ελληνική μουσική
    630 online   ·  210.848 μέλη

    Μουσικά βασανιστήρια. Ποιό κομμάτι θα επιλέγατε ως βασανιστής;

    PROFBASILHS
    25.12.2006, 01:33
    Οτιδήποτε από Κακομοίρα, ελληνική ραπ-hip-hop και Ταμπάκη....



    Ηκόλαση ανοίγει και αυτοί είναι οι οικοδεσπότες......
    tolaruba
    25.12.2006, 23:06
    Παράθεση:

    Το μέλος PROFBASILHS στις 25-12-2006 στις 01:33 έγραψε...

    Οτιδήποτε από ελληνική ραπ-hip-hop






    Αν και δεν ειμαι θαυμαστρια της ραπ πρεπει να παραδεχτω πως πολλα κομματια απο ελληνικη ραπ κ.ο.κ ειναι πολυ ομορφα.Οχι σε σχεση με τη μουσικη αλλα σε σχεση με τους στιχους.Αρκετα βεβαια ειναι για κλαμματα αλλα να μη καταδικαζουμε ολα τα κομματια που ανηκουν σε αυτο το ειδος!
    Παντα φιλικα.
    NEVERWILL
    25.12.2006, 23:55
    Παράθεση:

    Το μέλος Melissanthi στις 24-11-2006 στις 17:01 έγραψε...

    Α καλέ!!Ξέχασα και τα "διαμάντια" της ξένης μουσικής σκηνής (για να μην λέμε μόνο για τους δικούς μας δηλαδή).
    Λοιπόν έχουμε και λέμε:

    Eminem,Dr Dre,Tupac,50 Cent,Cypress Hill,Bob Dylan,Buddy Holy,Elvis Presley,Rory Galagher,Beatles,Kinks,Animals,Aguilera,Spears,Spice Girls,Backstreet Boys κτλ.
    Να προσθέσω βέβαια και όλη την metal σκηνή...


    ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ( BEATLES , RORY , HOLY )

    Υ.Γ.
    ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΟΥΝ ΣΤΑ ΣΚΟΤΕΙΝΑ , ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΚΟΥΦΑ

    PROFBASILHS
    26.12.2006, 01:26
    @ tolaruba σίγουρα υπάρχουν πολλά ωραία κομμάτια σε αυτό το είδος της μουσικής. Δυστυχώς, όταν τα περισσότερα στοχεύουν στο να "χρυσώνουν το "εγώ"" των καλλιτεχνών(?) που τα λένε τότε τι να πει κανείς ? (ενδεικτικά αναφέρω το "τον λλένε nivo " απο goin` through αν και υπάρχουν πολλάάάάά΄ περισσότερα- όχι μόνο από αυτούς αλλά και από άλλους ραπερ(?))
    tolaruba
    26.12.2006, 01:31
    Παράθεση:

    Το μέλος PROFBASILHS στις 26-12-2006 στις 01:26 έγραψε...

    @ tolaruba σίγουρα υπάρχουν πολλά ωραία κομμάτια σε αυτό το είδος της μουσικής. Δυστυχώς, όταν τα περισσότερα στοχεύουν στο να "χρυσώνουν το "εγώ"" των καλλιτεχνών(?) που τα λένε τότε τι να πει κανείς ? (ενδεικτικά αναφέρω το "τον λλένε nivo " απο goin` through αν και υπάρχουν πολλάάάάά΄ περισσότερα- όχι μόνο από αυτούς αλλά και από άλλους ραπερ(?))



    Fler
    26.12.2006, 10:20
    Παράθεση:

    Το μέλος NEVERWILL στις 25-12-2006 στις 23:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Melissanthi στις 24-11-2006 στις 17:01 έγραψε...

    Α καλέ!!Ξέχασα και τα "διαμάντια" της ξένης μουσικής σκηνής (για να μην λέμε μόνο για τους δικούς μας δηλαδή).
    Λοιπόν έχουμε και λέμε:

    Eminem,Dr Dre,Tupac,50 Cent,Cypress Hill,Bob Dylan,Buddy Holy,Elvis Presley,Rory Galagher,Beatles,Kinks,Animals,Aguilera,Spears,Spice Girls,Backstreet Boys κτλ.
    Να προσθέσω βέβαια και όλη την metal σκηνή...


    ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ( BEATLES , RORY , HOLY )

    Υ.Γ.
    ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΟΥΝ ΣΤΑ ΣΚΟΤΕΙΝΑ , ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΚΟΥΦΑ





    Μουσικό Βασανιστήριο οι Beatles και ο Dylan??Μπορείς τότε να με βασανίσεις ώρες ατελείωτες με τη δική μου συγκατάθεση και με μοναδικό όρο να μην τελειώσει ποτέ αυτό το...μαρτύριο!
    Μάλλον συμφωνώ με το μέλος neverwill ότι κάποιους από αυτούς που αναφέρεις δεν τους άκουσες και πολύ προσεκτικά..Διαφορετικά δε θα έμπαιναν στην ίδια μοίρα με Spears και 50Cent..(για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη..)
    LittleJohn
    26.12.2006, 16:49
    Μα φυσικα καλυτερο μουσικο βασανιστηριο ειναι "καλιτεχνες" οπως Φλωρινιοτης,Σασα Μπαστα και Σ.Ι.Α
    pokopik
    26.12.2006, 20:25
    Bασανιστηριο για μενα ειναι οι ερμηνειες (γαβ,γαβ) του Τερζη σε κλασσικα λαικα τραγουδια ...Ενδεικτικα αναφερω "ειμαι αητος χωρις φτερα","εγνατιας 406","αγριολουλουδο" κτλ. κτλ.
    Ημαρτον.. που τον καναμε και συνεχιστη του Καζαντζιδη!!
    rory166
    26.12.2006, 21:18
    ενα καλο μουσικο βασανιστηριο (για εμενα τουλαχιστον)
    ειναι η εκπομπη που κανω αυτη τη στιγμη!!!
    sunny_girl
    03.01.2007, 20:36
    Παράθεση:

    Το μέλος mariaaa στις 30-12-2005 στις 22:40 έγραψε...

    Κατι σε Ταμπακη ισως.....Το χειροτερο μου!
    Μαζι με κατι αλλα παρατραγουδα!



    συμφωνω!
    αν δεν ειναι βασανιστηριο ο Ταμπακης ,τοτε ποιος ειναι.....
    Melissanthi
    03.01.2007, 21:46
    Παράθεση:

    Το μέλος NEVERWILL στις 25-12-2006 στις 23:55 έγραψε...
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ( BEATLES , RORY , HOLY )
    Υ.Γ.
    ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΟΥΝ ΣΤΑ ΣΚΟΤΕΙΝΑ , ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΚΟΥΦΑ



    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 26-12-2006 στις 10:20 έγραψε...
    Μουσικό Βασανιστήριο οι Beatles και ο Dylan??Μπορείς τότε να με βασανίσεις ώρες ατελείωτες με τη δική μου συγκατάθεση και με μοναδικό όρο να μην τελειώσει ποτέ αυτό το...μαρτύριο!
    Μάλλον συμφωνώ με το μέλος neverwill ότι κάποιους από αυτούς που αναφέρεις δεν τους άκουσες και πολύ προσεκτικά..Διαφορετικά δε θα έμπαιναν στην ίδια μοίρα με Spears και 50Cent..(για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη..)


    Δεν κατάλαβα: δεν μπορώ να έχω την άποψή μου??? Για φαντάσου...
    Δεν σας ξέρω, δεν με ξέρετε και οι υποδείξεις του τύπου "Θα έπρεπε να ακούσεις πιο προσεχτικά το έργο τους" καλλίτερα να λείπουν.

    Fler
    04.01.2007, 16:26
    Παράθεση:

    Το μέλος Melissanthi στις 03-01-2007 στις 21:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NEVERWILL στις 25-12-2006 στις 23:55 έγραψε...
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ( BEATLES , RORY , HOLY )
    Υ.Γ.
    ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΟΥΝ ΣΤΑ ΣΚΟΤΕΙΝΑ , ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΚΟΥΦΑ



    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 26-12-2006 στις 10:20 έγραψε...
    Μουσικό Βασανιστήριο οι Beatles και ο Dylan??Μπορείς τότε να με βασανίσεις ώρες ατελείωτες με τη δική μου συγκατάθεση και με μοναδικό όρο να μην τελειώσει ποτέ αυτό το...μαρτύριο!
    Μάλλον συμφωνώ με το μέλος neverwill ότι κάποιους από αυτούς που αναφέρεις δεν τους άκουσες και πολύ προσεκτικά..Διαφορετικά δε θα έμπαιναν στην ίδια μοίρα με Spears και 50Cent..(για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη..)


    Δεν κατάλαβα: δεν μπορώ να έχω την άποψή μου??? Για φαντάσου...
    Δεν σας ξέρω, δεν με ξέρετε και οι υποδείξεις του τύπου "Θα έπρεπε να ακούσεις πιο προσεχτικά το έργο τους" καλλίτερα να λείπουν.




    Δε χρειάζεται να αρπάζεσαι..Το ύφος μου ήταν, όπως βλέπεις, ιδιαίτερα χαλαρό, με όρεξη για πλάκα και καμία πρόθεση δεν είχα να σε θίξω ή να σου κάνω υποδείξεις..(αν παρατηρήσεις καλύτερα τα όσα έγραψα θα δεις ότι δεν σου έκανα καμία υπόδειξη..)
    Κι εγώ την άποψή μου είπα και το συμπέρασμα που η ίδια έβγαλα μέσα από τα λόγια σου και μάλιστα δεν ήμουν καθόλου κατηγορηματική..(βλέπε ''μάλλον'')
    Φυσικά και δεν σε ξέρω γι'αυτό αν θες με διορθώνεις, αλλιώς το προσπερνάς..Γιατί τόσος σαματάς?
    vero
    04.01.2007, 18:48
    ενα πολυ καλο μουσικο βασανισριο για την αδελφη μου ειναι το Fur Elize οπου της το παιζω καθε μερα και τις εχω κανει πληση εγκεφαλου
    12plus
    04.01.2007, 23:06
    Παράθεση:

    στο θέμα "Μουσικά βασανιστήρια. Ποιό κομμάτι θα επιλέγατε ως βασανιστής;"

    Το μέλος Melissanthi στις 24-11-2006 στις 17:01 έγραψε...

    Α καλέ!!Ξέχασα και τα "διαμάντια" της ξένης μουσικής σκηνής (για να μην λέμε μόνο για τους δικούς μας δηλαδή).
    Λοιπόν έχουμε και λέμε:

    ... Bob Dylan ... Beatles ...




    Αν ήταν έτσι τα βασανιστήρια, η Μακρόνησος θα ήταν γνωστή ως οίκος ομορφιάς ή μουσείο ή δεν ξέρω εγώ τι...
    Melissanthi
    04.01.2007, 23:41
    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 04-01-2007 στις 16:26 έγραψε...

    Δε χρειάζεται να αρπάζεσαι..Το ύφος μου ήταν, όπως βλέπεις, ιδιαίτερα χαλαρό, με όρεξη για πλάκα και καμία πρόθεση δεν είχα να σε θίξω ή να σου κάνω υποδείξεις..(αν παρατηρήσεις καλύτερα τα όσα έγραψα θα δεις ότι δεν σου έκανα καμία υπόδειξη..)
    Κι εγώ την άποψή μου είπα και το συμπέρασμα που η ίδια έβγαλα μέσα από τα λόγια σου και μάλιστα δεν ήμουν καθόλου κατηγορηματική..(βλέπε ''μάλλον'')
    Φυσικά και δεν σε ξέρω γι'αυτό αν θες με διορθώνεις, αλλιώς το προσπερνάς..Γιατί τόσος σαματάς?


    Αγαπητέ, δεν αρπάζομαι (ούτε παρεξηγώ) απλά διευκρινίζω: καταρχάς η απάντηση δεν πήγαινε μόνο προς εσέ..
    Δεύτερον το θέμα δεν μου ζήταγε να αξιολογήσω την ποιότητα του εκάστοτε καλλιτέχνη απλά να αναφέρω ποια τραγούδια δεν αντέχω να ακούω.
    Άρα με βάση αυτό μπορώ να πω ότι, ναι, είτε ακούω το "Toxic" της Spears είτε το "Like a rolling stone" του Dylan κλείνω τα αυτιά μου.
    Αν σου έλεγα ότι 50Cent και Dylan είναι ίσης ποιότητος, τότε δικαιολογημένα θα με παίρνατε με τις πέτρες,αλλά δεν είπα κάτι τέτοιο..
    Fler
    05.01.2007, 09:58
    Παράθεση:

    Το μέλος Melissanthi στις 04-01-2007 στις 23:41 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 04-01-2007 στις 16:26 έγραψε...

    Δε χρειάζεται να αρπάζεσαι..Το ύφος μου ήταν, όπως βλέπεις, ιδιαίτερα χαλαρό, με όρεξη για πλάκα και καμία πρόθεση δεν είχα να σε θίξω ή να σου κάνω υποδείξεις..(αν παρατηρήσεις καλύτερα τα όσα έγραψα θα δεις ότι δεν σου έκανα καμία υπόδειξη..)
    Κι εγώ την άποψή μου είπα και το συμπέρασμα που η ίδια έβγαλα μέσα από τα λόγια σου και μάλιστα δεν ήμουν καθόλου κατηγορηματική..(βλέπε ''μάλλον'')
    Φυσικά και δεν σε ξέρω γι'αυτό αν θες με διορθώνεις, αλλιώς το προσπερνάς..Γιατί τόσος σαματάς?


    Αγαπητέ, δεν αρπάζομαι (ούτε παρεξηγώ) απλά διευκρινίζω: καταρχάς η απάντηση δεν πήγαινε μόνο προς εσέ..
    Δεύτερον το θέμα δεν μου ζήταγε να αξιολογήσω την ποιότητα του εκάστοτε καλλιτέχνη απλά να αναφέρω ποια τραγούδια δεν αντέχω να ακούω.
    Άρα με βάση αυτό μπορώ να πω ότι, ναι, είτε ακούω το "Toxic" της Spears είτε το "Like a rolling stone" του Dylan κλείνω τα αυτιά μου.
    Αν σου έλεγα ότι 50Cent και Dylan είναι ίσης ποιότητος, τότε δικαιολογημένα θα με παίρνατε με τις πέτρες,αλλά δεν είπα κάτι τέτοιο..



    Εγώ απάντησα - εννοείται -για το μέρος που με αφορά (έβαλες και το δικό μου post σε παράθεση).
    Αυτό ακριβώς ήθελα να διαχωρίσω..Τι ότι, δηλαδή, ανεξαρτήτως από το αν δεν αντέχεις να τα ακούς - πράγμα που δεν με αφορά και δεν επεμβαίνω, αφού ο καθένας κάνει τις επιλογές του - ΔΕΝ είναι το ίδιο (δεν έκανες σαφή διάκριση στο post σου -και, ναι, αν το θέλεις, ΔΕΝ χρειαζόταν να την κάνεις αν λάβουμε υπ'όψιν μας το θέμα του topic) αλλά επειδή ΕΓΩ θεώρησα σωστό να την κάνω, επενέβην..)
    Ήθελα απλά να το ξεκαθαρίσω..That's all..

    Feggarenia261
    05.01.2007, 13:15
    Παράθεση:

    Το μέλος poison_girl στις 07-12-2006 στις 21:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Feggarenia261 στις 07-12-2006 στις 15:31 έγραψε...

    Αυτή που δεν αντέχω ούτε τη φωνή της είναι η Κοκκίνου!! Οπότε ως βασανιτρια θα έβαζα στο θύμα μου ν ακούσει ενα τραγούδι της καινούριο που απ οτι λέει ''Δεν μου φτάνεις θελω κ άλλοοοοοοοοοοοοοοοοοοο'' Δεν το αντέχω..


    ουτε εγω μιλαμε πωωωωωωω δεν τη μπορωωωωωωω προτιμω βασανιστηριοοοοοο



    Α! Μην ανυσηχείς Φωτεινούλα, είναι η ίδια βασανιστήριο, καλύτερο απο βασανιστήριο!!!!
    lookylouk
    06.01.2007, 03:14
    Παράθεση:

    Το μέλος poison_girl στις 07-12-2006 στις 21:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Feggarenia261 στις 07-12-2006 στις 15:31 έγραψε...

    Αυτή που δεν αντέχω ούτε τη φωνή της είναι η Κοκκίνου!! Οπότε ως βασανιτρια θα έβαζα στο θύμα μου ν ακούσει ενα τραγούδι της καινούριο που απ οτι λέει ''Δεν μου φτάνεις θελω κ άλλοοοοοοοοοοοοοοοοοοο'' Δεν το αντέχω..


    ουτε εγω μιλαμε πωωωωωωω δεν τη μπορωωωωωωω προτιμω βασανιστηριοοοοοο



    δε μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο!!!
    οι από πάνω στην πολυκατοικία όμως έχουν αντίθετη άποψη και με ξυπνάνε κάθε πρωί μ' αυτό!!!
    παιδιά εγώ το ζω το βασανιστήριο!!!!
    το βάζουν και το ξαναβάζουν! τους αρέσει πάαααααρα πολύ!!!
    poison_girl
    06.01.2007, 18:07
    επισης οτιδηποτε απο shakira-shakira
    dial
    06.01.2007, 18:20
    Από Νατάσα Θεοδωρίδου το "Τρέχω στη λιακάδα με σπασμένα φρένα, ρίχνω στον Καιάδα χρόνια κουρασμένα, στο ζεστό φιλί σου ψάχνω ασυλία, βάζω στο κορμί σου παύλα και τελεία!!!" Προσοχή! Δρα κατευθείαν στα εγκεφαλικά κύτταρα και τα καίει ένα ένα !