason V3.!

    Είμαι ανοιχτός σε διάλογο του παραπάνω φονικού συνδυασμού!

    Όσο για τα downloads. Πράγματι. Αυτά που βρίσκω όχι είναι της πλάκας...του γέλιου και των πανηγυριών είναι! Κάτι προς τους administrators. Ναι. Υπάρχει ο τομέας των downloads αλλά δυστυχώς -ίσως λόγω ενθουσιασμού- σας πρότεινα να φτιάξουμε τη virtual βιβλιοθήκη. Δεν μπορεί αυτό να γίνει επειδή: μιλάμε για προγράμματα με μεγάλο όγκο (πολύ συχνά μερικά GB) και επειδή θα υπάρχουν προβλήματα διανομής λογισμικού χωρίς τα απαραίτητα πνευμαυτικά δικαιώματα.

    Η συζήτηση και τα μηνύματα σας ήταν κατατοπιστικά.

    Για ό,τι άλλο θα χαρώ να τα ξαναπούμε.

    Γιάννης.
    aprovleptos
    23.02.2006, 04:44
    ....geia se olous.. exo na proteino kati... kat arxin simfono ki ego sto Cubase san programma ekmathisis(an kai to nuendo to idio den einai ?) . oson afora gia ta vsti giati den antallazoume metaksi mas na isixasoume ? ego exo to atmoshere, to stylus, to trulogy, sampletank, nirtual guitar, bfd drums(to ena dvd) , groove agent kai alla kala ixakia. an menei kaneis konta mou(sinora n.smirnis me p.faliro as mou pei na kanoume mia sinantisi . exo stisei ena Mikro studiaki spiti mou (consola behringer 4+2 kanalia +99effects, ixeia flat behringer , roland jv-35 kai to pc aki mou.). auta. :)