ελληνική μουσική
    739 online   ·  210.833 μέλη

    Τηλεμαραθώνιος για τα παιδιά

    doritsa78
    09.12.2005, 21:39
    Την Δευτερα 12 Δεκεμβριου στην ΕΤ1 γινεται Τηλεμαραθωνιος UNICEF για τα παιδια στο Πακισταν.Σωστε τα παιδια στελνοντας μηνυμα.Δειτε την εκπομπη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 28-11-2006 05:51 ]


    nicolpet
    10.12.2005, 17:07
    Καλές είναι οι κινήσεις αυτές αρκεί να μην τις θυμόμαστε μόνο τέτοιες μέρες εορτών και τις ξεχνάμε τον υπόλοιπο καιρό
    jorge
    10.12.2005, 19:59
    (μετακινήθηκε στη σωστή κατηγορία)
    nefos
    30.09.2006, 00:33
    Παιδιά χωρίς νερό

    Περισσότερα από ενάμισι εκατομμύριο παιδιά κάτω των πέντε ετών, δηλαδή 4.200 παιδιά την ημέρα, πεθαίνουν κάθε χρόνο από έλλειψη πόσιμου νερού.

    Η Unicef αποκαλύπτει σε έκθεσή της ότι, συνολικά, περισσότεροι από ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι δεν έχουν σήμερα πρόσβαση σε πόσιμο νερό, ενώ περισσότεροι από 2,6 δισεκατομμύρια στερούνται βασικών υποδομών υγιεινής. Η κατάποση ακάθαρτου νερού και η έλλειψη νερού για την ατομική υγιεινή και η γενικότερη έλλειψη υποδομών υγιεινής είναι το αίτιο του 88% των θανάτων που προκαλούνται από διαρροϊκές ασθένειες. Η έλλειψη πόσιμου νερού ευνοεί επίσης τη μετάδοση μολυσματικών ασθενειών, όπως η πνευμονία, που ευθύνονται για το θάνατο δύο εκατομμυρίων παιδιών το χρόνο.


    (Γαλλικό Πρακτορείο)


    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 29/09/2006


    nefos
    28.11.2006, 05:52

    @ Στα υπόψην το παρακάτω:
    __________________________________________________________

    Τηλεμαραθώνιος για τα παιδιά

    Ρεπορτάζ: Μ. ΠΕΤΡΟΥΤΣΟΥ - Σ. ΜΑΝΙΑΤΗΣ

    Μια ημέρα μετά τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας του Παιδιού στις 12 Δεκεμβρίου, ο ΑΝΤ-1 οργανώνει τηλεμαραθώνιο για την ενίσχυση ιδρυμάτων που φιλοξενούν παιδιά ορφανά, εγκαταλειμμένα ή με σοβαρά προβλήματα υγείας.

    Με το σύνθημα «Γίνε μαζί μου παιδί», καλούνται όσοι επιθυμούν να προσφέρουν την οικονομική τους βοήθεια στα ιδρύματα: Στέγη Θηλέων Π. Φαλήρου «Ο Αγιος Αλέξανδρος», Σύλλογος «Το Χαμόγελο του Παιδιού», Σύλλογος Προστασίας Αγέννητου Παιδιού, Ελληνικό Παιδικό Χωριό στο Φίλυρο Θεσσαλονίκης, Ιδρυμα Θηλέων «Στοργή» στη Νικήτη Χαλκιδικής, Παιδόπολη «Αγιος Γεώργιος» Καβάλας, Κέντρο Παιδικής Μέριμνας Θηλέων Πάτρας, «Η Μέριμνα» στα Ιωάννινα, Παιδικό Αναπτυξιακό Κέντρο στο Ηράκλειο, Ορφανοτροφείο Θηλέων «Α.Π. Κατσακούλη» Μυτιλήνης, Ορφανοτροφείο Κεφαλληνίας «Ο Σωτήρ», Εταιρεία Ψυχικής Υγείας Παιδιού και Εφήβου Αιτωλοακαρνανίας, Κέντρο Ημέρας για παιδιά με δυσκολίες στην επικοινωνία στο Μεσολόγγι.

    Ολοι οι παρουσιαστές του σταθμού (Γιώργος Παπαδάκης, Χρήστος Φερεντίνος, Μαρί Κωνσταντάτου, Νίκος Ευαγγελάτος, Τατιάνα Στεφανίδου, Ελεονώρα Μελέτη, Σοφία Αλιμπέρτη και Θέμος Αναστασιάδης) θα έχουν το δικό τους ξεχωριστό ρόλο στη βραδιά διεξαγωγής του τηλεμαραθωνίου.

    enet 24/11/2006


    cars
    28.11.2006, 18:24
    Παράθεση:

    Το μέλος nicolpet στις 10-12-2005 στις 17:07 έγραψε...

    Καλές είναι οι κινήσεις αυτές αρκεί να μην τις θυμόμαστε μόνο τέτοιες μέρες εορτών και τις ξεχνάμε τον υπόλοιπο καιρό




    sumplirono: ta xrimata pou mazeuontai makari na pigainoun pragmatika eki gia to skopo pou mazeuontai kai na min xanontai sta xeria epitidion
    jorge
    28.11.2006, 18:40
    Εμείς θα κάνουμε τίποτα φέτος, τι λέτε; Πέρυσι είχαμε δώσει ρούχα στην Humana, στο κουτί που έχει στον Πειραιά.
    yokor
    28.11.2006, 18:56
    Εγώ είμαι μέσα σε ό, τι αποφασιστεί, αρκεί να μπορώ να συμμετέχω.

    Έχω δύο ιδέες:
    1.Η πρώτη αφορά παιδιά.
    2.Η δεύτερη ηλικιωμένους.

    Θα μπορούσαμε π.χ. να συγκεντρώσουμε πράγματα για τα παιδικά χωριά SOS.
    Και μια μέρα να μαζευτούμε (όσοι θέλουμε και μπορούμε-εγώ είμαι μέσα για Θεσσαλονίκη τουλάχιστον) και να επισκεφτούμε ένα γηροκομείο.

    Τι λέτε;