ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.833 μέλη

    Εκατό Μικρές Ανάσες

    tranzistoraki
    23.12.2005, 00:46

    Η γνωστή παρέα της "Ασπιρίνης", Γεράσιμος Ευαγγελάτος, Κώστας Τσίρκας, Νατάσσα Μποφίλιου... γνωστοί από την δεύτερη ακρόαση νέων καλλιτεχνών της μικρής ¶ρκτου... κυκλοφόρησαν την πρώτης του δισκογραφική δουλειά! "100 μικρές ανάσες".

    Ακολουθεί Δελτίο Τύπου:

    «100 μικρές ανάσες» είναι ο τίτλος του πρώτου τους δίσκου. Δεκατρία τραγούδια, με την υπογραφή του Γεράσιμου Ευαγγελάτου στους στίχους, του Κώστα Τσίρκα στη μουσική, με τη φωνή της Νατάσσας Μποφίλιου στην ερμηνεία. Την ενορχήστρωση φρόντισε ο Κώστας Παρίσης. Την παραγωγή επιμελήθηκε ο Παρασκευάς Καρασούλος.

    Ο δίσκος «100 μικρές ανάσες» περιέχει τραγούδια που με αμεσότητα, επικοινωνιακή δύναμη και αλήθεια, περιγράφουν το βλέμμα των νέων ανθρώπων σ' ένα κόσμο που αλλάζει συνεχώς. Η Μικρή 'Αρκτος μετά την έκδοση του cd Δεύτερη Ακρόαση, που περιείχε ενδεικτικά, κάποια καινούργια τραγούδια νέων δημιουργών, προχωρά στην έκδοση των ολοκληρωμένων εργασιών τους, πιστεύοντας πως στο μουσικό τοπίο των νέων καλλιτεχνών βρίσκεται η ζωογόνα δύναμη του μέλλοντος για το ελληνικό τραγούδι. Ήδη τα τραγούδια του δίσκου, έχουν αγαπηθεί από τους παραγωγούς στο ραδιόφωνο όπου και ακούγονται.

    Περισσότερα στο ανανεωμένο σάιτ της Μικρή ¶ρκτου και συγκεκριμένα: http://www.mikri-arktos.gr/diskografia/disc009/
    Ev-Ger
    26.12.2005, 18:25
    Όντως κυκλοφορήσαμε!!!

    ¶υριο 2 το μεσημέρι στο Δεύτερο έχουμε και μια μίνι παρουσίαση-συνέντευξη και μεθάυριο Τετάρτη 28, το τεράστιο live-παρουσίαση του CD στο CLUB22

    Όσοι πιστοί και άπιστοι...
    Orfeus
    26.12.2005, 18:36
    Καλή Επιτυχία Γεράσιμε....


    Aiolos_m
    26.12.2005, 18:39
    Η δικιά μου εμπειρία από τον συνδιασμό αυτόν είναι όμορφη. Φίλε Γεράσιμε δεν είναι λίγες οι νύχτες που με κράτησε ξύπνιο η ασπιρίνη. Να' στε καλά, όλοι.
    Όσο για τον δίσκο, με το καλό όταν τον αγοράσω θα επανέλθω...

    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη
    πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 18-10-2006 10:40 ]


    eneni
    26.12.2005, 20:22
    καλή επιτυχία!
    Δεν εχω αγοράσει το сd αλλά 2-3 τραγούδια που εχω ακούσει ειναι υπέροχα. Αύριο θ ακούσουμε περισσότερα στο δεύτερο λοιπόν!

    Ev-Ger
    30.12.2005, 09:23
    Παιδιά ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις ευχές! Ευτυχώς πήγε καλά το live.

    Για όποιον δεν ήταν εκεί και θέλει να πάρει μια ιδέα, μπορείτε να δείτε κάποια clip με αποσπάσματα της συναυλίας και φωτογραφίες
    εδώ

    Καλή χρονιά να έχουμε!



    Εσύ μου χάρισες μια θάλασσα
    κι εγώ στο χάλασα -
    το 'δα βουνο...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Ev-Ger στις 30-12-2005 09:25 ]
    tranzistoraki
    03.01.2006, 03:19
    ... ευχαριστούμε για την ενημέρωση Γεράσιμε...
    Πολύ καλή και άμεση η δουλειά... στην μικρή άρκτο...
    Αξίζουν συγχαρητήρια...

    Και φυσικά σε σας... Καλή συνέχεια παιδιά!
    Aiolos_m
    31.01.2006, 23:42
    Αξιώθηκα και αγόρασα τον δίσκο επιτέλους.
    Τρεις νέοι γεμάτοι όρεξη και δημιουργικότητα βάζουν τη δική τους υπογραφή στην ελληνική δισκογραφία. Για μένα ο δίσκος αυτός είναι κάτι παραπάνω από μια "πειραματική κυκλοφορία" από την Μικρή Άρκτο για κάποιυς νέους καλλιτέχνες. Για μένα η δουλειά αυτή δίνει μια πνοή νεότητας και αλήθειας, κάτι που δύσκολα θα συναντήσουμε στις τελευταίες κυκλοφορίες δίσκων.
    Εύχομαι πάντα τέτοια κι άλλα live, μιας και στο πρώτο δεν κατάφερα να παρεβρεθώ

    Καλή συνέχεια και να μας ενημερώνετε για τα νέα σας κατορθώματα.
    geordan
    02.02.2006, 01:11
    Αν και ήξερα την "ασπιρίνη", αγνοούσα την ιστορία των τριών μελών της ομάδας. Μέχρι που σας άκουσα ένα βράδυ πριν από λίγο καιρό στο Μελωδία. Εντυπωσιάστηκα. Άκουσα ένα πλήρες άλμπουμ και όχι ένα άλμπουμ με δυο σουξέ και δέκα αδιάφορα τραγούδια. Άκουσα τραγούδια με συγκεκριμένο ύφος, μουσικό και στιχουργικό, με ωριμότητα και με μια ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα φωνή. Δεν μπορώ να πω ότι άκουσα αριστουργήματα ή το δίσκο που μου άλλαξε τη ζωή, αλλά άκουσα πράγματα ενδιαφέροντα και όχι της σειράς και που αποτυπώνουν τα ίχνη σας μόνιμα στο μυαλό μου. Ειλικρινά μου έκανε εντύπωση και η ηλικία σας, γιατί περίπου είμαστε συνομίληκοι, και, αν μου επιτρέπετε, αγχώθηκα και λίγο γιατί η συνέχεια οφείλει να είναι εξίσου καλή, αν όχι καλύτερη. Σας το εύχομαι.
    spiroos
    14.04.2006, 14:09
    Δημοσιεύεται σήμερα στην Ελευθεροτυπία συνέντευξη της Νατάσσας Μποφίλιου για τον δίσκο, νομίζω οτι αξίζουν συγχαρητήρια τόσο στα παιδιά(για τον πολύ καλό δίσκο) όσο και στην εφημερίδα (για τη συγκεκριμένη περίπτωση) που δίνει χώρο σε καινούρια πράγματα και καλλιτέχνες.
    tranzistoraki
    18.04.2006, 05:15
    spiroo ευχαριστούμε για την ενημέρωση!
    Μπορεί το "μήνυμα" αυτό να το στέλνω καθυστερημένα, αλλά το δικό σου post ευτυχώς το είδα έγκαιρα κι έτσι πρόλαβα την εφημερίδα!
    spiroos
    18.04.2006, 15:59
    tranzistoraki
    manblaz
    03.05.2006, 01:13
    100 μικρές ανάσες
    ΓΕΡΑΣΙΜΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΥ - ΚΩΣΤΑ ΤΣΙΡΚΑ με τη ΝΑΤΑΣΣΑ ΜΠΟΦΙΛΙΟΥ

    ΔΕΥΤΕΡΑ 8 & ΤΡΙΤΗ 9 ΜΑΪΟΥ ΩΡΑ 10.00 Μ.Μ.

    Σαν παιδιά χωρίς γονείς
    Όλοι εμείς
    Μετά τις 12 στα σπίτια μας γυρνάμε
    Τόσοι φίλοι, συγγενείς
    Κι όμως κανείς
    Ένα τηλέφωνο να μάθει πως περνάμε
    Ασπιρίνη

    Τους γνωρίσαμε πέρσι, στη Δεύτερη Ακρόαση Νέων Καλλιτεχνών που διοργάνωσε η Μικρή Άρκτος. Το τραγούδι τους «Ασπιρίνη» ξεχώρισε και αγαπήθηκε από τους νέους αλλά και τους φίλους του καλού ελληνικού τραγουδιού. Στις 14 Δεκεμβρίου κυκλοφόρησε η πρώτη ολοκληρωμένη τους δουλειά από τη Μικρή Άρκτο.

    Και οι τρεις τους, νέοι καλλιτέχνες, 22-24 ετών, με ταλέντο και ευαισθησία, καταθέτουν τις προσωπικές τους αναζητήσεις στην πρώτη τους δισκογραφική παρουσία, τις «100 μικρές ανάσες». Δεκατρία τραγούδια με την υπογραφή του Γεράσιμου Ευαγγελάτου στους στίχους και του Κώστα Τσίρκα στη μουσική σε ερμηνεία της Νατάσσας Μποφίλιου.

    Για τη Μικρή Άρκτο και τον καλλιτεχνικό της διευθυντή Παρασκευά Καρασούλο, που επιμελήθηκε την παραγωγή, ο δίσκος «100 μικρές ανάσες», είναι η πιο «δυνατή και χαρακτηριστική φωνή» της γενιάς των σημερινών 20αρηδων. Τραγούδια που με αμεσότητα, επικοινωνιακή δύναμη και αλήθεια, περιγράφουν το βλέμμα των νέων ανθρώπων σ' ένα κόσμο που αλλάζει συνεχώς.

    Η Μικρή Άρκτος μετά την έκδοση του cd Δεύτερη Ακρόαση, που περιείχε ενδεικτικά, κάποια καινούργια τραγούδια νέων δημιουργών, προχωρά στην έκδοση των ολοκληρωμένων εργασιών τους, πιστεύοντας πως στο μουσικό τοπίο των νέων καλλιτεχνών βρίσκεται η ζωογόνα δύναμη του μέλλοντος για το ελληνικό τραγούδι.

    Τα τραγούδια του δίσκου «100 μικρές ανάσες» όπως και άλλα αγαπημένα Ελλήνων και ξένων δημιουργών, θα παρουσιαστούν τη Δευτέρα 8 και την Τρίτη 9 Μαϊου στη μουσική σκηνή X-εδρα.

    Την ενορχήστρωση των τραγουδιών υπογράφει ο Κώστας Παρίσης.

    Στην παρουσίαση στη σκηνή παίζουν οι μουσικοί:
    Αντώνης Παλαμάρης - πλήκτρα
    Τρύφωνας Λάζος - ηλεκτρική κιθάρα
    Νίκος Μπάκκερ - τύμπανα
    Γιάννης Γιαννακόπουλος - μπάσο
    Κώστας Τσίρκας - ακουστική κιθάρα
    Νατάσσα Μποφίλιου - φωνή

    Χ-εδρα, Ελ. Βενιζέλου 235, Ν. Σμύρνη, τηλ. 2109849101

    Ώρα έναρξης: 10.00 μ.μ. - Είσοδος με ποτό στο μπαρ: 10 €

    Μικρή Άρκτος, τηλ. 2107610616, 2107616620

    πηγή μελωδία
    spiroos
    13.07.2006, 13:42
    Στο καινούριο τεύχος του hridanos.gr (του πρώτου και μοναδικού εώς τώρα ολοκληρωμένου και χορταστικού διαδικτυακού πολιτιστικού περιοδικού) υπάρχει συνέντευξη των τριων συντελεστών του δίσκου. Ωραίες φωνές, ολόδροσες και με άποψη. Εξαιρετικός συνδυασμός.
    spiroos
    17.09.2006, 11:52
    Η Νατάσσα Μποφίλιου, ο Γεράσιμος Ευαγγελάτος και ο Κώστας Τσίρκας (οι 100 Μικρές ανάσες δηλαδή) live την Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου 2006 στην Πλατεία Νέας Γενιάς στην Αγία Βαρβάρα ώρα 20.00. Είσοδος ελεύθερη
    spiroos
    23.09.2006, 16:31
    Η ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΑΝΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 26/09/2007
    spiroos
    29.09.2006, 13:47
    Συναυλίες:
    Panteios Live (Παπαχαρίου 8, πίσω από το Πάντειο).

    Παρασκευή 6/10
    Σάββατο 7/10
    Παρασκευή 13/10
    Σάββατο 14/10
    Παρασκευή 20/10
    Σάββατο 21/10

    Ωρα 22.30, είδοδος με ποτό 10 ευρώ στο μπαρ, 15 ευρώ στο τραπέζι
    Τηλ. κρατήσεων 210- 9212049

    Πηγή mikri-arktos.gr

    spiroos
    03.10.2006, 22:58
    Να και η πρόσκληση:

    Εκατό μικρές ανάσες
    ΓΕΡΑΣΙΜΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΥ – ΚΩΣΤΑ ΤΣΙΡΚΑ

    LIVE με τη ΝΑΤΑΣΣΑ ΜΠΟΦΙΛΙΟΥ
    ΣΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΚΗΝΗ
    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6 & ΣΑΒΒΑΤΟ 7 ΟΚΤΩΒΡΙΟ
    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 & ΣΑΒΒΑΤΟ 14 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20 & ΣΑΒΒΑΤΟ 21 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

    Σαν παιδιά χωρίς γονείς
    Όλοι εμείς
    Μετά τις 12 στα σπίτια μας γυρνάμε
    Τόσοι φίλοι, συγγενείς
    Κι όμως κανείς
    Ένα τηλέφωνο να μάθει πως περνάμε
    Ασπιρίνη


    Τους πρωτακούσαμε στη Δεύτερη Ακρόαση Νέων Καλλιτεχνών που διοργάνωσε η Μικρή 'Αρκτος. Η Ασπιρίνη τους σύντομα έγινε ένα από τα αγαπημένα τραγούδια στο ραδιόφωνο που αγαπά την καλή ελληνική μουσική.
    Με τις 100 Μικρές Ανάσες, την πρώτη ολοκληρωμένη δουλειά τους που κυκλοφόρησε πέρσι σε CD, γνωρίσαμε καλύτερα δύο νέους δημιουργούς, με ταλέντο και ευαισθησία: Τον Γεράσιμο Ευαγγελάτο και τον Κώστα Τσίρκα, αλλά και μια νέα φωνή που ξεχώρισε με την αισθαντικότητα και τη σκηνική της παρουσία, τη Νατάσσα Μποφίλιου.


    Εκατό μικρές κουβέντες
    Κι ούτε μια σημαντική
    Κάτι σπουδαίο να εξηγεί
    Αν αυτό ζωή το λένε
    Δε γεννήθηκα γι’ αυτή
    Γι’ αλλού εγώ έχω φτιαχτεί
    Εγώ ανάσαινα ζωές
    Απ’ τη δικιά μου πιο πολλές
    Γι’ αυτό παράσταινα μορφές
    Που ζούσαν σ’ άλλες εποχές
    100 μικρές ανάσες


    100 Μικρές Ανάσες τιτλοφορείται και το πρόγραμμα που θα παρουσιάσει στο νέο φοιτητικό στέκι, τη μουσική σκηνή PanteiosLive, η Νατάσσα Μποφίλιου. Τραγούδια που περιγράφουν με αμεσότητα, επικοινωνιακή δύναμη και αλήθεια, το βλέμμα των νέων ανθρώπων σ’ ένα κόσμο που αλλάζει συνεχώς θα ακούσουμε μαζί με άλλα αγαπημένων ελλήνων και ξένων δημιουργών. Χωρίς περιορισμούς στο είδος, με ένα ρεπερτόριο που καλύπτει από ποπ και ροκ μέχρι τζαζ και λαϊκά, με σεβασμό και φρέσκια ματιά, η Νατάσσα παρουσιάζει την δική της εκδοχή για το καλό τραγούδι της νέας εποχής…της δικής της εποχής…

    Με την πεποίθηση πως στο μουσικό τοπίο των νέων καλλιτεχνών βρίσκεται η δύναμη του μέλλοντος για το ελληνικό τραγούδι, η Μικρή 'Αρκτος και ο καλλιτεχνικός διευθυντής της Παρασκευάς Καρασούλος, υπογράφουν την επιμέλεια του προγράμματος.

    Στο PanteiosLive μαζί με την Νατάσσα Μποφίλιου εμφανίζονται οι μουσικοί:

    Αστέρης Παπασταματάκης – πλήκτρα
    Γιάννης Μπούρας - ηλεκτρική κιθάρα
    Φοίβος Κουντουράκης – τύμπανα
    Νίκος Μάρκου – μπάσο
    Σπύρος Λιβάνης – ακουστική κιθάρα

    PanteiosLive, Παπαζαχαρίου 8, στον πεζόδρομο πίσω από το Πάντειο
    Τηλ. 210 92 12 049
    Είσοδος με ποτό στο μπαρ: 10 €. Ποτό στο τραπέζι: 15 €.
    Ώρα έναρξης: 10:30 μμ.


    Μικρή 'Aρκτος, τηλ. 2107610616 – 617 & 620 www.mikri-arktos.gr
    Χορηγός επικοινωνίας: www.Hridanos.gr

    jorge
    03.10.2006, 23:02
    Σπύρο τελικά θα πάμε την Παρασκευή;
    spiroos
    03.10.2006, 23:27
    Βεβαίως. Αν θες φτιάχνουμε και λίστα...

    spiroos
    irina (+2;)