ελληνική μουσική
    338 online   ·  210.815 μέλη

    Δε σας ενοχλεί ο Αχταρμάς;

    tasosstav
    06.12.2005, 01:59
    Δε σας ενοχλεί ο Αχταρμάς;

    Βίσση,Κότσιρας,Ρουβάς,Παπακωνσταντίνου Β.
    καλεσμένοι στις 4 πρώτες εκπομπές του Μεγαλίσιους Τσάρτ του Μέγκα.
    Θέμις Γεωργαντάς λέγεται ο λόγος που τους ένωσε
    Και έρχομαι να ρωτήσω..

    Δε σας ενοχλεί ο Αχταρμάς;
    jorge
    06.12.2005, 10:33
    Η αλήθεια είναι πως δε με ενοχλεί. Κι αυτό γιατί δεν βλέπω εκπομπές αφιερωμένες στον "πολιτισμό" (;) σε όλα τα κανάλια. Μόνο ΝΕΤ και ΕΤ1 με καλύπτουν. Και ΕΤ3.

    Πάντως σαν ιδέα, δε μου φαίνεται και τόσο καλή η παρουσία του Βασίλη εκεί... Είναι λίγο δύσκολο να βλέπεις το Βασίλη από τη μία στα Φεστιβάλ της ΚΝΕ και από την άλλη δίπλα σε τύπους στυλ Γεωργαντά... Οι υπόλοιποι (Βίσση, Κότσιρας κλπ) μάλλον ταιριάζουν πιο πολύ στην συγκεκριμένη εκπομπή.
    ph
    06.12.2005, 12:29

    Ούτε εμένα μ' αρέσει ο εν λόγω αχταρμάς (ούτε εκείνος των βραβείων ΑΡΙΩΝ). ΄Αλλοι αχταρμάδες μου αρέσουν και αχταρμάς είναι τα ακούσματα μου. Πάντως η εν λόγω εκπομπή είναι μαύρο χάλι.
    thank
    06.12.2005, 13:27
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 06-12-2005 στις 10:33 έγραψε:

    Η αλήθεια είναι πως δε με ενοχλεί. Κι αυτό γιατί δεν βλέπω εκπομπές αφιερωμένες στον "πολιτισμό" (;) σε όλα τα κανάλια. Μόνο ΝΕΤ και ΕΤ1 με καλύπτουν. Και ΕΤ3.




    Αψογο :):):)
    Amelie
    06.12.2005, 14:48
    Εφόσον η επιλογή σε αυτό το θέμα είναι δική μας, γιατί να μας ενοχλεί? Γι'αυτό υπάρχει το τηλεκοντρόλ. Το καυσαέριο, η ηχορρύπανση,ο καπνός κτλ.ενοχλούν πραγματικά γιατί δε σβήνουν με το πάτημα ενός κουμπιού.
    doritsa78
    06.12.2005, 21:28
    Ο Κοτσιρας με τον Παπακωσταντινου μ'αρεσε που πηγαν εκει.Οι αλλοι τι τους ηθελε?
    Exartate
    06.12.2005, 22:41
    Μα Ελληνικη ΤV χωρις αχταρμα δεν λεει........εξαλλου ο Παπακωνσταντινου και ο Κοτσιρας αξιζουν..... ειχε και αλλους καλεσμενους? Δεν τους προσεξα...
    doritsa78
    07.12.2005, 14:34
    Quote:

    Το μέλος Exartate στις 06-12-2005 στις 22:41 έγραψε:

    Μα Ελληνικη ΤV χωρις αχταρμα δεν λεει........εξαλλου ο Παπακωνσταντινου και ο Κοτσιρας αξιζουν..... ειχε και αλλους καλεσμενους? Δεν τους προσεξα...



    Και καλα εκανες.
    XeniaRodo
    07.12.2005, 14:51
    Δεν με ενοχλέι τόσο. Eίναι σχετικά αξιοπρεπής εκπομπή.

    Δε συμπαθώ τον συγκεκριμένο παρουσιαστή.

    Προσωπικά με ενοχλούν άλλες εκπομπές πολύ περισσότερο, μάλλον δε με ενοχλούν οι εκπομπές, με ενοχλεί το ότι έχουν ακροαματικότητα...
    ageras
    07.12.2005, 14:55
    Δεν μ'ενοχλει καθόλου γιατί πρέπει κι αυτοί η καλλιτέχνες που υπηρετούν ένα άλλο είδος μουσικής να προβάλλονται κάπως.Οπότε δεν βρίσκω κάτι μεμπτό σ'αυτό

    μικρή πατρίδα σώμα μου κι αρχή,η γη μου εσύ,ανάσα μου κι αέρας......


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 10-12-2005 17:21 ]
    nicolpet
    10.12.2005, 17:10
    Με ενοχλεί αφόρητα ο μουσικός αχταρμάς και η ενοχλητική ηχορύπανση όλων αυτών των δήθεν που το παίζουν τραγουδιστές και δεν έχουν ιδέα από μουσική!
    Αλλά αυτό που με κάνει και απορώ είναι πως ενώ οι περισσότεροι, όταν μας ρωτούν απαντάμε ότι μας αρέσει η καλή μουσική και ότι οι περισσότεροι από τους σύγχρονους σταρ εκπροσωπούν ένα ψεύτικο και εφήμερο είδος μουσικής, ωστόσο υποστηρίζεται ότι "αυτούς θέλει ο κόσμος"! ΠΟΙΟς ΚΟΣΜΟΣ
    thank
    11.12.2005, 15:32
    Χτες ειχε την εκπομπή "Συναντήσεις" ... (ΕΡΤ1 ή ΝΕΤ ... δεν θυμάμαι ...) .. Τα ειπε σχεδόν όλα. Και μια αναφορά στην ιστορία της Φαραντούρη .. εκπληκτική. Τελος πάντων ...

    Το ξανασκέφτηκα, με ενοχλεί .. αλλα το θέμα τελικά ειναι πως ο αχταρμάς υπάρχει στα περισσότερα .. οχι μονο στη μουσική ... Σε όλα, ειδικα στην τηλεόραση και οχι μόνο εκει .. στο σύνολο της κοινωνικής ζωής.

    Πχ βλέπεις μια καλή ταινία και στη συνέχεια ... "παρε να έχεις ..." .. Ειδήσεις ... τα πιό σημαντικά, μαζί με τα πιο ασήμαντα ... (για μας ... ) Πράδειγμα .. ειδήσεις του star .. κάπου στις 8 .. εκει περίπου... Από την επίθεση αυτοκτονίας στο Ιρακ, μέχρι το τι φορεματάκι θα βάλει η τάδε για το τάδε show .. talk shows .. το κάτι άλλο. Τελικά δεν ξέρω αν μένει κάτι η όχι απ όλα αυτά.

    Δικαίωμα επιλογής. (η amelie νομιζω το ανέφερε) .. τηλεκοντρόλ. Και ο jorge έθιξε κάτι τέτοιο. Δεν το παραγνωρίζω. Ναι υπάρχει .. και τελικά ο καθένας επιλέγει αυτό που του αρμόζει καλύτερα. Αλλα τελικά, νομίζω πως ο αχταρμάς δεν ειναι απλά ενα ανακάτεμα διαφορετικών αισθητικών ... ΕΙΝΑΙ Ο ΑΧΤΑΡΜΑΣ ΜΙΑ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ. Και εκει ειναι δύσκολο να βγάλει άκρη κανείς. Οπότε, όσο και αν προσωπικα έχω περιθώρια επιλογής, με ενοχλεί. Με εκνευρίζει δηλαδή. Εντάξει .. θα μου περάσει μάλλον.

    Αλλά τελικά, έστω πως με την tv λύνεται το θέμα. Πιό έξω τι γίνεται ??? Και εκει βέβαια υπάρχει η απάντηση "Επιλέγεις" . Παρέες, ακούσματα, αισθτηικές, τα πάντα. Σωστό. Αλλα απλά .. έχει το ζόρι του.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 11-12-2005 17:00 ]
    kssns
    11.12.2005, 16:19
    Αχταρμάς στη μουσική υπάρχει γιατί και η κοινωνία μας ειναι ένας αχταρμάς διαφορετικών νοοτροπιών, τρόπων σκέψης, πολιτισμών. Το πρόβλημα ειναι οτι σε αυτόν τον αχταρμά υπερισχύουν οι απαίδευτοι. Αλλά νομίζω έτσι ήταν πάντα. Χρειάζεται βέβαια να υπάρχουν και τα γόνιμα εδάφη. Για παράδειγμα, πως να κάνεις σήμερα ένα πολιτικό τραγούδι και να περιμένεις να γίνει επιτυχία όταν οι 8 στους 10 είναι απολιτίκ; Δεν υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες. Ο κόσμος τρέχει πανικόβλητος και θέλει γρήγορους ρυθμούς, γρήγορες σκέψεις, γρήγορα αισθήματα. Και μέσα εκεί τρέχει να προλάβει και η μουσική. Δεν υπάρχουν όμως και οι... "άλλοι"; Φυσικά υπάρχουν. Μόνο που δεν ειναι οι περισσότεροι. Και σε οτι αφορά τη μουσική, υπάρχει ένα μεγάλο λάθος στον τρόπο σκέψης της ελληνικής δισκογραφίας. Γνωρίζοντας οτι το να πουλάει απλά cd δεν επιβιώνει, πλέον λειτουργεί σαν μεσάζοντας της νύχτας. Πλέον αυτό που ενδιαφέρει ειναι η παραγωγή ενός προιόντος που θα αποσβέσει τα λεφτά του στις μεγάλες πίστες. Εκεί που πλέον έχουν ποσοστά όλες οι δισκογραφικές. Έτσι, πλέον τα τραγούδια δεν θα γίνονται για να εκφράζονται και να ταξιδεύουν οι ψυχές μας. Τους παραγωγούς δεν τους ενδιαφέρει τι θέλεις εσύ να ακούσεις όταν είσαι μόνος σου στο σπίτι ή στο αυτοκίνητο. Τους ενδιαφέρει τι θέλει να ακούσει η παρέα όταν θα πάει στα μπουζούκια. Έτσι ένα cd πρέπει να περιέχει δυο τουλάχιστον τσιφτετέλια, δυο ζειμπέκικα, τρία-τέσσερα χασάπικα, καμιά ρούμπα και κανά δυο μπαλάντες. Καθιστε τώρα εσείς και παλέψτε το
    joepass
    12.12.2005, 02:43
    Συμφωνω μαζι σου Νιcolpet...
    Ολοι αυτοι που το παιζουν τραγουδιστες και μουσικοι,
    που σε ορισμενα νυχτερινα κεντρα ανοιγουν φοβερα δυντα τον ηχο για να μην μπορεις να ακους εσυ απο κατω τα φαλτσα τους και τα λαθη που κανουν,
    και αντι να σε διασκεδασουν σου χαριζουν εναν πονοκεφαλο που τον εχεις σαν ενθυμιο για τις επομενες μερες..