ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.849 μέλη

    Γ.Νταλάρας & Spypal στον ΜΕΛΩΔΙΑ 99.2

    jorge
    09.12.2005, 16:25
    Η απάντηση καλλιτεχνών που έχουν συνεργαστεί μαζί του, νομίζω καθιστά άνευ ουσίας τα λεγόμενα των υπολοίπων, συμπεριλαμβανομένου και εμού.

    Επομένως ας πάμε πάλι στο θέμα μας...

    Η συνέντευξη λέει δόθηκε όχι στο κλασικό - μικρό - στούντιο του Μελωδία, αλλά σε ένα πολύ μεγαλύτερο, που χωρούσε και τα 40 άτομα που βρέθηκαν εκεί χθες.

    Επίσης γνωστό και επιφανές μέλος του MusicHeaven είχε αναλάβει να μεταφέρει το μικρόφωνο από καλεσμένο σε καλεσμένο
    xristos
    09.12.2005, 16:45
    Χα χα χα! Γνωστό κι επιφανές ακούω...!
    Λοιπόν γενική τοποθέτηση περί του χθεσινού.

    1ον ήταν εξαιρετική ραδιοφωνική εμπειρία.

    2ον βγάζοντας συμπεράσματα από το χθεσινό και μόνο, για να μην ανοίξουμε ολόκληρη ιστορία, ο Νταλάρας είναι από τους ελάχιστους που ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΝΤΑΙ! Μπορείς να συμφωνήσεις με 1 και να διαφωνήσεις με 1000 (ή και το αντίστροφο) από αυτά που λέει. Αλλά τουλάχιστον λέει. Βαρέθηκα να ακούω συνεντεύξεις ανθρώπων που κάνουν αυτό που πρέπει να κάνουν, χωρίς να τους ξεφεύγει ημιτόνιο. Συνεντεύξεις που ξέρεις τι θα ακούσεις από την αρχή μέχρι το τέλος και που στο τέλος δεν έχεις κρατήσει τίποτα.

    Αυτά τα ολίγα.
    jorge
    09.12.2005, 21:43
    malastrana
    10.12.2005, 00:42
    Όλα καλά και άγια, αλλά όχι και να λέει ότι έχει παράπονα απ' τα ραδιόφωνα. Τουλάχιστον στο Μελωδία και στο Δεύτερο,που ακούω, δεν υπάρχει παραγωγός που να μην παίζει τουλάχιστον ένα τραγούδι του την ώρα...Άλλους για να τους ακούσουμε, κάνουμε παρακλήσεις.
    Trador
    11.12.2005, 21:21
    Quote:

    Το μέλος malastrana στις 10-12-2005 στις 00:42 έγραψε:

    Όλα καλά και άγια, αλλά όχι και να λέει ότι έχει παράπονα απ' τα ραδιόφωνα. Τουλάχιστον στο Μελωδία και στο Δεύτερο,που ακούω, δεν υπάρχει παραγωγός που να μην παίζει τουλάχιστον ένα τραγούδι του την ώρα...Άλλους για να τους ακούσουμε, κάνουμε παρακλήσεις.





    Ισως γιατί αγαπάει με πάθος ό,τι κανει και προσφέρει. Ισως γιατι η εργατικότητα του ανταμοιβεται. Ισως γιατι, γι αυτους τους λογους και την τελειομανία του, καθιερώθηκε, σαν καλιτεχνης, στις συνειδήσεις. Κι οι υστερικές, μονομανεις φωνούλες, δεν ειναι παρά το βάθρο του δικου του θρόνου. Ισως..
    malastrana
    13.12.2005, 00:16
    Θα πω κάτι που μπορεί κάποιους από σας να σας σοκάρει, αλλά παιδιά είναι αλήθεια. Κάποιοι από μας ΔΕΝ τον θεωρούμε το 8ο θαύμα του κόσμου. Εντάξει? Δεν έχουμε κάτι εναντίον του, δεν υπάρχει λόγος να τον υπερασπίζεστε και να τα παίρνετε, δεν τον μισούμε,δεν μας σκότωσε τον πατέρα, δεν μας έχει κάνει τίποτε, δεν μας είναι αντιπαθής, συμπονούμε αφάνταστα τα φτωχά παιδικά του χρόνια, απλά δεν τον θεωρούμε τόσο εξαιρετικό. Ωραία φωνή,καλή έκφραση, κανείς δε λέει το αντίθετο, αλλά όχι ο μόνος. Όχι ο μόνος που αγαπά τη δουλειά του και σίγουρα όχι ο μόνος που προσφέρει...Προσωπικά θεωρώ πολύ ωραιότερες τις φωνές του Μητσιά, του Βασίλη Παπακωνσταντίνου, του Πάριου και του Μητροπάνου, τις χροιές τους και την έκφρασή τους, ΟΚ? Και πολλοί άλλοι πιστεύουν το ίδιο, πιστέψτε με. Και προτιμώ και τα ρεπερτόριά τους, κυρίως των 2 πρώτων. Γούστα είναι αυτά. Και ούτε μπορώ να δεχθώ ότι μόνο αυτός δουλεύει, ΑΝ μπορεί να θεωρηθεί τόσο φοβερή δουλειά το να βγάζει κάθε τόσο live τις συναυλίες του, και να κάνει επανεκδόσεις. Αλλά εντάξει, κι αυτό. Από κει και πέρα όμως, όταν ειδικά στον σταθμό Μελωδία διαφημίζουν με τρείλερ το δίσκο του κάθε ώρα, τον καλούν για τέτοια συνέντευξη και δεν υπάρχει ούτε ΕΝΑΣ παραγωγός, που να μην μεταδίδει τουλάχιστον ένα τραγούδι του την ώρα, για οποιονδήποτε λόγο κι αν το κάνει, (είτε λόγω προσωπικού γούστου, είτε λόγω άριστων δημοσίων σχέσεων,) ε, δεν μπορώ να τον έχω να γκρινιάζει για την κατάντια των ραδιοφώνων. Και να του λέει ο Οδυσσέας, "ειδικά εσύ θα έπρεπε να είσαι ο τελευταίος που παραπονιέται για το ραδιόφωνο" και να απαντά "βεβαίως και έχω παράπονο", ε συγγνώμη, αλλά αυτό είναι τουλάχιστον αχαριστία. Μην αρχίσετε αμέσως να βρίζετε και να τον υπερασπίζεστε, σκεφτείτε το λίγο. Εγώ έτσι κι αλλιώς, κοινό του δεν είμαι, αλλά αν ήμουν και τον άκουγα να μιλά έτσι, θα ένιωθα πολύ άσχημα. Επιτέλους λίγη σεμνότητα δεν βλάπτει κανέναν, ακόμη και τις κορυφές....

    ...και δε μου καίγεται καρφί, αν εσύ περνάς και δε μου ξαναμιλάς...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : malastrana στις 13-12-2005 00:18 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : malastrana στις 13-12-2005 00:21 ]
    Dj_kerveros
    13.12.2005, 00:21
    Quote:

    Το μέλος malastrana στις 13-12-2005 στις 00:16 έγραψε:

    Θα πω κάτι που μπορεί κάποιους από σας να σας σοκάρει, αλλά παιδιά είναι αλήθεια. Κάποιοι από μας ΔΕΝ τον θεωρούμε το 8ο θαύμα του κόσμου. Εντάξει? Δεν έχουμε κάτι εναντίον του, δεν υπάρχει λόγος να τον υπερασπίζεστε και να τα παίρνετε, δεν τον μισούμε,δεν μας σκότωσε τον πατέρα, δεν μας έχει κάνει τίποτε, δεν μας είναι αντιπαθής, συμπονούμε αφάνταστα τα φτωχά παιδικά του χρόνια, απλά δεν τον θεωρούμε τόσο εξαιρετικό. Ωραία φωνή,καλή έκφραση, κανείς δε λέει το αντίθετο, αλλά όχι ο μόνος. Όχι ο μόνος που αγαπά τη δουλειά του και σίγουρα όχι ο μόνος που προσφέρει...Προσωπικά θεωρώ πολύ ωραιότερες τις φωνές του Μητσιά, του Βασίλη Παπακωνσταντίνου, του Πάριου και του Μητροπάνου, τις χροιές τους και την έκφρασή τους, ΟΚ? Και πολλοί άλλοι πιστεύουν το ίδιο, πιστέψτε με. Και προτιμώ και τα ρεπερτόριά τους, κυρίως των 2 πρώτων. Γούστα είναι αυτά. Και ούτε μπορώ να δεχθώ ότι μόνο αυτός δουλεύει, ΑΝ μπορεί να θεωρηθεί τόσο φοβερή δουλειά το να βγάζει κάθε τόσο live τις συναυλίες του, και να κάνει επανεκδόσεις. Αλλά εντάξει, κι αυτό. Από κει και πέρα όμως, όταν ειδικά στον σταθμό Μελωδία διαφημίζουν με τρείλερ το δίσκο του κάθε ώρα, τον καλούν για τέτοια συνέντευξη και δεν υπάρχει ούτε ΕΝΑΣ παραγωγός, που να μην μεταδίδει τουλάχιστον ένα τραγούδι του την ώρα, για οποιονδήποτε λόγο κι αν το κάνει, (είτε λόγω προσωπικού γούστου, είτε λόγω άριστων δημοσίων σχέσεων,) ε, δεν μπορώ να τον έχω να γκρινιάζει για την κατάντια των ραδιοφώνων. Και να του λέει ο Οδυσσέας, "ειδικά εσύ θα έπρεπε να είσαι ο τελευταίος που παραπονιέται για το ραδιόφωνο" και να απαντά "βεβαίως και έχω παράπονο", ε συγγνώμη, αλλά αυτό είναι τουλάχιστον αχαριστία. Μην αρχίσετε αμέσως να βρίζετε και να τον υπερασπίζεστε, σκεφτείτε το λίγο. Εγώ έτσι κι αλλιώς, κοινό του δεν είμαι, αλλά αν ήμουν και τον άκουγα να μιλά έτσι, θα ένιωθα πολύ άσχημα.

    ...και δε μου καίγεται καρφί, αν εσύ περνάς και δε μου ξαναμιλάς...
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : malastrana στις 13-12-2005 00:18 ]





    Πέστα ρε malastrana!!!!
    Dj_kerveros
    13.12.2005, 00:49
    Δεν θέλω να παίξω το ρόλο του δικηγόρου, αλλά αν η πρόταση:
    "...Και να του λέει ο Οδυσσέας, "ειδικά εσύ θα έπρεπε να είσαι ο τελευταίος που παραπονιέται για το ραδιόφωνο" και να απαντά "βεβαίως και έχω παράπονο", ε συγγνώμη, αλλά αυτό είναι τουλάχιστον αχαριστία..."
    δεν εκφράζει την άποψη της malastrana για τη συνέντευξη τότε τί να πω! Μήπως είμαστε λίγο υπερβολικοί!;

    gazakas
    13.12.2005, 00:50
    Επειδή δεν έχω καμιά πρόθεση να μπω σε μια αντιπαράθεση σχετικά με το Νταλάρα (το έχω κάνει πολλές φορές είτε υποστηρίζοντάς τον είτε το αντίθετο) θα κάνω μόνο κάποιες παρατηρήσεις-διευκρινήσεις: Το παληκάρι τραγουδά 37-38 χρόνια, έχει τραγουδήσει σχεδόν όλους τους μεγάλους Έλληνες συνθέτες-στιχουργούς-μελοποιημένους ποιητές (και για να αποφύγω ενστάσεις του τύπου:"ε, βέβαια, αφού χώνεται παντού", θα σημειώσω απλά ότι τις περισσότερες φορές αυτοί τον διάλεγαν), έχει πουλήσει τα κέρατά του (ακούγεται ένα νούμερο που μιλά για 10 εκατομμύρια δίσκους) και έχει την αναπόφευκτη ματαιοδοξία που διαθέτει ο ΚΑΘΕ καλλιτέχνης (μπορεί αυτός σε μεγαλύτερο βαθμό ή με ένα ιδιαίτερο τρόπο). Αν οι μόνοι σταθμοί που τον παίζουν στην Αθήνα είναι ο Μελωδία και το Δεύτερο μέσα στους τόσους σταθμούς που υπάρχουν, λογικό το βρίσκω με βάση τα παραπάνω να γκρινιάζει...

    ΥΓ. Παρά τις διαβεβαιώσεις του malastrana, γιατί έχω την αίσθηση σχεδόν πάντα ότι η κριτική που ασκείται στο Νταλάρα είναι πολύ αυστηρή έως και υπερβολική, για να μην πω εμπαθής; Έχουν υπάρξει φορές που νόμιζα ότι φταίει ακόμα και για την Άλωση της Πόλης ή τη Μικρασιατική Καταστροφή...
    jorge
    13.12.2005, 00:53
    (κάτι έγραψα παραπάνω αλλά καταλάθος το έσβησα, θα επανέλθω)
    jorge
    13.12.2005, 01:18
    Quote:

    Το μέλος malastrana στις 13-12-2005 στις 00:16 έγραψε:

    Και να του λέει ο Οδυσσέας, "ειδικά εσύ θα έπρεπε να είσαι ο τελευταίος που παραπονιέται για το ραδιόφωνο" και να απαντά "βεβαίως και έχω παράπονο", ε συγγνώμη, αλλά αυτό είναι τουλάχιστον αχαριστία.




    Μήπως το παράπονό του αφορούσε ΓΕΝΙΚΑ τους ραδιοφωνικούς σταθμούς και όχι τον Μελωδία;
    Dj_kerveros
    13.12.2005, 01:29
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 13-12-2005 στις 01:18 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος malastrana στις 13-12-2005 στις 00:16 έγραψε:
    [i]
    Και να του λέει ο Οδυσσέας, "ειδικά εσύ θα έπρεπε να είσαι ο τελευταίος που παραπονιέται για το ραδιόφωνο" και να απαντά "βεβαίως και έχω παράπονο", ε συγγνώμη, αλλά αυτό είναι τουλάχιστον αχαριστία.



    Μήπως το παράπονό του αφορούσε ΓΕΝΙΚΑ τους ραδιοφωνικούς σταθμούς και όχι τον Μελωδία;

    [/I]



    Και πάλι πιστεύω πως ο Νταλάρας δεν είναι από τους αδικημένους! Μπορώ να πω πως τραγούδια του, ακούγονται συχνά και από άλλους σταθμούς "λιγότερο έντεχνους". Τί να πουν και άλλοι καλλιτέχνες που ακούγονται αποκλειστικά και μόνο από τον Δίεση, τον Μελωδία και το Δεύτερο!
    jorge
    13.12.2005, 01:37
    Παιδιά μήπως θα πρέπει να ψάξουμε να δούμε τι εννούσε ο ποιητής όταν έλεγε "βεβαίως και έχω παράπονο από το ραδιόφωνο" ;

    Πέρα από το προσωπικό της υπόθεσης (το αν δηλαδή οι σταθμοί παίζουν τα τραγούδια του), μήπως παραπονιόταν γενικότερα για τους ελάχιστους σταθμούς που ασχολούνται πλέον με την καλή ελληνική μουσική; Γιατί δίνουμε μόνο την ερμηνεία που μας συμφέρει;

    You may say I'm a dreamer
    but I'm not the only one...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 13-12-2005 01:37 ]
    Dj_kerveros
    13.12.2005, 01:48
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 13-12-2005 στις 01:37 έγραψε:

    Παιδιά μήπως θα πρέπει να ψάξουμε να δούμε τι εννούσε ο ποιητής όταν έλεγε "βεβαίως και έχω παράπονο από το ραδιόφωνο" ;

    Πέρα από το προσωπικό της υπόθεσης (το αν δηλαδή οι σταθμοί παίζουν τα τραγούδια του), μήπως παραπονιόταν γενικότερα για τους ελάχιστους σταθμούς που ασχολούνται πλέον με την καλή ελληνική μουσική; Γιατί δίνουμε μόνο την ερμηνεία που μας συμφέρει;

    You may say I'm a dreamer
    but I'm not the only one...
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 13-12-2005 01:37 ]





    Αν το εννούσε έτσι δεν νομίζω ότι χρείαζεται καν να το συζητούμε και ούτε νομίζω ότι διαφωνεί κανείς! Όπως και να 'χει όμως, έτσι όπως το είπε δεν ακούστηκε ωραία! Επίσης δε νομίζω ότι δίνουμε ερμηνείες που μας συμφέρουν! Εγώ προσωπικά έχω εκφράσει την άποψή μου για το συγκεκριμένο καλλιτέχνη σε ανάλογο topic και δεν χρειάζομαι να πιαστώ από συγκεκριμένες φράσεις του για να τον κατηγορήσω! Αυτά!

    malastrana
    13.12.2005, 23:07
    Quote:

    Το μέλος Dj_kerveros στις 13-12-2005 στις 00:49 έγραψε:

    Δεν θέλω να παίξω το ρόλο του δικηγόρου, αλλά αν η πρόταση:
    "...Και να του λέει ο Οδυσσέας, "ειδικά εσύ θα έπρεπε να είσαι ο τελευταίος που παραπονιέται για το ραδιόφωνο" και να απαντά "βεβαίως και έχω παράπονο", ε συγγνώμη, αλλά αυτό είναι τουλάχιστον αχαριστία..."
    δεν εκφράζει την άποψη της malastrana για τη συνέντευξη τότε τί να πω! Μήπως είμαστε λίγο υπερβολικοί!;






    Δεν καταλαβαίνω πού το πας ειλικρινά, αυτό το περί αχαριστίας που είπα δεν εκφράζει την άποψή μου για την συνέντευξη, αλλά μόνο για τον 20λεπτο μονόλογο που προηγήθηκε αυτής.
    malastrana
    13.12.2005, 23:19
    Quote:

    Το μέλος gazakas στις 13-12-2005 στις 00:50 έγραψε:

    Επειδή δεν έχω καμιά πρόθεση να μπω σε μια αντιπαράθεση σχετικά με το Νταλάρα (το έχω κάνει πολλές φορές είτε υποστηρίζοντάς τον είτε το αντίθετο) θα κάνω μόνο κάποιες παρατηρήσεις-διευκρινήσεις: Το παληκάρι τραγουδά 37-38 χρόνια, έχει τραγουδήσει σχεδόν όλους τους μεγάλους Έλληνες συνθέτες-στιχουργούς-μελοποιημένους ποιητές (και για να αποφύγω ενστάσεις του τύπου:"ε, βέβαια, αφού χώνεται παντού", θα σημειώσω απλά ότι τις περισσότερες φορές αυτοί τον διάλεγαν), έχει πουλήσει τα κέρατά του (ακούγεται ένα νούμερο που μιλά για 10 εκατομμύρια δίσκους) και έχει την αναπόφευκτη ματαιοδοξία που διαθέτει ο ΚΑΘΕ καλλιτέχνης (μπορεί αυτός σε μεγαλύτερο βαθμό ή με ένα ιδιαίτερο τρόπο). Αν οι μόνοι σταθμοί που τον παίζουν στην Αθήνα είναι ο Μελωδία και το Δεύτερο μέσα στους τόσους σταθμούς που υπάρχουν, λογικό το βρίσκω με βάση τα παραπάνω να γκρινιάζει...

    ΥΓ. Παρά τις διαβεβαιώσεις του malastrana, γιατί έχω την αίσθηση σχεδόν πάντα ότι η κριτική που ασκείται στο Νταλάρα είναι πολύ αυστηρή έως και υπερβολική, για να μην πω εμπαθής; Έχουν υπάρξει φορές που νόμιζα ότι φταίει ακόμα και για την Άλωση της Πόλης ή τη Μικρασιατική Καταστροφή...





    Και για τη δολοφονία του Ιουλίου Καίσαρα επίσης... . Πραγματικά δεν έχω καμιά εμπάθεια και δεν ασκώ καμία κριτική. Όλα αυτά που λες είναι αληθινά. Απλά προσωπικά κάποιους δεν μας συγκινεί και τόσο, όσο άλλοι συνάδελφοί του. Οι τρελές πωλήσεις δε μου λένε τίποτε, όσο για συνεργασίες με τις κορυφές, δεν είναι ο μόνος που είχε. Από κει και πέρα, δεν είναι δυνατόν να θέλει να αλλάξει την πραγματικότητα και να εξαφανιστούν οι σταθμοί που παίζουν σκουπίδια. Και δεν θα έπρεπε καν να ασχολείται με αυτούς τους σταθμούς. Και αν θεωρηθεί ότι ο Μελωδία και το Δεύτερο είναι οι μόνοι σταθμοί που στηρίζουν το καλό τραγούδι, τότε εκείνος βγαίνει πάλι κερδισμένος, διότι τον στηρίζουν πάρα πολύ. Υπερβολικά πολύ σε σχέση με άλλους καλλιτέχνες, οι οποίοι μπορεί επίσης να έχουν κάνει ωραίες δουλειές, που δεν παίζονται καθόλου, απ' αυτούς τους ποιοτικούς σταθμούς και ο κόσμος δεν έχει την ευκαιρία να γνωρίσει. Μόνο σήμερα άκουσα στον Μελωδία 8 φορές διαφήμιση του νέου του δίσκου, και δεν υπήρξε ένας παραγωγός που να μην βάλει τραγούδι. Και χθές το ίδιο. Δηλαδή, πότε θα είναι ευχαριστημένος? Αν μετονομαστεί από Μελωδία, σε Dalaras FM?
    nikos_music
    14.12.2005, 01:28
    Να ρωτήσω κάτι επειδή δεν άκουσα την συνέντευξη
    Τα περι Ρέμου και νυχτερινών μαγαζιών με κοπέλες που "τρίβονται" στους τραγουδιστές τα είπε σε αυτή τη συνεύντευξη ή σε μόνο σε δηλώσεις του στην τηλεόραση;
    Εγώ τα άκουσα στην τηλεόραση και ομολογώ πως δεν εκπλήσομαι...
    Κατ΄εμέ τέτοιες δηλώσεις δεν αρμόζουν στην καλλιτεχνική και μόνο προσφορά του κ.Νταλάρα στο ελληνικό τραγούδι και πόσο μάλλον όταν δικές του επιλογές τις θεωρεί "τέχνασμα" για πειραματισμό και κοινωνικό προβληματισμό προκειμένου να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα.
    Και επιτέλους αυτοί που τον ακολουθούν πιστά θα έπρεπε αντί να κάθονται και να δικαολογούν πάντα τον κ.Νταλάρα να σκεφτούν πως και αυτοί ήταν συμμέτοχοι στο "γλέντι" που ο κύριος Νταλάρας πλέον προσπαθεί να βγάλει από πάνω του σαν να είναι ρετσινιά! Προσβάλει και το ίδιο του το κοινό...κατα πόσο μάλιστα το υπόλοιπο κοινό που πήγε να δει και τους δύο καλλιτέχνες.
    Εγώ πάντως ξέρω πως ένας καλλιτέχνης που αξίζει πραγματικά είναι ταπεινός και μετρημένος. Και μάλιστα όταν είναι και άντρας οφείλει να αναλαμβάνει τις ευθύνες του...
    Τα συμπεράσματα δικά σας...



    jorge
    14.12.2005, 01:48
    Quote:

    Το μέλος malastrana στις 13-12-2005 στις 23:19 έγραψε:

    Από κει και πέρα, δεν είναι δυνατόν να θέλει να αλλάξει την πραγματικότητα και να εξαφανιστούν οι σταθμοί που παίζουν σκουπίδια.




    Είπε ο Νταλάρας οτι θέλει να εξαφανιστούνε σταθμοί; Πού; Πότε;


    Quote:

    Το μέλος malastrana στις 13-12-2005 στις 23:19 έγραψε:

    Υπερβολικά πολύ σε σχέση με άλλους καλλιτέχνες, οι οποίοι μπορεί επίσης να έχουν κάνει ωραίες δουλειές, που δεν παίζονται καθόλου, απ' αυτούς τους ποιοτικούς σταθμούς και ο κόσμος δεν έχει την ευκαιρία να γνωρίσει.




    Και τι φταίει ο Νταλάρας για τις επιλογές των σταθμών; Μήπως πρέπει να κατευθύνεις εκεί τα βέλη σου;


    Quote:

    Το μέλος malastrana στις 13-12-2005 στις 23:19 έγραψε:

    Μόνο σήμερα άκουσα στον Μελωδία 8 φορές διαφήμιση του νέου του δίσκου, και δεν υπήρξε ένας παραγωγός που να μην βάλει τραγούδι. Και χθές το ίδιο. Δηλαδή, πότε θα είναι ευχαριστημένος?




    Είπε ο Νταλάρας οτι δεν είναι ευχαριστημένος με τον Μελωδία; Πού; Πότε;



    jorge
    14.12.2005, 01:53
    Quote:

    Το μέλος nikos_music στις 14-12-2005 στις 01:28 έγραψε:

    Και επιτέλους αυτοί που τον ακολουθούν πιστά θα έπρεπε αντί να κάθονται και να δικαολογούν πάντα τον κ.Νταλάρα να σκεφτούν πως και αυτοί ήταν συμμέτοχοι στο "γλέντι" που ο κύριος Νταλάρας πλέον προσπαθεί να βγάλει από πάνω του σαν να είναι ρετσινιά!




    Νίκο δεν τον δικαιολογούν πάντα. Αντίθετα όλοι έχουμε προβληματιστεί (γι' αυτό και οι τόσες ερωτήσεις περί Αρένας στη συνέντευξη), ενώ αρκετοί έχουν απογοητευτεί (πχ εγώ, που έχω πει οτι για 1 χρόνο δεν θα πάω να τον ακούσω πουθενά).
    gazakas
    14.12.2005, 02:35
    Quote:

    Το μέλος malastrana στις 13-12-2005 στις 23:19 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος gazakas στις 13-12-2005 στις 00:50 έγραψε:
    [i]
    Επειδή δεν έχω καμιά πρόθεση να μπω σε μια αντιπαράθεση σχετικά με το Νταλάρα (το έχω κάνει πολλές φορές είτε υποστηρίζοντάς τον είτε το αντίθετο) θα κάνω μόνο κάποιες παρατηρήσεις-διευκρινήσεις: Το παληκάρι τραγουδά 37-38 χρόνια, έχει τραγουδήσει σχεδόν όλους τους μεγάλους Έλληνες συνθέτες-στιχουργούς-μελοποιημένους ποιητές (και για να αποφύγω ενστάσεις του τύπου:"ε, βέβαια, αφού χώνεται παντού", θα σημειώσω απλά ότι τις περισσότερες φορές αυτοί τον διάλεγαν), έχει πουλήσει τα κέρατά του (ακούγεται ένα νούμερο που μιλά για 10 εκατομμύρια δίσκους) και έχει την αναπόφευκτη ματαιοδοξία που διαθέτει ο ΚΑΘΕ καλλιτέχνης (μπορεί αυτός σε μεγαλύτερο βαθμό ή με ένα ιδιαίτερο τρόπο). Αν οι μόνοι σταθμοί που τον παίζουν στην Αθήνα είναι ο Μελωδία και το Δεύτερο μέσα στους τόσους σταθμούς που υπάρχουν, λογικό το βρίσκω με βάση τα παραπάνω να γκρινιάζει...

    ΥΓ. Παρά τις διαβεβαιώσεις του malastrana, γιατί έχω την αίσθηση σχεδόν πάντα ότι η κριτική που ασκείται στο Νταλάρα είναι πολύ αυστηρή έως και υπερβολική, για να μην πω εμπαθής; Έχουν υπάρξει φορές που νόμιζα ότι φταίει ακόμα και για την Άλωση της Πόλης ή τη Μικρασιατική Καταστροφή...





    Και για τη δολοφονία του Ιουλίου Καίσαρα επίσης... . Πραγματικά δεν έχω καμιά εμπάθεια και δεν ασκώ καμία κριτική. Όλα αυτά που λες είναι αληθινά. Απλά προσωπικά κάποιους δεν μας συγκινεί και τόσο, όσο άλλοι συνάδελφοί του. Οι τρελές πωλήσεις δε μου λένε τίποτε, όσο για συνεργασίες με τις κορυφές, δεν είναι ο μόνος που είχε. Από κει και πέρα, δεν είναι δυνατόν να θέλει να αλλάξει την πραγματικότητα και να εξαφανιστούν οι σταθμοί που παίζουν σκουπίδια. Και δεν θα έπρεπε καν να ασχολείται με αυτούς τους σταθμούς. Και αν θεωρηθεί ότι ο Μελωδία και το Δεύτερο είναι οι μόνοι σταθμοί που στηρίζουν το καλό τραγούδι, τότε εκείνος βγαίνει πάλι κερδισμένος, διότι τον στηρίζουν πάρα πολύ. Υπερβολικά πολύ σε σχέση με άλλους καλλιτέχνες, οι οποίοι μπορεί επίσης να έχουν κάνει ωραίες δουλειές, που δεν παίζονται καθόλου, απ' αυτούς τους ποιοτικούς σταθμούς και ο κόσμος δεν έχει την ευκαιρία να γνωρίσει. Μόνο σήμερα άκουσα στον Μελωδία 8 φορές διαφήμιση του νέου του δίσκου, και δεν υπήρξε ένας παραγωγός που να μην βάλει τραγούδι. Και χθές το ίδιο. Δηλαδή, πότε θα είναι ευχαριστημένος? Αν μετονομαστεί από Μελωδία, σε Dalaras FM?

    [/I]



    Μερικές επισημάνσεις:
    1) Κριτική ασκείς και καλά κάνεις (αυτό έλειπε δα).
    2) Επίσης, καλά κάνεις που δε σου αρέσει όσο άλλοι (μόνο που στην περίπτωση Νταλάρα επιτρέψτε μου να έχω την αίσθηση ότι για πολλούς το ιδεολογικό στοιχείο, δηλαδή το "φαινόμενο Νταλάρας", παίζει καθοριστικότερο ρόλο από το καθαρά καλλιτεχνικό, δηλαδή το "τραγουδιστής Νταλάρας").
    3) Τα σχόλιά μου περί χρόνου ενασχόλησης, πωλήσεων, συνεργασιών (αλήθεια, γιατί για τη ματαιοδοξία του καλλιτέχνη δεν είδα καμία αναφορά; ) είχαν σαφώς και ειρωνική χροιά και δεν αποτελούν επιχειρήματα για να δικαιολογήσω απόλυτα τα παράπονά του για τα ραδιόφωνα. Απλά θέλω να θέσω το εξής ζήτημα:όταν στον Μελωδία π.χ. παίζει ένα τραγούδι του Κουγιουμτζή, του Λοϊζου, του Μικρούτσικου, του Θεοδωράκη κοκ. και το τραγουδάει ο Νταλάρας, τότε το ραδιόφωνο παίζει Νταλάρα ή κάποιον από τους παραπάνω συνθέτες; Τι να κάνουμε, είτε το θέλουμε είτε όχι ο συγκεκριμένος τραγουδιστής έχει συνδεθεί άρρηκτα με τα τελευταία 35 χρόνια του ελληνικού τραγουδιού και λογικό είναι να ακούγεται γενικώς. Ε, αυτός προφανώς εξέφρασε το ( πράγματι ματαιόδοξο) παράπονο ότι δεν ακούγεται γενικώς στα ραδιόφωνα.
    4) Στα επιμέρους σχόλια για το ραδιόφωνο και το Μελωδία με κάλυψε ο jorge, απλά να σημειώσω ότι αν δεν είναι δείγμα τουλάχιστον ειρωνείας (άρα και κριτικής) η τελευταία φράση του post θα πρέπει να αναθεωρήσω κάποιες έννοιες έτσι όπως τις ξέρω χρόνια.

    Τέλος σχολιάζοντας το post του nikos_music οφείλω να πω ότι κανείς καλλιτέχνης δεν είναι ταπεινός και μετρημένος: ο κάθε άνθρωπος που αποφασίζει να εκτεθεί με αυτό τον τρόπο σε ένα κοινό κινείται πρώτα και κύρια από ματαιοδοξία... Αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση που θα ήταν ενδιαφέρον να ανοίξει κάποια στιγμή...