ελληνική μουσική
    774 online   ·  210.833 μέλη

    Τι πιστεύετε για το γάμο δύο ατόμων του ίδιου φύλου;

    teressa
    22.08.2007, 10:12
    Noizreduction δεν ξερω γιατι επαναλαμβανεις οτι δεν σε διαβασα, αφου απανταω σχεδον σε μια μια απο της φρασεις σου.Το οτι δεν συμφωνεις με αυτα που απανταω αυτο ειναι δικο σου θεμα και σεβαστο.Ξεχασα μαλιστα να συμφωνησω μαζι σου ως προς την τελευταια προταση,που και εδω υποστηριζεις,για αυτους που ντροπιαζουν τους ομοφιλοφυλους.Φυσικα και ο,τι ακραιο ειναι γελoiο και ανουσιο.Οπως και η εκκλησια ντροπιαζει το χριστιανισμο μου και ο Ελληναρας την αισθητικη μου και η πολιτικη προσβαλλει την νοημοσυνη μου και η σημερινη μουσικη,σε σημεια της,την αισθητικη μου και το κατιναριο της τηλεορασης κλπ.Βλεπεις οτι δεν καταλαβαινεις τις αναφορες μου?Μιλαω για μια γενικοτερη εκπτωση.Και ναι το ειδα οτι αναγνωριζεις τον πολιτικο γαμο ως προνομιο των ανθρωπων αυτων.Αρκει να μην ειναι κουνιστοι?Να σου πω μπραβο ή να σου πω για ακομη μια φορα οτι φερεις λιγακι ρατσιστικες τασεις και οτι και μονο που διαχωριζεις τον πολιτικο και τον θρησκευτικο,φερνεις την θρησκεια στην κουβεντα μας.Και σε αυτο πανω σου απαντησα.Δεν κολλησα στη λεξη¨θρησκευτικος γαμος",εσυ κολλησες στον Αδαμ και την Ευα.Μη μου πεις πως δεν ειναι θεμα θρησκευτικο,αλλα ηθικο αυτο?Τι σχεση εχει το γεγονος που ανεφερες με τα δυο φυλα και ποιος τα επλασε με την ηθικη?Εχουν σχεση με την ηθικη σου μονο.Αλλοι εχουν μια διαφορετικη προσωπικη ηθικη.Η ηθικη του καθενος δεν υπαγεται σε θρησκευτικα μονο πλαισια και δεν οριζεται απο την εκκλησια.Ας ειμαστε πιο προθυμη να ανοιξουμε λιγο το μυαλο μας ,να παμε και λιγο παραπερα.Δεν εκρινα τη θρησκεια,αλλα κυριως την εκκλησια και τους θρησκοληπτους.Και δεν εννοω οτι αναμασας την καραμελα της εκκλησιας μονο ως προς τον γαμο,αλλα γενικοτερα ως προς τις αποψεις σου.
    Σιγουρα μπορει να κανω λαθος και να παρεξηγω καποιες φορες τα λεγομενα σου.Και σιγουρα ειναι δυσκολο να δεχτουμε τετοιους γαμους,αλλα δεν ειναι εκει το θεμα.Ας γινουμε γιγοτερο ρατσιστες ως κοινωνια και ας μην το παιζουμε φιλελευθεροι με ενα τεραστιο "ΑΛΛΑ" και ας παντρευονται και στο δημαρχειο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : teressa στις 22-08-2007 12:44 ]


    qanun
    22.08.2007, 13:11
    Παράθεση:
    Εγω αηδιάζω και μόνο στην ιδέα οτι άνθρωποι τέτοιου είδους μπορούν να εκφράζουν ελεύθερα και δημόσια οτι είναι διαφορετικοί.


    Τωρα το ειδα αυτο το αστροπελεκι!! Συγνωμη, υπαρχουν εν ετει 2007 τετοιοι ανθρωποι????
    noizreduction
    22.08.2007, 13:19
    Teressa, νομιζω πως φασκεις και αντιφασκεις, αφου απο τη μια λες:
    Παράθεση:
    Ξεχασα μαλιστα να συμφωνησω μαζι σου ως προς την τελευταια προταση,που και εδω υποστηριζεις,για αυτους που ντροπιαζουν τους ομοφιλοφυλους

    και απο την αλλη με κατηγορεις:
    Παράθεση:
    Και ναι το ειδα οτι αναγνωριζεις τον πολιτικο γαμο ως προνομιο των ανθρωπων αυτων.Αρκει να μην ειναι κουνιστοι?Να σου πω μπραβο ή να σου πω για ακομη μια φορα οτι φερεις λιγακι ρατσιστικες τασεις


    Τελικα, αφου και εσυ "καταδικαζεις" τους κουνιστους, γιατι με θεωρεις εμενα ρατσιστη? Μηπως κρινεις και εσυ με 2 σταθμα και 2 μετρα τις αποψεις των αλλων και τη δικη σου; Διοτι οι "κουνιστοι" ( και οταν λεω κουνιστοι, αναφερομαι σε μια κατηγορια ανθρωπων που φερονται "γυναικουλιστικα" μονο και μονο για να μονοπωλησουν την παρεα και τη διαφορετικοτητα τους ), αποτελουν τα "κακως κειμενα" των ομοφυλοφιλων.

    Βασικα, περιμενα να διακρινεις μια φιλελευθερη αποψη στο θεμα γαμου, ομως εσυ επιμενεις να κολλας σε λεξεις που εχουν να κανουν με θρησκεια. Και επαναλαμβανω, πως εκτος απο το θρησκευτικο γαμο, υπαρχει και ο πολιτικος. Ο πολιτικος εχει την ιδια ισχυ με το θρησκευτικο, μονο που ο τελευταιος αντιπροσωπευει μια μεριδα ανθρωπων που τον θεωρουν Μυστηριο. Και καλως ή κακως, και για μενα ειναι ενα Μυστηριο και σαν θρησκευομενος ανθρωπος, προσπαθω να το διατηρησω ετσι. Αυτο δεν σημαινει πως ειναι αναγκη να βγω με ρασα και μουσια, ή με σταυρους και πετραχειλια και να καταδιακαζω οποιο ομοφυλοφιλο ζευγαρι θελει να κανει πολιτικο γαμο. Δεν εχω αυτο το δικαιωμα, οπως και εκεινοι δεν εχουν το δικαιωμα να κανουν θρησκευτικο γαμο.
    Και απο την στιγμη που οι περισσοτεροι ομοφυλοφιλοι ειναι ενεργα μελη της κοινωνιας, συνεισφερουν σε αυτη και δεν ενοχλουν κανεναν ( εξαιρουνται οι "κουνιστοι" ), δεν βρισκω κανενα λογο να τους διαχωρισω ή να τους απομονωσω απο το δικαιωμα τους να βρισκονται νομιμα σε ζευγαρια.

    Θρησκευτικος ρατσισμος θα ηταν να αρχιζω να επιχειρηματολογω εναντιον τους, να κατακρινω την αναγκη τους να ειναι μαζι και να καταργω οποιοδηποτε δικαιωμα τους για γαμο ( διοτι εαν ημουν θρησκειορατσιστης, μονο εναν γαμο θα αναγνωριζα επισημα και αυτος θα ηταν ο θρησκευτικος ). Ακομα χειροτερα, θρησκευτικος ρατσισμος θα ηταν να οργανωνα πυρες ή παραδειγματικες τιμωριες για οποιους αναζητουσαν τετοιους γαμους και παιρνοντας μαζι μου τη μεριδα των φανατισμενων ανθρωπων στο Χριστιανισμο, να εκανα μαζικες εκτελεσεις.

    Εκανα ή ειπα τιποτα απο τα παραπανω;

    Οποτε περιμενω μια ανακληση των αποψεων σου τοσο για το "οσοι πιστευουν ειναι ρατσιστες" ( μιας και θεωρω τον εαυτο μου περιτρανο παραδειγμα αυτου ), οσο και για το οτι αναμασαω την καραμελα της Εκκλησιας, διοτι οχι μονο δεν καταδικασα κανεναν ανθρωπο, αλλα του εδωσα και την ισχυ του δικαιωματος του να εκφραζει με νομιμα μεσα, την αγαπη του.

    Το ο,τι εθεσα θεμα ηθικης, ειναι καθαρα υποκειμενικο, διοτι η ηθικη των Νιγηριανων ειναι να εκτελουν τις γυναικες που εχουν βιαστει, ομως η δικη μας ηθικη ειναι να περιθαλπτουμε αυτες τις γυναικες. Ειναι 2 ακρα, και ολα οφειλονται στην κοινωνικη ηθικη, οπως εχει διαμορφωθει αυτη σε καθε εθνος ( λαμβανοντας υποψη την ιστορια και τα εθιμα του ). Η δικη μου ηθικη, δεν συμφωνει με την υιοθετηση παιδιων απο ομοφυλοφιλα ζευγαρια. Αντιθετως, η ηθικη μου, συμφωνει με την συνυπαρξη τους, εφοσον δεν παραβιαζουν κανενα δικαιωμα της κοινωνιας και δεν προσβαλλουν τη δικη μου πιστη ( αναζητωντας θρησκευτικο γαμο )..

    Και κατι τελευταιο. Πιστευεις πως οι πραγματικα ομοφυλοφιλοι ( σε πνευμα και σωμα, και οχι μονο σε σωμα οπως ειναι οι περισσοτεροι ) εχουν την αναγκη απο τη συμβολικα νομιμη ενωση τους; Απατασαι εαν πιστευεις πως ολα τα ζευγαρια ομοφυλοφιλων, θελουν να κανουν επισημη την συνυπαρξη τους, διοτι περισσοτερο χαιρονται την αγαπη και τον ερωτα, παρα τους ενδιαφερει να εχουν ενα χαρτι απο το κρατος. Εξαλλου, στα θεματα αγαπης, ακομα και σε κανονικα ζευγαρια, δεν τιθεται θεμα χαρτιου, ετσι δεν ειναι? Ελπιζω να εθεσα καποια βαση για σκεψη, για το κατα ποσο ειναι ωφελιμο αυτο ( η παντρεια ) στους ομοφυλοφιλους που ζουνε την αγαπη πραγματικα.


    gexrag
    22.08.2007, 15:25
    Φίλε μου Astron
    Τα περί απάτης δεν σου έγιναν απολύτως αντιληπτά και επιμένεις σε ερρωτήσεις
    παρότι έχω ήδη απαντήσει.
    Εγώ διαφωνώ με το θέμε γάμος ομοφυλοφιλοφύλων. Αυτοί γιατί επιμένουν σε μια
    αναγνώρηση όταν είναι ελεύθεροι να κάνουν ότι θέλουν και δεν εμποδίζεται
    καθόλου η συμβίωσή τους; Αυτό κρύβει και υποθάλπτει μια μορφή απάτης ναι ή
    οχι; Η αλλάγή φύλου δεν είναι κάτι διαφορετικό μια που και πάλι οδηγεί σε
    ομοφυλοφιλικές σχέσεις. Αν αλλάξει κάποιος φύλο ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ Η
    ΑΝΤΡΑΣ έτσι απλά γιατί το θέλει. Εκεί η περίπτωση της απάτης είναι πολύ
    μεγαλύτερη. Αν δεν μπορείτε να το αντιληφθείτε δεν μπορώ να το εξηγήσω πιο
    απλά και εύχομαι απλά να μην μας τύχει μια τέτοια περίπτωση ΑΠΑΤΗΣ. Απαντώ ο
    ίδιος στην ερώτηση γιατί η απάτη είναι αυτονόητη.
    Στα περί ζευγαρώματος ζώων του ίδιου φύλου ΝΑΙ συμβαίνει αλλά είναι πολύ
    σπάνιο σχεδόν όσο και στους ανθρώπους και επιπλέον τα ζώα δεν ζητούν
    νομιμοποίηση και κάνουν αυτό που επιθυμούν προκειμένου να ικανοποιήσουν τις
    ερωτικές ορέξεις τους. Εσείς δηλαδή με το να δείτε κάτι που απλά συμβαίνει στη
    φύση το δοκιμάζετε αμέσως χωρίς να σκεφτείτε αν είναι σωστό ή συμβατό; Πρέπει
    να μιμούμαστε τα ζώα και να φερόμαστε όπως αυτά; Είμαστε ανώτερη μορφή ζωής
    όσο κι αν ορισμένοι θέλουν να υποβιβάσουν τον άνθρωπο στην κατηγορία των
    ζώων. Τώρα αν εσείς πιστεύετε ότι είσαστε ζώα τότε δεν έχω παρά να συμφωνήσω
    μαζί σας. Εγώ δεν το πιστεύω έτσι απλά μια που αποδεικνύεται από την ύπαρξη της ψυχής.
    gexrag
    22.08.2007, 15:44
    Φίλη teressa
    Έχεις μια προκατάλληψη σχετικά με την θρησκεία και τα άτομα που πιστεύουν και
    αυτό οφείλεται απλά στην άρνησή σου να δεχθείς από τους άλλους να σου πουν τι
    είναι σωστό. Ως εδώ δικαίωμά σου και δεν μου πέφτει λόγος.
    ΑΛΛΑ με κατηγόρησες μια φορά και τα γραπτά μου αποδείχνουν ότι δεν είμαι
    καθόλου ρατσιστής. Άρα παρανόησες το λογότερο μια φορά αυτά που διάβασες.
    Δεν θα συνεχίσω γιατί υπάρχουν μεγαλύτερες αποδείξεις και δεν θέλω να
    ασχολούμαι με ανοησίες. Ένα άτομο που διαθέτει έστω ελάχιστο πνεύμα θα
    αναρωτηθεί μήπως κατάλαβε λάθος και πρέπει να το ελέγξει, και θα το ελέγξει.
    Οστόσο θα αναφέρω μια ακόμη φράση σου. Είπες:

    "Και να εισαι σιγουρος οτι διαβαζω καλα αυτα που γραφεις και αυτα που δεν γραφεις".

    Μα κορίτσι μου γράφω όσα θέλω να καταλάβεις. Τα υπόλοιπα τα φαντάζεται το
    μυαλουδάκι σου. Πως μπορείς να ξέρεις τι σκέφτομαι;

    Επίπλέον διαπιστώνω πως δεν κατανοείς και άλλους φίλους δείγμα ότι κάτι
    συμβαίνει εκτός αν παίζεις περίεργο παιχνιδάκι για να ασχολούνται οι άλλοι μαζί σου.

    teressa
    22.08.2007, 15:59
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 22-08-2007 στις 13:19 έγραψε...

    Teressa, νομιζω πως φασκεις και αντιφασκεις, αφου απο τη μια λες:
    Παράθεση:
    Ξεχασα μαλιστα να συμφωνησω μαζι σου ως προς την τελευταια προταση,που και εδω υποστηριζεις,για αυτους που ντροπιαζουν τους ομοφιλοφυλους

    και απο την αλλη με κατηγορεις:
    Παράθεση:
    Και ναι το ειδα οτι αναγνωριζεις τον πολιτικο γαμο ως προνομιο των ανθρωπων αυτων.Αρκει να μην ειναι κουνιστοι?Να σου πω μπραβο ή να σου πω για ακομη μια φορα οτι φερεις λιγακι ρατσιστικες τασεις


    Τελικα, αφου και εσυ "καταδικαζεις" τους κουνιστους, γιατι με θεωρεις εμενα ρατσιστη? Μηπως κρινεις και εσυ με 2 σταθμα και 2 μετρα τις αποψεις των αλλων και τη δικη σου; Διοτι οι "κουνιστοι" ( και οταν λεω κουνιστοι, αναφερομαι σε μια κατηγορια ανθρωπων που φερονται "γυναικουλιστικα" μονο και μονο για να μονοπωλησουν την παρεα και τη διαφορετικοτητα τους ), αποτελουν τα "κακως κειμενα" των ομοφυλοφιλων.

    Βασικα, περιμενα να διακρινεις μια φιλελευθερη αποψη στο θεμα γαμου, ομως εσυ επιμενεις να κολλας σε λεξεις που εχουν να κανουν με θρησκεια. Και επαναλαμβανω, πως εκτος απο το θρησκευτικο γαμο, υπαρχει και ο πολιτικος. Ο πολιτικος εχει την ιδια ισχυ με το θρησκευτικο, μονο που ο τελευταιος αντιπροσωπευει μια μεριδα ανθρωπων που τον θεωρουν Μυστηριο. Και καλως ή κακως, και για μενα ειναι ενα Μυστηριο και σαν θρησκευομενος ανθρωπος, προσπαθω να το διατηρησω ετσι. Αυτο δεν σημαινει πως ειναι αναγκη να βγω με ρασα και μουσια, ή με σταυρους και πετραχειλια και να καταδιακαζω οποιο ομοφυλοφιλο ζευγαρι θελει να κανει πολιτικο γαμο. Δεν εχω αυτο το δικαιωμα, οπως και εκεινοι δεν εχουν το δικαιωμα να κανουν θρησκευτικο γαμο.
    Και απο την στιγμη που οι περισσοτεροι ομοφυλοφιλοι ειναι ενεργα μελη της κοινωνιας, συνεισφερουν σε αυτη και δεν ενοχλουν κανεναν ( εξαιρουνται οι "κουνιστοι" ), δεν βρισκω κανενα λογο να τους διαχωρισω ή να τους απομονωσω απο το δικαιωμα τους να βρισκονται νομιμα σε ζευγαρια.

    Θρησκευτικος ρατσισμος θα ηταν να αρχιζω να επιχειρηματολογω εναντιον τους, να κατακρινω την αναγκη τους να ειναι μαζι και να καταργω οποιοδηποτε δικαιωμα τους για γαμο ( διοτι εαν ημουν θρησκειορατσιστης, μονο εναν γαμο θα αναγνωριζα επισημα και αυτος θα ηταν ο θρησκευτικος ). Ακομα χειροτερα, θρησκευτικος ρατσισμος θα ηταν να οργανωνα πυρες ή παραδειγματικες τιμωριες για οποιους αναζητουσαν τετοιους γαμους και παιρνοντας μαζι μου τη μεριδα των φανατισμενων ανθρωπων στο Χριστιανισμο, να εκανα μαζικες εκτελεσεις.

    Εκανα ή ειπα τιποτα απο τα παραπανω;

    Οποτε περιμενω μια ανακληση των αποψεων σου τοσο για το "οσοι πιστευουν ειναι ρατσιστες" ( μιας και θεωρω τον εαυτο μου περιτρανο παραδειγμα αυτου ), οσο και για το οτι αναμασαω την καραμελα της Εκκλησιας, διοτι οχι μονο δεν καταδικασα κανεναν ανθρωπο, αλλα του εδωσα και την ισχυ του δικαιωματος του να εκφραζει με νομιμα μεσα, την αγαπη του.

    Το ο,τι εθεσα θεμα ηθικης, ειναι καθαρα υποκειμενικο, διοτι η ηθικη των Νιγηριανων ειναι να εκτελουν τις γυναικες που εχουν βιαστει, ομως η δικη μας ηθικη ειναι να περιθαλπτουμε αυτες τις γυναικες. Ειναι 2 ακρα, και ολα οφειλονται στην κοινωνικη ηθικη, οπως εχει διαμορφωθει αυτη σε καθε εθνος ( λαμβανοντας υποψη την ιστορια και τα εθιμα του ). Η δικη μου ηθικη, δεν συμφωνει με την υιοθετηση παιδιων απο ομοφυλοφιλα ζευγαρια. Αντιθετως, η ηθικη μου, συμφωνει με την συνυπαρξη τους, εφοσον δεν παραβιαζουν κανενα δικαιωμα της κοινωνιας και δεν προσβαλλουν τη δικη μου πιστη ( αναζητωντας θρησκευτικο γαμο )..

    Και κατι τελευταιο. Πιστευεις πως οι πραγματικα ομοφυλοφιλοι ( σε πνευμα και σωμα, και οχι μονο σε σωμα οπως ειναι οι περισσοτεροι ) εχουν την αναγκη απο τη συμβολικα νομιμη ενωση τους; Απατασαι εαν πιστευεις πως ολα τα ζευγαρια ομοφυλοφιλων, θελουν να κανουν επισημη την συνυπαρξη τους, διοτι περισσοτερο χαιρονται την αγαπη και τον ερωτα, παρα τους ενδιαφερει να εχουν ενα χαρτι απο το κρατος. Εξαλλου, στα θεματα αγαπης, ακομα και σε κανονικα ζευγαρια, δεν τιθεται θεμα χαρτιου, ετσι δεν ειναι? Ελπιζω να εθεσα καποια βαση για σκεψη, για το κατα ποσο ειναι ωφελιμο αυτο ( η παντρεια ) στους ομοφυλοφιλους που ζουνε την αγαπη πραγματικα.



    Παράθεση:
    Λοιπον για να το ληξουμε,μια και δεν ειναι τοσο μεγαλη η διαφωνια μας.Αλλα διαβαζε μια προταση ολοκληρη για να καταλαβεις τι εννοω.Λεω οτι δεν μου αρεσει καμια μορφη προκλησης και τιποτα που ειναι ακραιο.Ομως εγω δεν διαχωριζω το ακραιο του αντρα,το ακραιο της γυναικας και το ακραιο του ομοφιλοφυλου.Αυτη ειναι η διαφορα μας.Εγω μιλαω για τισ ακραιες συμπεριφορες των ανθρωπων.Δεν με αφορα αν ο ηλιθιος που ειναι απεναντι μου και με ενοχλει,ειναι αντρας,γυναικα,ομοφιλοφυλος,αλβανος,χοντρος(απο τις μεγαλυτερες μορφες ρατσισμου),μπατσος,πολιτικος,τραγουδιστης....Ειναι απλος ενας ηλιθιος/α.Καταλαβαινεις?Μπορει και εσυ το ιδιο να λες και λογω γραπτου λογου να μην το εκφραζουμε σωστα.Παντως αυτο το σκοπο ειχαν ολες οι αναφορες μου.Ειναι θεμα ανθρωπου ξαναλεω.Ο κουνιστος και ο Ελληναρας ειναι το ιδιο προκλητικοι και κομπλεξικοι με τον εαυτο τους.Ο μεν προσπαθει να ξεχωρισει μεσα
    απο τα πουπουλα και αλλος μεσα απο τον βλακωδη ανδρισμο του και το αυτοκινητο του.Επισης δεν ειπα οτι οσοι πιστευουν ειναι ρατσιστες.Οι ψευτοπιστοι ειναι.Αυτοι που χρειαζονται ταμπελες για να καλειψουν τις δικες τους ανασφαλειες.Και το μονο που σιγουρα συμφωνουμε απολυτα ειναι οτι οποιος βιωνει την πραγματικη αγαπη δεν χρειαζεται αποδειξεις.Το κρατος ομως της ζηταει.Τελοσπαντων αυτα.
    gexrag
    22.08.2007, 16:21
    Ας ανταποδώσω μια φιλοφρόνηση αν και δεν το θεωρώ ενδεδειγμένο για να δείξω
    απλά πόσο εύκολα μπορεί να παρανοηθεί μια κατάσταση όταν δεν προσέχουμε τι λέμε.
    Η άρνηση της άποψης που προέρχεται από την εκκλησία είναι το λιγότερο ΛΑΘΟΣ.
    Οι άνθρωποι της εκκλησίας διαβάζουν κυρίως συγγράμματα ΑΓΙΩΝ. Αν μελετήσει
    κανείς που αναφέρονται αυτά θα δει πως στόχο έχουν την καλλιέργεια της ΑΡΕΤΗΣ.
    Γιατί λοιπόν να μην αναφέρεται η θρησκευτική άποψη; Μήπως σας ενοχλεί η ΑΡΕΤΗ
    όταν υπάρχει στον κόσμο; Η αρετή φιλοσοφήθηκε από τους αρχαίους Έλληνες οι
    οποίοι δεν έλεγαν τίποτα διαφορετικό.

    Επιστρέφω στην φίλη teressa και στη φιλοφρόνηση. Δεν αποτελεί ρατσισμό η
    άρνηση και η κατακραυγή εναντίων των ανθρώπων και των απόψεων που
    προέρχονται από την θρησκεία και την εκκλησία;
    Τα περί αγάπης πολύ σωστά τα ανάφερες. Θυμίζω είπες:

    "Η αγαπη ειναι μια και ειναι ανευ ορων.Και αυτη ειναι η μεγαλυτερη αξια που εγω γνωριζω".

    Χωρίς την αρετή κορίτσι μου δεν μπορεί να καλλιεργηθεί μια ΑΓΑΠΗ που θα είναι
    αγάπη χωρίς όρους.
    Όταν αναφέρει κάποιος την ΑΞΙΑ που λέγεται ΑΓΑΠΗ ερεθίζομαι
    (στη σκέψη) σε βαθμό που αναρωτιέμαι αν έχει κατανοήσει την έννοια της λέξης
    αυτής, Η φράση σου είναι πλήρης και δεν ταιριάζει με την αντίθεση σου στους
    πιστούς της ΑΓΑΠΗΣ που είναι ο Θεός.
    Διάβασε τα σχετικά που αναφέρω στο κεφάλαιο "λίγα λόγια για την Αγάπη" που
    υπάρχει στο μπλοκ μου και θα δεις πόσο πλήρης είναι ο ορισμός σου.
    Μην θυμώνεις με τους Ελληνάρες μια που απλά ανθρωπάκια είναι και αυτοί και
    αξίζουν την αγάπη μας όπως και οι ομοφυλύφιλοι μια που είναι συνάνθρωποι μας.

    Kerato
    22.08.2007, 16:37
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 22-08-2007 στις 02:10 έγραψε...

    Φιλε Kerato, δεν νομιζω πως αλλαζοντας μια λεξη, εχεις το δικαιωμα να κρινεις τα λεγομενα μου. Ισα ισα, που αναφερω πως δεν εχω καποιο κοινωνικο ρατσισμο εναντιον των ομοφυλοφιλων, ουτε μου προκαλουν απεχθεια. Αντιθετως, εχω δει ομοφυλοφιλους να αποδιωχνουν "κουνιστους" που προκαλουν γελιο με τον τροπο που φερονται και προσπαθουν να δειξουν πως ειναι διαφορετικοι.
    Οποτε περιμενω καποια τοποθετηση επι αυτου και οχι απλα αντικατασταση μιας λεξης. Αυτο δεν ειναι επιχειρηματολογια, αλλα ελλειψη ικανοτητας συζητησης.
    [...]
    Φιλε kerato επανερχομαι σε σενα, γιατι ειχες κανει μια αναφορα για τους συλλογους. Εχεις απολυτο δικιο, ομως οι συλλογοι που αναφερεις αφορουν κυριως κοινωνικες ομαδες που μοιραζονται το ιδιο ενδιαφερον. Μπορει να συμβαινει και κατι τετοιο με τους ομοφυλοφιλους, ομως το ο,τι ο προεδρος του συλλογου εμφανιζεται συνεχως στα καναλια, ντροπιαζοντας με την συμπεριφορα και τον τροπο του χιλιαδες ανθρωπους που ειναι ομοφυλοφιλοι, δεν ειναι ο,τι το καλυτερο,ετσι;




    Δε μπορείς να με προσφωνείς "φίλε" κι έπειτα να λες ότι δεν έχω την ικανότητα να συζητώ. Προσβάλλεις τους φίλους σου, εμένα και τον εαυτό σου κι αυτό δε σε τιμά.

    Επί της ουσίας, έχω κάθε δικαίωμα να κρίνω τα λεγόμενα του καθενός, εφόσον βρισκόμαστε εν μέσω σε δημοσίου διαλόγου. Το αν ένας "κουνιστός", όπως τον αποκαλείς, ομοφυλόφιλος δε γίνεται αποδεκτός από έναν άλλον ομοφυλόφιλο και απορρίπτεται ο τρόπος προσέγγισης του ερωτικού του στόχου είναι το ίδιο απλό όπως το να απορρίπτει μια κοπέλα το φλερτ κάποιου με ύφος "είμαι ο τέλειος εραστής και θα σε κάνω να βλέπεις αστράκια μέρα μεσημέρι". Εξίσου γελοίο. Ο καθένας προσπαθεί να διαφημίσει τη διαφορετικότητά του, άσχετα με τη βάση στην οποία στηρίζεται αυτή, μόνο που κάποιοι αυτοδιαφημίζονται καλύτερα από κάποιους άλλους. Στο ερωτικό παιχνίδι, άλλωστε, δεν υπάρχουν κανόνες. Κι εμένα μου προκαλεί γέλιο όταν βλέπω μια γκόμενα κάργα βαμμένη και με το μίνι ως τον αφαλό να προσπαθεί να ψαρέψει κελεπούρι...Ακόμα κι αυτήν δεν την προτιμούν όλοι οι άντρες. Από κάποιους απορρίπτεται.

    Για το σχόλιο περί προέδρου του συλλόγου των ομοφυλοφίλων και τη ντροπή που προκαλεί με τα λεγόμενα και τη συμπεριφορά του στους ομοιδεάτες του, ή όπως αλλιώς θέλεις να τους αποκαλέσεις, σε παραπέμπω στην πολιτική σκηνή της χώρας...
    Εδώ πρωθυπουργός, υπουργοί και βουλευτές ντροπιάζουν ένα ολόκληρο εκλογικό σώμα κι εσύ κόλλησες σ' ένα σύλλογο;

    Όπως και να'χει, δεν πρόκειται να συνεχίσω το διάλογο μαζί σου, αφού έτσι κι αλλιώς έχεις προδικάσει την έλλειψη ικανότητάς μου για κάτι τέτοιο.

    Άντε και στα δικά μας οι λεύτεροι/ες!!!
    teressa
    22.08.2007, 16:50
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 22-08-2007 στις 15:44 έγραψε...

    Φίλη teressa
    Έχεις μια προκατάλληψη σχετικά με την θρησκεία και τα άτομα που πιστεύουν και
    αυτό οφείλεται απλά στην άρνησή σου να δεχθείς από τους άλλους να σου πουν τι
    είναι σωστό. Ως εδώ δικαίωμά σου και δεν μου πέφτει λόγος.
    ΑΛΛΑ με κατηγόρησες μια φορά και τα γραπτά μου αποδείχνουν ότι δεν είμαι
    καθόλου ρατσιστής. Άρα παρανόησες το λογότερο μια φορά αυτά που διάβασες.
    Δεν θα συνεχίσω γιατί υπάρχουν μεγαλύτερες αποδείξεις και δεν θέλω να
    ασχολούμαι με ανοησίες. Ένα άτομο που διαθέτει έστω ελάχιστο πνεύμα θα
    αναρωτηθεί μήπως κατάλαβε λάθος και πρέπει να το ελέγξει, και θα το ελέγξει.
    Οστόσο θα αναφέρω μια ακόμη φράση σου. Είπες:

    "Και να εισαι σιγουρος οτι διαβαζω καλα αυτα που γραφεις και αυτα που δεν γραφεις".

    Μα κορίτσι μου γράφω όσα θέλω να καταλάβεις. Τα υπόλοιπα τα φαντάζεται το
    μυαλουδάκι σου. Πως μπορείς να ξέρεις τι σκέφτομαι;

    Επίπλέον διαπιστώνω πως δεν κατανοείς και άλλους φίλους δείγμα ότι κάτι
    συμβαίνει εκτός αν παίζεις περίεργο παιχνιδάκι για να ασχολούνται οι άλλοι μαζί σου.


    Παράθεση:
    Μπα σκεφτεσαι κιολα?Γιατι εγω νομιζα οτι μονο που κανεις ειναι να λες το ποιημα απο τα Ιερα κειμενα.Εσυ εισαι πιστευε και μη ερευνα.Τα ατομα που πιστευουν πραγματικα δεν ειναι σαν και εσενα.Και εαν ειναι τοτε προτιμω να μην πιστευω.Λες οτι΄"Έχεις μια προκατάλληψη σχετικά με την θρησκεία και τα άτομα που πιστεύουν και
    αυτό οφείλεται απλά στην άρνησή σου να δεχθείς από τους άλλους να σου πουν τι
    είναι σωστό. Ως εδώ δικαίωμά σου και δεν μου πέφτει λόγος."
    Ευχαριστω για το δικαιωμα που μου δινεις να εχω την αποψη μου,η οποια βεβαια εφοσον ειναι διαφορετικη απο τη δικη σου ειναι λαθος!
    Νομιζω οτι μια χαρα σου απαντησα ηδη και οποιος διαβασει θα καταλαβει.Και σιγουρα ειναι ρατσιστης καποιος που πιστευει οτι η ομοφιλοφυλια ειναι αμαρτια και ανοητος να το στηριζει απλα στην Καινη Διαθηκη.Επισης εχω δικο μου μυαλο και απανταω σε ολα τα θεματα(κυριως μουσικα,γιατι μουσικος ειμαι και μουσικο site ειναι αυτο) και δεν παραθετω συνεχεια μερη απο το κειμενο της Αληθειας και των Ιερων Κειμενων που εχεις γραμμενα στο προφιλ σου.
    Θα δανειστω κατι απο αυτα που ειπες στον astron,ο οποιος ειναι ενας ακομη απο αυτους που διαφωνουν μαζι σου.
    "Στα περί ζευγαρώματος ζώων του ίδιου φύλου ΝΑΙ συμβαίνει αλλά είναι πολύ
    σπάνιο σχεδόν όσο και στους ανθρώπους και επιπλέον τα ζώα δεν ζητούν
    νομιμοποίηση και κάνουν αυτό που επιθυμούν προκειμένου να ικανοποιήσουν τις
    ερωτικές ορέξεις τους. Εσείς δηλαδή με το να δείτε κάτι που απλά συμβαίνει στη
    φύση το δοκιμάζετε αμέσως χωρίς να σκεφτείτε αν είναι σωστό ή συμβατό; Πρέπει
    να μιμούμαστε τα ζώα και να φερόμαστε όπως αυτά; Είμαστε ανώτερη μορφή ζωής
    όσο κι αν ορισμένοι θέλουν να υποβιβάσουν τον άνθρωπο στην κατηγορία των
    ζώων. Τώρα αν εσείς πιστεύετε ότι είσαστε ζώα τότε δεν έχω παρά να συμφωνήσω
    μαζί σας. Εγώ δεν το πιστεύω έτσι απλά μια που αποδεικνύεται από την ύπαρξη της ψυχής."Αν δεν ειναι αυτο ρατσισμος....σωστο,συμβατο....Που ζεις?Που το ειδες σπανιο εσυ στους ανθρωπους?Αν ηταν τοσο σπανιο δεν θα μιλαγαμε τωρα γι'αυτο και δεν θα τρελλαινοσουν ετσι.Αυτο που συμβαινει στη φυση και ειναι θεικα πλασμενο και τοσο αρμονικο και εσυ ειδικα δεν θα επρεπε να το αμφισβητεις.Κπως ετσι συμβαινει και στη φυση του καθενος.Ή μηπως γινεται καποιος ομοφιλοφυλος παρακολουθοντας τη φυση?Και επισης ψυχη εχουν και τα ζωα.Και ισως περισσοτερο μυαλο,αφου δεν ασχολουνται με ττις προτιμησεις των αλλων.
    Και η διαπιστωση σου ειναι ατοπη γιατι μονο με εναν ακομα διαφωνησα,ενω εσυ με πολλους.Τωρα γιατι εσυ ασχοληθηκες τοσο μαζι μου...δεν το ξερω.


    teressa
    22.08.2007, 17:29
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 22-08-2007 στις 16:21 έγραψε...

    Ας ανταποδώσω μια φιλοφρόνηση αν και δεν το θεωρώ ενδεδειγμένο για να δείξω
    απλά πόσο εύκολα μπορεί να παρανοηθεί μια κατάσταση όταν δεν προσέχουμε τι λέμε.
    Η άρνηση της άποψης που προέρχεται από την εκκλησία είναι το λιγότερο ΛΑΘΟΣ.
    Οι άνθρωποι της εκκλησίας διαβάζουν κυρίως συγγράμματα ΑΓΙΩΝ. Αν μελετήσει
    κανείς που αναφέρονται αυτά θα δει πως στόχο έχουν την καλλιέργεια της ΑΡΕΤΗΣ.
    Γιατί λοιπόν να μην αναφέρεται η θρησκευτική άποψη; Μήπως σας ενοχλεί η ΑΡΕΤΗ
    όταν υπάρχει στον κόσμο; Η αρετή φιλοσοφήθηκε από τους αρχαίους Έλληνες οι
    οποίοι δεν έλεγαν τίποτα διαφορετικό.

    Επιστρέφω στην φίλη teressa και στη φιλοφρόνηση. Δεν αποτελεί ρατσισμό η
    άρνηση και η κατακραυγή εναντίων των ανθρώπων και των απόψεων που
    προέρχονται από την θρησκεία και την εκκλησία;
    Τα περί αγάπης πολύ σωστά τα ανάφερες. Θυμίζω είπες:

    "Η αγαπη ειναι μια και ειναι ανευ ορων.Και αυτη ειναι η μεγαλυτερη αξια που εγω γνωριζω".

    Χωρίς την αρετή κορίτσι μου δεν μπορεί να καλλιεργηθεί μια ΑΓΑΠΗ που θα είναι
    αγάπη χωρίς όρους.
    Όταν αναφέρει κάποιος την ΑΞΙΑ που λέγεται ΑΓΑΠΗ ερεθίζομαι
    (στη σκέψη) σε βαθμό που αναρωτιέμαι αν έχει κατανοήσει την έννοια της λέξης
    αυτής, Η φράση σου είναι πλήρης και δεν ταιριάζει με την αντίθεση σου στους
    πιστούς της ΑΓΑΠΗΣ που είναι ο Θεός.
    Διάβασε τα σχετικά που αναφέρω στο κεφάλαιο "λίγα λόγια για την Αγάπη" που
    υπάρχει στο μπλοκ μου και θα δεις πόσο πλήρης είναι ο ορισμός σου.
    Μην θυμώνεις με τους Ελληνάρες μια που απλά ανθρωπάκια είναι και αυτοί και
    αξίζουν την αγάπη μας όπως και οι ομοφυλύφιλοι μια που είναι συνάνθρωποι μας.


    Παράθεση:
    Δεν ειμαι εναντια των οσων προερχονται απο την θρησκεια αλλα το πως τα προσαρμοζει η εκκλησια στα συμφεροντα της.Και ας μη ξεχναμε οτι εκκλησια σημαινει εξουσια.Η μεγαλυτερη ευτυχια προερχεται απο την πληρη αρνηση των υλικων αγαθων και την αποδεσμευση των ανθρωπων απο αυτα.Τοτε εισαι πραγματικα ελευθερος.Δεν ειδα κανενα παπα να τα απαρνειται.Ολοι με αυτοκινηταρες ειναι.Μονο τα κοσμηματα που φορανε κοστιζουν οσο το σπιτι μου.Ο χριστος πηγαινε με τα ποδια και οχι με μερσεντες.Βλεποντας τη διαφθορα των ιδιων των ανθρωπων της εκκλησιας,που κατα τα αλλα διαβαζουν συγγραματα Αγιων προτιμω να διαβαζω την Ομηρολη και τον Θεμελη.Μεσα λοιπον στην γενικοτερη εκπτωση των κοινωνιων και κυριως πολιτικης και εκκλησιας ασχολουμαστε με τουςγαμους των ομοφιλοφυλων.Οι Ελληναρες ηταν ενα παραδειγμα για να δειξω οτι ενω και αυτοι ειναι προκλητικοι και αξεστοι
    εχουν δικαιωματα δεδομενα.Και για να μην παρεξηγουμε οταν λεω Ελληναρες εννοω αντρες και γυναικες.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : teressa στις 22-08-2007 17:35 ]


    gexrag
    22.08.2007, 18:41
    Φίλη teressa
    Στα περί ρατσισμού έχεις ένα παραλλήρημα το οποίο δεν στέκει δείγμα τις
    ανικανότητάς σου να συνεννοηθείς.
    Στα περί διασφωνίας έχεις μια εγωιστική αντιμετώπιση μια που ΕΣΥ είσαι που θέλεις
    όλοι να συμφωνούν μαζί σου. Αν δεν μπορείς να αντιληφθείς ότι με τον
    Astron μπορούμε να διαφωνούμε και να συζητάμε απλά προσπαθώντας να δείξουμε
    ποια είναι η θέση μας, τότε μάλλον δεν γνωρίζεις τι σημαίνει φιλοσοφική συζήτηση.
    Σε ένα διάλογο υπάρχει ο αντίλογος. Έτσι ολοκληρώνεται μια συζήτηση στο τέλος
    της οποίας συνοψίζει ο καθένας και βλέπει τι αποκόμησε από αυτήν.
    Δεν έχεις μάθει να σου λένε όχι και να το προσέξεις αυτό. Έχω συζητήσει με
    πολλούς ανθρώπους και διαφώνησα με τους περισσότερους,. Τελειώνοντας την
    συζήτηση ο καθένας είχε και πάλι τα δικά του πιστεύω αλλά σιγά σιγά αναθεωρούσα
    και έτσι έχω κατασταλλάξει σε πολλά θέματα τα οποία με απασχόλησαν. Σε
    συμβουλεύω να κάνεις το ίδιο.
    Σχετικά με το μουσικό site δεν καταλαβαίνω γιατί το αναφέρεις. Μήπως θέλεις και
    εσύ να αποτελείτε μια πολύ κλειστή κοινότητα; ή μήπως και εσύ θα με διώξεις από
    ένα χώρο που δεν είναι ιδιοκτησία σου. Αν σου έλεγα ότι είμαι μουσικός θα
    μπορούσες να αποδείξεις το αντίθετο; Απόδειξη αποτελεί το γεγονός ότι δίνω
    μεγάλη αξία στη λέξη ΑΛΗΘΕΙΑ.
    Καλύτερα να μην συνεχίσω γιατί κάθε φορά που διαβάζω φράσεις σου διαπιστώνω
    ότι έχω να κάνω με κάποιο άτομο που απλά δεν θέλει να συννενοηθεί.
    Σχετικά με τους ομοφυλόφιλους, για να μην είμαι εκτός θέματος αποτελούν μερίδα
    της κοινωνίας μας και είναι άνθρωποι σαν και εμάς. Θα επαναλάβω ότι με λυπή το
    γεγονός να αντιμετωπίζονται σαν μιάσματα κάτι που έχω αναλύσει και δεν σου
    έγινε αντιληπτό. Το ότι σφάλουν αποτελεί εκτίμηση. Για τους ίδιους δεν υπάρχει
    τέτοια περίπτωση γιατί θεωρούν ότι κάνουν κάτι φυσιολογικό. Σαν ελεύθεροι
    άνθρωποι έχουν κάθε δικαίωμα να σφάλλουν. Αν συμφωνούσαμε μαζί τους θα
    είμασταν όλοι ομοφυλόφιλοι. Μην παρανοήσεις την τελευταία φράση και θεωρήσεις
    ότι είπα ότι όσοι συμφωνούν με τους ομοφυλόφιλους είναι και αυτοί ομοφυλόφιλοι
    γιατί το τελευταίο δεν το είπα. Αποτελεί άλλη φράση με διαφορετικό νόημα και έτσι
    απλά παρανοούνται πολλές φράσεις από ορισμένους. Έτσι θέλει προσοχή το
    διάβασμα για να καταλαβαίνεις τα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΝΝΟΟΥΜΕΝΑ. Γιατί τα
    υποννοούμενα δεν έχουν υπωθεί και βρίσκονται στην φαντασία όσων θέλουν να
    παρανοούν. Επειδή η παρανόηση είναι πολύ κοντά με την τρέλα μην θεωρήσεις ότι
    σε είπα τρελή γιατί και αυτό θα αποτελεί δική σου εκτίμηση και δεν έχει ειπωθεί. Τα
    παραπάνω είναι δύο παραδείγματα με ποιο τρόπο μπορεί κανείς να παρανοήσει αυτά
    που γράφονται.
    Ο φίλος Astron έθεσε κάποια ερωτήματα για να καταλάβει σημεία που δεν
    διευκρίνισα απολύτως και αυτό αποτεςλεί την υγειή πλευρά μιας συζήτησης. Σε
    συμβουλεύω να πράττεις το ίδιο για να καταλαβαίνεις τα λόγια των ανθρώπων
    καλύτερα από τις νότες. Οι νότες αποτελούν μια μορφή έκφρασης που όλοι
    καταλαβαίνουν και μιλάει στην ψυχή μας. Αυτός είναι ο λόγος που είμαι φίλος της μουσικής.

    teressa
    22.08.2007, 19:16
    Επειδη ειμαι ανικανη να συννενοηθω μονο μαζι σου ας το αφησουμε καλυτερα
    gexrag
    22.08.2007, 19:45
    Φίλη teressa
    Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω.
    Όποιος θέλει να συζητήσει και να συννενοηθεί εύκολα το καταφέρνει αρκεί να
    καταλαβαίνει αυτά ακριβώς που εννοούν οι λέξεις που χρησιμοποιούνται.
    Είσαι στη φιλική μου λίστα και η επιλογή μου να σε κατατάξω εκεί δεν είναι τυχαία.
    Άνθρωποι που έχουν αξίες όπως είναι η αγάπη θεωρώ πως αξίζουν πεισσότερο
    φιλική αντιμετώπιση μια και αυτή είναι το μικρότερο δείγμα ΑΓΑΠΗΣ.
    twr
    22.08.2007, 20:04
    Εγώ είμαι σύμφωνος, έχουμε και πρόβλημα με την υπογεννητικότητα...

    Ρε είμαστε σοβαροί?!?!?!?!?!?!?!
    gexrag
    22.08.2007, 21:58
    Η υπογεννητικότητα είναι ξεχωριστό και τελείως διαφορετικό θέμα. Όποιος θέλει να είναι σοβαρός συζητά απλά το θέμα το οποίο συζητούν οι άλλοι χωρίς να αλλάζει θέμα. Δεν μπορώ να καταλάβω πότε και ποιος έκανε έναν τέτοιο συσχετισμό.
    Οι φράσεις που αποτελούν απλά τορπίλες δεν συνεισφέρουν στην πορεία μιας ουσιώδους συζήτησης. Αυτοί που θέλουν να είναι σοβαροί δείχνουν και ένα ΑΠΟΛΥΤΩΣ σοβαρό πρόσωπο.
    Θα επαναλάβω πως οι λέξεις χρησιμοποιούνται για να εκφράσουν κάτι και εννοούν αυτό για το οποίο χρησιμοποιούνται. Έφερα μερικά παραδείγματα παρανοήσεων. Προσπαθήστε να συνεισφέρετε σε μια ουσιαστική και πολιτισμένη συζήτηση 'οπου χωρούν διαφορετικές απόψεις. Αν δεν υπάρχει ΔΙΑΦΩΝΙΑ δεν υπάρχει ΔΙΑΛΟΓΟΣ. Μονόλογος γίνεται από όλους σχεδόν στο bloq όπου καταχωρούν τις σκέψεις τους.
    ΕΤΣΙ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ. Σας παρακαλώ πλέον να είστε προσεκτικοί και σοβαροί. Παρεμβάσεις αυτού του τύπου αρμόζουν σε άλλου είδους ανθρώπους και όχι σε ανθρώπους της επικοινωνίας που μετέχουν σε αυτή τη διαδικασία. Εξαίρεση αποτελεί η περίπτωση αυτών που δεν έχουν τρόπο να αναπτύξουν μια θέση και απλά λένε ΟΧΙ. Το νεαρό της ηλικίας ορισμένων δεν αποτελεί ελαφρυντικό μια που είσαστε πλέον ώριμοι άνθρωποι.
    Το σύνολο των μετεχώντων σε αυτή τη διαδικασία παραθέτει τις προσωπικές του απόψεις και μετέχει στη συζήτηση. Εξαίρεση αποτελούν ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ για λόγους που δεν μπορώ να κατανοήσω. Όταν δεν μου αρέσει μια συζήτηση απλά δεν μετέχω. Όταν νομίζω ότι η συμμετοχή μου θα έχει να προσθέσει κάτι ουσιαστικό προσπαθώ απλά να το προσθέσω. Είναι τόσο δύσκολο να μετέχουν ενεργά ΟΛΟΙ;
    noizreduction
    23.08.2007, 00:31
    Kerato, θα μπορουσα να κανω συζητηση, οσο υπαρχει επιχειρηματολογια. Και θα σου εξηγησω τι εννοω.

    Αρχικα, αναφερεσαι σε μια ολοκληρη παραγραφο μου, αλλαζοντας μια λεξη και αντιπροβαλοντας την ως επιχειρημα. Παρολαυτα, δεν αποτελει καποια βαση για συζητηση, παρα μονο "αναδημοσιευση" χωρις ουσιωδη επιχειρηματολογια.

    Στην συνεχεια, αναφερεσαι στο παραδειγμα της πολιτικης, που στην ουσια παλι δεν αποτελει επιχειρημα. Ισως μια ειρωνικη προσεγγιση στο θεμα,που σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση θα ειχα τη διαθεση να συνεχισω. Ομως εδω μιλαμε για μια ευαισθητη κοινωνικη ομαδα και ενα αντιστοιχα ευαισθητο γεγονος. Και με μεγαλη λυπη βλεπω πως ο καθενας υπερασπιζεται την αποψη του, χωρις να υπολογιζει το γεγονος πως μπορει να υπαρχουν ομοφυλοφιλοι που βλεπουν αυτο το thread.

    Οσο για τις κουνημενες, δεν θα μπω πιο βαθια στο θεμα, διοτι τουλαχιστον αλλο ενα μελος συμφωνησε μαζι μου, αρα δεν ειμαι εγω ο τρελος. Και δεν ειναι τυχαιο που οι ιδιοι οι ομοφυλοφιλοι απομακρυνουν απο κοντα τους τους "κουνιστους". Αλλο να προσβαλεις τον εαυτο σου, αλλο να προσβαλεις μια κοινωνικη ομαδα, επειδη εσυ θελεις να κανεις την τρελα και το ψωνιο σου. Και δοξα τον Θεο, δεν ειναι παρα μια μειοψηφια οι συγκεκριμενοι.

    Θα περιμενα μια καλυτερη επιχειρηματολογια ομως οσον αφορα τον περιβοητο προεδρο των ομοφυλοφιλων ( που ο αθεοφοβος δεν προσβαλεται οταν σε πολλα παραθυρα τον αποκαλουν Προεδρο των Gay. Οπως και να το κανουμε, εαν θελανε να τον ονομασουν καπως στα ξενα, θα μπρουσαν να αναφερουν τον ορο homosexuality, ετσι; ).

    Teressa, προσωπικα δεν εχω καμια ανασφαλεια, ουτε αισθανομαι πως μπορει να παθω καποιο κακο εαν εχω φιλο/συνεργατη/πελατη ομοφυλοφιλο. Και αυτο δεν με κανει λιγοτερο πιστο. Ισως διατηρωντας την αρχη "αγαπατε αλληλους", δειχνω πως η πιστη δεν ειναι τροχοπεδη σε οποιαδηποτε φιλελευθερη σκεψη. Ουτε ο Χριστος απομακρυνε ανθρωπους απο κοντα του.
    twr
    23.08.2007, 00:59
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 22-08-2007 στις 21:58 έγραψε...

    Η υπογεννητικότητα είναι ξεχωριστό και τελείως διαφορετικό θέμα. Όποιος θέλει να είναι σοβαρός συζητά απλά το θέμα το οποίο συζητούν οι άλλοι χωρίς να αλλάζει θέμα. Δεν μπορώ να καταλάβω πότε και ποιος έκανε έναν τέτοιο συσχετισμό.
    Οι φράσεις που αποτελούν απλά τορπίλες δεν συνεισφέρουν στην πορεία μιας ουσιώδους συζήτησης. Αυτοί που θέλουν να είναι σοβαροί δείχνουν και ένα ΑΠΟΛΥΤΩΣ σοβαρό πρόσωπο.
    Θα επαναλάβω πως οι λέξεις χρησιμοποιούνται για να εκφράσουν κάτι και εννοούν αυτό για το οποίο χρησιμοποιούνται. Έφερα μερικά παραδείγματα παρανοήσεων. Προσπαθήστε να συνεισφέρετε σε μια ουσιαστική και πολιτισμένη συζήτηση 'οπου χωρούν διαφορετικές απόψεις. Αν δεν υπάρχει ΔΙΑΦΩΝΙΑ δεν υπάρχει ΔΙΑΛΟΓΟΣ. Μονόλογος γίνεται από όλους σχεδόν στο bloq όπου καταχωρούν τις σκέψεις τους.
    ΕΤΣΙ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ. Σας παρακαλώ πλέον να είστε προσεκτικοί και σοβαροί. Παρεμβάσεις αυτού του τύπου αρμόζουν σε άλλου είδους ανθρώπους και όχι σε ανθρώπους της επικοινωνίας που μετέχουν σε αυτή τη διαδικασία. Εξαίρεση αποτελεί η περίπτωση αυτών που δεν έχουν τρόπο να αναπτύξουν μια θέση και απλά λένε ΟΧΙ. Το νεαρό της ηλικίας ορισμένων δεν αποτελεί ελαφρυντικό μια που είσαστε πλέον ώριμοι άνθρωποι.
    Το σύνολο των μετεχώντων σε αυτή τη διαδικασία παραθέτει τις προσωπικές του απόψεις και μετέχει στη συζήτηση. Εξαίρεση αποτελούν ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ για λόγους που δεν μπορώ να κατανοήσω. Όταν δεν μου αρέσει μια συζήτηση απλά δεν μετέχω. Όταν νομίζω ότι η συμμετοχή μου θα έχει να προσθέσει κάτι ουσιαστικό προσπαθώ απλά να το προσθέσω. Είναι τόσο δύσκολο να μετέχουν ενεργά ΟΛΟΙ;



    ΟΚ, μετά το κύρηγμα, ας παραθέσω κι εγώ τα επιχειρήματά μου...
    Θα είμαι σύντομος..

    1ον) Το να επιτραπεί με νόμο ο γάμος 2 ατόμων ίδιου φύλου θα είναι μια κάκιστη ενέργεια για μένα! Ας σκεφτούμε μόνο τις επιπτώσεις που θα έχει σε ένα παιδί που θα βλέπει τη σχέση 2 ομοφυλόφιλων σαν κάτι το τελείως φυσιολογικό!!
    2ον) Είμαι γενικότερα κατά της παραφύσης!!
    Τέλος από μένα..
    venceremos
    23.08.2007, 01:10
    ... Ότι απλά δεν μας πέφτει λόγος μήπως..? Επιλογή τους, αν υπάρχει αίσθημα... Και ζήσαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα...
    Orfeus
    23.08.2007, 01:51
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 21-08-2007 στις 18:21 έγραψε...

    Φίλε μου Astron
    Καταλαβαίνεις λοιπόν πως και γιατί επιτίθεμαι στον οποιοσδήποτε προσπαθήσει έστω και ελάχιστα έστω και με παρότρυνση όπως εσύ έπραξες και αυτό δεν είναι επιλήψιμο, μια που δεν κινήθηκες ΚΑΘΟΛΟΥ προκλητικά όπως ο φίλτατος Ορφέας κάποια στιγμή.


    Δεν υπήρξα ΚΑΘΟΛΟΥ προκλητικός και το γνωρίζεις πολύ καλά!
    Προς τι λοιπόν ο σχηματισμός εντυπώσεων;

    Other_side
    23.08.2007, 03:00
    Τίποτα εγώ λέω να τους κάψουμε. Ζωντανούς μπροστά στη βουλή.

    Δεν το συνεχίζω. Θα μπορούσα να γίνω πολύ προκλητική.

    Ευχαριστώ.