ελληνική μουσική
    843 online   ·  210.833 μέλη

    Τι πιστεύετε για το γάμο δύο ατόμων του ίδιου φύλου;

    Bettina
    22.12.2005, 15:02
    Λοιπον φιλαρακι,φαινεται πως παρακολουθησαμε την ιδια κουτσομπολιστικη μεσημεριανη εκπομπη,γιατι άκουσα και εγω απο τον γενικο χειρουργο να διαβεβαιώνει πως η επιστημη και κυρίως η χειρουργικη εχει τοσο προχωρήσει που τωρα πλεον εμφυτευουν σε μητρα ανδρων εμβρυα,φιαγμενα απο κομματι εντερου.
    Αισθανθηκα,ειλικρινα,την ανάγκη να κανω εμετο,αλλα αυτο που με εντυπωσίασε περισσότερο,ηταν το παρακλητικο υφος της μητέρας,που με δακρυα στα μάτια παρακαλούσε τι??ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙ..ΓΥΝΑΙΚΑ.
    Και επειδη τυγχάνω και εγω μητέρα,αναρωτήθηκα αν είχα το θράσος(γιατι εδω περι θρασους μιλαμε)να βγω σε γνωστο κανάλι να ζητήσω βοήθεια γιατί???για ποιο πράγμα??για να βοηθήσω το αγόρι που γεννησα εγω η ιδια πριν χρόνια να γίνει κορίτσι???και να κάθομαι να ακούω τις..ερωτικες περιπτύξεις του...γιου μου με τον..εραστη του??η να ακουω,με συγκίνηση κι ολας,τον γιο μου(την κορη μου)να δηλώνει πως φοραει μαγιω στρινκγ,αλλα επειδη συναντα κάποιες...τεχνικες(!!!!!!!!)δυσκολίες,χρειάζεται να προβει το συντομότερο δυνατόν σε αλλαγή φύλου????
    Τις ενοχες που πρεπει να κουβαλαει αυτη η μανα σε όλη της τη ζωη,τις εχει συνειδητοποιήσει??Γιατι ναι την ευθύνη της στροφης αυτου του αγοριου,εξω απο την φύση του,την επέλεξε η ιδια η μανα,οταν στην βρεφικη ηλικια του γιου της,του αγόραζε κούκλες,πάντα κουκλες,ακεραιη η ευθύνη στην γυναίκα αυτή,γιατι τα παιδια μας στα βρεφικα τους χρόνια,μοιαζουν με πλαστελίνη,πλαθουν και διαμορφώνουν χαρακτηρα που εμεις οι μητερες δινουμε και αν αποτύχουμε πάλι δικη μας θα είναι η ευθύνη.Στα αγόρια παίρνουμε κούκλες,γιατί???για να τους δώσουμε άλλη ταυτότητα?η να τους περάσουμε το μήνυμα της μητρότητας???
    Η μητέρα λοιπόν για μένα θέλει πρώτη ψυχανάλυση και οχι το παιδί.
    Είναι θέμα παιδειας ή κατάλληλης υποδομής στην μητέρα???ΟΧΙ είναι θέμα ενστίκτου και μονον ενστικτου.
    Bettina
    22.12.2005, 15:05
    Το ανωτερω μήνυμα απευθυνόταν στον φιλο pmichalis,αλλα και σε όλους εσας που ασχοληθήκατε με το τόσο αυτο καυτο θέμα.
    pmichalis
    22.12.2005, 20:45
    Μάλιστααααα......
    Σας άκουσα ή μάλλον σας διάβασα όλους προσεκτικά και

    Όντως είδαμε τήν ίδια (αηδιαστική κατά τα άλλα ) μεσημερινή εκπομπή ...ξέρετε ποια λέω εεεε???? Αυτή που εκτός της παρουσιάστριας , που είναι εκ φύσεως γυναίκα , όλοι οι υπόλοιποι .. "την κουνάνε την αχλαδιά " που λέει και ο λαός

    Λοιπόν σταχυολογόντας τις απαντήσεις σας διαπίστώνω ότι :

    - Η κοινωνία προχωρά και κατά συνέπεια πρέπει να σπέυσουμε να αποδεχτούμε και τούς ομοφυλοφιλικούς γάμους για να μήν κατηγορηθούμε για οπισθοδρομισμό Δηλαδή ασπαζόμαστε τον ..."οπισθοσεξουαλισμό " (κοινώς Πισογλέντι ) για να γλυτώσουμε την κατηγορία

    - Το μείζων θέμα είναι τα δικαιώματα(συνταγματικά,κληρονομικά,συνταξιοδοτικά κ.λ.π) των καυμένων των παιδίων που η " Άτιμη κοινωνία " τα κατάντησε ομοφυλόφυλους ή όπως λένε οι ίδιοι γεννήθηκαν έτσι ( Θεέ για πρόσεχε λιγάκι σε παρακαλώ ... σε γυναικεία κορμιά κολλάς ανδρικά όργανα ???)

    - Άδικα παλεύουν οι επιστήμονες να προκαθορίζουν το φύλο των παιδιών που γεννιούνται . Άδικα αγωνιούν οι γυναίκες για το αν θα κάνουν αγοράκι ή κοριτσάκι
    Η λύση είναι απλή :
    Bγαίνετε σε ένα τηλεοπτικό παράθυρο και βροντοφωνάζετε Δημόσια :
    ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ το αγοράκι μου να γίνει κοριτσάκι γιατί έχει ανατομικό πρόβλημα με το στριγκάκι του


    ΑΝ ΕΓΙΝΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΟΣ ΤΩΡΑ ........ ΚΡΕΜΜΑΣΤΕ ΜΕ . Αλλά σέ τέτοια θέματα θα διαφωνώ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑ !!!!!!




    i fimi mou aplw8ike se olo ton kosmo Egw tin aplwsa na stegnwsei kai tin pire o aeras


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pmichalis στις 22-12-2005 20:47 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pmichalis στις 22-12-2005 21:00 ]
    ageras
    22.12.2005, 20:55
    Απλά με βρίσκει αντίθετο.Τίποτα άλλο.Αν θα γράψω παραπάνω δεν θα χωρέσει ούτε ένας τόμος!!!!
    Kerato
    22.12.2005, 21:00
    Quote:

    Το μέλος Bettina στις 22-12-2005 στις 14:32 έγραψε:

    Kerato,δεν συμφωνω απολυτα μαζι σου οταν ισχυρίζεσαι πως οι "ομοφυλοφιλοι εχουν καθε δικαιωμα να απολαμβανουν τα προνομια των ετεροφυλων"και θελω να μου απαντήσεις σε κατι,ενα πχ.προνομιο των ετεροφυλων είναι η διαιωνιση του ειδους με την φυσιολογικη-φυσικη αποκτηση παιδιων.Στην περιπτωση των ομοφυλοφυλων,πως μπορει αυτο να επιτευχθεί??
    Εκτος ομως αυτου,πιστευεις οτι η Ελληνικη κοινωνια είναι ετοιμη να αποδεχτει κατι τέτοιο??τουλάχιστον για την ώρα??




    Απαντώντας τονίζω ότι αναφερόμουν στα προνόμια απέναντι στο Νόμο, αλλά επ'ευκαιρίας σημειώνω ότι η διαιώνιση του είδους δεν είναι προνόμιο, κατά την ταπεινή μου άποψη, ούτε καν όλων των ετεροφυλόφιλων, αφού τα προβλήματα τεκνοποίησης αυξάνονται μέρα με τη μέρα, σε πραγματικά μεγέθη (όχι μόνο σ'αυτά της στατιστικής υπηρεσίας).
    Η έννοια της ισονομίας είναι αυτή που δικαιολογεί την άποψή μου με την οποία διαφωνείς. Άλλωστε, συνεχίζοντας την απάντησή μου στο ερώτημά σου, η υιοθεσία είναι μια λύση για όσα ζευγάρια δεν έχουν τη δυνατότητα να τεκνοποιήσουν για τον έναν ή τον άλλο λόγο.
    Desmar
    22.12.2005, 22:17
    ...χμμμ ... ενώ αναγνωρίζω το δικαίωμα του καθενός στις προσωπικές του επιλογές όποιες και αν είναι αυτές ... οπτικά κάτι δεν μου ταιριάζει όταν βλέπω δύο νύφες ή δύο γαμπρούς στον ίδιο γάμο ... ... αλλά περί ορέξεως ... ουδείς λόγος!!!

    Άντε να μας ζήσει ο Έλτον Τζον με τον σύζηγό του!!!


    Vasx
    23.12.2005, 01:38

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vasx στις 13-09-2009 15:22 ]


    Astron
    23.12.2005, 04:46
    Quote:

    Το μέλος Vasx στις 23-12-2005 στις 01:38 έγραψε:
    υπαρχουν κ καποιοι κανονες ηθικης γραμμενοι η αγραφοι...
    [/I]



    ...οι οποίοι όμως αλλάζουν ανά αιώνα...
    Νομίζω πρέπει να σκεφτούμε σοβαρά και με νηφαλιότητα ότι η ηθική δεν είναι παρά ένα ανθρώπινο κατασκεύασμα και να κρατήσουμε μόνο τα στοιχεία εκείνα που εξυπηρετούν την ευτυχία των συνανθρώπων μας.

    analogion
    23.12.2005, 06:16
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 23-12-2005 στις 04:46 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Vasx στις 23-12-2005 στις 01:38 έγραψε:
    υπαρχουν κ καποιοι κανονες ηθικης γραμμενοι η αγραφοι...




    ...οι οποίοι όμως αλλάζουν ανά αιώνα...
    Νομίζω πρέπει να σκεφτούμε σοβαρά και με νηφαλιότητα ότι η ηθική δεν είναι παρά ένα ανθρώπινο κατασκεύασμα και να κρατήσουμε μόνο τα στοιχεία εκείνα που εξυπηρετούν την ευτυχία των συνανθρώπων μας.





    Δεν αλλάζουν κάθε αιώνα. Η μία αλλαγή στα ήθη (όσον αφορά ημάς τους Ελληνες) έγινε όταν οι σοφοί πρόγονοί μας δεχθήκανε τον Χριστιανισμό, και η άλλη αλλαγή συντελείται στις "μέρες" μας (μέρες μας εννοώ περίπου τέλη 20ου, αρχάς 21ου αιώνος), μέσω της γνωστής πλύσης εγκεφάλου (χρονιαίος βομβαρδισμός τηλεοράσεως, ραδιοφώνου, εφημερίδων, κτλ. κατά σε ότι έχει να κάνει με "ήθη χρηστά").

    Νέα Εποχή γαρ...

    Παναγιώτης.
    --
    "Τούτο δε γίνωσκε, ότι εν εσχάταις ημέραις ενστήσονται καιροί χαλεποί· έσονται γαρ οι άνθρωποι φίλαυτοι, φιλάργυροι, αλαζόνες, υπερήφανοι, βλάσφημοι, γονεύσιν απειθείς, αχάριστοι, ανόσιοι, άστοργοι, άσπονδοι, διάβολοι, ακρατείς, ανήμεροι, αφιλάγαθοι, προδόται, προπετείς, τετυφωμένοι, φιλήδονοι μάλλον ή φιλόθεοι, έχοντες μόρφωσιν ευσεβείας, την δε δύναμιν αυτής ηρνημένοι. και τούτους αποτρέπου", Τιμ. Β' γ' 1-5.



    Vasx
    23.12.2005, 13:23

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vasx στις 13-09-2009 15:36 ]


    Bettina
    24.12.2005, 17:10
    Λοιπον παιδακια ειναι παρα πολλα αυτα που θελω και αισθανομαι την αναγκη να τονισω πανω στις δικες σας θεσεις,αλλα λογω των ημερων υπαρχει πιο εντονη μεσα μου η αναγκη να ευχηθω σε ολους και ολες σας ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΕΙΡΗΝΗ και οσο για τον καινουργιο χρονο ευχομαι να σας φερει ολα οσα σας στερησε ο προηγουμενος.
    Να εισθε ολοι και ολες παντα καλα και να περασετε αυτες τις ημερες ακομα καλυτερα.
    kinia
    25.12.2005, 00:30
    Η αλήθεια είναι ότι είναι παρατραβιγμένο όλο αυτό, καλός ή κακός δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά, όσο αναφορα τους ομοφυλόφιλους ή τους τρανσέξουαλ, οπότε αν δεν σε ενοχλεί κάποιος καλύτερα να τον αφήσεις να κάνει ότι θέλει, αλλά όχι και να δώσουμε και λεφτα ώστε να κάνει εγχείρηση αλλαγής φύλου.Είπαμε...
    paramithi
    25.12.2005, 01:37
    δε νομιζω σοφια πως τεθηκε θεμα χρηματοδοτησης εγχειρησεων αλλαγης φυλου..
    θεωρω πως τα δικαιωματα που εχει ενα αντρογυνο κατα τη διαρκεια της συγκατοικησης η και του γαμου,θα πρεπει να αναγνωριζονται και στους ομοφυλοφιλους..η επιλογη τους να μοιραστουν τη ζωη τους με εναν αλλο ανθρωπο,ακομη κι αν αυτος ειναι του ιδιου φυλου,σε καθε περιπτωση ειναι προσωπικη και δε καταλαβαινω γιατι να μην ειναι σεβαστη απο ολους..η ομοφυλοφιλια εξάλλου δεν ειναι καινουργιο φαινομενο(βλ..αρχαια ελλαδα..),οποτε δε μπορουμε να τη ''κατηγορησουμε'' για συμμετοχη στην κριση αξιων..
    η αληθεια ειναι ωστοσο πως,απ'οσο γνωριζω και συγγνωμη αν οι πληροφοριες μου ειναι λανθασμενες, η επιστημονικη κοινοτητα αποδεχεται πως ενα ποσοστο της ταξης του 2-3% των ομοφυλοφιλων ελκυονται απο το ιδιο φυλο λογω ορμονων του αντιθετου φυλου που υπερισχυουν σε αυτους..
    παντως,η εικονα που εχουμε οι περισσοτεροι για τους ομοφυλοφιλους δεν ειναι κ η πιο σωστη ισως για αυτο ξενιζει η εικονα ενος γαμου..δεν ειναι ολοι οι ομοφυλοφιλοι ντυμενοι και βαμμενοι σα γυναικες η με σαν αντρες..αλοιμονο..απλα ενεκα Μ.Μ.Ε και της επιδρασης που ασκουνε..τεσπα..
    συμπερασματικα..υπερ..
    kinia
    25.12.2005, 23:46
    Αναφέρθηκα στο γεγονός που έβγαλαν στην τηλεόραση μια μητέρα που ήθελε να βοηθήσουμε το παιδί της να κάνει εγχείρηση αλλαγής φύλου. Φυσικά και δεν έχω πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους και τυχαίνει να έχω φίλους με τέτοιες ιδιαιτερότητες.Δεν αναφέρθηκα στο γάμο γιατί είναι κάτι που δεν με αφορα. Ναι ίσως ήταν λίγο απότομο αυτό που έγραψα χτες και γι αυτό δεν κατάλαβες τι είπα! Απλά με εκνέυρισε που βγήκε η μάνα και προσπάθησε να μας κάνει να λυπηθούμε το παιδί της και να το "βοηθήσουμε"...
    paramithi
    26.12.2005, 01:53
    θα πρέπει να αναλογιστείς όμως και την παιδεία που θα είχε η εν λόγω μητέρα για να βγει στη τηλεόραση(φαντάζομαι σε εκπομπή μεσημεριανή)και να παρακαλέσει για το εν λόγω ζήτημα..
    Heavenly
    26.12.2005, 19:46
    Καταρχήν να ευχηθώ Χρονια Πολλα!
    'Οσον αφορά το θέμα,είδα κ γω την εκπομπή.Προσωπικά δεν εχω κανένα πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους υπήρχαν υπάρχουν κ θα υπάρχουν. Ακόμα κ στη φύση τη βρίσκουμε καμιά φορά.Αν καποιος θέλει να κάνει εγχείριση είναι δικαίωμά του,με σκληρές συνέπειες καμιά φορά.
    ......Αλλά......θέλω να εκφράσω τα εξής ερωτήματα κ να απαντήσω κατά τη ταπεινή μου άποψη...
    Ο θεσμός του γάμου(θρησκευτικού/πολιτικού) για ποιό λόγο δημιουργήθηκε αρχικά?'Ενωση με τα δεσμά του ΄γάμου δύο ετεροφυλων για αναγνώριση?Για τη δημιουργία απογόνων?...
    Πως κάποιος πρώην άνδρας προσπαθεί να κυοφορήσει πηγαίνοντας ενάντια στη φύση?....
    Το θέμα είναι τι ερμηνεία δίνουμε στο γάμο,στις σχέσεις,κ στη θέση του γονέα.
    Προσώπικα...δε μπορώ να διανοηθώ το θέμα της υιοθεσίας ή της κυοφορίας,είναι ενάντια στη φύση,κ αναιρεί το ρόλο της γυναίκας.-Σίγουρα υπάρχουν "οικογένειες" που μόνο οικογένειες δεν είναι,γονείς που ίσως δεν θα έπρεπε να φέρουν παιδιά στο κόσμο κλπ.
    Δέχομαι τις σχέσεις των ομοφυλόφιλων,αλλά για εμένα ο γάμος μέχρι σήμερα έχει συνδεθεί με την ένωση δύο ετερόφιλων με σκοπό την πιο πολίτιμη ιέρη πράξη που μας διατηρεί σ'αυτό το πλανήτη.Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ένα ζευγάρι ανύπαντρο δε θα μπορούσε να κάνει οικογένεια απλά τίθεται το θέμα θρησκείας.
    Θα προτιμούσα να υπάρξει καποιος άλλος θεσμός που να αναγνωρίζει αυτές τις σχέσεις.
    'Οπως κ να χει παντως πάρα πολλά θα αλλάξουν τα επόμενα χρόνια!
    Χρόνια Πολλά!
    Sidonie
    27.12.2005, 02:06
    Quote:

    Το μέλος Bettina στις 22-12-2005 στις 14:05 έγραψε:

    εγω αφελώς ρωταω"Τι γίνεται με τα Συνταγματικα δικαιώματα??οταν πχ.θα φτασει η στιγμη να καταθεσουν την ψηφο τους στις εκλογες ο Κωνσταντινος που γεννηθηκε αγόρι θα ψηφίσει σαν...Κωνσταντίνα??"
    Απλα μια απορια εκφραζω!!!!!!!!




    Ήμαρτον, παιδιά! Μήπως τα έχουμε μπερδέψει λίγο εδώ πέρα;
    Αλίμονο... ο σεξουαλικός προσανατολισμός κάποιου δεν επηρεάζει και τη φυλική του ταυτότητα, δηλαδή ένας γκέι ή μία λεσβία δεν παύουν να είναι είναι άντρας και γυναίκα αντίστοιχα (με αυτή τη σειρά!), παρόλο που έλκονται σεξουαλικά από άτομα του ίδιου με αυτούς φύλου... Σε περίπτωση που το μέλος Bettina αναφερόταν σε άτομα που έχουν υποβληθεί σε εγχείρηση αλλαγής φύλου, νομίζω ότι εκδίδεται νέα ταυτότητα και ο νόμος ορίζει τα καθέκαστα... Αλλά αυτό είναι το πρόβλημά μας τώρα; τα συνταγματικά δικαιώματα; μήπως κινδυνέυει και το δημοκρατικό πολίτευμα από τρανσεξουαλικές υπονομέυσεις;

    Και για να απαντήσω και στο τόπικ, πιστεύω ότι θα έπρεπε να θεσμοθετηθεί ο γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων ατόμων καθαρά για λόγους ίσης μεταχείρισης με τα ετεροφυλόφιλα ζευγάρια και οικονομικής κατοχύρωσης μέσω της νομικής αναγνώρισής τους. Όσο για τον θρησκευτικό γάμο, αυτό είναι ένα θέμα που θα έπρεπε να εξετάσουν οι διάφορες εκκλησίες και επομένως δεν με αφορά, με αφορά, όμως, η Πολιτεία μου να μην κάνει διακρίσεις εις βάρος μιας αρκετά μεγάλης μερίδας του πληθυσμού. Αυτά τα ολίγα...
    Χρόνια σας καλά!
    Bettina
    27.12.2005, 14:23
    KINIA,ξεκινάω με σενα σήμερα,γιατί συμφωνεις με τα οσα είχα προαναφέρει σε προηγούμενο κείμενο και δήλωσα το εξης "δεν είμαι εναντίων των ομοφυλοφίλων αλλα δεν μπορώ να δεχτώ(σαν μητέρα που είμαι)εκείνη την μάνα που βγήκε με δάκρυα στα μάτια στα ΜΜΕ να ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕΙ να βοηθήσουμε τον γιο της,να γίνει κόρη"Αυτο οχι δεν το δέχομαι και οσον αφορά την παιδεία αυτης της μητέρας στην οποίαν αναφέρεται η PARAMITHI και σε αυτό είχα αναφερθεί,λέγοντας πως δεν είναι θέμα παιδείας,ούτε μπορούμε να αναρωτηθούμε αν είχε την κατάλληλη υποδομή αυτή η γυναίκα,γιατί σε οποιαδήποτε μητέρα δεν μετράει ούτε η μόρφωση που διαθέτει,ούτε το πνευματικό της επίπεδο,αλλά μόνον το "ένστικτο"και η "συνείδηση"συναισθήματα που γεννιούνται μέσα μας με την μητρότητα και αυτό μπορώ να το αποδείξω με το εξης παράδειγμα¨Ρωτήθηκε η συγκεκριμένη γυναίκα στο συγκεκριμένο κανάλι,με τι παιγνίδια έπαιζε ο..γιος της όταν ήτανε μικρός και εκείνη απάντησε απλά "του άρεσαν οι κούκλες πολύ για τον λόγο αυτό του αγόραζα πάντα κούκλες¨Αυτή η γυναίκα δεν ήξερε οτι τα κορίτσια παίζουν με κούκλες γιατί καλλιεργείται μέσα τους η μητρότητα??ενω τα αγόρια παίζουν με αυτοκινητάκια,στρατιωτάκια,παιγνίδια που χαρακτηρίζουν εναν επερχόμενο ανδρισμό???
    Τί έκανε λοιπόν αυτή η μάνα για να οδηγήσει(απο ένστικτο και μόνο)στην σωστή ταυτότητα του παιδιού της και τώρα συνηγορεί πως ναι,η...κόρη της χρειάζεται αλλαγή φύλου για να γίνουν και οι δυο ευτυχισμένες?????????
    Οχι,σαν μάνα και γω δεν φωνάζω αλλά κτυπιέμαι απο οργή και αγανάκτηση για αυτού του είδους τις μητέρες.ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ
    Bettina
    27.12.2005, 14:55
    Heavenly
    Αναφέρθηκα στα Συνταγματικά δικαιώματα ατόμων που έχουν υποστεί αλλαγή φύλου,γιατί μην ξεχνάς πως εκτος απο το βιολογικό πρόβλημα που αντιμετωπίζουν τα άτομα αυτά,υπάρχει και ο ψυχολογικός τομέας ο οποιος παίζει μεγαλύτερο ρόλο στην ζωή τους.Ρωτας,αν αυτό είναι το πρόβλημα και σου απαντώ ευθαρσώς,πως ΝΑΙ είναι και αυτό ενα σημαντικό πρόβλημα,γιατί ξέρεις τι σημαίνει να έχει καταθέσει την ψήφο του σαν άνδρας και την επόμενη φορά να ταχθεί σαν γυναίκα??
    Και επαναλαμβάνω την ερώτηση,είμαστε σε θέση σαν κοινωνία,ακόμα και σαν Εθνος να αποδεχτούμε μια τέτοια κασταση???
    Αυτή η απάντηση προορίζεται για την φίλη SIDONIE,που αναρωτιέται αν το Συνταγματικό δικαίωμα των ατόμων που έχουν υποστεί αλλαγή φύλου,είναι πρόβλημα.
    Πρέπει να ξέρεις λοιπόν καλή μου,πως σε αυτά τα άτομα δημιουργείται μέσα τους ένα συνοθήλευμα,συναισθημάτων,απο το οποίον συχνά δεν μπορούν και οι ίδιοι να βγουν.
    Ναι λοιπόν στα άτομα αυτά που αντιμετωπίζουν αυτό το "πρόβλημα"(γιατί είναι και για τους ίδιους πρόβλημα)αλλά οχι στον γάμο,που στην τελική δεν έχει τίποτα να τους προσφέρει,απο την στιγμή που μπορούν να ζήσουν και έτσι απλά..Τί θα τους προσφέρει δηλαδή ο γάμος κατά την γνώμη σου???την διαιώνιση του είδους???
    Στην υποτιθέμενη "σύζυγο"θα προσφέρει την χαρά της μητρότητας??την σεξουαλική ικανοποίηση???(αυτή δεν υπάρχει,στο λεω επιστημονικά)
    Επειτα ας μην ξεχνάμε πως,το άτομο που έχει υποστει αλλαγή φύλου,αυτό δεν σημαίνει οτι έχει γίνει και γυναίκα,δεδομένου οτι ο προστάτης του ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ,το ίδιο το άτομο,δεν διαθέτει ωοθήκες και κατ'επέκταση δεν έχει έμμηνον ροή.
    Αυτό το άτομο λοιπόν δεν είναι ούτε άνδρας,ούτε γυναίκα,το μόνο που διαφοροποιείται είναι μόνον η εξωτερική του εικόνα,δηλ.μακιγιαζ,κόμμωση και ντύσιμο γυναικείο,τίποτα περισσότερο,τίποτα λιγότερο.
    Δεν ξέρω αν σε κάλυψα,αν όμως οχι θα δεχτώ τις θέσεις σου και τις απόψεις σου προς χάριν του διαλόγου,τονίζοντας σας,πως ίσως έχω την ηλικία της μητέρας σας και χαίρομαι ιδιαίτερα για την πνευματικότητά σας και τον τρόπο που οι σημερινοί νεοι τεκμηριώνουν τις απόψεις τους,με διάφορα κατα καιρούς,επιχειρήματα.
    Και κάτι ακόμα,είμαι κοινωνιολόγος-ψυχολόγος(εν ενεργεία)και με ενδιαφέρει πάρα πολύ ο τρόπος σκέψης σας,τον οποίον και σέβομαι,αλλά και θαυμάζω.
    Aiolos_m
    27.12.2005, 15:18
    Τι πρότυπα θα έχει το παιδί που θα υιοθετήσουν αυτοί οι άνθρωποι...πώς θα μεγαλώσει...μόνο αυτό ρε παιδιά...