ελληνική μουσική
    693 online   ·  210.831 μέλη

    Τι πιστεύετε για το γάμο δύο ατόμων του ίδιου φύλου;

    Tren
    29.02.2008, 20:47
    Εχει κινηση βλεπω ακομη αυτο το ζητημα.
    Πολυ χαιρομαι.
    Σταυρο εγω μια χαρα το βρισκω παντως το θεμα που θιγεις.
    Επιπλεον εχω χρονια δεσμο με το χρυσοψαρο μου και δεν σου κρυβω οτι τωρα τελευταια με πιεζει πολυ για επισημοποιηση.Δικιο εχει.Τι θα απογινει αμα κλεισω τα ματια μου?




    επισυναπτόμενα: gay kiss.jpg 
    oulion
    29.02.2008, 22:35
    Αηδίασα και μόνο από τη σκέψη...!!!!!!!!!!!
    dimi93-gnr
    29.02.2008, 22:55
    ΠΟλιτικο ναι οπωσδηποτε
    αλλα δεν πισυ\τευω πρεπει -φυσικα-
    να επιτραπει ΠΟΤΕ 8ρησκευτικος
    ''και να αποκτησετε απογονους''
    στις σχεσεις ειμαι υπερ
    τωρα γενικα ειμαστε στενομυαλοι ολοι εδω
    αλλα και παλι ασ μην τα ισοπεδωνουμε και ολα
    ΑΛΛΑ και παλι
    ΑΝ8ΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ
    ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΑΝΙ ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
    ΚΟΥΝΙΣΤΟΥΣ ΚΤΛ
    ειναι μορφωμενοι,κανονικοι κτλ..πως να το πω>??
    αλλα η αν8ρωποι εχουν αλλο γουστο..τι να κανουμε????
    ο κα8ενασ στο κρεβατι του ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ 8ΕΛΕΙ
    ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΛΛΟΥΣΣ
    doulis33
    01.03.2008, 01:31
    Παράθεση:

    Το μέλος kifa στις 19-12-2005 στις 16:54 έγραψε...

    κι ετσι ο Θεός έπλασε τον ΑΔΑΜ και τον...ΑΔΑΜ !!!!...


    χεχεχεχεχεχε...






    Πολύ έξυπνο!!! Συμφωνώ απόλυτα!
    fantasy
    06.03.2008, 16:58
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 29-02-2008 στις 18:19 έγραψε...

    Θα μπορούσα να συμφωνήσω με πολλές θέσεις υπέρ του γάμου των ομοφυλοφίλων (για τις σχέσεις ουδέν σχόλιο καθώς είναι αυστηρά προσωπική υπόθεση κι όχι αστικού δικαίου). Όμως, τελικά θα πρέπει να ορίσουμε τί είναι γάμος από την αρχή. Θα πρέπει να επαναπροσδιορίσουμε ίσως τη θέση μας απέναντι στην κτηνοβασία σύμφωνα με τα σύγχρονα ευρήματα της επιστήμης, καθώς βρέθηκε ότι και ο χιμπατζής έχει ανθρώπινες συναισθηματικές ιδιότητες. Κάποια στιγμή θα μπορώ να παντρευτώ έναν χιμπατζή και αργότερα ένα σκύλο ή ένα πρόβατο; Αν όχι θα ήθελα πραγματικά την άποψη γιατί όχι. Αν κανείς προβάλλει το επιχείρημα ότι ο γάμος ομοφυλοφίλων έχει το νόημα συμβολαίου οικονομικής φύσεως, σας υπενθυμίζω ότι πρόσφατα πλούσια κυρία κληροδότησε το σκυλάκι της με κάτι εκατομμύρια ευρώ...

    NBC news
    China View
    MSNbc

    Επειδή γνωρίζω εκ των προτέρων ότι η πρώτη σκέψη είναι πως τοποθετουμαι ακραία σε ένα θέμα που αφορά ανθρώπους, σας υπενθυμίζω ότι ανθρώπους αφορά και η κτηνοβασία. Μπορεί κανείς να αποκλείσει το 'ιδιαίτερο' συναίσθημα από αυτούς τους ανθρώπους; Επειδή μάλιστα παραπάνω διάβασα ότι ομοφυλοφιλία υπήρχε πάντοτε άρα είναι φυσιολογική, το ίδιο θα μπορούσε κανείς να υποστηρίξει για την κτηνοβασία (έκφυλη σεξουαλική συμπεριφορά παρατηρείται κατά περίπτωση στο ζωικό βασίλειο).

    Τέλος, θεωρώ σημαντικό να τονίσω ότι προβληματίζομαι για τα σύγχρονα τεκταινόμενα, καθώς και ότι η επιχειρηματολογία μου δεν έχει ως σκοπό να υποστηρίξει τα παραπάνω φαινόμενα, αλλά μάλλον να τα επαναπροσδιορίσει με έναν καυστικό-σατιρικό τρόπο μέσα σε αυτή τη συζήτηση.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 29-02-2008 18:22 ]





    Δεν είναι κακή ιδέα πάντως!Έχω κάποια χρήματα στην άκρη και η γάτα μου αρχίζει και τρίβεται στο πόδι μου!Βρέ λές!!!!


    Δυο παρατηρήσεις θα ήθελα να κάνω:
    1.Όσοι είναι κατά του γάμου μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου επικαλούνται πολύ συχνά την ηθική λες και είναι οι εκφραστές της.Ενώ παράλληλα για άλλα ζητήματα εξίσου σημαντικά τη προσπερνάν πολύ έντεχνα!

    Για παράδειγμα δείτε τον κ. Πλεύρη πόσο πιο φυσικό του φαίνεται η γενοκτονία των Σλάβων και των Εβραίων και πόσο αφύσικο ο γάμος των ομοφυλόφιλων.Δυο μέτρα και δυο σταθμά στην ηθική λιοπόν.

    2.Στο βωμό του <φυσιολογικού> γίναν τα μεγαλύτερα εγκλήματα.Βλέπουμε τους ομοφυλόφιλους σαν το λάθος της φύσης λες και η ζωή που κάνουμε εμείς οι υπόλοιπη είναι άκρως φυσιολογική!Τι ειρωνεία!

    Δεν έχω σκοπό να εκμηδενίσω τα πάντα για να στηρίξω την άποψη μου.Καλό είναι όμως που και που να θυμόμαστε ότι ζούμε σε έναν πλήρως αντιφατικό κόσμο.

    <Τίποτα το ανθρώπινο δεν μου είναι παράξενο> Τερέντιος.


    RoCkLiViN2
    06.03.2008, 19:19
    As kanei o kathenas oti thelei sto krebati tou...den me endiaferei...Arkei makria ao ton k... mou..
    thaliey
    06.03.2008, 20:36
    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 06-03-2008 στις 19:19 έγραψε...

    As kanei o kathenas oti thelei sto krebati tou...den me endiaferei...Arkei makria ao ton k... mou..


    mpravo re rock...sostos...t spas....sumfono...a!k oso g ena sxolio pio prin "g to oti
    o theos eplase ton dam k ton adam"dn sumfon nomizo pos to pio sostoeiai tn adam k tonmpampi!!!
    fantasy
    09.03.2008, 18:07
    <Το γεγονός πώς σε δική μου παράθεση, χρησιμοποίησες το παράδειγμα του κου Πλεύρη, σημαίνει ότι με θεωρείς του συγκεκριμένου πολιτικού χώρου; Σε τελική ανάλυση, περιμένω να ακούσω επιτέλους απόψεις θετικές προς ένα θέμα κι όχι μόνο κριτικές έναντι της άποψης των άλλων. Δηλαδή, περιμένω να ακούσω για μία φορά ολοκληρωμένη τοποθέτηση με επιχειρηματολογία από οποιονδήποτε, ώστε να προβληματιστώ επάνω σε θέματα που πιθανό να μην έχω αγγίξει ως τώρα. Από ότι κατάλαβα, οι περισσότεροι δεν δέχονται τον όρο φυσιολογικό. Τελικώς, όλα είναι 'φυσιολογικά'; Άν όχι, που σταματά το 'φυσιολογικό' στη δική σας αντίληψη; Υπάρχει ηθική; Αν όχι γιατί η κοινωνία μας βασίζεται σε νόμους, γραπτούς και άγραφους; Καταληκτικά, θεωρούμε ότι οι μεγαλύτεροι φιλόσοφοι της Ιστορίας ήταν πλανεμένοι σε θέματα ηθικής τάξεως; Μία συνολική τοποθέτηση θα ήταν χρήσιμη, ώστε να καταλάβω το πνεύμα στο οποίο κινείται κανείς>


    Προφανώς και δεν σε θεωρώ StavmanR άτομο που τον εκφράζει ο κ.Πλεύρης ή ο οποιοσδήποτε πλεύρης.Αλλά κι απο την άλλη τι σημασία έχει σε ένα forum τι πιστεύει ο ένας για τον άλλον.

    Βασικά δεν είχα σκοπό να διαφωνήσω μαζί σου.Άλλωστε αυτά που έγραψα δεν ήταν καν αντίλογος στην άποψη περί κτηνοβασίας που έγραψες.Κι εγώ το βρήκα χιουμοριστικό αυτό.Δεν υπαρχεί λόγος να παίρνουμε προσωπικά τις απόψεις των άλλων διότι γενικά τα forum είναι απρόσωπα.

    Κάνοντας κι εγώ μια παρατήρηση βασισμένος στη δική σου παρατήρηση όσον αφορά τους <κραγμένους> που υπάρχουν στις διάφορες εκπομπές έχω προσέξει ότι επίσης σε πολλές εκπομπές υπάρχει κι ένας <κραγμένος> άντρας.Απο αυτούς δηλαδή που υποτίθεται ότι η τεστοστερόνη τους έχει φτάσει στα ύψη.Γενικά όποιος προβάλει μ'αυτόν τον τρόπο τις σεξουαλικές του προτιμήσεις είτε είνα άντρας είτε γυναίκα είτε οτιδήποτε άλλο,το θεωρώ <φτηνό>.

    Ο γάμος μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου παραμένει θέμα αμφιλεγόμενο. Πολλοί στρέιτ, αλλά δυστυχώς και γκέι παραμένουν αντίθετοι στη διεκδίκησή του. Όποτε παρακολουθώ συζητήσεις για το θέμα – στον Τύπο, στην καθημερινή μου ζωή, στο Ίντερνετ – έχω την αίσθηση ότι ακούγονται εξεζητημένοι συλλογισμοί και η υπόθεση παρουσιάζεται ως ιδιαίτερα πολύπλοκη. Νομίζω πως δεν είναι.

    Η έννοια «γάμος» είναι ένας παμπάλαιος, μαζικός θεσμός, με πολλές πλευρές. Οι σημαντικότερες:

    1. Η θρησκευτική. Η Χριστιανική Εκκλησία ευλογεί μόνο τον ετερόφυλο γάμο. Νομίζω είναι θέμα καθαρά δόγματος· ας το αφήσουμε λοιπόν για θεολογικές συζητήσεις. Στο κείμενο αυτό «γάμος» εννοείται ο πολιτικός γάμος. Τονίζω, πάντως, ότι η θρησκευτική είναι μία πλευρά του θέματος, ούτε η μόνη ούτε η καθοριστική.

    2. Η κοινωνική. Ο γάμος έχει και το νόημα της επίσημης νομιμοποίησης του ζευγαριού στον κοινωνικό του περίγυρο. Η πλευρά αυτή είναι θεωρητική: αν θα πραγματοποιηθεί εξαρτάται από την κάθε περίπτωση. Εξάλλου, δεν είναι δεδομένο ότι όποιο ζευγάρι παντρεύεται έχει αυτόν το στόχο, ούτε ότι αν είναι αυτός ο στόχος του θα τον πετύχει. Λόγου χάρη, ο γάμος μιας 20χρονης με έναν 70χρονο δεν έχει κοινωνική αναγνώριση.

    3. Η νομική. Σε κάθε παντρεμένο ζευγάρι ο νόμος δίνει συγκεκριμένες υποχρεώσεις και δικαιώματα. Αφορούν την κληρονομιά, τη φορολογία, τις περιπτώσεις βαριάς ασθένειας ενός συζύγου και άλλα θέματα, οικονομικά και μη.

    4. Αυτήν που θα μπορούσα να ονομάσω συμβολική ή πολιτική. Δίνοντας σε δυο ανθρώπους τη δυνατότητα να παντρευτούν, η πολιτεία αναγνωρίζει την ένωση τους.

    Αφήνω τις δύο πρώτες πλευρές, για τους λόγους που εξήγησα. Ας σταθούμε στις δύο τελευταίες. Είναι πολύ σημαντικές, γιατί δηλώνουν ότι ο γάμος συνεπάγεται κάποια θεσμοθετημένα «πλεονεκτήματα» για το ζευγάρι. Είναι λοιπόν επαρκείς για να χαρακτηρίσουμε τον γάμο δικαίωμα, με όλες τις έννοιες της λέξης. Οι αρχές της δημοκρατίας ορίζουν ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν ίσα δικαιώματα, ανεξάρτητα από διακρίσεις με βάση το φύλο, την εθνότητα, το θρήσκευμα και κάθε άλλη, συμπεριλαμβανομένης της διάκρισης βάσει ερωτικού προσανατολισμού. Επομένως μια πολιτεία που θέλει να λέγεται δημοκρατικό κράτος δικαίου δεν μπορεί να θέτει περιορισμούς στο φύλο των συντρόφων που παντρεύονται. Μια δημοκρατία κρίνεται εξάλλου και από το πώς αντιμετωπίζει κάθε είδους μειοψηφία. Τώρα, αν η Ελλάδα είναι δημοκρατικό κράτος δικαίου ή ένα κράτος φτιαγμένο από εύπορους, χριστιανούς, ετεροφυλόφιλους άρρενες ελληνικής καταγωγής για τους ομοίους τους, αυτό είναι άλλη ιστορία...

    Προσέγγισα το θέμα από την πολιτική του πλευρά καθώς το αίτημα είναι καθαρά νομικό-πολιτικό. Κάθε άλλη επιχειρηματολογία για το θέμα είναι άτοπη. Ο γάμος των ομόφυλων ζευγαριών είναι δημοκρατικό δικαίωμα. Τελεία. Δεν υπάρχει κάποιος συλλογισμός που να μπορεί να υπερβεί αυτήν την αλήθεια. Ωστόσο, μερικά επιχειρήματα που ακούγονται εναντίον της διεκδίκησής του, από στρέιτ και γκέι, αποκαλύπτουν πολλά:

    Ο Θεός δεν ευλογεί την ένωση δύο αντρών ή δύο γυναικών.

    Ας το δεχτούμε. Πώς μπορεί αυτό να καθορίζει τη νομοθεσία, εφόσον το πολίτευμά μας (υποτίθεται ότι) δεν είναι θεοκρατικό;

    Τι τον θέλουν οι ομοφυλόφιλοι τον γάμο; Έχει χάσει την αξία του!

    Όποιος έχει αυτή την άποψη για τον θεσμό μπορεί να μην παντρευτεί. Ωστόσο, για όσους έχει αξία ο γάμος δεν μπορεί να στερούνται αυτό το δικαίωμα.

    Ένα ζευγάρι δεν χρειάζεται τον γάμο για να επικυρώσει την ένωσή του.

    Παρομοίως, αυτό ας το κρίνει κάθε ζευγάρι μόνο του. Όσοι θέλουν πρέπει να έχουν το δικαίωμα.

    Οι γκέι είναι από τα πιο προοδευτικά κομμάτια της κοινωνίας, θα έπρεπε να ζητούν την κατάργηση, όχι τη διαιώνιση ενός παλιομοδίτικου θεσμού.

    Αφήνω τον αντίστροφο ρατσισμό που υπολανθάνει στην άποψη αυτή. Πώς μπορεί να καταργηθεί ένας θεσμός που σημαίνει πάρα πολλά για πάρα πολλούς; Μπορεί προσωπικά να μη μου λέει κάτι ο θεσμός, όμως αυτό δεν πρέπει να δεσμεύει τους υπόλοιπους.

    Δεν χρειάζεται να θεσμοθετηθεί ο γάμος των ομοφυλόφιλων για να έχουν τα ίδια δικαιώματα. Αρκεί μια απλή συμβολαιογραφική πράξη.

    Πρώτα-πρώτα πολλά θέματα, όπως η φορολογία, η δανειοληψία ή κάποια λεπτότερα θέματα όπως η θέση του ενός συντρόφου όταν αρρωστήσει βαριά ο άλλος, η κατοχύρωση της θέσης του π.χ. έναντι των συγγενών δεν διευθετούνται έτσι. Εξάλλου, ακόμη και αν δεχτούμε αυτή τη λογική, η πολιτική-συμβολική πλευρά του γάμου παραμένει ακάλυπτη.

    Ο γάμος νοείται παραδοσιακά μεταξύ άνδρα και γυναίκας. Ας θεσμοθετήσουμε τα ίδια δικαιώματα με μια πράξη που θα ονομαστεί πολιτική ένωση, όχι γάμος.

    Παρομοίως, αυτό επιβάλλει διαφορετικά μέτρα για στρέιτ και γκέι όσον αφορά την πολιτική πλευρά του γάμου. Δημιουργεί γάμους δύο ταχυτήτων.

    Ο γάμος έχει νόημα ως το ξεκίνημα μιας οικογένειας. Οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι γόνιμοι, δεν έχουν λόγο να παντρεύονται.

    Ο γάμος έχει διαφορετικό νόημα για τον καθένα. Μπορεί η γονιμότητα ενός ζευγαριού να αποτελεί προϋπόθεση για να του επιτραπεί να παντρευτεί; Όλα τα ετεροφυλόφιλα ζευγάρια που παντρεύονται θέλουν να τεκνοποιήσουν; Εξάλλου ένα ομόφυλο ζευγάρι μπορεί να φτιάξει οικογένεια υιοθετώντας ή με μεθόδους υποβοηθούμενης αναπαραγωγής – όλα εφαρμοσμένες πρακτικές για τους ετεροφυλόφιλους. Όμως να αποκτούν παιδία οι ομοφυλόφιλοι θεωρείται επίσης «αμφιλεγόμενο» ζήτημα, έως και σύντομο ανέκδοτο, κι όχι δημοκρατικό δικαίωμα...

    Έχουμε πιο σοβαρά προβλήματα να λύσουμε ως πολιτεία. Για χιλιετίες παντρεύονταν μόνο άνδρες με γυναίκες, τώρα θα το αλλάξουμε; Οι πρόγονοί μας ήταν ηλίθιοι κι εμείς έξυπνοι; Αν επιτραπεί ο γάμος των ομοφυλόφιλων θα διαδοθεί κι άλλο η ομοφυλοφιλία στην κοινωνία. Τα ομόφυλα ζευγάρια δεν γεννάνε, κι έτσι θα χειροτερεύσει η υπογεννητικότητα. Αν γίνει αυτό, στο τέλος θα μπορεί ο άνθρωπος να παντρεύεται και ζώα!

    Ακούγονται όντως ως επιχειρήματα. Διαλέξτε αν μαζί τους θα γελάσετε ή θα κλάψετε...

    Δεν μου αρέσει το κυνήγι μαγισσών και δεν βλέπω ομοφοβία παντού και σ’ όλους. Πιστεύω όμως το εξής: Πολλοί πολέμιοι του γκέι γάμου, συνειδητά ή ασύνειδα, επικαλούνται τα παραπάνω ευλογοφανή επιχειρήματα για την αξία του γάμου κτλ, όχι γιατί δίνουν τόση σημασία στον θεσμό που υποτίθεται ότι υπερασπίζονται, μα για να καλύψουν κάτι. Τι; Μα τη συντηρητική αδυναμία τους να δεχτούν κάτι που αποκλίνει από την πλειοψηφία, όπως είναι οι γκέι κι οι λεσβίες που απαιτούν τα δικαιώματά τους. Δικαιώματα που μέχρι τώρα φοβόμασταν ή ντρεπόμασταν ακόμη και να τα ονομάσουμε. Ήρθε πια η ώρα να τα διεκδικήσουμε.


    --------------------------------------------------------------------------------

    fantasy
    11.03.2008, 10:02
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 09-03-2008 στις 19:58 έγραψε...

    @ fantasy,
    Νομίζω, δεν λαμβάνεις υπ' όψιν σου κάτι, που το έχει θίξει παραπάνω και ο StavmanR.
    Αναφέρεσαι σε θέματα όπως η δανειοληπτική ικανότητα, οι δανειακές επιδοτήσεις, οι φορολογικές ελαφρύνσεις κι άλλες έξτρα παροχές που δίνονται στους έγγαμους.

    Να υπενθυμίσω ότι τις ελαφρύνσεις αυτές τις πληρώνουν όλοι οι φορολογούμενοι, δηλαδή εμείς οι υπόλοιποι.
    Γιατί ο νομοθέτης τις καθιέρωσε και γιατί εμείς οι υπόλοιποι δεχόμαστε να τις χρηματοδοτούμε ;
    Προφανώς γιατί εξυπηρετούν κάποιο κοινό μας συμφέρον.
    Αυτό το κοινό συμφέρον είναι η έμμεση χρηματοδότηση της νέας γενιάς και η ελάφρυνση των βαρών, εκείνων των μελών της κοινωνίας που αναλαμβάνουν το δύσκολο και πολυέξοδο καθήκον της ανανέωσης του πληθυσμού
    Δεδομένου ότι, κατά τεκμήριον, οι άνθρωποι παντρεύονται -στην Ελλάδα τουλάχιστον, γι' αυτήν μιλάμε τώρα- με την πρόθεση να κάνουν οικογένεια, δηλαδή παιδιά, δεν έχει δημιουργηθεί θέμα να εξαρτώνται οι ελαφρύνσεις από την γονιμότητα ή όχι του ζευγαριού, γιατί αυτό θα ήταν πραγματικά ρατσιστικό.

    Ομως που βρίσκεις το "κράτος δικαίου" στο να χρηματοδοτούν οι υπόλοιποι φορολογούμενοι κάποιους που, εκ προοιμίου, δεν πρόκειται να αποδώσουν στην κοινωνία αντισταθμιστικά οφέλη, δηλαδή νέο πληθυσμό ;




    Έχεις δίκιο δεν το είχα σκεφτεί έτσι.Δεν το πρόσεξα παραπάνω που το ανεφερε ο StavmanR.

    θα 'θελα να πώ όμως πως τα αντισταθμιστικά οφέλη (όπως το θέτεις πολύ όμορφα) με τον γάμο των ομοφυλόφιλων σίγουρα δεν είναι η ανανέωση του πλυθησμού είναι όμως άλλα εξίσου σημαντικά κατά την αποψη μου.Αυτή τη στιγμή υπάρχουν πολλοί ομοφυλόφιλοι και ομοφυλόφιλες που προσφέρουν πάρα πολλά στην εκπαίδευση,στην τέχνη.στην πολιτική και σε πολλούς άλλους τομείς.Δίνοντας τη δυνατότητα σ'αυτούς τους ανθρώπους να παντρευτούν ουσιαστικά τους κάνεις πιο ενεργούς πολίτες για το λόγο ότι τους δέχεσαι γι 'αυτό που είναι.

    Το πρόβλημα όμως δεν είναι τόσο νομικό ακόμα και για τους ίδιους τους ομοφυλόφιλους.Και δε μιλώ για τους διάσημους <κραγμένους>,αλλά για τον κάθε άσημο ομοφυλόφιλο που λόγω ρατσισμού μπορεί να δυσκολεύεται να βρεί δουλειά,να κάνει φιλίες,να ζήσει δηλαδή σαν άνθρωπος.Πρεπει η κοινωνία να αξιολογήσει τη προσφορά αυτών των ανθρώπων και να τους δώσει δικαιώματα.Πρεπει και εμείς οι ίδιοι να μάθουμε να ανεχόμαστε το διαφορετικό.Γιατί μπορεί κάποια στιγμή εμείς να 'μαστε οι διαφορετικοί με τα κριτήρια κάποιων άλλων και να δεχτούμε την ίδια και χειρότερη αντιμετώπιση.




    venceremos
    11.03.2008, 17:41
    Εγω παντως πιστευω πως ειναι λαθος η προσεγγιση αυτου του ζητηματος με βαση
    τις οικονομικες απολαβες της κοινωνιας απο τον γαμο των ομοφυλοφίλων. Και
    ψηφιζω την προσεγγιση της/ου fantasy. Για τον απλο λογο οτι δεν μπορει ολα τα
    ζητηματα να προσεγγιζονται με βαση το κερδος. Καποια ζητηματα -για να μην πω ολα-
    ειναι υπερανω και εξευτελιζονται ετσι.
    Αν θελουμε να αλλαξουμε τις κοινωνιες μας και τον κοσμο θα πρεπει να
    ξεπερασουμε αυτο τον τροπο σκεψης.
    Για μενα αυτο θα ηταν ενα βημα στην εξελιξη και ωριμανση του ειδους.
    rosalinta13
    12.03.2008, 00:31
    Της γυναικας οπως και του αντρα η καρδια ειναι μια αβυσσος ποτε δεν ξερεις τι μπορει να αγαπησεις!!!σημασια δεν εχει τι κανουμε στην πορεια της ζωης μας αλλα το οτι γεννιομαστε κ ειμαστε αυτο που ειμαστε μεχρι το τελος...η καρδια ειναι ατιμη και δεν ξερεις ποτε τι μπορει να σου παιξει,ο καθενας με τα γουστα του..
    Peace18
    12.03.2008, 10:15
    Παράθεση:

    Το μέλος venceremos στις 11-03-2008 στις 17:41 έγραψε...

    Εγω παντως πιστευω πως ειναι λαθος η προσεγγιση αυτου του ζητηματος με βαση
    τις οικονομικες απολαβες της κοινωνιας απο τον γαμο των ομοφυλοφίλων. Και
    ψηφιζω την προσεγγιση της/ου fantasy. Για τον απλο λογο οτι δεν μπορει ολα τα
    ζητηματα να προσεγγιζονται με βαση το κερδος. Καποια ζητηματα -για να μην πω ολα-
    ειναι υπερανω και εξευτελιζονται ετσι.
    Αν θελουμε να αλλαξουμε τις κοινωνιες μας και τον κοσμο θα πρεπει να
    ξεπερασουμε αυτο τον τροπο σκεψης.
    Για μενα αυτο θα ηταν ενα βημα στην εξελιξη και ωριμανση του ειδους.



    Μωρέ μια χαρά τα λες εσύ!! Αλλά φωνή βοώντως εν τη ερήμω! Ποιός να σε ακούσει?

    Υ.Γ. Συμφωνώ!! Έτσι απλά! Συμφωνώ!
    PashalinaMakia
    12.03.2008, 12:20
    Εμένα δεν με πειράζουν αυτοί που το δηλώνουν.Στην τελική αν δεν πας το συνάφι τους,τους αποφεύγεις.
    Οι κρυφοί όμως είναι οι χειρότεροι!Κάνουν και οικογένειες για χάρη του κόσμου και της κοινωνικής κατακραυγής και δυστυχούν κι εκείνοι αλλά και τα άτομα δίπλα τους.
    Πρόσφατα σε μια αγγελία είδα το εξής κουφό:Ομοφυλόφιλος άντρας ψάχνει ομοφυλόφιλη γυναίκα για λευκό γάμο.
    Τα συμπεράσματα δικά σας.


    Stroumfita456
    12.03.2008, 16:29
    Ο καθένας ας κάνει οτι θέλει.......εντάξει είναι λιγο κουλό να παντρευονται τωρα ατομα του ιδιου φύλου αλλά τι να κανουμε...αυτα εχει η ζωή!!!!Ας κάνουν οτι θέλουν..δεν μου πέφτει και λόγος δλδ τι κάνει ο άλλος στο κρεβατι του.
    vero
    16.03.2008, 23:07
    Παιδια εγω συμφωνω με τους ομοφυλοφιλους ας κανουν γαμο κανενα προβλημα... Γιατι και στην αρχαιοτητα υπηρχαν ομοφιλοφιλοι οι οποιοι υποστηριζονταν απο το κρατος!!!!

    Οσο αφορα για το γαμο που λετε οτι ειναι για οικονομικα οφελη περισσοτερο και εγινε μοδα για τους ομοφιλοφιλους... θα το κοιταζα απο αλλη αποψη γιατι τοτε οι ετεροφιλικοι κανουν γαμο αφου είναι λογο οικονομικων οφελήσεων?????
    invoke
    17.03.2008, 04:05
    Γεια σε όλους,
    διάβασα πολλές σελίδες των posts του θέματος, και είδα πολλές και διαφορετικές απόψεις για το θέμα, όμως μέσα σε όλες αυτές, υπήρχαν κάποιες λίγες αλλά πολύ ισοπεδωτικές.

    Δεν πίστευα ποτέ, ότι κάποιοι άνθρωποι της μουσικής θα μπορούσαν να έχουν εκείνες τις, σε όλους γνωστές, "παρωπίδες του μεσαίωνα". Το να εθελοτυφλείς για κάποιο θέμα, το οποιοδήποτε, είναι απολύτως φυσιολογικό. Το, να το αρνείσαι συστηματικά, και να το ισοπεδώνεις - υιοθετώντας όλες εκείνες τις γραφικές απόψεις των ανθρώπων μιας εποχής όπου ο κεραυνός ήτο η οργή του θεού και ο ουρανός ανά πάσα στιγμή μπορούσε να πέσει στα κεφάλια τους - δεν ταιριάζει καθόλου σε ανθρώπους μιας τέχνης που οι ορίζοντές τις αγγίζουν κάθε πτυχή του κόσμου και του ανθρώπου.

    Κατ' αρχάς, ένας άνθρωπος γεννιέται ομοφυλόφιλος (ο ψυχολογικός καταναγκασμός είναι ένα άλλο θέμα, και δεν αφορά μόνο τους ετεροφυλόφιλους που μπορεί να τείνουν στην ομοφυλοφιλία για τον οποιοδήποτε ψυχολογικό λόγο, αλλά και το αντίθετο, που μπορεί να συμβαίνει στους ομοφυλόφιλους).
    Είδα κάποια σχόλια που αναφέρονται σε ομοφυλόφιλους άντρες και στις τάσεις θηλυπρέπειας. Πολύς κόσμος πιστεύει ότι, η ομοφυλοφιλία και οι τάσεις θηλυπρέπειας ή ανδροπρέπειας εξίσου, «πάνε πακέτο». Ομοφυλόφιλοι είναι τα άτομα εκείνα, είτε γυναίκες είτε άντρες, που έλκονται από το ίδιο φύλλο (όπως το λέει και η λέξη), δεν είναι ούτε άντρες παγιδευμένοι σε γυναικεία σώματα, ούτε γυναίκες παγιδευμένες σε αντρικά σώματα (τα θέματα πλειοψηφίας γονιδίων και ορμονών είναι και αυτό ένα άλλο θέμα, εκεί μιλάμε πια για τρανσεξουαλικούς).

    Είμαι απολύτως σύμφωνος για το θέμα του γάμου ομοφυλοφιλικών ζευγαριών. Η κύρια ανάγκη που ωθεί στην θίξει αυτού του θέματος, είναι ίσως η νομική αναγνώριση αλλά δεν είναι και η μόνη ανάγκη αυτή.
    Δεν νομίζω πως τα ζευγάρια ετεροφυλοφίλων που παντρεύονται, το κάνουν μόνο για λόγους νομικούς, οικονομικούς κτλ… Δεν είναι οι άνθρωποι τόσο «ρηχοί». Οι άνθρωποι έχουν αισθήματα και συναισθήματα, κι όταν κάποιος αποφασίσει να μοιραστεί τα συναισθήματα του με κάποιον άλλον άνθρωπο, έχει και την ανάγκη ίσως να τα «δέσει» περισσότερο, και ο γάμος για κάποιους ανθρώπους, δίνει αυτή την αίσθηση. Και ο ομοφυλόφιλοι έχουν αισθήματα και συναισθήματα, και αυτοί αγαπούν, και νιώθουν ότι με κάποιο τρόπο θέλουν να επισημοποιήσουν (και δεν μιλάω για επισημοποίηση στην κοινωνία, αλλά μέσα στο ζευγάρι πια) αυτό τους το «δέσιμο». Ποιος είναι αυτό που μπορεί να τους το στερήσει; Ποιος έχει το δικαίωμα να τους το αρνηθεί;

    Το θέμα της υιοθεσίας δεν είναι το κάτι τραγικό. Δεν μπορεί κανείς να αρνηθεί ότι δεν θα μεγαλώσει «σωστά» ένα παιδί μέσα σε μία οικογένεια ομοφυλοφίλων. Για να φτάσεις στο σημείο να υιοθετήσεις ένα παιδί, σημαίνει ότι μπορείς να το διαπαιδαγωγήσεις «σωστά», να του παρέχεις εκτός από τα υλικά αγαθά, και την αγάπη και την φροντίδα που χρειάζεται, και αυτά δεν είναι προνόμια μόνο των ετεροφυλοφιλικών ζευγαριών.
    Επομένως έτσι, απολύτως λογικά και αντικειμενικά, ένα παιδί που μεγαλώνει σε μία οικογένεια ομοφυλοφίλων, δεν «υστερεί» πουθενά από ένα παιδί που μεγαλώνει σε μια οικογένεια ετεροφυλόφιλων.
    Όλα αυτά καλά, όμως το παιδί δεν μεγαλώνει μόνο μέσα στην οικογένεια, αλλά και μέσα στην κοινωνία, και η κοινωνία είναι ο καταλυτικός αυτός παράγοντας που θα δώσει και την τελική απάντηση. Η οικογένεια θα δώσει τις βάσεις, το καλούπι. Η κοινωνία θα «χτίσει» αυτόν τον άνθρωπο, αυτήν την προσωπικότητα.
    Είναι τραγική ειρωνεία, και λυπάμαι πολύ που το λέω, πως η κοινωνία η ίδια, αυτός ο καταλυτικός παράγοντας, είναι το ίδιο το πρόβλημα. Η κοινωνία που ανησυχεί για αυτό το παιδί, που το νοιάζεται, που νοιάζεται για την ψυχή του, είναι η ίδια αυτή κοινωνία που το «κατακερματίζει». Η κοινωνία η ίδια είναι που θα στείλει αυτό το παιδί στην αγκαλιά των γωνιών του κλαίγοντας. Που θα του «μαχαιρώσει» την ψυχή, όταν σε κάθε του βήμα θα του δείχνει με τον πιο όμορφα χείριστο, άδικο και ανήθικο τρόπο ότι η αγάπη των γονιών του δεν ταιριάζει στον κόσμο μας, ότι οι δικοί του αυτοί ήρωες - ήρωες, μεταφορικά αλλά και κυριολεκτικά - είναι τελικά, οι κακοί σ’ αυτό το θέατρο της κοινωνίας. Στο θέατρο της ηθικής, συνάμα όμως και του παραλόγου.
    Και ξέρεται ποιο είναι αυτό το παιδί, που στο σχολείο θα κοροϊδέψει πρώτο?
    Αυτό, που μεγαλώνει μέσα σε μια ετεροφυλοφιλική οικογένεια.
    Και ξέρετε ποιος είναι αυτός που του μαθαίνει να το κάνει αυτό?
    Ο γονιός εκείνος που αρνείται κατηγορηματικά ότι ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι μπορεί να μεγαλώσει σωστά ένα παιδί.
    Άρα, δεν φταίει το παιδί, φταίει ο γονιός. Ο γονιός εκείνος που ξέρει να μεγαλώνει «σωστά» ένα παιδί, όχι ένας ομοφυλόφιλος.

    Αν είναι αυτές οι σωστές ηθικές αξίες, ντρέπομαι να ζω σε μια τέτοια κοινωνία, ντρέπομαι να γίνω γονιός, ντρέπομαι…

    Οι άνθρωποι, είναι καλοί και κακοί, είναι ψεύτες και ειλικρινείς, άλλοι όμορφοι κι άλλοι λιγότερο, άλλοι ψιλοί κι άλλοι λιγότερο.
    Άλλοι ετεροφυλόφιλοι και άλλοι ομοφυλόφιλοι, άλλοι αμφισεξουαλικοί και άλλοι τρανσεξουαλικοί.
    Οι άνθρωποι, αγαπούν και μισούν, κλαιν και γελούν.
    Οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί, μα όλοι τους είναι άνθρωποι, είναι ίσοι.

    Να ‘στε όλοι καλά.
    Να αγαπάτε, να σας αγαπούν.

    Υ.Γ.
    Οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι εξωγήινοι, είναι άνθρωποι ίσοι σαν όλους του ανθρώπους, πως είναι δυνατόν να τίθενται - ίσως θα μπορούσε κανείς να πει, ρατσιστικά - ερωτήματα εάν τους δοθούν δικαιώματα που θεωρούνται βασικά για όλους τους ανθρώπους του κόσμου;

    Το αληθινό ερώτημα, πίσω από όλα αυτά τα ερωτήματα του τύπου: Κατά πόσο συμφωνείται με τους ομοφυλοφίλους να κάνουν αυτό ή να έχουν αυτό το δικαίωμα κτλ., είναι ίσως το: Κατά πόσο ομοφυλοφοβικός είστε; Και πια είναι η γνώμη σας για την ομοφυλοφοβία;

    Κάθε μέρα, κάθε ώρα, σε όλο τον κόσμο, ομοφυλόφιλοι δέχονται την κάθε μορφή βίας από ανθρώπους «σωστούς» και «ηθικούς».
    Βρισιές, απάνθρωποι ξυλοδαρμοί και δολοφονίες ακόμα, επειδή δεν φοβήθηκαν να αγαπήσουν, επειδή δεν φοβήθηκαν να δείξουν ότι αγαπούν. Αυτοί είναι ήρωες για ‘μένα. Άνθρωποι που παλεύουν να αποκτήσουν το δικαίωμα (και ντρέπομαι πολύ που το λέω αυτό) να αγαπούν, να αγκαλιάζουν αυτούς που αγαπούν και να τους σφίγγουν το χέρι.


    Fools said I,you do not know,
    silence like a cancer grows.
    Hear my words that I might teach you,
    take my arms that I might reach you.
    But my words like silent raindrops fell.
    And echoed,
    in the wells of Silence...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : invoke στις 17-03-2008 07:44 ]


    Astron
    17.03.2008, 12:32
    Να 'σαι καλά invoke, πολύ όμορφο το κείμενό σου.
    Το χω γράψει και αλλού ότι κάποτε ο κοινωνικός ρατσισμός κατά των ομοφυλοφίλων θα μας φαίνεται ακριβώς όπως και ο ρατσισμός κατά των μαύρων στον πρηγούμενο αιώνα.
    Έθεσες το θέμα στη σωστή συναισθηματική του βάση.
    Ευχαριστούμε!
    invoke
    17.03.2008, 22:33
    Εγώ ευχαριστώ, που μου δόθηκε η ευκαιρία να γράψω την άποψη μου, και πάνω από όλα, ευχαριστώ όλους αυτούς που αφιέρωσαν λίγο από τον χρόνο τους για να το διαβάσουν.

    Να 'στε καλά.
    freak
    09.05.2018, 21:52

    http://newpost.gr/politiki/671415/perase-to-nomosxedio-gia-thn-yiothesia-me-161-nai-pshfisthke-h-anadoxh-apo-omofyla-zeygaria


    Cretanseagull
    20.04.2019, 01:45

    Προσωπικά θεωρώ τον γάμο θεσμό περασμένων εποχών της ανθρώπινης εξέλιξης που κατά συνέπειαν δεν βρίσκει λόγω ύπαρξης στην εποχή μας. Τον θεωρώ αφύσικο. Δεν βλέπω για πιό λόγο η σχέση μου με την σύντροφό μου θα πρέπει να επικυρωθεί από έναν ρασοφόρο ή κάποιο δήμαρχο... Ακόμη και ο θεσμός της οικογένειας έχει υποστεί την φθορά του χρόνου ειδικά όταν ο χώρος στον οποίο εστιάζεται είναι αυτός της πολιτισμικά φτωχής ανατολικής ευρώπης... Όσον αφορά δε τον γάμο μεταξύ ανθρώπων του ιδίου φύλου γιά μένα δεν τίθεται πρόβλημα. Ίσα δικαιώματα σίγουρα, αλλά δεν αισθάνομαι την ανάγκη να παντρευτώ, όντας έτερο, πόσο μάλλον αν ήμουν όμο... Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη. Καλησπέρα σας

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Cretanseagull, 20-04-2019 01:50 ]