ελληνική μουσική
    744 online   ·  210.849 μέλη

    Είστε υπέρ του γάμου;

    Kerato
    29.12.2005, 15:25
    Από πίτα που δεν τρως τί σε νιάζει κι αν καεί???
    Παλιά έλεγα ότι δε θα το κάνω ποτέ...Τώρα που έχω βρει το μισό μου πορτοκάλι δε μ'απασχολεί το αν θα γίνει ή όχι. Για μένα είναι ένα καθαρά νομικό ζήτημα που αν έχω τη σχέση μου υγειή δε θα κολλήσω σε τέτοια πράγματα.
    Να απαντήσω όμως στο Red Rose. Ξέρω ζευγάρια που ήταν μέλι-γάλα για πολλά χρόνια και μετά το γάμο διαλύθηκαν στο πι και φι!!!Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό, υποθέτω όμως ότι παρεμβάλλονται, στη σχέση του ζευγαριού, έντονα οι συγγενείς με το επιχείρημα του "είμαστε μια οικογένεια τώρα!!!!"
    Kerato
    29.12.2005, 15:27
    ΥΓΙΗ εννοούσα!!! Με συγχωρείτε για το ορθογραφικό λάθος...
    Πάντως αφού παντρέυτηκε και η αδερφή μου...Τί να πω?
    ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ...ακόμη κι από μένα!!!!
    melanie1325
    29.12.2005, 15:32
    υπέρ του γάμου την κατάλληλη ώρα κ με τον κατάλληλο άνθρωπο
    αν κ όποτε έρθει αυτή ΚΑΙ αν κ όποτε έρθει αυτός!
    Amelie
    29.12.2005, 22:10
    Συμφωνώ με την προλαλήσασα!
    alexia-vicky
    01.01.2006, 21:13
    συμφωνω με τις 2 προλαλησασες
    prigipessa
    07.01.2006, 14:54
    Ο γαμος οταν γινετε απλα γα να γινει,δηλαδη μονο και μονο για να φορεσουμε νυφικο εμεις οι γυναικες ή για να χορεψουμε το καθιρωμενο βαλς ως ζευγαρι, με αλλα λογια για να πραγματοποισουμε αυτο που βλεπουμε στις ταινιες τοτε δεν εχει κανενα νοημα,ισα ισα ειναι μια ανιαρη κοινωνικη εκδηλωση...
    Κι ομως ο γαμος δεν ειναι αυτο...ειναι ενα μυστηριο που υποδειλωνει την ολοκληρωτικη και παντοτινη εννωση του ζευγαριου.Στην εκκλησια διαβαζονται ευχες απο τον ιερεα και απο τον ψαλτη οι οποιες προετημαζουν το ζευγαρη για τη μελλη γενεσθε,δηλαδη τις δυσκολιες που θα προκηψου αλλα συναμα τους αποκαλειπτουν και τον τροπο αντιμετωπισης ...Θελω να πω οτι ο γαμος ως μυστηριο εχει νοιμα μονο οτον γινεται κατανοητη η πραγματικη του αξια κι οχι οταν πραγματοπιηται μονο για επιδειξη.
    Μεσα στον γαμο πρεπει να κοψεις το ''ΕΓΩ'' σου για να τα καταφερεις...
    mitaou
    08.01.2006, 22:29
    Ν' απαντησω κι εγώ μ' έναν στίχο από ενα τραγούδι:
    "..ο,τι αρχίζει ωραίο τελειώνει με πόνο
    οι πικραμένες καρδιές το ξέρουνε μόνο.."
    Αν αντικαταστήσουμε το "πικραμένες καρδιές " με "παντρεμένες ψυχές" Θα ταιριάζει απόλυτα με το θέμα μας!
    KIT_KAT
    09.01.2006, 14:14
    Φυσικά!! Ειδικά των φίλων!! Χάσαμε όλα τα κιλά των γιορτών
    EffieKakaflika
    09.01.2006, 14:34
    Μόνο όταν υπάρχει λόγος (δηλαδή ένα παιδί) και οι προϋποθέσεις που έθεσαν οι προλαλήσασες melanie1325, amelie και alexia-vicky...
    Κατά τα άλλα οι εμπειρίες μου από γάμους (ευτυχώς όχι δικούς μου) είναι οι χειρότερες και έχω μια σχετική άρνηση για το θέμα.