ελληνική μουσική
    523 online   ·  210.844 μέλη

    Ρηνιώ Παπανικόλα-Μπλε

    spiroos
    29.12.2005, 18:58
    Μόλις χθες κατάφερα να αποκτήσω, ύστερα από 4 μήνες αναζήτησης, το δίσκο Μπλε (Legend) που περιέχει μελοποιημένα ποιήματα της Ρηνιώς Παπανικόλα από τον συνθέτη Μιχάλη Γρηγορίου, όπως παρουσιάστηκαν από την Ορχήστρα των Χρωμάτων στο Μέγαρο Μουσικής, το 2003. Ερμηνευτές είναι η Μαρία Φαραντούρη, η Σαβίνα Γιαννάτου και ο Τάσης Χριστογιαννόπουλος. Για όσους δεν γνωρίζουν τη Ρηνιώ Παπανικόλα (1936-2001) πρέπει να πω ότι αποτελεί ένα από τα πιο ακριβά κεφάλαια της ελληνικής μουσικής και κυρίως του ραδιόφωνου, αλλά και γενικότερα του νεοελληνικού πολιτισμού (ραδιοφωνικές εκπομπές στο Πρώτο, στο Δεύτερο, στο Τρίτο Πρόγραμμα και τα τελευταία της 8 χρόνια στο Μελωδία, μουσικές επιμέλειες για το θέατρο, αντιστασιακή δράση την περίοδο της δικτατορίας και άλλες πολλές δραστηριότητες.) Το 1996 κυκλοφόρησε την ποιητική της συλλογή Μπλε, ποιήματα της οποίας μελοποίησε, με έξοχο τρόπο, ο Γρηγορίου. Ακούγοντας το δίσκο νομίζω ότι άξιζε όλη αυτή η αναμονή μου....Όσοι τον έχετε ακούσει, θα με ενδιέφερε η γνώμη σας.
    spiroos
    21.10.2006, 19:49
    Δεν θέλω τρίμματα
    Θέλω δυο μάτια ολοκαυτώματα
    και μια συνηθισμένη καλημέρα

    Ρηνιώ Παπανικόλα