ελληνική μουσική
    915 online   ·  210.851 μέλη

    Εκατό Μικρές Ανάσες

    jorge
    12.10.2006, 19:36
    Το ελπίζω κι εγώ, γιατί αυτή η κοπέλα τον αξίζει.
    mary
    12.10.2006, 20:11
    παιδια, ξερετε η 'ασπιρινη΄ ειναι στο νεο αλμπουμ ή οχι? και αν οχι που υπαρχει?
    NiKiTaS25
    13.10.2006, 12:13
    thanks παιδια. Θα παω σημερα η αυριο κι ελπιζω να εχουν φτιαξει τα προβληματα στον ηχο και να οφειλονται απλα στην πρωτη μερα.

    Mary η ασπιρίη βρίσκεται στο cd Δεύτερη Ακρόαση της Μικρής Άρκτου, αλλά και στο cd "Εκατό Μικρές Ανάσες". Νομίζω είναι η ίδια εκτέλεση. Εγω θα σου προτεινα να αγορασεις το δεύτερο καθως έχει πολυ ωραία τραγούδια μέσα, αν κι η Μποφίλιου αδικείται. (Πόσο παραξενο είναι πλακα πλακα να σε αδικει το στουντιο και οχι το λαιβ)

    Καλημερα!!
    Aiolos_m
    13.10.2006, 12:49
    Παράθεση:

    Εγω θα σου προτεινα να αγορασεις το δεύτερο καθως έχει πολυ ωραία τραγούδια μέσα, αν κι η Μποφίλιου αδικείται. (Πόσο παραξενο είναι πλακα πλακα να σε αδικει το στουντιο και οχι το λαιβ)

    Καλημερα!!



    Γιατί αδικείται; Εννοείς ότι δεν λέει τραγούδια που της αξίζουν; Ή δεν ερμηνεύει όπως μπορεί;
    NiKiTaS25
    13.10.2006, 13:27
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 13-10-2006 στις 12:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Εγω θα σου προτεινα να αγορασεις το δεύτερο καθως έχει πολυ ωραία τραγούδια μέσα, αν κι η Μποφίλιου αδικείται. (Πόσο παραξενο είναι πλακα πλακα να σε αδικει το στουντιο και οχι το λαιβ)

    Καλημερα!!



    Γιατί αδικείται; Εννοείς ότι δεν λέει τραγούδια που της αξίζουν; Ή δεν ερμηνεύει όπως μπορεί;



    Όχι καμία σχεση. ίσα ίσα που θεωρω τον Ευαγγελάτο από τις πιο δυναμικές εισόδους στο στίχο (τόσο από τα cd της Ακρόασης όσο κι από το τραγουδι που παιζει αποκλειστικά η Βλαχογιαννη στο Ιατρείο) και τον Τσίρκα υπερτάλαντο κι ακομπλεξαριστο νέο συνθέτη. Γενικα οι μικρες ανασες δηλαδη ειναι από τα πιο όμορφα και αρτια cd που εχω ακουσει τα τελευταια χρονια(κι οχι απο νεους μονο). Το σχολιο μου εχει να κανει αποκλειστικά και μόνο με την ερμηνεια της Μποφίλιου στο cd που ειναι λiiiίγο μουδιασμένη (όχι σε όλα τα τραγουδια) και που αν την ακουσεις live μενεις εκπληκτος. Απλα μιλαω φια το ταλεντο αυτης της κοπελας που εκει που ολοι διορθωνονται (στο στουντιο) αυτή ΄(λόγω απειρίας, άγχους ή ηχολήπτη) είναι λίγο πιο κατω από αυτό που βγαζει στα live. Νομιζω δηλαδη οτι οταν φυγει το αγχος του πρωταρη και βγαλει την ενταση των live ερμηνειων στην ψυχροτητα ενος δισκου θα μεινουμε μ.....( αλλα δεν υπάρχει άλλη λεξη ) Ειμαι πολυ περιεργοσ για το μετα αυτης της κοπελας παντως. Δε θυμαμαι να εχω δει τοση λαμψη επι σκηνης σε νεα τραγουδιστρια.

    ΥΓ: Διάβασα σε εφημεριδα οτι συμμετχει στο σαουντρακ της ταινιας του Παναγιωτοπουλου σε μουσικη κραουνακη. Αν οντως συμβαινει αυτό (στο ραδιο παιζει ενα άλλο σουπερ με Ερωφιλη)δεν ειναι τυχαιο το ταλαντο αυτης της κοπελας αν σκεφτουμε ποσο φιδωλο ειναι το συστημα με νεους τραγουδιστες.

    sorry για τα ορθογραφικα. Απο βιασυνη ειναι!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NiKiTaS25 στις 13-10-2006 13:29 ]


    Aiolos_m
    13.10.2006, 13:52
    Κοίτα είμαι κι εγώ της άποψης ότι η κοπέλα έχει καταπλικτική φωνή και ταλέντο και ερμηνία. Το αποτέλεσμα στο δίσκο-το μουδιασμένο που λες- είναι μάλλον από την απειρία της, πράγμα απολύτως φυσιολογικό. Μην ξεχνάς ότι είναι τόσο μικρή και είναι ο πρώτος της δίσκος (και δεν έχει κάνει και Fame story... ) Όμως αν τον έχεις ακούσει προσεκτικά υπάρχει ένα κομμάτι στο οποίο πραγματικά δίνει ρέστα ερμηνίας. Είναι το "Σήματα καπονού".

    Εγώ αύριο βράδυ θα είμαι εκει.
    Aiolos_m
    15.10.2006, 04:03
    Μόλις γύρισα από τη Νατάσσα. Για να γράφει ο Αίολος μόλις γυρνά από βόλτα πάει να πει ότι ή ήταν φοβερά ή χάλια. Στη συγκεκριμλένη περίπτωση η βραδιά δεν είχε λάθος. Η κοπέλα έδωσε έναν από τους καλύτερους εαυτούς της και στην κυριολεξία "κάηκε" πάνω στη σκηνή.

    Ας είναι καλά κι αυτή και τα παιδιά που ςτης έγραψαν τραγούδια και ο Παρασκευάς Καρασούλος που τους ανακάλυψε. Πιστεύω έχουν μέλλον πολύ μπροστά τους.
    NiKiTaS25
    15.10.2006, 12:25
    Οκ παίδια δεν εχω λογια ακομη μια φορα. Δε θελω να ακουγομαι υπερβολικος η πορωμενος αλλα οποιος ειδε το χτεσινο καταλαβαινει. Το Ψυχες και Σώματα της Αλεξίου (ένα τραγουδι που δεν ειχα προσεξει ποτε ιδιαιτερα) απλά ξαναγράφτηκε. Αξίζει να παω κι όλες τις άλλες βραδιες για να ακουσω το "αυτος ο ανθρωπος θα σε καταδιωκει όπως το ακουσα χτεσ βραδυ. Το ίδιο όι φίλοι της Τσανακλιδου. Στο "τη βρηκες, την ακους" ηλεκτρισμος μας διαπερασε. Στο "2 Μερες Μονο" ήταν μαζεμενη σε ενα σκαμνί η ίδια η εικονα της απωλειας. Στα δικα της σηματα καπνου εχει ταυτοχρονα την αγριαδα μιας ροκ τραγουδιστριας με το σεξι μιας τζαζ (Aiolos ειχες δικιο!). Εν ολιγοις, αυτο το προγραμμα δεν ειναι μονο μουσικη εμπειρια. Αλλά ολοκληρος συγκινησιακός πόλεμος. Μπορεί να σας φαινεται πως υπερβαλω αλλα δεν εχετε παρα να περασετε μια βολτα σε μια απο τις επομενες παραστασεις. Εγω εκει θα είμαι. Νατασα δηλωνω επισημως φαν. Ανυπομονω για τη συνεχεια.
    tranzistoraki
    15.10.2006, 15:35
    Παράθεση:

    Το μέλος NiKiTaS25 στις 13-10-2006 στις 13:27 έγραψε...

    ΥΓ: Διάβασα σε εφημεριδα οτι συμμετχει στο σαουντρακ της ταινιας του Παναγιωτοπουλου σε μουσικη κραουνακη. Αν οντως συμβαινει αυτό (στο ραδιο παιζει ενα άλλο σουπερ με Ερωφιλη)δεν ειναι τυχαιο το ταλαντο αυτης της κοπελας αν σκεφτουμε ποσο φιδωλο ειναι το συστημα με νεους τραγουδιστες.



    O Σταμάτης Κραουνάκης επιστρέφει, με τη μουσική και τα τραγούδια της ταινίας "Πεθαίνοντας στην Αθήνα" του Νίκου Παναγιωτόπουλου.
    ΤΙΤΛΟΙ:
    1. ΕΡΑΣΤΕΣ (σε ποίηση Γιώργου Μακρή) / Ερωφίλη, Νατάσσα Μποφίλιου, Ρίτα Αντωνοπούλου
    2. ΦΕΓΓΑΡΙΑ / Σταμάτης Κραουνάκης
    3. ΜΥΡΤΙΩΤΙΣΣΑ (σε ποίηση Μυρτιώτισσας) / Ερωφίλη
    4. ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙΑ (σε ποίηση Γιώργου Μακρή) / Βικτωρία Ταγκούλη
    5. ΠΕΤΑΩ / Νίκος Κουρουπάκης
    6. ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΡΑ / Νατάσσα Μποφίλιου
    7. ΒΟΛΤΑ / Ρίτα Αντωνοπούλου
    8. ΕΡΑΣΤΕΣ / Σταμάτης Κραουνάκης
    9. ΒΙΟΛΟΝΤΣΕΛΛΟ / ορχηστρικό
    10. ΤΑ ΕΓΧΟΡΔΑ ΤΩΝ ΦΕΓΓΑΡΙΩΝ / ορχηστρικό

    πηγή: www.greekmusicshop.gr
    NiKiTaS25
    15.10.2006, 22:58
    Παράθεση:

    Το μέλος tranzistoraki στις 15-10-2006 στις 15:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NiKiTaS25 στις 13-10-2006 στις 13:27 έγραψε...

    ΥΓ: Διάβασα σε εφημεριδα οτι συμμετχει στο σαουντρακ της ταινιας του Παναγιωτοπουλου σε μουσικη κραουνακη. Αν οντως συμβαινει αυτό (στο ραδιο παιζει ενα άλλο σουπερ με Ερωφιλη)δεν ειναι τυχαιο το ταλαντο αυτης της κοπελας αν σκεφτουμε ποσο φιδωλο ειναι το συστημα με νεους τραγουδιστες.



    O Σταμάτης Κραουνάκης επιστρέφει, με τη μουσική και τα τραγούδια της ταινίας "Πεθαίνοντας στην Αθήνα" του Νίκου Παναγιωτόπουλου.
    ΤΙΤΛΟΙ:
    1. ΕΡΑΣΤΕΣ (σε ποίηση Γιώργου Μακρή) / Ερωφίλη, Νατάσσα Μποφίλιου, Ρίτα Αντωνοπούλου
    2. ΦΕΓΓΑΡΙΑ / Σταμάτης Κραουνάκης
    3. ΜΥΡΤΙΩΤΙΣΣΑ (σε ποίηση Μυρτιώτισσας) / Ερωφίλη
    4. ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙΑ (σε ποίηση Γιώργου Μακρή) / Βικτωρία Ταγκούλη
    5. ΠΕΤΑΩ / Νίκος Κουρουπάκης
    6. ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΡΑ / Νατάσσα Μποφίλιου
    7. ΒΟΛΤΑ / Ρίτα Αντωνοπούλου
    8. ΕΡΑΣΤΕΣ / Σταμάτης Κραουνάκης
    9. ΒΙΟΛΟΝΤΣΕΛΛΟ / ορχηστρικό
    10. ΤΑ ΕΓΧΟΡΔΑ ΤΩΝ ΦΕΓΓΑΡΙΩΝ / ορχηστρικό

    πηγή: www.greekmusicshop.gr



    κυκλοφόρησε?? Η ταινία διάβασα θα βγει το Νοεμβρη. Αν εχει ακουσει κανεις τίποτα (εκτός απο τη Μυρτιώτισσα που παιζει μελωδια) ας πει καμια γνωμη
    tranzistoraki
    16.10.2006, 10:30
    Από όσο ξέρω δεν έχει κυκλοφορήσει!
    κι απο το greekmusicshop.gr το έχει στην στηλη "ερχονται συντομα"!
    spiroos
    17.10.2006, 23:10
    Άκουσα και εγώ το τραγούδι του Κραουνάκη με τη Νατάσσα και πραγματικά χάρηκα και για τους δύο..Παιδιά όσοι δεν πήγατε στο Πάντειο να πάτε αυτό το διήμερο. Παρόλο που χώρος δεν τη βοηθά, δείχνει οτι ήρθε για να φύγουν μερικές άλλες Ευσταθίες κτλ...
    Aiolos_m
    17.10.2006, 23:42
    Ε καλά τώρα γιατί να φύγει η Ευσταθία. Δεν είναι λίγο κακία αυτό; Δεκτό να μη σου αρέσει κάποιος καλλιτέχνης αλλά όχι και τέτοια λόγια...σε αδικούν.
    spiroos
    18.10.2006, 00:03
    Γιατί είναι κακία;Αυτό δηλαδή που προωθούν το δίσκο της είναι οι καλοί; ίδιες ευκαιρίες έχει με την Μποφίλιου;
    Aiolos_m
    18.10.2006, 00:10
    Ε καλά δεν τιθεται βρε συ θεμα δικαιοσυνης στη δισκογραφία. Το οτι η Νατασσα δεν είχε τις ίδιες ευκαιρίες δε σημαίνει ότι η Ευσταθία άξιζε λιγότερο. Δηλ τι έπρεπε να κάνει η Ευσταθία για να είναι "καλή". Να αρνούταν τις ευκαιρίες; Ό,τι έχεις στο χώρο καλό είναι γι ατην καριέρα σου...όχι;

    spiroos
    18.10.2006, 00:13
    Αν ήταν καλή, δεν θα την προωθούσαν... Αν και για να πω την αλήθεια, η φωνή της μου αρέσει, έχει μια μαγκιά. Τα τραγούδια όμως και η σκηνική της παρουσία είναι άθλια.
    Aiolos_m
    18.10.2006, 00:19
    Για να επιβιώσει κάποιος στη σημερινή δισκογραφική ζούγκλα δε φτάνει μόνο να είναι καλός κι αυτό το ξέρεις πολύ καλά. Πόσοι άξιοι, τραγουδοποιοί κυρίως, μένουν χρόνια απ' έξω τρώγοντας δεκάδες χιλόπιτες από τις δισκογραφικές;

    Δεν ξέρω για τη σκηνική της παρουσία. Τα τραγουδάκια της δεν είναι άσχημα (ούτε και σούπερ όμως). Η αλήθεια είναι ότι το "Χωρίς εσένα" έχει πολύ καλή μουσική αλλά αυτός ο στίχος είναι...πρωτοποριακός μέχρι εκεί που δεν παίρνει. Πολύ μπροστά από εμένα για να μ' αρέσει

    Αλλά εδώ μιλάμε για την "παρέα της ασπιρίνης"...
    megaloserwtikos
    18.10.2006, 01:35
    Δεν είναι περίεργο, που όποιος είναι ανώνυμος είναι καλός κι όποιος αρχίζει να ξεχωρίζει για τον άλφα η βήτα λόγο, τον θεωρούμε ότι τον προωθούν, ότι δεν αξίζει πραγματικά...
    Απλά εκφράζω μια απορία...
    doritsa78
    24.10.2006, 16:13
    ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΓΩ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ.ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΣΕ ΔΙΑΚΟΣΜΙΣΗ ΣΑΝ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ.
    Ο ΗΧΟΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ.ΟΙ ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΠΑΙΖΑΝ ΤΕΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ.
    Η ΝΑΤΑΣΑ ΦΩΝΑΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ.
    ΓΕΡΑΣΙΜΕ ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΥ ΣΕ ΓΝΩΡΙΣΑ!
    sirius99
    10.11.2006, 13:07
    Γνωρίζει κανείς πότε και που θα έχουν επόμενο live?