ελληνική μουσική
    764 online   ·  210.833 μέλη

    Τι πιστεύετε για το γάμο δύο ατόμων του ίδιου φύλου;

    thank
    07.01.2006, 04:20
    Quote:

    Το μέλος the_firey στις 06-01-2006 στις 19:44 έγραψε:

    ειναι μαλακια και το θεμα αλλα και το περιεχομενο!

    "oμοφυλοφιλοι&εκκλησια" το θέμα που διχνει αυτην την στιγμη στην τv [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : the_firey στις 06-01-2006 20:49 ]





    1. Ο τρόπος και οι εκφράσεις ειναι ή όχι ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ που έγραψαν (αντξερτήτως τοποθετήσεων) ή διάβασαν και συμφώνησαν / διαφώνησαν ??? ΠΑΡΑΒΙΑΖΟΥΝ Η ΟΧΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΣΑΙΤ ? (αλλα και στοιχείδεις κανόνες ευπρέπειας ??).

    2. Απίστευτος τρόπος, απίστευτη έπαρση, απίστευτη αυθάδεια. Να τη χαίρεται ... τώρα ελπίζω να μην έχουμε τοποθετήσεις του τύπου "αφορούν το θέμα και οχι τους γράφοντες" ή .. "δικαίωμά μου να γράφω ότι θέλω (γουστάρω)" γιατι θα με πιάσουν τα γέλια.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 07-01-2006 05:29 ]
    NRG
    07.01.2006, 09:53
    Έχεις δίκιο. Ίσως να το χόντρυνα λίγο. Μερικές φορές καλύτερα να βουτάω τη γλώσσα στο μυαλό πριν απαντήσω. Αλλά μου τη σπάει αφάνταστα αυτό το θέμα, γιατί τη σήμερον ημέρα έχουν αλλοιωθεί τα πάντα, ακόμη και τα φύλα.




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : the_firey στις 07-01-2006 13:54 ]
    xifomaxos
    07.01.2006, 10:14
    firey ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας! Η ομοφυλοφιλία δεν ξεπήδησε τον 20 αιώνα. Υπήρχε από τις αρχές της ανθρωπότητας και στις περισσότερες κοινωνίες στην πΧ περίοδο όχι μόνο ήταν ανεκτή αλλά θεωρούταν τρόπος εισαγωγής των νεαρών στην ενήλικη ζωή. Χαρακτηρισμοί όπως "λάθος της φύσης κτλ" προήλθαν μετα την καθιέρωση του χριστιανισμού εξαιτίας του ηθικού κώδικα που η νέα θρησκεία επέβαλε. Όπως απορριπτέες ήταν και μέχρι τα τέλη του 20 αιώνα οι προγαμιαίες σχέσεις ή το sex που δεν είχε σκοπό την αναπαραγωγή...
    Και λίγος σεβασμός στις εκφράσεις σου δεν βλάπτει... Και εγώ εκνευρίζομαι με το "USA" αλλά δεν σε υβρίζω
    Bettina
    07.01.2006, 11:02
    Thank
    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ,ΑΙΣΧΡΗ,ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΑΝΑΙΔΗΣ η συμπεριφορά του μέλους FIREY προς όλους εμας αυτού του forum,αλλα εδω προκείπτει η εξής ερώτηση"οταν κάνουμε εγγραφή,αναφέρονται κάποιοι όροι,που τους αποδεχόμαστε ή οχι.Πως λοιπόν οι ιθύνοντες αυτού του forum δεν έλαβαν υπ'όψιν τους τον τρόπο συμπεριφοράς αυτού του μέλους??"
    Λυπάμαι αφάνταστα για τον τρόπο συμπεριφοράς αυτού του ατόμου και ακόμα περισσότερο λυπάμαι που ΑΠΟΧΩΡΩ απο την συντροφιά σας.
    Εχω μάθει στη ζωή μου να σέβομαι και να με σέβονται και η συγνώμη του firey απο εμένα προσωπικά ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ.
    thank
    07.01.2006, 13:11
    Bettina - αν εισαι ακόμα εδώ - κοίττα.... Και εγώ εκνευρίστηκα ....Και επειδή έγραψα ... και επειδή διαβάζω. Αλλά δεν νομίζω πως μια καθυστέρηση παρέμβασης των συντονιστών ειναι λόγος αποχώρησης. Ο firey τοποθετήθηκε, καλό θα ειναι την επόμενη φορά να προσέχει λίγο περισσότερο. Δεν είναι θέμα αποδοχής ή οχι της συγνώμης κάποιου, πάντα κατά τη γνώμη μου. Και το paramithi και ο xifomaxos έγραψαν δυό πράγματα αρκετά πιο ψύχραιμα απότι εμεις, πρακτικά, αν κάποιος διετρέξει τώρα τις συζητήσεις (αυτό ειναι τελικά το ζητούμενο) θα έχει μια εικόνα ολοκληρωμένη.

    Επειδή παρακολουθώ τα γραφόμενά σου, όπως και πολλών άλλων, φαίνεται πως σε ενδιαφέρει η έκφραση σε διάφορα θέματα και αφιερώνεις ενέργεια σε αυτό. Ασχετα με το αν έχω διαφωνίες με πολλά απο αυτά τα οποία γράφεις. "Διαβάζεις" τους άλλους με τους οποίους έρχεσαι σε αντιπεράθεση και δείχνεις σεβασμό. Αυτό όμως που πρέπει να λαμβάνουμε υπόψην ειναι πως, από τη στιγμή που γράφουμε σε έναν δικτυακό τόπο, αναγκαστικά "εκθέτουμε" τη σκέψη μας, την ενέργειά μας σε χιλιάδες άλλους, πολλοί απο τους οποίους δεν έχουν κάτι κοινό με μας. Δεν έχει νόημα λοιπόν να απεμπολούμε τη διάθεσή μας για συμμετοχή σε μια δράση δημόσιας έκφρασης, εξαιτίας κάποιων φαινομένων που δεν αποτελούν κανόνα.

    firey, σιγά σιγά θα καταλάβεις πως σε τέτοιες δημόσιες εκφράσεις, όπου δεν εισαι μόνος σου, ούτε με την παρέα και τους κολλητούς σου που μπορεί να λές ότι θέλεις, χρειάζεται μια περισσότερη προσοχή. Οχι τόσο στο περιεχόμενο αλλά στον "τρόπο". Δεν ειναι θέμα ευγένειας ή τυπικού ή οτιδήποτε άλλο. Το κυρίοτερο ειναι σεβασμός στον χρόνο, και την ενέργεια που καταναλώνει ο άλλος που στο κάτω - κάτω εδώ βγάζει ένα κομμάτι του εαυτού του.

    the_mist
    07.01.2006, 13:37
    Προς the_firey: Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς. Θα μπορούσες να αποφύγεις τον χαρακτηρισμό.

    Προς όλους του υπόλοιπους: Από τη στιγμή που σας λέει ότι μετάνιωσε γι’ αυτό που έγραψε, ποιος ο λόγος να το συνεχίζεται;





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : the_mist στις 08-01-2006 10:13 ]
    NRG
    07.01.2006, 13:52
    Xifomaxos: ΤΩΡΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ????????????

    The_mist: Δεν τρώω την ώρα που γράφω!!

    paramithi
    07.01.2006, 14:10
    παιδακια...η the_mist εχει δικιο..το μελος the_firey ειπε οτι μετανιωσε..δε θα τη σταυρωσουμε κιολας!απο τα λαθη μαθαινουμε,ετσι δεν ειναι ?ειμαι σιγουρη πως η firey το κατανοησε πως η εκφραση που χρησιμοποιησε δεν ηταν η αρμοζουσα. εγω προτεινω να επανελθει το θεμα στη σχετικη με αυτο συζητηση..
    Καλο υπολοιπο της ημερας να εχουμε
    thank
    07.01.2006, 15:28
    the_mist.

    1. η τοποθέτηση της firey για μενα προσωπικά επανέφερε το θέμα στη ροή του. Ολα μια χαρά.

    2. Κάποιο μέλος (bettina) (με ίσα δικαιώμτα και υποχρεώσεις με όλους τους άλλους, και με ίσα δικαιώματα στο "να τα παιρνει" όπως οι άλλοι), εξέφρασε κάποιες διαθέσεις να φύγει, που δεν ειναι ότι πιο καλό ως κατάληξη. Οπως δείχνουμε κατανόηση στη firey, όπως άλλοι δειχνουν κατανόηση σε εμας, ας δείξουμε και στην bettina. Για να μη δώσουμε συνέχεια ???? Τέλεια. μια χαρά.

    3. .. το παράδειγμα με την "π ..α" ... δεν ειναι ότι καλύτερο. Καταλαβαίνεις που μπορεί να οδηγήσει. Δυστυχώς δεν ειναι το ίδιο πράγμα ενα δημόσιο φόρουμ και κουβέντα με την παρέα μας. Αποψή μου (εννοείται).

    Τελος πάντων, εφόσον δεν τρέχει τίποτα και ολα ειναι cool , tο mh έχει ενδιαφέροντα θέματα για διάβασμα, κατέβασμα κλπ, σιγά μη χάνω κι εγώ τον χρόνο μου.

    ageras
    07.01.2006, 15:32
    Quote:

    Το μέλος thank στις 07-01-2006 στις 15:28 έγραψε:


    Τελος πάντων, εφόσον δεν τρέχει τίποτα και ολα ειναι cool , tο mh έχει ενδιαφέροντα θέματα για διάβασμα, κατέβασμα κλπ, σιγά μη χάνω κι εγώ τον χρόνο μου.







    xifomaxos
    07.01.2006, 16:10
    Bettina αυτός δεν είναι λόγος να φύγεις! Αυτά είναι συνηθισμένα σε δημόσιες συζητήσεις. Εξάλλου η παρεξήγηση λύθηκε
    firey κάπως....
    Ξεφύγαμε νομίζω από το θέμα ή μου φαίνεται;
    Bettina
    07.01.2006, 16:43
    Στον Xifomaxos
    Ισως να έχεις δίκαιο,αλλά νομίζω πως ήταν πλεον καιρος να ξεφύγει κανείς απο το συγκεκριμένο θέμα,αυτό που με ενόχλησε όμως ξέρεις ποιο ακριβώς ήταν???οτι κάποια "παιδια"(16-18 ετών)έχουν την αίσθηση,ή την ψευδαίσθηση πως το να αθυροστομει κανείς σε ένα δημόσιο forum είναι μοντερνισμός,γιατί αν δεν είναι έτσι,τότε πως εξηγείς εσυ μια τέτοια φρασεολογία,που δυστυχώς δεν σταμάτησε εκει,αλλα εμφανίστηκε και δευτερο άτομο που,θέλοντας να δικαιολογήσει το πρώτο,συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με λέξεις όπως π.....να κλπ.κλπ
    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
    the_mist
    07.01.2006, 17:17
    Είστε εκτός θέματος.
    thank
    08.01.2006, 03:09
    Προς xifomaxos: Σωστός γενικά και ειδικά :) Ναι ξεφύγαμε που να πάρει.

    Προς bettina : ετσι ειναι όπως τα λές, απλά ειπαμε. Εδώ ειναι net .. Εκθεση στον οποιονδήποτε. Μη ελεγχόμενα. Και ειναι take it or leave it bettina. Εγώ ξενέρωσα οπότε, σε κάποια θέματα ... bye bye. Στη πορεία βλέπουμε. Εσύ να δουμε τώρα που το paramithi δεν θα πολυμπαίνει τί θα κάνεις (χώρια δεν κάνατε και μαζί δεν μπορούσατε)

    Προς the_mist. Εκτός θέματος ??? Ναι τώρα είμαστε .. ε και ??? σιγά τα λάχανα. Οπως επισήμανες εύστοχα, σε μια κουβέντα .. αποκαλείς τον άλλον ... (οτι ναναι) .., αλλάζεις καμμια εικοσαριά θέματα στο πι και φί .. Αυτό σε πείραξε ??? Ε εντάξει μωρέ δεν έγινε και τίποτα ... Λίγη χωρητικότητα παραπάνω πιάσαμε στον σέρβερ, ούτε μια σελίδα απο τις τόσες του τόπικ ..

    Προς ageras. Είδες τι κάνουν οι μπύρες σου ??? Ολο εκτός θέματος.

    Προς διαχειριστές. Σίγουρα εμείς κάπου ξεφύγαμε από το "θέμα" (χωρίς πλάκα το εννοώ). Αλλά και σε σας ξέφυγαν πολλα ... Και δυστυχώς ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το αν ενα παιδι έγραψε κάτι παραπάνω σε επίπεδο φρασεολογίας.


    Orfeus
    08.01.2006, 05:35
    Προς: the_firey & the _mist
    Είναι δικαίωμα του καθένα να διαφωνεί με τις απόψεις του άλλου.
    Θα πρέπει όμως να προσέχουμε πώς εκφραζόμαστε. Εδώ είναι δημόσιο βήμα.
    Ελπίζω να μην επαναληφθεί.




    Προς: Bettina
    Αυτό δεν είναι λόγος αποχώρησης. Είναι φυσικά δικαίωμά σου, αλλά δεν είναι λόγος. Αν ήταν έτσι, ξέρεις πόσες φορές θα έπρεπε να έχω αποχωρήσει;


    the_mist
    08.01.2006, 10:32
    Από δω και πέρα θα προσέχω το λεξιλόγιό μου και τα παραδείγματά μου!! Είστε ευχαριστημένοι τώρα;;


    >>Θα πρέπει όμως να προσέχουμε πώς εκφραζόμαστε. Εδώ είναι δημόσιο βήμα.<<

    Σχετικά με αυτό, οφείλετε στο ότι για ένα μεγάλο διάστημα έγραφα στο forum του HACK.GR. Τα πράγματα εκεί ήταν λίγο άγρια. Τα μέλη χρησιμοποιούσαν αρκετά υβριστικές εκφράσεις (με αρκετά χιουμοριστικό τρόπο οφείλω να πω) και όσο να’ ναι μου έχει μείνει συνήθεια.
    Και για μην λέτε, αυτό που έγραψα το διόρθωσα. Είμαι περίεργη όμως να δω που θα σταματήσει το θέμα!

    xifomaxos
    08.01.2006, 12:31
    Μάλλον εδώ...
    Bettina
    08.01.2006, 13:45
    thank
    Είσαι ακριβώς μέσα στα πράγματα,σε ακολουθώ λοιπόν γιατί και εγω έχω..ξενερώσει προ πολλού
    The mist
    Εσύ κοριτσάκι μου καλό που στα 16 σου έχεις την εντύπωση πως όλοι εμείς που φάγαμε την ζωή με το κουτάλι,πού και πότε ήσουν "εντός θέματος"????
    Orfeus
    Φίλε μου καλέ αναφέρεις πωςΑΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙ???
    Και απαντώ¨Ποιός σε υποχρέωσε να συνεχίσεις πηγαίνοντας κόντρα στα δικά σου πιστεύω και πάνω απο όλα στην προάσπιση της δικής σου αξιοπρέπειας???"Μήπως το κατεστημένο?ή ο φόβος μιας κάποιας μοναξιάς???ποιός άλλωστε σου είπε πως δεν υπάρχουν forum στα οποία υπάρχουν διαφωνίες,αλλά αν μη τι άλλο,υπάρχει αρκετός σεβασμός αναγνωρίζοντας ο ενας την προσωπικότητα του άλλου??Δεν θέλω να αναφερθώ σε συγκεκριμένα,γιατί μπορεί αυτό να θεωρηθεί "προπαγάνδα"
    ή ακόμα και διαφήμιση,αλλά σερφάροντας...θα τα βρεις μόνος σου.
    Orfeus
    08.01.2006, 13:54
    Δεν θίγεται η δική μου αξιοπρέπεια, ούτε πηγαίνω κόντρα στα πιστεύω μου επειδή ένα μέλος εκφράζεται ανάρμοστα.

    Προς θεού......

    Ας τελειώνει εδώ.....
    Bettina
    08.01.2006, 14:15
    Μόλις αυτήν την στιγμή έλαβα ένα ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟΤΑΤΟ μήνυμα στο προσωπικό μου
    e mail απο την mist ,αλλα θα της απαντήσω δημοσίως.Λυπάμαι κορίτσι μου,αλλά οχι για σένα,όχι εσένα,μόνο τους γονείς σου που σε έφτασαν σε αυτή την ηλικία σίγουροι πως παρουσίαζαν στην κοινωνία του 21 αιώνα ένα χρήσιμο παιδί,που κάθε άλλο παρά χρήσιμο αποδεικνύεται.
    Μου γράφεις ακριβώς"ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕΘΑ ΟΛΟΙ ΜΕ ΣΕΝΑ.
    Δεν ζήτησα ποτέ μου να ασχοληθεί κανείς ιδιαιτέρως μαζί μου,γιατί αγαπητή μου δεν διακατέχομαι απο κόμπλεξ κατωτερότητας,χρησιμοποιώντας οποιοδήποτε μέσον για να αποτελέσω το επίκεντρο του ενδιαφέροντος όλων,όπως κάνεις εσυ και τελειώνοντας θα σου κάνω γνωστή την ταυτότητά μου,που αν διαθέτεις έστω ένα χιλιοστό ευγένειας,θα πρέπει να σεβαστείς.
    ΕΧΩ(ΙΣΩΣ)ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΣΟΥ,ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΔΑΣΚΩ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΤΗΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ,αυτό σου αρκεί για να ζητήσεις ΔΗΜΟΣΙΑ συγνώμη για την απρεπή συμπεριφορά σου???ή ψάχνεις να βρεις "θύματα"της δικής σου θρασύτητας,ώστε να θριαμβεύσει η "αγένειά σου"????
    Μην διανοηθείς να μου ξαναστείλεις μήνυμα στο προσωπικό μου e mail γιατί τότε θα με αναγκάσεις να κατέβω στο δικό σου επίπεδο και να σου απαντήσω πολύ πιο σκληρά,απο την στιγμή που εσυ ΠΟΤΕ δεν θα μπορέσεις να ανέβεις στο δικό μου.