ελληνική μουσική
    790 online   ·  210.849 μέλη

    Το σύμπαν είναι μια ψευδαίσθηση ;

    Kerato
    29.12.2005, 13:39
    Διάβασα τα παρακάτω και μου άρεσαν τόσο πολύ που είπα να τα μοιραστώ μαζί σας...

    Το 1982 μια ερευνητική ομάδα του πανεπιστημίου του Παρισιού υπό την διεύθυνση του φυσικού Alain Aspect, πραγματοποίησε ίσως το σπουδαιότερο πείραμα του 20.ου αιώνα. Οι παραπάνω ερευνητές ανακάλυψαν ότι υπό κατάλληλες συνθήκες υποατομικά σωμάτια όπως τα ηλεκτρόνια, μπορούν να επικοινωνούν ακαριαία με άλλα υποατομικά σωμάτια ανεξάρτητα από την απόσταση που τα χωρίζει τόσο αν πρόκειται για απόσταση 5 εκατοστών ή για απόσταση 100 δισεκατομμυρίων χιλιομέτρων, ως να ήξερε κάθε ανεξάρτητο σωμάτιο ακριβώς τι κάνουν τα άλλα.

    Το φαινόμενο αυτό μπορεί να εξηγηθεί μόνο με δύο τρόπους : ή θεωρία του Einstein, που αποκλείει τη δυνατότητα επικοινωνίας με ταχύτητες μεγαλύτερες του φωτός, είναι λανθασμένη, ή μεταξύ των υποατομικών σωματίων υπάρχουν συνδέσεις που δεν έχουν μόνο τοπική σχέση μεταξύ των.

    Η συντριπτική πλειοψηφία των φυσικών αρνείται την δυνατότητα ύπαρξης φαινομένων που εξελίσσονται με ταχύτητες μεγαλύτερης εκείνης του φωτός αλλά το πείραμα που αναφέρεται προηγουμένως ανατρέπει το αξίωμα αυτό αποδεικνύοντας ότι μεταξύ των υποατομικών σωματίων υπάρχει δεσμός που δεν είναι τοπικού χαρακτήρα.

    Ο διεθνούς φήμης ¶γγλος φυσικός David Bohn , του Πανεπιστημίου του Λονδίνου, υποστήριζε ότι οι ανακάλυψη του Aspect συνεπιφέρει την μη ύπαρξη της αντικειμενικής πραγματικότητας. Δηλαδή ότι το σύμπαν παρά την φαινομενική του στερεότητα στην πραγματικότητα είναι ένα φάντασμα, ένα γιγαντιαίο φαντασμαγορικό ολόγραμμα .
    -------------------------------------
    Αν θέλετε να διαβάσετε περισσότερα ρίξτε μια ματιά εδώ:

    http://www.kairatos.com.gr/simpan.htm

    Δεν είναι τρομερό το μυστήριο του σύμπαντος?
    Περιμένω τις σκέψεις σας...
    StavmanR
    19.07.2007, 17:20
    Φίλε μου Κέρατο, το σύμπαν είναι όντως ψευδαίσθηση κι αυτό γιατί δημιουργείται από τις αισθήσεις μας, οι οποίες από την αρχαιότητα ακόμα χαρακτηρίστηκαν δευτερεύουσες. Οι αισθήσεις μας λειτουργούν δειγματοληπτικά όπως ακριβώς και η ψηφιακή μουσική. Αυτό σημαίνει ότι μεγάλο (για να μην πω το μεγαλύτερο) μέρος των πληροφοριών απορρίπτονται από την επεξεργαστική λειτουργία... Αυτό που βλέπουμε είναι αυτό που μας αφήνει η όρασή μας να δούμε. Το ίδιο ισχύει και με τις υπόλοιπες αισθήσεις.
    Για να μην μπω για μία ακόμη φορά σε επιστημονικές λεπτομέρειες (θα με πάρουν με τις τομάτες στο τέλος), θα κλείσω λέγοντας ότι θα ήθελα να συμμετέχω στη μελλοντική κοινωνία που ο άνθρωπος θα έχει αναπτύξει τις αισθήσεις του σε τεράστιο βαθμό για να δω τί μπορεί να βλέπει, να μυρίζει, να ακούει, να γεύεται και να αισθάνεται...
    Άτιμη μετεμψύχωση...βουδιστής θα γίνω...
    Kerato
    19.07.2007, 19:10
    Αρχικά να σ' ευχαριστήσω που έβγαλες από τη σκόνη αυτό το θέμα που με πολλή χαρά είχα ανοίξει διότι μου φάνηκε τρομερό αυτό το κείμενο και η ανακάλυψη που αναφέρει και στη συνέχεια να σου πώ ότι πολύ αμφιβάλλω για το αν θα προλάβει ο άνθρωπος να εξελιχθεί όσο λες...
    Προς την αυτοκαταστροφή μας βλέπω να πηγαίνουμε.

    Κατά τα άλλα, έλεγα να κολλήσουμε, επ' ευκαιρίας, στο ότι δεν υπάρχει αντικειμενική πραγματικότητα, όπως αποδεικνύει κατά κάποιο τρόπο η επιστήμη με τα πειράματά της

    Όπως είδες και μόνος σου, μάλλον, ήταν πολύ επιστημονικό το απόσπασμα για να συζητηθεί εδώ...

    Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σου!
    gexrag
    21.07.2007, 22:52
    Σύμπαν είναι το σύνολο των πάντων.
    Εσείς ανήκεται στο σύνολο των πάντων.
    Αν το σύμπαν είναι ψευδαίσθηση τότε και εσείς είσαστε ψευδέσθηση.

    Έχω ξαναπεί ότι γράφονται ανοησίες ακόμη και από επιστήμονες οι οποίοι κάτι
    θέλουν να πουν αλλά στον δρόμο χάνεται η σκέψη τους και τελικά καταλήγουν σε
    ανοησίες.
    Δεν θέλω να προσβάλω κανένα αλλά σας πέρασε ποτέ από τον νου η σκέψη με την
    οποία ξεκίνησα;
    Και όμως είναι τόσο απλό.
    gexrag
    21.07.2007, 23:36
    Μην τα παίρνεις προσωπικά όλα αγαπητή μου. Δεν αναφερόμουν σε κανένα πέρα
    από τον συγγραφέα του επιστημονικού άρθρου (όχι του προσώπου που έκανε την
    καταχώρηση). Υπήρξε ένας προβληματισμός και μια θεωρία την οποία είδα από μια
    άλλη πλευρά.
    Ένας απλός ειρμός σκέψης που καταχωρήθηκε ήταν. Η ΑΛΗΘΕΙΑ δεν φοβάται
    τίποτα. Οι ψεύτες και οι κλέφτες κρύβονται και δεν φανερώνουν την αλήθεια.
    Διευκρινίζω: Άλλο ΑΛΗΘΕΙΑ και άλλο αλήθεια. Νομίζω ότι το έχω εξηγήσει αλλού.
    Φιλικά Γιώργος
    Tren
    21.07.2007, 23:45
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 21-07-2007 στις 23:36 έγραψε...

    Μην τα παίρνεις προσωπικά όλα αγαπητή μου. Δεν αναφερόμουν σε κανένα πέρα
    από τον συγγραφέα του επιστημονικού άρθρου (όχι του προσώπου που έκανε την
    καταχώρηση). Υπήρξε ένας προβληματισμός και μια θεωρία την οποία είδα από μια
    άλλη πλευρά.



    Ευτυχως που αποκατασταθηκε η ταξη.Εξαλλος με πηρε τηλεφωνο ο συγγραφεας του επιστημονικου αρθρου.Λεει οτι μας διαβαζει ανελλιπως εν μεσω διαλειματων απο τις επιστημονικες του ερευνες..........φιουυυυυυυυυυυυυυυυ ...ησυχασα τωρα... Ενταξει λεει.Δεν προσβληθηκε τελικα!!!!!!!!!!



    Tren
    21.07.2007, 23:46
    Φιλικα Αληθεια
    StavmanR
    22.07.2007, 00:15
    Γιώργο, αντέδρασες στη λέξη ψευδαίσθηση, ίσως γιατί την παρανόησες. Ψευδαίσθηση ονομάζεται οτιδήποτε ξεγελά τις αισθήσεις μας, τις παραπλανά, και αλλοιώνει το πρωταρχικό σήμα το οποίο εκείνες δέχονται. Από τη φύση τους οι αισθήσεις μας είναι ψευδαισθητικές, διότι λειτουργούν δειγματοληπτικά, ενώ αγνοούν το μεγαλύτερο μέρος των πληροφοριών γύρω μας. Ας πάρουμε για παράδειγμα την ακοή: ο άνθρωπος αντιλαμβάνεται ηχητικά σήματα των οποίων η συχνότητα ανταποκρίνεται στο φάσμα των 20-20000 Χερτζ. Αυτό σημαίνει ότι δεν αντιλαμβάνεται υποσυχνότητες ούτε υπερσυχνότητες. Δηλαδή από τη δομή του ο ακουστικός μηχανισμός έχει σχεδιαστεί ώστε να αγνοεί το μεγαλύτερο μέρος των ακουστικών πληροφοριών, ενώ μπορεί να αντιληφθεί ήχους που παράγονται από το άμεσο περιβάλλον του. Η ακουστική ποιότητα ανταποκρίνεται κυρίως ως αμυντικό μέσο (όταν πχ. σχεδιάζουμε μία σειρήνα δε μας ενδιαφέρει να ακούγεται σαν την Μαρία Κάλλας αλλά να δημιουργεί έντονο σήμα στα αυτιά μας). Η ακοή του ανθρώπου έχει περιοριστεί στο βασικό φάσμα ήχων που παράγει το άμεσό του περιβάλλον (ως προϊόν της εξελίξεως).
    Το γεγονός πως δεν μπορώ να αντιληφθώ άμεσα την υπεριώδη ακτινοβολία σημαίνει ότι δεν υπάρχει; Φτάνει απλά να χρησιμοποιήσω τα κατάλληλα μέσα (φίλτρα ή καταλύτες) για να γίνει ορατό το αποτέλεσμα, δηλαδή στην ουσία να το φέρω στα δικά μου μέτρα και σταθμά. Ο τρόπος με τον οποίο αντιλαμβανόμαστε σήμερα το περιβάλλον μας, μοιάζει με τον τρόπο που θα αντιλαμβανόταν οπτικά κάποιος με "εκ γενετούς" αχρωματοψία έναν πίνακα ζωγραφικής. Λείπουν δεδομένα...
    Αντίστοιχα ισχύουν για όλες τις υπόλοιπες αισθήσεις. Αν σου προτείνανε να μετρήσεις τη μέση εμφάνιση κρουσμάτων καρκίνου των ανθρώπων της γης, κι εσύ το έπραττες μόνο στο τάδε χωριό, το αποτέλεσμα θα ήταν σωστό; Μόνο στα πλαίσια της τυχαιότητας, καθότι η δειγματοληψία είναι πολύ εξειδικευμένη. Τότε η έρευνά σου χαρακτηρίζεται ελλιπής. Το ίδιο ισχύει και με τις αισθήσεις μας. Ορίζουμε ως κόσμο αυτό που ανταποκρίνεται στις αισθήσεις μας, οι οποίες όπως ανέφερα και πιο πριν λειτουργούν δειγματοληπτικά σε συγκεκριμένα φάσματα δεδομένων. Δεν μπορεί παρά το αποτέλεσμα να είναι ελλιπές.
    Σε μία τέτοια βάση μπορούμε να συζητήσουμε και για φαινόμενα τηλεκίνησης και τηλεπάθειας καθώς και πολλά άλλα, τα οποία φαίνεται να έχουν σχέση με τον κόσμο τον οποίο δεν αντιλαμβάνεται ο μέσος συναισθητικός μηχανισμός.
    Όσο για την ΑΛΗΘΕΙΑ, διαφέρει από την αλήθεια ως προς την εναλλαγή των μικρών γραμμάτων με τα κεφαλαία. Ο κάθε νους δημιουργεί ΑΛΗΘΕΙΕΣ και αλήθειες, ΨΕΜΜΑΤΑ και ψέμματα. Σέβομαι απόλυτα οποιαδήποτε δική σου αλήθεια από τη στιγμή που δεν προσπαθεί να επιβληθεί στη δική μου. Άλλωστε σε τέτοια περίπτωση δεν θα είχαμε συζήτηση εδώ μέσα αλλά κατήχηση (με την ευρύτερη έννοια). Η συζήτηση απαιτεί τάση για αμφισβήτηση και από τις δύο πλευρές. Προσωπικά θεωρώ ότι αλήθεια και ψέμα είναι δίδυμα αδερφάκια, σιαμαία και πηγαίνουν παντού μαζί. Απλά μας μιλά πότε το ένα και πότε το άλλο χωρίς να ξέρουμε ποιο είναι το όνομα αυτού που μας μιλά, η αλήθεια ή το ψέμα...; Μοιάζουν τα άτιμα σαν δύο σταγόνες νερό...
    Κέρατο άνοιξες δυνατό θέμα, το οποίο μου θυμίζει προβολή ντοκυμαντερ κατά τη μεσημβρινή ζώνη τηλεθέασης. Δύσκολα θα ανταποκριθεί ο κόσμος, αλλά να είσαι σίγουρος ότι υπάρχουν άνθρωποι που περιμένουν πως και πως να βουτήξουν στα πιο βαθιά. Συγχαρητήρια για το θέμα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 22-07-2007 00:20 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 22-07-2007 00:57 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 22-07-2007 13:42 ]


    gexrag
    22.07.2007, 10:44
    Φίλοι μου
    Οι λέξεις χρησιμοποιούνται για να προσδιορίζουν κάτι και αυτό δεν περιλαμβάνει τα
    της φαντασίας μας.
    Η ψευδαίσθηση είναι κάτι πολύ διαφορετικό από το αντιληπτό και το μη αντιληπτό.
    Tren
    22.07.2007, 12:52
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 22-07-2007 στις 02:20 έγραψε...



    Tren, πολυ κεφατη σε βλεπω τωρα τελευταια, χμμ..



    Μπαααααααααααααααααααααα.....
    StavmanR
    22.07.2007, 13:06
    Αίσθηση= η ιδιότητα του ανθρώπινου εγκεφάλου να συλλέγει και να οργανώνει πληροφορίες του περιβάλλοντος μέσω των αισθητηρίων.
    Ψευδές= οτιδήποτε δεν ανταποκρίνεται στην αλήθεια, στην πραγματικότητα.

    Ψευδαίσθηση=η αποτύπωση ψευδών πληροφοριών στον εγκέφαλο με τη διαδικασία της δια αισθητηρίου λήψεως.
    'Εχει επίσης και εννοιολογικούς καθώς και ψυχολογικούς ορισμούς. Αν έχετε κάποιον πρόχειρο παρακαλώ να τον παραθέσετε ώστε να με βοηθήσετε να κατανοήσω οποιαδήποτε άλλη ερμηνεία.

    Αν θελήσουμε να κάνουμε συζητήσεις που δεν ανταποκρίνονται στο παρόν λεξιλόγιο, πρέπει να αλλάξουμε μέσο επικοινωνίας, δηλαδή γλώσσα. Αν θεωρούμε επίσης ότι η γλώσσα είναι πολύ φτωχή για να περιγράψει καταστάσεις χρησιμοποιούμε την "επικοινωνία εν δυνάμει", δηλαδή έργα τέχνης. Προς το παρόν συμμετέχω σε μία συζήτηση επιστημονικού επιπέδου και ως τέτοια την αντιμετωπίζω. Η επιστήμη δεν υπάρχει για να μου αναιρέσει τις απόψεις, αλλά για να τις συμπληρώσει, μέσω της γνώσης και της παρατήρησης. Μέσα σε όλα τα στραβά των επιστημονικών ευρημάτων, η επιστήμη (δηλαδή η γνώση, επίσταμαι=γνωρίζω) όπως και κάθε τί είναι όπλο στα χέρια των ηλιθίων και των διεστραμμένων. Αυτό δε μου δίνει το δικαίωμα να θεωρώ ότι το μαχαίρι είναι ο δράστης της δολοφονίας. Το μαχαίρι είναι ένα μεταλλικό τεχνικό αντικείμενο που ανεβάζει την ποιότητα ζωής μου κατά τί.
    Θεωρώ ότι κάθε θρησκεία, πέρα από την πίστη σε ανώτερη μορφή, προσπαθούσε να μεταδώσει αυτό το στίγμα της γνώσης με παραβολικές μορφές. Δηλαδή ότι ο κόσμος δεν περιορίζεται στις αισθήσεις μας. Αυτές αποτελούν ένα μέσο επικοινωνίας με το άμεσό μας περιβάλλον. Μια ταχεία ανταλλαγή πληροφοριών, ώστε να υπάρχουν οι γρήγορες αντιδράσεις που απαιτούνται για την επιβίωση. Από τη στιγμή που ο άνθρωπος ξεφεύγει από καταστάσεις επιβίωσης, η ταχύτητα δεν είναι ο αυτοσκοπός, αλλά η ποιότητα. Πόσοι βιοπαλεστές ακούν την ηχητικά "πλήρη" (πάντοτε σε επίπεδο ακουστικών δυνατοτήτων του ανθρώπου) κλασική μουσική; Δεν είναι τυχαίο άλλωστε, ότι παλαιότερα ηχογραφούσαν μουσικούς δίσκους με υπερτονισμένο το μεσαίο εύρος συχνοτήτων, καθώς εκεί επικεντρώνεται η μέση δυνατότητα του αυτιού, και άρα ανταποκρίνεται με μεγαλύτερη ευκρίνεια.
    Νομίζω ότι άρχισα να σας κουράζω, γι' αυτό και κλείνω εδώ.
    Βέβαια, αν η συζήτηση οδεύσει με γνώμονα τα υποατομικά σωματίδια, τα πράγματα γίνονται δύσκολα για εμάς τους κατέχοντες γνώση θεωρίας της γενικής φυσικής, οπότε παραμένω στα της θεωρίας που γνωρίζω...
    asxetos
    22.07.2007, 13:27
    Το σύμπαν γερνάει και εμείς ωριμάζουμε.....
    gexrag
    22.07.2007, 14:38
    Φίλοι μου

    Φίλε asxetos
    Με βρίσκει απολύτως σύμφωνο η θέση σου.

    Φίλε StavmanR
    Εξαιρετική η ανάλυση της θέσης σου όπως και όλες οι καταχωρήσεις σου.
    Αλλά δεν είναι πλήρης. Δεν θα συνεχίσω γιατί θα μπω σε μια διαδικασία ενός
    θέματος το οποίο για το άτομό μου έχει ληξει.
    Οι θέσεις σου για την θρησκεία δεν θα σχολιαστούν σε αυτό το τόπικ για να μην
    βγούμε εκτός θέματος.

    Σχετικά με τις γνώσεις φυσικής
    Έχω τις στοιχειώδεις γνώσεις Μαθηματικών και παρακολούθησα την 1η Δέσμη άρα
    έχω και τις στοιχειώδεις γνώσεις φυσικής.
    Στα μαθηματικά και όχι μόνο (και στη φιλοσοφία) η απόδειξη διέπεται από νόμους.
    Αν μια θεωρία βασιστεί σε λανθασμένα στοιχεία τότε το αποτέλεσμα μόνο από
    λάθος μπορεί να είναι σωστό.
    Για να μην φλυαρώ στην ψυχολογία ο όρος ψευδαίσθηση έχει άλλο νόημα.

    Φίλη mnκ
    Ξέχασα να σε παρακαλέσω να μην είσαι προκλητική γιατί θέλω απλά μια
    εποικοδομητική συζήτηση. Χιούμορ του επιπέδου που χρησιμοποίησες εδώ δεν το
    χρησιμοποιώ. Μου αρέσει το πλευματώδες χιούμορ μια που θεωρώ ότι ανήκω στους
    ανθρώπους του πνεύματος.

    Πάντως όταν θέλετε όλοι σας παρουσιάζεται το αληθινό σας πρόσωπο και τότε
    χαίρομαι που επικοινωνώ μαζί σας. Κάποιες φορές που διαφωνούμε ο εγωισμός
    δεν σας επιτρέπει να σκεφτείτε (όχι όλοι) μήπως τα πράγματα έχουν κάπως αλλιώς.
    Δεν υποστηρίζω ότι είμαι ο αλάνθαστος γιατί απλά δεν είμαι θεός. Μέσα από την
    διαδικασία αυτή και εγώ κερδίζω. Τι; πολλά: Γνώση, επικοινωνία, επικοδομητική
    αντιπαράθεση με διαφορετικές απόψεις, παρουσίαση των θέσεων μου που αγγίζουν
    ορισμένους κ.α. πολλά.
    Tren
    22.07.2007, 14:46
    Mnk μου θα σε μαλωσω κι εγω... χιλιες φορες σου το εχω πει.
    ΔΕΝ ΔΙΑΚΟΠΤΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ!




    Κακο... κακο ..κακο....Mnk....
    asxetos
    22.07.2007, 14:56
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 22-07-2007 στις 14:46 έγραψε...

    Mnk μου θα σε μαλωσω κι εγω... χιλιες φορες σου το εχω πει.
    ΔΕΝ ΔΙΑΚΟΠΤΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ!




    Κακο... κακο ..κακο....Mnk....





    noizreduction
    22.07.2007, 15:15
    Διαβαζοντας το αρχικο αρθρο ( δυστυχως κυριακατικα ειναι λιγο δυσκολο να αφιερωσω περισσοτερη ωρα σε σημασιολογικες συζητησεις ) και με την δευτερη μου ιδιοτητα ως φυσικος ( φοιτητης μεν, αλλα επι πτυχιο δε ), μπορω να προσθεσω και το φαινομενο της χωροχρονικης "επικοινωνιας" των σωματιδιων.
    Ομολογω πως δεν ειναι ο κλαδος μου η πυρηνικη φυσικη και τα υποατομικα σωματιδια, ομως με τις απλες γνωσεις της γενικης πυρηνικης, εχω την εντυπωση πως μια επικοινωνια του παρελθοντος του ενος σωματιδιου, με το παρον του αλλου, ειναι εφικτη ( με κβαντικες αποψεις θα μπορουσε να ειναι εφικτο ).
    Σημασια εχει να μπορεσουμε να αξιοποιησουμε την πληροφορια του πειραματος, ωστε να αναλυσουμε και να αναγνωρισουμε καλυτερα τον κοσμο που ζουμε.
    Tren
    22.07.2007, 15:24
    Αααααααααα κατσε να πω κι εγω το δικο μου συμπαντικο με την ευκαιρια..

    Μου ρθε πριν λιγο που απλωνα μπουγαδα


    Χωρις επιπεδο.

    Γεμισανε οι σελιδες μας με σχετικες ΑΛΗΘΕΙΕΣ
    μας ζαλισαν τον ερωτα αποσπασματικες αηδιες
    Καποιος το δαχτυλο κουνα και κανει πως μας ξερει
    Θυμωνει που την παναγια απλα την λεγαν Μαιρη.

    Δεν ενδιαφερει τους θνητους κανεις "τριγμος οδοντων"
    ειναι φυλη περαστικη σαν τα παιδια των δρομων
    που ολο το χερι απλωνουνε κι ολο το παιρνουν αδειο
    εχουν στα νυχια την βρωμια κι ενα μικρο δωματιο

    Τα θαυματα τα φαγανε ορνια του παρελθοντος
    δεν εμεινε ουτε ψιχουλο στην τραπεζα του παροντος
    Μονο λογακια μεινανε που κελαηδουν κορακια
    μοναχοι τους ο ανθρωποι θα πεφτουν στα κρεβατια

    Μητε λεφτα μητε ψωμια διπλα στο μαξιλαρι
    για να την βγαλουν καθαρη ονειρα βλεπουν παλι
    Και να ,και να, παλι ξυπνουν και βαζουν τα γυαλια τους
    ο ηλιος απειλιτικος ,ποναει την ματια τους

    Το συμπαν μια ψευδαισθηση που μελετουν με παθος
    μ'απαντηση δεν βρηκανε να πολεμουν το λαθος
    Μες σε βιβλια βαλανε δικα τους δεδομενα
    ετσι λοιπον αγαπητοι φτασανε και σε μενα

    Αφου λοιπον τα μασησα ,τα φτυνω ,τα πεταω
    στον βροντο και στον ανεμο δεν γουσταρω να μιλαω
    Το χουνε βλεπεις για σκοπο αορατο να σε κανουν
    αυτοι που με την γλωσσα τους θελουν να μας ξεκανουν

    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ειναι η ζωη η ιδια,δεν ειναι πνευματωδης
    Καποιος Θεος τυφλος,κι ενας ελευθερος Ηρωδης
    Θαλασσα η γη στα αιματα και κολυμπαν βλασταρια
    ποσο ακομα ΚΟΡΑΚΑ θα μελετας εδαφια?

    Φιλικα
    gexrag
    22.07.2007, 15:31
    Φίλε μου Φοιτητή και Φυσικέ
    Αν μια θεωρία βασιστεί σε λανθασμένα στοιχεία τότε το αποτέλεσμα μόνο από
    λάθος μπορεί να είναι σωστό.
    Οι διαστάσεις είναι πραγματικές σε άπειρο αριθμό μόνο στα μαθηματικά.
    Οι διαστάσεις οι πραγματικές είναι οι γνωστές τρέις και η τέταρτη ευφεβρέθηκε από
    τον άνθρωπο, λόγω της ανάγκης να μετρά τον χρόνο. Ο χωροχρόνος κλπ είναι
    δημιουργήματα της φαντασίας. Σου θυμίζω ότι η σχετική θεωρία του Αινστάιν έχει
    καταρεύσει ήδη.
    okanenas
    22.07.2007, 16:57
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 22-07-2007 στις 15:24 έγραψε...

    Αααααααααα κατσε να πω κι εγω το δικο μου συμπαντικο με την ευκαιρια..

    Μου ρθε πριν λιγο που απλωνα μπουγαδα


    Χωρις επιπεδο.

    Γεμισανε οι σελιδες μας με σχετικες ΑΛΗΘΕΙΕΣ
    μας ζαλισαν τον ερωτα αποσπασματικες αηδιες
    Καποιος το δαχτυλο κουνα και κανει πως μας ξερει
    Θυμωνει που την παναγια απλα την λεγαν Μαιρη.

    Δεν ενδιαφερει τους θνητους κανεις "τριγμος οδοντων"
    ειναι φυλη περαστικη σαν τα παιδια των δρομων
    που ολο το χερι απλωνουνε κι ολο το παιρνουν αδειο
    εχουν στα νυχια την βρωμια κι ενα μικρο δωματιο

    Τα θαυματα τα φαγανε ορνια του παρελθοντος
    δεν εμεινε ουτε ψιχουλο στην τραπεζα του παροντος
    Μονο λογακια μεινανε που κελαηδουν κορακια
    μοναχοι τους ο ανθρωποι θα πεφτουν στα κρεβατια

    Μητε λεφτα μητε ψωμια διπλα στο μαξιλαρι
    για να την βγαλουν καθαρη ονειρα βλεπουν παλι
    Και να ,και να, παλι ξυπνουν και βαζουν τα γυαλια τους
    ο ηλιος απειλιτικος ,ποναει την ματια τους

    Το συμπαν μια ψευδαισθηση που μελετουν με παθος
    μ'απαντηση δεν βρηκανε να πολεμουν το λαθος
    Μες σε βιβλια βαλανε δικα τους δεδομενα
    ετσι λοιπον αγαπητοι φτασανε και σε μενα

    Αφου λοιπον τα μασησα ,τα φτυνω ,τα πεταω
    στον βροντο και στον ανεμο δεν γουσταρω να μιλαω
    Το χουνε βλεπεις για σκοπο αορατο να σε κανουν
    αυτοι που με την γλωσσα τους θελουν να μας ξεκανουν

    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ειναι η ζωη η ιδια,δεν ειναι πνευματωδης
    Καποιος Θεος τυφλος,κι ενας ελευθερος Ηρωδης
    Θαλασσα η γη στα αιματα και κολυμπαν βλασταρια
    ποσο ακομα ΚΟΡΑΚΑ θα μελετας εδαφια?

    Φιλικα



    Πω πω πω, πω πω πω, και το μυαλό σου είναι θολό
    σα έχουν φαΐ τα αυτιά η αθεΐα κι ψευτιά....

    gexrag
    22.07.2007, 17:20
    Εχω την εντύπωση ότι ξέχασα να απαντήσω σε κάποιο πρόσωπο.

    Φίλε ή φίλη Tren
    Κάθε άποψη είναι σεβαστή, μόνο που η ποίηση είναι τέχνη. Όταν αυτή
    χρησιμοποιείται ανόητα γίνεται ανόητη τέχνη. Έτσι για να γίνω λίγο προκλητικός.
    Υπόψην η λέξη ανόητος προέρχεται από το α το στερητικό και τη λέξη νους. Από
    νου διαθέτεις από ότι φαίνεται αλλά πως τον χρησιμοποιείς είναι το θέμα.
    Έχω αντιπαρατεθεί με αρκετά άτομα αλλά αποφεύγω όσους δεν θέλουν να χρησιμοποιούν αυτό που λέγεται νους.
    Θα σε παρακαλέσω να χρησιμοποιήσεις λίγη από την ευφηεία που διαθέτεις για να
    καταλάβεις την λέξη επικοινωνία.
    Οι απόψεις σου είναι σεβαστές ακόμη και αν προσβάλουν και να ξέρεις εμένα δεν
    μπορείς να με προσβάλεις γιατί εχω δεχθεί τόσες προσβολές στη ζωή μου που
    έμαθα και τις αγνοώ.
    Ο μόνος λόγος που δεν ήρθα σε αντιπαράθεση μαζί σου είναι γιατί δεν ήθελα να
    δημιουργήσω ένταση.
    Δεν ενοχλείς εμένα αλλά ίσως ενοχλείς κάποιους άλλους και δεν θα ήθελα να είμαι
    ο ηθικός αυτουργός. Όπως είπε και ή φίλη Μαρία δεν θα ήταν ένδειξη αγάπης ένα
    κλίμα έντασης.