ελληνική μουσική
    723 online   ·  210.848 μέλη

    Ποιός έλληνας καλλιτέχνης δεν σας αρέσει καθόλου και γιατί?

    jorge
    21.07.2003, 17:33
    Σαν μέλος, ας κάνω και εγώ τις παρατηρήσεις μου.

    Καταρχήν χαίρομαι που υπήρξε σύγκληση απόψεων ανάμεσα στον KostasLadas και στον Giorgos, πολύ το χάρηκα παιδιά.

    Για τα υπόλοιπα δεν έχω να προσθέσω κάτι πέρα από το οτι είναι λυπηρό ορισμένοι να έχουν αυτοκαταστροφικές τάσεις.

    Ας μην θεωρούμε το site αυτό σαν ένα πείραματικό σωλήνα, στον οποίο δεν προσέχουμε τι ουσίες προσθέτουμε, γιατί μπορεί να γίνει ζημιά... Αν, αντίθετα, προσέχουμε τη σύσταση και την αναλογία, μπορεί να συνεισφέρουμε - έστω και ελάχιστα - στο να γίνει ο κόσμος μας καλύτερος. Όποιος δεν πιστεύει στο τελευταίο, δεν χρειάζεται να βάλει κάτι στο σωλήνα. Υπάρχουν και άλλοι.


    gate
    21.07.2003, 18:01
    Quote:

    21-07-2003 στις 16:29, Giorgos wrote:
    "στενόμυαλος και αλλαζονικός τυπάκος", "γελοίος", "μηδενικός", "υπερφίαλος ανθρωπίσκος"...Συγχαρητήρια, Νεκτάριε. Αν "την βρίσκεις" με αυτόν τον τρόπο και θες να βγάζεις τα απωθημένα σου επάνω μου, κανένα απολύτως πρόβλημα από την πλευρά μου. Βρίσε με περισσότερο αν το θες, στο επιτρέπω ελεύθερα. Αφού οι Μοderators αυτού του Topic δεν δείχνουν να ενοχλούνται, απορώ γιατί εγώ θα έπρεπε να ενοχλούμαι. Είπαμε, απόλυτη ελευθερία.




    Να ξεκαθαριστεί κάτι:

    Επειδή από όσο φαντάζομαι, ένας moderator, ενοχλούμενος από κάτι, θα μπορουσε να προβεί είτε σε διαγραφή μηνυμάτων είτε σε συστάσεις, θέλω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις, που αφορούν αποκλειστικά σε εμένα :

    Ως προς τη διαγραφή:
    Τουλάχιστον από τη δική μου την πλευρά...
    Σε διαγραφή μηνύματος έχω προβεί μία και μοναδική φορά, όταν κάποιος με προπαγανδιστικό τρόπο προσπάθησε να κερδίσει χρήματα, εκμεταλλευόμενος την απειρία ίσως κάποιων, μέσω του forum.
    Ακόμα και τότε, δεν ήμουν απόλυτα σίγουρη, για το αν θα έπρεπε να γίνει διαγραφή όλων των μηνυμάτων που είχε βάλει με το ίδιο θέμα (η οποία και έγινε τελικά) κι αυτό γιατί ως προς το θέμα της διαγραφής έχω συγκεκριμένη άποψη:

    Είμαι κατά οποιασδήποτε μορφής λογοκρισίας και δεν πιστεύω ότι ο καλύτερος τρόπος για να αντιμετωπίζεις την προσβολή, τη μικρότητα και τους αήθεις χαρακτηρισμούς είναι η διαγραφή. Δύο είναι οι στάσεις που μπορεί κάποιος που δέχεται τους χαρακτηρισμούς να τηρήσει στις περιπτώσεις αυτές, κατά τη γνώμη μου πάντα:
    - ή τη σιωπή, εφόσον θεωρεί μάταιο και ανούσιο να μπλεχτεί σε προσωπική αντιπαράθεση με συγκεκριμένο πρόσωπο,
    - ή την απάντηση, εφόσον αισθάνεται ότι η προσβολή που του γίνεται μπορεί μόνο μέσω της απάντησης και του διαλόγου, να πάρει τέλος και ότι μπορεί τέλος πάντων κάτι ωφέλιμο να προκύψει από το διάλογο.

    Ως προς τις συστάσεις και τις παρατηρήσεις:
    Ο Jorge έχει επανειλημμένως προβεί σε συστάσεις για το ύφος και τους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποιούμε όλοι μέσα σε αυτό το χώρο.

    Επαναλαμβάνω, για μένα οι χαρακτηρισμοί και οι λέξεις είναι το λιγότερο που με ενδιαφέρει, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δε συμμερίζομαι όσους αναγνωρίζουν χρησιμότητα αλλά και αναγκαίοτητα τήρησης μιας ορισμένης συμπεριφοράς. Και ασφαλώς δέχομαι την απαίτηση τόσο του Jorge όσο και των περισσότερων σε αυτό το χώρο, να διατυπώνονται οι απόψεις, με αποφυγή των προσβλητικών χαρακτηρισμών, κάτι που πραγματικά θεωρώ ότι δεν αποτελεί στ' αλήθεια και μια εξεζητημένη απαίτηση εκ μέρους του site.

    Προσωπικά ωστόσο, χωρίς να σημαίνει ότι αντιτίθεμαι στην άποψη όσων υποστηρίζουν τη δεοντολογία έκφρασης στο site, δεν έχω προβεί ούτε όμως και θα προβώ σε οποιοδήποτε περιορισμό ούτε ακόμα και σε σχετική σύσταση, όσον αφορά στη γλωσσική διατύπωση, για τους εξής λόγους:

    1. καθένας κρίνεται και από τον τρόπο που εκφράζεται. Και έχω την άποψη ότι πολλά περισσότερα μπορεί να καταλάβει κάποιος τόσο για τον χαρακτήρα όσο και για τις προθέσεις του γράφοντος, αν τον αφήσει να εκφραστεί ελεύθερα, τελείως ελεύθερα...Ούδεποτε λοιπόν θα περιόριζα τον συνομιλητή μου, σε οποιοδήποτε πλαίσιο επικοινωνίας μας, προκειμένου να καταλάβω στ' αλήθεια την πραγματική του συμπεριφορά και το χαρακτήρα του.Είναι η άποψη μου. Σωστή ή λανθασμένη, το αφήνω στην κρίση σας.

    2. πολύ περισσότερο δε θα προέβαινα σε συστάσεις στην προκειμένη περίπτωση, αναγνωρίζοντας ότι πολλά από όσα ειπώθηκαν, ειπώθηκαν όχι από μέλη άγνωστα που ξαφνικά εμφανίστηκαν και θέλησαν να πετάξουν ένα πυροτέχνημα αλλά από ανθρώπους που για καιρό επικοινωνούμε μέσω αυτού του χώρου, που έχουν δείξει ότι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο έχουν ενδιαφέρον για το χώρο αυτό και που σίγουρα πολλά από όσα είπαν να είπαν, όπως ανέφερα και αλλού, εν βρασμώ (χωρίς να εξετάσω αν ήταν δικαιολογημένο ή αδικαιολόγητο να συμβαίνει αυτό).

    Διαφωνώ με όλους τους χαρακτρηρισμούς που σου αποδόθηκαν Γιώργο.
    Απέφυγα να το καταστήσω σαφές εξ αρχής, γιατί θεώρησα, όπως και αλλού το ανέφερα, ότι θα ήταν ορθότερο να μείνω εκτός των προσωπικών βολών, αναγνωρίζοντας ότι είχε δημιουργηθεί τόσο στον Κώστα όσο και στον Νεκτάριο μια αδικαιολόγητη ένταση, που μόνο βρασμό ψυχής μπορουσε να θυμίσει και ότι επομένως θα καταλάγιαζε σύντομα, όπως κάθε έκρηξη (κάτι το οποίο νομίζω ότι έγινε ήδη, τόσο από πλευράς του Κώστα, όσο και από πλευράς του Νεκτάριου, με κάποια από τα τελευταία λόγια του στο topic "τέλος καλό", όπου αναγνωρίζει ότι ενήργησε σε βρασμό).
    Αφότου όμως, κατάλαβα ότι έπρεπε να αναμιχθώ και σε αυτό το πλαίσιο, νομίζω Γιώργο, ότι είπα πολύ καθαρά τι πιστεύω για όσα ειπώθηκαν.
    Θεωρώ πολύ πιο ουσιώδες ότι ενέμεινα στο νοημα των χαρακτηρισμών που σου αποδόθηκαν, διαφωνώντας καθαρά με αυτό, και όχι στις συγκεκριμένες λέξεις ή εκφράσεις που χρησμιοποιήθηκαν. Είναι παρεπόμενο το θέμα βέβαια εν προκειμένω, ότι οι εν λόγω χαρακτηρισμοί λειτουργούν τελικά και ως δηλωτικοί της όλης συμπεριφοράς, την οποία θεωρώ άδικη και ως ένα μεγάλο βαθμό προσβλητική.
    Με λίγα λόγια, εννοώ ότι αν το ίδιο νόημα που τώρα συμπεραίνω από τα λόγια του Νεκτάριου, μέσω αυτών των λέξεων που χρησιμοποιεί - τις οποίες παραθέτεις - αν το συμπέραινα μέσω μιας άλλης διατύπωσής του, η οποιά πιθανόν να ήταν προσεγμένη και να απέφευγε τους χαρακτηρισμούς, θα το θεωρούσα το ίδιο προσβλητικό.
    Να ξέρεις επίσης ότι δύσκολα ενοχλούμαι από συμπεριφορές. Συνήθως, ακόμα και τις πιο αρνητικές, τόσο ως προς το πρόσωπό μου, όσο και ως προς τους φίλους μου, τις αντιμετωπίζω ως ...αντικείμενα έρευνας...Οι περισσότερες από αυτές, στο μέτρο που στα λόγια τους δεν διακρίνω κομμάτι αλήθειας, αλλά τις θεωρώ κατάφορα άδικες - όπως νομίζω ότι είναι οι συγκεκριμένες συμπεριφόρές και για την ακρίβεια η συμπεριφορά του Νεκτάριου προς εσένα - μου λένε πολλά για το χαρακτήρα αυτών που τις εκφράζουν, και αυτό το θεωρώ σημαντικό εφόδιο, ως προς την επικοινωνία μου με αυτους. Δε θα το έχανα με τίποτα...
    Τέλος, Witchking με έχει πράγματι καλύψει με τις απαντήσεις του.

    Σημείωση: Παρεπιμπτόντως, σε αυτό το topic δεν είμαι moderator..

    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: gate στις 22-07-2003 00:16 ]
    Astron
    21.07.2003, 18:13
    Γύρισα μόλις για λίγες ώρες στην Αθήνα και ξαναφεύγω απόψε.
    Με λύπη μου βλέπω ότι η κατάσταση στο συγκεκριμένο topic έχει εκτραχυνθεί.

    Και πλέον δε θα μιλήσω με μετριοπαθή τρόπο αλλά θα το πω πολύ καθαρά, μιας και στο συγκεκριμένο topic δεν έχω καμιά αρμοδιότητα (δεν είμαι moderator): Αν ήταν στο χέρι μου θα έσβηνα ολόκληρο αυτό το topic όχι για να κρύψω κάτι, αλλά για να προστατεύσω τους ίδιους αυτούς που βγάλαν εδώ τον χειρότερο εαυτό τους.

    Και πάντα υπάρχουν τα κοράκια, που περιμένουν να δουν αίμα και τσακισμένα κορμιά για να τα κατασπαράξουν. Έτσι λοιπόν, είδα άτομα που σπανίως γράφουν να παρεμβαίνουν για να μιλήσουν με τον εξευτελιστικότερο τρόπο σε άλλα μέλη του forum. Μιλάω πχ για τον The Loner, που με 2 posts όλα κι όλα έγραψε στον Giorgo "Πραγματικα λυπαμαι που στο site μπαινουν ατομα σαν εσενα...!"
    (Το έγραψε αυτό για τον Giorgo που όλοι ξέρουμε πόσα έχει προσφέρει στο site.) Τέτοιου είδους σχόλια, ανεξάρτητα από τον αποδέκτη τους είναι ανεπίτρεπτα και προσωπικά δε θα τα ανεχόμουν, αλλά δυστυχώς δεν είμαι ούτε moderator εδώ ούτε webmaster.

    Σε ένα site που θέλει να εκπροσωπεί την τέχνη δεν γίνεται να επιτρέπουμε να πέφτουμε τόσο χαμηλά.
    Το δεύτερο άτομο που έκανε το ποτήρι να ξεχειλίσει είναι ο Επισκέπτης που υπογράφει ως Αυγερινός και ως Θεος κρίνει τους πάντες εκτοξεύοντας προσβολές. Τις ντροπές και τα κρίματα άστα, και κοίτα να συνεισφέρεις αλλιώς στo site - αν θες.
    Περίμενες να γίνει ένας τσακωμός τόσο καιρό για να γράψεις τη γνώμη σου; Η οποία δεν είναι άλλη από προσβολές και για τον Γιώργο και για τον Νεκτάριο.


    Χαίρομαι που ο Κώστας και ο Γιώργος συζητούν πλέον σε κόσμιο επίπεδο.


    Νεκτάριε, έχασες την ψυχραιμία σου και άρχισες απλά επειδή είχες αντίθετη γνώμη να εκτοξεύεις προσβολές προς τον συνομιλητή σου. Αλήθεια, ποια δημοκρατία αντιπροσωπεύεις με αυτήν την τακτική; Γιατί νομίζω πολύ την επικαλεστήκαμε την δημοκρατία και την μπερδέψαμε τελικά με την οχλοκρατία.

    Ο Γιώργος, όσο επίμονος και αν φάνηκε σε κάποιους, αν μελετήσετε τα posts του, απ' την αρχή ως το τέλος δεν προσέβαλε κανέναν. Αυτό οφείλω να το επικροτήσω. Μακάρι να είχαμε όλοι την ψυχραιμία του.


    Επειδή ειπώθηκαν κάποια πράγματα περι ελευθερίας του λόγου:
    Φυσικά και υπάρχουν κανόνες συμπεριφοράς, και είναι ακριβώς αυτοί οι κανόνες που διαφυλάσσουν την τιμή και την υπόλειψη των μελών του site αλλά και την ίδια την ελευθερία του λόγου.
    Και αυτοί οι κανόνες καταπατήθηκαν εδώ με τον χειρότερο τρόπο.



    Παιδιά, άσχετα με το αν συμφωνείτε/διαφωνείτε με τις απόψεις αυτές, προτείνω να συναποφασίσουμε την διαγραφή αυτού του topic γιατί δεν τιμά κανέναν μας. Άλλωστε αυτά που συζητήθηκαν είναι τελείως άσχετα με τον τίτλο του topic και δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως στο site.

    Εγώ φεύγω απόψε το βράδυ από Αθήνα επομένως δε θα μπορέσω να παρακολουθήσω το topic για τουλάχιστον 2 εβδομάδες, αλλά σας παρακαλώ ας πεί ο καθένας τη γνώμη του. Και ιδιαίτερα τα άτομα που ενεπλάκησαν σε όλη αυτή την ιστορία. Να σβηστεί το topic ή όχι;

    Τέλος, Jorge, θα ήταν χρήσιμο να ξεκαθαρίσεις ότι υπάρχουν κάποιοι κανόνες συμπεριφοράς ώστε να το ξέρουν όσοι θα συμμετάσχουν στις συζητήσεις του site από εδώ και στο εξής.


    Καλές διακοπές σε όλους και καλό καλοκαίρι!

    Υ.Γ. Συγχωρέστε με τα για τα ενδεχόμενα λάθη, μιας και το κείμενο γράφτηκε εξαιρετικά βιαστικά.
    KostasLadas
    21.07.2003, 18:15
    Βασικά έχει γίνει μια παρεξήγηση, που οφείλεται στη λανθασμένη κατανόηση εκ μέρους του Γιώργου για το τελευταίο μου σχόλιο. Εγώ ουδέποτε είπα ότι "είχε δίκιο ο Γιώργος, χρησιμοποίησα λάθος έκφραση", είπα ότι "χρησιμοποίησα λάθος έκφραση" σκέτο. Γιατί η κριτική του Γιώργου ήταν ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ μου να λέω έστω και αυτή την λανθασμένη πια κατ' εμέ έκφραση.

    Το τελευταίο μου σχόλιο δεν ήταν απολογητικό, στήριζε με επιχειρήματα το ζήτημα της δημοκρατίας, και της λανθασμένης εικόνας περί δημοκρατίας που έχει στο μυαλό του ο Γιώργος. Και κατ' επέκταση, στήριζε το δικαίωμα μου, και ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΡΙΤΑ (ΔΗΜΟΣΙΑ) ΠΡΟΣΩΠΑ, με τον τρόπο που ο καθένας προκρίνει ως καλύτερο, και πότε μόνο (περίπτωση βωμολοχιών) πρέπει να του στερείτε του άλλου αυτό το δικαίωμα.

    Και κάτι εντελώς άσχετο, βρε Γιώργο μου, ο κόσμος το 'χει τούμπανο και 'μεις κρυφό καμάρι ότι ο Νταλάρας βγάζει τα κέρατά του από τις συναυλίες, και χύνει κροκοδείλια δάκρυα όταν γίνεται κάνας πόλεμος, όταν κατά βάθος είναι τρισευτυχισμένος, λόγω του πακτωλού χρημάτων που θα εισρεύσει στα χρηματοκιβώτιά του. Ο Πανούσης που τα 'βγαλε στη φόρα σε πείραξε; (και υπό μορφήν σάτιρας, έτσι;)

    Τέλος πάντων, επειδή βλέπω ότι κάποιους αυτή η διάσταση τους ενοχλεί, το σέβομαι απόλυτα, και από μεριάς μου δεν θέλω να συνεχίσω. Δεσμεύομαι να μην ξαναγράψω σχόλιο στο συγκεκριμένο ποστ, για να απαγκιστρωθούμε απ' αυτήν την κουβέντα.

    Απλά το πρόβλημα είναι, ότι όταν μου γίνεται προσωπική κριτική, πρέπει να απαντήσω δημόσια, αν κρίνω ότι θίγομαι. Σεβόμενος τα υπόλοιπα μέλη, που πολύ σωστά έχουν κουραστεί να μας βλέπουν να λογομαχούμε, δεν συνεχίζω άλλο σχόλιο κάτω από 'δω. Απλά, θα ήθελα να θερμοπαρακαλέσω το Γιώργο, αν ξαναέχει κάποιο πρόβλημα να το συζητάμε prive σε κλίμα αλληλοκατανόησης, και να μην κουράζουμε τον κόσμο.

    Πιστεύω έτσι δεν θα ξαναέχουμε κάτι ανάλογο, και θα αφιερωθούμε στη μουσική!

    (α, τώρα που το θυμήθηκα, ανέβασα το πρωί μια παρτιτούρα του Σαββόπουλου αλλά δεν εμφανίστηκε ακόμη, γιατί;)

    Άντε παιδιά, καλά να περνάτε!

    Υ.Γ: Ελπίζω ο Νεκτάριος να έχει αλλάξει γνώμη γι' αυτά που έγραψε περί αποχώρησής του. Όλα μες στη ζωή είναι, ακόμη και οι εντάσεις καμιά φορά!

    Υ.Γ: Οι παρεμβάσεις του Jorge είναι πολύ διακριτικές, ήρεμες και νηφάλιες. Jorge, χαράς το κουράγιο σου! Να 'σαι καλά.
    Nektarios
    21.07.2003, 18:24
    Apo oti katalava o Giorgos htan ok apo thn arxh kai den yponohse tipota.Toulaxiston exw to tharros na ekfrastw kai oxi na ta lew emesa kai me spontes apisteytes pou omws kaneis den anefere giati to adiko to exei panta aytos pou ta leei kanonika.Eyxaristw osous ta eipan opws einai ta pragmata kai gia osous to paizoun kapws tous lew apla na doun apo thn arxh to thema gia na katalavoun apo poion arxisan ola kai poios ta synexise...Egw pragmatika aisthanomai poly asxhma apo merikous pou me dhlwseis opws peri zhleias kai alla polla kanoun thn katastash xeiroterh.Den afhnw ap'e3w kai ton TheLoner an kai filos mou.Me to melos Giorgos den exw tipota (aytos ekane to thema proswpiko kai prokalese arxika).An thelei kai nomizei oti exei provlhma as to lysoume ektos site.To 3anaeipa ayto.Egw tha zhthsw kai pali Syggnwmh apo olous tous allous kai tha "aytodiagrafw" kata kapoion tropo afou den mporei na ginei diaforetika digrafh.Tous logous tous anefera ston jorge pou thewrw oti tou eimai kata kapoion tropo ypoxrewmenos.kalh tyxh sto site kai se ola ta melh tou.
    Anonymous
    21.07.2003, 19:40
    Quote:

    21-07-2003 στις 18:13, Astron wrote:
    Γύρισα μόλις για λίγες ώρες στην Αθήνα και ξαναφεύγω απόψε.
    Με λύπη μου βλέπω ότι η κατάσταση στο συγκεκριμένο topic έχει εκτραχυνθεί.

    Και πλέον δε θα μιλήσω με μετριοπαθή τρόπο αλλά θα το πω πολύ καθαρά, μιας και στο συγκεκριμένο topic δεν έχω καμιά αρμοδιότητα (δεν είμαι moderator): Αν ήταν στο χέρι μου θα έσβηνα ολόκληρο αυτό το topic όχι για να κρύψω κάτι, αλλά για να προστατεύσω τους ίδιους αυτούς που βγάλαν εδώ τον χειρότερο εαυτό τους.

    Και πάντα υπάρχουν τα κοράκια, που περιμένουν να δουν αίμα και τσακισμένα κορμιά για να τα κατασπαράξουν. Έτσι λοιπόν, είδα άτομα που σπανίως γράφουν να παρεμβαίνουν για να μιλήσουν με τον εξευτελιστικότερο τρόπο σε άλλα μέλη του forum. Μιλάω πχ για τον The Loner, που με 2 posts όλα κι όλα έγραψε στον Giorgo "Πραγματικα λυπαμαι που στο site μπαινουν ατομα σαν εσενα...!"
    (Το έγραψε αυτό για τον Giorgo που όλοι ξέρουμε πόσα έχει προσφέρει στο site.) Τέτοιου είδους σχόλια, ανεξάρτητα από τον αποδέκτη τους είναι ανεπίτρεπτα και προσωπικά δε θα τα ανεχόμουν, αλλά δυστυχώς δεν είμαι ούτε moderator εδώ ούτε webmaster.

    Σε ένα site που θέλει να εκπροσωπεί την τέχνη δεν γίνεται να επιτρέπουμε να πέφτουμε τόσο χαμηλά.
    Το δεύτερο άτομο που έκανε το ποτήρι να ξεχειλίσει είναι ο Επισκέπτης που υπογράφει ως Αυγερινός και ως Θεος κρίνει τους πάντες εκτοξεύοντας προσβολές. Τις ντροπές και τα κρίματα άστα, και κοίτα να συνεισφέρεις αλλιώς στo site - αν θες.
    Περίμενες να γίνει ένας τσακωμός τόσο καιρό για να γράψεις τη γνώμη σου; Η οποία δεν είναι άλλη από προσβολές και για τον Γιώργο και για τον Νεκτάριο.


    Χαίρομαι που ο Κώστας και ο Γιώργος συζητούν πλέον σε κόσμιο επίπεδο.


    Νεκτάριε, έχασες την ψυχραιμία σου και άρχισες απλά επειδή είχες αντίθετη γνώμη να εκτοξεύεις προσβολές προς τον συνομιλητή σου. Αλήθεια, ποια δημοκρατία αντιπροσωπεύεις με αυτήν την τακτική; Γιατί νομίζω πολύ την επικαλεστήκαμε την δημοκρατία και την μπερδέψαμε τελικά με την οχλοκρατία.

    Ο Γιώργος, όσο επίμονος και αν φάνηκε σε κάποιους, αν μελετήσετε τα posts του, απ' την αρχή ως το τέλος δεν προσέβαλε κανέναν. Αυτό οφείλω να το επικροτήσω. Μακάρι να είχαμε όλοι την ψυχραιμία του.


    Επειδή ειπώθηκαν κάποια πράγματα περι ελευθερίας του λόγου:
    Φυσικά και υπάρχουν κανόνες συμπεριφοράς, και είναι ακριβώς αυτοί οι κανόνες που διαφυλάσσουν την τιμή και την υπόλειψη των μελών του site αλλά και την ίδια την ελευθερία του λόγου.
    Και αυτοί οι κανόνες καταπατήθηκαν εδώ με τον χειρότερο τρόπο.



    Παιδιά, άσχετα με το αν συμφωνείτε/διαφωνείτε με τις απόψεις αυτές, προτείνω να συναποφασίσουμε την διαγραφή αυτού του topic γιατί δεν τιμά κανέναν μας. Άλλωστε αυτά που συζητήθηκαν είναι τελείως άσχετα με τον τίτλο του topic και δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως στο site.

    Εγώ φεύγω απόψε το βράδυ από Αθήνα επομένως δε θα μπορέσω να παρακολουθήσω το topic για τουλάχιστον 2 εβδομάδες, αλλά σας παρακαλώ ας πεί ο καθένας τη γνώμη του. Και ιδιαίτερα τα άτομα που ενεπλάκησαν σε όλη αυτή την ιστορία. Να σβηστεί το topic ή όχι;

    Τέλος, Jorge, θα ήταν χρήσιμο να ξεκαθαρίσεις ότι υπάρχουν κάποιοι κανόνες συμπεριφοράς ώστε να το ξέρουν όσοι θα συμμετάσχουν στις συζητήσεις του site από εδώ και στο εξής.


    Καλές διακοπές σε όλους και καλό καλοκαίρι!

    Υ.Γ. Συγχωρέστε με τα για τα ενδεχόμενα λάθη, μιας και το κείμενο γράφτηκε εξαιρετικά βιαστικά.

    Πραγματικα παραφερθηκα λιγο,αλλα δεν σου επιτρεπω να μιλας ετσι για εμενα...Αν ηξερες καλυτερα δεν θα μιλουσες ετσι...Σε εσενα αξιζει αυτο που η φυση σου εδωσε απλοχερα...Φυσικα μιλαω για ηληθιοτητα κ αλλα πολλα που ντρεπομαι να αναφερω...Στον Γιωργο αξιζει μια συγγνωμη αλλα κ μια ερωτηση...Γιατι εγραψες την λιστα με τα βιβλια που εχεις διαβασει αν δεν τα ενστερνιζεσαι οπως λες κ αφου δεν ηθελες να κανεις show off...Κατι ακομα...Επειδη δεν ειμαι ενεργο μελος του site δεν θα πει οτι δεν το παρακολουθω κ οτι δεν ενδιαφερομαι...Ο Νεκταριος ξερει...Γι'αυτο,πριν εκτοξευσεις το δηλητηριο σου να προσεχεις ,οκ?...Τελειωνω λεγοντας το εξης...Το μελος Νεκταριος δεν θα ξαναμπει στη σελιδα κ μαλλον το site εχασε...Νομιζω οτι ειχε προσφερει πολλα,ετσι δεν ειναι????????Ο Γιωργος μονο προσεφερε?Κ αν ναι,τι??????...Για λογους ευθυξιας αποσυρομαι κ εγω απο το site και προτρεπω καθε μελος με αξιοπρεπεια να πραξουν αναλογως...Δεν αξιζει να χαραμιζεις στιχους της ψυχης σου σε ανθρωπους που γελουν κ καθ' αυτο τον τροπο προσβαλλουν την νοημοσηνη μας...Ελπιζω να χαρηκες τωρα Astron κ να ικανοποιησες το χαρισμα που σου χαρησε η φυση...Καμμια κακια...Να'σαι καλα κ συνεχιστε ετσι...Σε λιγο θα φυγουν κ αλλοι...
    Anonymous
    21.07.2003, 19:46
    Quote:

    21-07-2003 στις 19:40, TheLoner wrote:
    Quote:

    21-07-2003 στις 18:13, Astron wrote:
    Γύρισα μόλις για λίγες ώρες στην Αθήνα και ξαναφεύγω απόψε.
    Με λύπη μου βλέπω ότι η κατάσταση στο συγκεκριμένο topic έχει εκτραχυνθεί.

    Και πλέον δε θα μιλήσω με μετριοπαθή τρόπο αλλά θα το πω πολύ καθαρά, μιας και στο συγκεκριμένο topic δεν έχω καμιά αρμοδιότητα (δεν είμαι moderator): Αν ήταν στο χέρι μου θα έσβηνα ολόκληρο αυτό το topic όχι για να κρύψω κάτι, αλλά για να προστατεύσω τους ίδιους αυτούς που βγάλαν εδώ τον χειρότερο εαυτό τους.

    Και πάντα υπάρχουν τα κοράκια, που περιμένουν να δουν αίμα και τσακισμένα κορμιά για να τα κατασπαράξουν. Έτσι λοιπόν, είδα άτομα που σπανίως γράφουν να παρεμβαίνουν για να μιλήσουν με τον εξευτελιστικότερο τρόπο σε άλλα μέλη του forum. Μιλάω πχ για τον The Loner, που με 2 posts όλα κι όλα έγραψε στον Giorgo "Πραγματικα λυπαμαι που στο site μπαινουν ατομα σαν εσενα...!"
    (Το έγραψε αυτό για τον Giorgo που όλοι ξέρουμε πόσα έχει προσφέρει στο site.) Τέτοιου είδους σχόλια, ανεξάρτητα από τον αποδέκτη τους είναι ανεπίτρεπτα και προσωπικά δε θα τα ανεχόμουν, αλλά δυστυχώς δεν είμαι ούτε moderator εδώ ούτε webmaster.

    Σε ένα site που θέλει να εκπροσωπεί την τέχνη δεν γίνεται να επιτρέπουμε να πέφτουμε τόσο χαμηλά.
    Το δεύτερο άτομο που έκανε το ποτήρι να ξεχειλίσει είναι ο Επισκέπτης που υπογράφει ως Αυγερινός και ως Θεος κρίνει τους πάντες εκτοξεύοντας προσβολές. Τις ντροπές και τα κρίματα άστα, και κοίτα να συνεισφέρεις αλλιώς στo site - αν θες.
    Περίμενες να γίνει ένας τσακωμός τόσο καιρό για να γράψεις τη γνώμη σου; Η οποία δεν είναι άλλη από προσβολές και για τον Γιώργο και για τον Νεκτάριο.


    Χαίρομαι που ο Κώστας και ο Γιώργος συζητούν πλέον σε κόσμιο επίπεδο.


    Νεκτάριε, έχασες την ψυχραιμία σου και άρχισες απλά επειδή είχες αντίθετη γνώμη να εκτοξεύεις προσβολές προς τον συνομιλητή σου. Αλήθεια, ποια δημοκρατία αντιπροσωπεύεις με αυτήν την τακτική; Γιατί νομίζω πολύ την επικαλεστήκαμε την δημοκρατία και την μπερδέψαμε τελικά με την οχλοκρατία.

    Ο Γιώργος, όσο επίμονος και αν φάνηκε σε κάποιους, αν μελετήσετε τα posts του, απ' την αρχή ως το τέλος δεν προσέβαλε κανέναν. Αυτό οφείλω να το επικροτήσω. Μακάρι να είχαμε όλοι την ψυχραιμία του.


    Επειδή ειπώθηκαν κάποια πράγματα περι ελευθερίας του λόγου:
    Φυσικά και υπάρχουν κανόνες συμπεριφοράς, και είναι ακριβώς αυτοί οι κανόνες που διαφυλάσσουν την τιμή και την υπόλειψη των μελών του site αλλά και την ίδια την ελευθερία του λόγου.
    Και αυτοί οι κανόνες καταπατήθηκαν εδώ με τον χειρότερο τρόπο.



    Παιδιά, άσχετα με το αν συμφωνείτε/διαφωνείτε με τις απόψεις αυτές, προτείνω να συναποφασίσουμε την διαγραφή αυτού του topic γιατί δεν τιμά κανέναν μας. Άλλωστε αυτά που συζητήθηκαν είναι τελείως άσχετα με τον τίτλο του topic και δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως στο site.

    Εγώ φεύγω απόψε το βράδυ από Αθήνα επομένως δε θα μπορέσω να παρακολουθήσω το topic για τουλάχιστον 2 εβδομάδες, αλλά σας παρακαλώ ας πεί ο καθένας τη γνώμη του. Και ιδιαίτερα τα άτομα που ενεπλάκησαν σε όλη αυτή την ιστορία. Να σβηστεί το topic ή όχι;

    Τέλος, Jorge, θα ήταν χρήσιμο να ξεκαθαρίσεις ότι υπάρχουν κάποιοι κανόνες συμπεριφοράς ώστε να το ξέρουν όσοι θα συμμετάσχουν στις συζητήσεις του site από εδώ και στο εξής.


    Καλές διακοπές σε όλους και καλό καλοκαίρι!

    Υ.Γ. Συγχωρέστε με τα για τα ενδεχόμενα λάθη, μιας και το κείμενο γράφτηκε εξαιρετικά βιαστικά.

    Πραγματικα παραφερθηκα λιγο,αλλα δεν σου επιτρεπω να μιλας ετσι για εμενα...Αν ηξερες καλυτερα δεν θα μιλουσες ετσι...Σε εσενα αξιζει αυτο που η φυση σου εδωσε απλοχερα...Φυσικα μιλαω για ηληθιοτητα κ αλλα πολλα που ντρεπομαι να αναφερω...Στον Γιωργο αξιζει μια συγγνωμη αλλα κ μια ερωτηση...Γιατι εγραψες την λιστα με τα βιβλια που εχεις διαβασει αν δεν τα ενστερνιζεσαι οπως λες κ αφου δεν ηθελες να κανεις show off...Κατι ακομα...Επειδη δεν ειμαι ενεργο μελος του site δεν θα πει οτι δεν το παρακολουθω κ οτι δεν ενδιαφερομαι...Ο Νεκταριος ξερει...Γι'αυτο,πριν εκτοξευσεις το δηλητηριο σου να προσεχεις ,οκ?...Τελειωνω λεγοντας το εξης...Το μελος Νεκταριος δεν θα ξαναμπει στη σελιδα κ μαλλον το site εχασε...Νομιζω οτι ειχε προσφερει πολλα,ετσι δεν ειναι????????Ο Γιωργος μονο προσεφερε?Κ αν ναι,τι??????...Για λογους ευθυξιας αποσυρομαι κ εγω απο το site και προτρεπω καθε μελος με αξιοπρεπεια να πραξουν αναλογως...Δεν αξιζει να χαραμιζεις στιχους της ψυχης σου σε ανθρωπους που γελουν κ καθ' αυτο τον τροπο προσβαλλουν την νοημοσηνη μας...Ελπιζω να χαρηκες τωρα Astron κ να ικανοποιησες το χαρισμα που σου χαρησε η φυση...Καμμια κακια...Να'σαι καλα κ συνεχιστε ετσι...Σε λιγο θα φυγουν κ αλλοι...

    Να ζητησω συγγνωμη για τα λαθη αλλα ημουν σε καποια ενταση οταν εγραφα το κειμενο...Νε αιστε σιγουροι οτι δεν θα επαναληφθει...Ελπιζω το site να βρει τον δρομο του κ να παει καλα..."Τα λεμε"...
    Vagabond
    21.07.2003, 19:46
    Το θέμα της συζήτησης από μόνο του δεν μου δικαιολογεί μία συμμετοχή μου στον όποιο διαπληκτισμό, γι' αυτό και θα προσπαθήσω να κρατήσω απόσταση από οποιαδήποτε θέση πιθανώς "ανάψει τα αίματα". Το μόνο που μου έκανε εντύπωση και, ειλικρινά, με λύπησε, είναι το γεγονός ότι κάποιοι ενεπλάκησαν σε μια τόσο έντονη λογομαχία χωρίς ουσιαστικά να υφίσταται λόγος ανάλογης σημασίας (κατά τη γνώμη μου πάντα...) Είμαστε μια από τις πιο ωραίες δικτυακές κοινότητες (γιατί αν και σχετικά πρόσφατο μέλος, νοιώθω αρκετά "στο σπίτι μου" εδώ) και από όσο έχω περιπλανηθεί στις διάφορες συζητήσεις θεωρώ ότι κανένα από τα άτομα που εδώ έχασαν την ψυχραιμία τους δεν έχει δώσει δείγματα άσχημης ή αήθους συμπεριφοράς... τί εννοώ... με απλά λόγια, είμαστε "καλά παιδιά" απλά όπως είναι φυσικό είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι... βλέπουμε από διαφορετικοί οπτική γωνία τα πράγματα, έχουμε διαφορετικό ταμπεραμέντο ή βαθμό ψυχραιμίας, διαφορετική έκφραση... δεν πρέπει να κακιώνουμε ο ένας στον άλλο για αυτήν τη διαφορετικότητά μας. Δεν εννοώ ότι αν κάποιος αισθανθεί προσβεβλημένος δεν πρέπει να αντιδράσει, αλλά όπως είπε και η gate νομίζω, όταν το άτομο που θεωρούμε ότι μας θίγει δεν είναι κάποιος που εμφανίστηκε ξαφνικά μόνο για να βρίσει, θεωρώ ότι θα πρέπει να το προσεγγίζουμε έχοντας υπ' όψιν την όλη στάση που έχει μέχρι τώρα επιδείξει και να κάνουμε την υπόδειξή μας με ψυχραιμία μέσω διαλόγου... ο εκνευρισμός ίσως είναι κάτι που συχνά δεν μπορούμε να αποφύγουμε, αλλά με λυπεί ιδιαιτέρως να βλέπω ανταλλαγή τέτοιων καθόλου κολακευτικών σχολίων μεταξύ ανθρώπων που δεν έχουν κάτι να χωρίσουν ουσιαστικά, ίσα ίσα έχουν να μοιραστούν την κοινή αγάπη που τους έφερε σε αυτήν εδώ την κοινότητα εξ' αρχής... σκεφτείτε λίγο για πιο θέμα καταλήξαμε να μιλάμε για διαγραφές και αποχωρήσεις... ρίξτε μια ματιά στον τίτλο του θέματος... και αν αποφασίσετε ότι πραγματικά αξίζει η συμπάθεια/αντιπάθειά μας προς κάποιους καλλιτέχνες (που αγνοούν την ύπαρξή μας έτσι...?) να χαλάμε με αυτόν τον τρόπο τις καρδιές μας, δεν έχω τίποτα περισσότερο να αντιπαραθέσω.

    Υ.Γ.: Όταν έστειλα αυτό το μήνυμα είδα και τα τελευταία δύο του TheLoner. Σαφώς είναι δικαίωμα του καθενός να αποχωρεί από έναν χώρο αν νοιώθει ότι δεν του καλύπτει τις ανάγκες του (αν και όπως είπα το θεωρώ λυπηρό... θα προτιμούσα να μην πάρει τέτοια έκταση το όλο θέμα...) Θεωρώ όμως ατόπημα να παροτρύνεις φίλε μου και τα υπόλοιπα μέλη του site να αποχωρήσουν... ειδικά αφήνοντας να εννοηθεί ότι αν δεν το κάνουν χάνουν την αξιοπρέπειά τους... θα μπορούσε να παρεξηγηθεί το κίνητρο αυτής σου της προτροπής ως προσπάθεια δημιουργίας εντυπώσεων και αρνητικού κλίματος... μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ ότι σε αυτό στοχεύεις, πιστεύω πως μιλάει η απογοήτευση και η πικρία... αλλά θεωρώ πως η συγκεκριμένη παρατήρηση θα μπορούσε να προκαλέσει σύγχιση σχετικά με τα κίνητρα με τα οποία την έκανες...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Vagabond στις 21-07-2003 19:54 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Vagabond στις 21-07-2003 19:58 ]
    DustInTheWind
    21.07.2003, 23:41
    Quote:

    21-07-2003 στις 18:13, Astron wrote:
    Αν ήταν στο χέρι μου θα έσβηνα ολόκληρο αυτό το topic όχι για να κρύψω κάτι, αλλά για να προστατεύσω τους ίδιους αυτούς που βγάλαν εδώ τον χειρότερο εαυτό τους.

    Και πάντα υπάρχουν τα κοράκια, που περιμένουν να δουν αίμα και τσακισμένα κορμιά για να τα κατασπαράξουν.


    Παιδιά, άσχετα με το αν συμφωνείτε/διαφωνείτε με τις απόψεις αυτές, προτείνω να συναποφασίσουμε την διαγραφή αυτού του topic γιατί δεν τιμά κανέναν μας. Άλλωστε αυτά που συζητήθηκαν είναι τελείως άσχετα με τον τίτλο του topic και δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως στο site.

    Εγώ φεύγω απόψε το βράδυ από Αθήνα επομένως δε θα μπορέσω να παρακολουθήσω το topic για τουλάχιστον 2 εβδομάδες, αλλά σας παρακαλώ ας πεί ο καθένας τη γνώμη του. Και ιδιαίτερα τα άτομα που ενεπλάκησαν σε όλη αυτή την ιστορία. Να σβηστεί το topic ή όχι;





    Κορακια, αιμα, τσακισμενα κορμια;;;;

    Για σιγα ρε παιδια, στο musicheaven ειμαστε ή στη Βαγδατη;

    Γιατι δραματοποιουμε ετσι τις καταστασεις; Επειδη πηρε λιγο φωτια το forum απο εναν εντονο διαλογο, αμεσως να τρεξουμε με την μανικα να την σβυσουμε;

    Να πουμε-λεει- την γνωμη μας αν πρεπει να σβυστει το τοπικ...επειδη δεν τιμα κανεναν μας...αληθεια;;; Απο ποτε δλδ αυτο το τοπικ εγινε το ονειδος αυτου του site και θα πρεπει να το εξαφανισουμε;;

    Και με το προσχημα μαλιστα, "να προστατευσουμε αυτους που εδω μεσα εβγαλαν τον χειροτερο τους εαυτο"....ισα-ισα που αυτοι που εγραψαν εδω μεσα, μια χαρα ξερουν να υπερασπιζουν και τον εαυτο τους και τις αποψεις τους και το απειδειξαν περιτρανα....κι αν εβγαλαν τον "χειροτερο ή τον καλυτερο εαυτο τους" αυτο αφορα τους ιδιους μιας κι ενηλικα ατομα ειναι και μπορουν να αναλαβουν τις ευθυνες των οσων γραφουν.


    ΔΙΑΦΩΝΩ με οποιαδηποτε διαγραφη οποιασδηποτε απαντησης σε αυτο το τοπικ....εκτος εαν θελετε ενα forum ολο "τσαι και συμπαθεια" και με την ησυχια αναγνωστηριου βιβλιοθηκης......

    Αυτα και σταματω εδω για να μην ελθω σε αντιθεση με την παγια θεση μου περι μη μακροσκελων σχολιων
    gate
    21.07.2003, 23:41
    Quote:

    21-07-2003 στις 19:46, TheLoner wrote:
    Πραγματικα παραφερθηκα λιγο,αλλα δεν σου επιτρεπω να μιλας ετσι για εμενα...Αν ηξερες καλυτερα δεν θα μιλουσες ετσι...Σε εσενα αξιζει αυτο που η φυση σου εδωσε απλοχερα...Φυσικα μιλαω για ηληθιοτητα κ αλλα πολλα που ντρεπομαι να αναφερω...Στον Γιωργο αξιζει μια συγγνωμη αλλα κ μια ερωτηση...Γιατι εγραψες την λιστα με τα βιβλια που εχεις διαβασει αν δεν τα ενστερνιζεσαι οπως λες κ αφου δεν ηθελες να κανεις show off...Κατι ακομα...Επειδη δεν ειμαι ενεργο μελος του site δεν θα πει οτι δεν το παρακολουθω κ οτι δεν ενδιαφερομαι...Ο Νεκταριος ξερει...Γι'αυτο,πριν εκτοξευσεις το δηλητηριο σου να προσεχεις ,οκ?...Τελειωνω λεγοντας το εξης...Το μελος Νεκταριος δεν θα ξαναμπει στη σελιδα κ μαλλον το site εχασε...Νομιζω οτι ειχε προσφερει πολλα,ετσι δεν ειναι????????Ο Γιωργος μονο προσεφερε?Κ αν ναι,τι??????...Για λογους ευθυξιας αποσυρομαι κ εγω απο το site και προτρεπω καθε μελος με αξιοπρεπεια να πραξουν αναλογως...Δεν αξιζει να χαραμιζεις στιχους της ψυχης σου σε ανθρωπους που γελουν κ καθ' αυτο τον τροπο προσβαλλουν την νοημοσηνη μας...Ελπιζω να χαρηκες τωρα Astron κ να ικανοποιησες το χαρισμα που σου χαρησε η φυση...Καμμια κακια...Να'σαι καλα κ συνεχιστε ετσι...Σε λιγο θα φυγουν κ αλλοι...

    Quote:
    Να ζητησω συγγνωμη για τα λαθη αλλα ημουν σε καποια ενταση οταν εγραφα το κειμενο...Νε αιστε σιγουροι οτι δεν θα επαναληφθει...Ελπιζω το site να βρει τον δρομο του κ να παει καλα..."Τα λεμε"...



    Όπως είπε και η VagaBond καθένας στο χώρο αυτό είναι ελεύθερος να πράξει όπως θέλει, είτε να παραμείνει συμμετέχοντας, είτε να αποχωρήσει.
    Οι προτροπές σου The loner προς αποχώρηση "των μελών που έχουν αξιοπρέπεια", δεν βρίσκω λόγο αλλο να τις εξηγήσω παρά μόνο με βάση τα τελευταία σχόλιά σου, ότι δηλαδή γράφοντας το κείμενο, ήσουν σε ένταση.

    Το ίδιο αδυνατώ να εξηγήσω πώς είναι δυνατό το σχόλιο του Παύλου (Astron) ως προς εσένα, το οποίο ήταν το εξής και μόνο:

    "...Και πάντα υπάρχουν τα κοράκια, που περιμένουν να δουν αίμα και τσακισμένα κορμιά για να τα κατασπαράξουν. Έτσι λοιπόν, είδα άτομα που σπανίως γράφουν να παρεμβαίνουν για να μιλήσουν με τον εξευτελιστικότερο τρόπο σε άλλα μέλη του forum. Μιλάω πχ για τον The Loner, που με 2 posts όλα κι όλα έγραψε στον Giorgo "Πραγματικα λυπαμαι που στο site μπαινουν ατομα σαν εσενα...!"
    (Το έγραψε αυτό για τον Giorgo που όλοι ξέρουμε πόσα έχει προσφέρει στο site.) Τέτοιου είδους σχόλια, ανεξάρτητα από τον αποδέκτη τους είναι ανεπίτρεπτα και προσωπικά δε θα τα ανεχόμουν, αλλά δυστυχώς δεν είμαι ούτε moderator εδώ ούτε webmaster..."

    μπορεί να σου δημιούργησε τέτοια "ένταση" ή "θυμό", ώστε να του λες:
    "...Σε εσενα αξιζει αυτο που η φυση σου εδωσε απλοχερα...Φυσικα μιλαω για ηληθιοτητα και αλλα πολλα που ντρεπομαι να αναφερω..."

    Θεωρώ ότι αυτή η στάση σου δείχνει όχι απλώς εκνευρισμό, αλλά είναι αυτό που συχνά αναφέρω ως ισοπεδωτική συμπεριφορά.
    Ο Παύλος χαρακτήρισε τα σχόλιά σου "ανεπίτρεπτα" κι εσύ το λόγο του αυτό το εκλαμβάνεις ως δείγμα "ηλιθιότητας".
    Και αναρωτιέμαι στ' αλήθεια τι θα μπορούσε κάποιον να εκνευρίσει περισσότερο, ώστε να φτάσει στο σημείο να κατηγορεί τον συνομίλητή του για ηλιθιότητα ή ότιδήποτε άλλο σχετικό ; η φράση "τέτοιου είδους σχόλια είναι ανεπίτρεπτα" (που χρησιμοποίησε ο Παύλος) ή η φράση "πραγματικά λυπάμαι που στο site μπαίνουν άτομα σαν κι εσένα..." (που χρησιμοποίησες εσύ προς τον Γιώργο) ;

    Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι εκνευρίστηκες τόσο πολύ. Δυστυχώς διακρίνω ότι αυτό που σου λείπει είναι η θετική διάθεση στην προσέγγισή σου τόσο ως προς τον Γιώργο όσο και ως προς τον Παύλο.

    Προσωπικά το χαρακτηρισμό "ηλίθιος" τον έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα στη ζωή μου. Κι όσες φορές τον χρησιμοποίσα, είχα ζήσει αρκετά πολλές συμπεριφορές των ανθρώπων, για τους οποίους μίλησα έτσι, που μου έδιναν σαφώς το πάτημα όχι απλώς να μιλήσω έτσι γι' αυτούς αλλα και να το αιτιολογήσω.
    Χρησιμοποιείς τη φράση "Αν ηξερες καλυτερα δεν θα μιλουσες ετσι", που θεωρώ την ουσία της σημαντική. Πραγματικά, όταν δεν ξέρουμε τον άλλον, παρά μόνο μια ορισμένη έκφανση της προσωπικότητάς του, όπως αυτή της γραφής του, όπως συμβαίνει σε αυτόν το χώρο, είναι μεγάλες οι πιθανότητες να πέφτουμε σε λάθη στους χαρακτηρισμούς και τις κρίσεις μας. Θα σου έλεγα, λοιπόν κι εγώ κατά τον ίδιο τρόπο, πως αν γνώριζες τον Παύλο, δε θα μιλούσες έτσι. Και το πιστεύω πραγματικά. Όχι μόνο εξ αιτίας του γεγονότος ότι προσωπικά εκτιμώ τον Παύλο, τον θεωρώ φίλο μου και αναγνωρίζω το χαρακτήρα του και τη στάση ζωής του, αλλά και επειδή θεωρώ ότι όταν οι άνθρωποι που συνομιλούν μέσω του net, σπάνε το φράγμα της απόστασης που δημιουργεί ο υπολογιστής και έρχονται σε άμεση επαφή, τότε πολλά από τα "πάθη" (οποιουδήποτε είδους) που ανέπτυξαν καταλαγιάζουν και αλλάζουν μορφή ή ίσως καλύτερα, αποκτούν τις πραγματικές τους διαστάσεις.
    Εν ολίγοις,
    είμαι σίγουρη πως αν ο Παύλος σου έλεγε από κοντά πως τα σχόλιά σου για ένα οποιοδήποτε θέμα ήταν ανεπίτρεπτα, σε καμία περίπτωση δε θα του απαντούσες ισοπεδωτικά και αφοριστικά ότι είναι ηλίθιος.





    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: jorge στις 22-07-2003 10:11 ]
    Anonymous
    22.07.2003, 01:14
    "Ο Γιώργος, όσο επίμονος και αν φάνηκε σε κάποιους, αν μελετήσετε τα posts του, απ' την αρχή ως το τέλος δεν προσέβαλε κανέναν. Αυτό οφείλω να το επικροτήσω. Μακάρι να είχαμε όλοι την ψυχραιμία του. "

    και η αληθεια τωρα,

    "Και λέω "μπορεί", γιατί ενδεχόμενα να επισκεπτόσουν καιρό το site, απλώς όλες οι παραπάνω λέξεις (ευγένεια, διακριτικότητα, σεβασμός) να μην σου είπαν κάτι "
    "Πάλι τα ίδια και τα ίδια...

    σέβομαι αρχικά τον οποιονδήποτε. Από κει και ύστερα, όταν κάποιος δεν σέβεται τα ακούσματά μου, δεν σέβεται εμένα τον ίδιο. "

    "Αnyway, ο νοών νοείτω. Το τελειώνουμε κάπου εδώ; Δεν έχει νόημα."

    ", διότι αν το έκανες, θα ξεσηκώνονταν όλοι αυτοί που τον συμπαθούν και θα σου απαντούσαν ομοίως! Και πριν το καταλάβεις, κάποιος moderator θα σου ζητούσε να ανακαλέσεις αλλιώς θα διέγραφε τα posts σου, με την αιτιολογία ότι προκαλείς. Κι αν δε με πιστεύεις, προσπάθησέ το. Άνοιξε ένα topic και γράψε ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αισθάνεσαι για κάποιον καλλιτέχνη που σου είναι απεχθής. Kαι αν σκέφτεσαι κάποια βρισιά για αυτόν, ε τότε να την γράψεις οπωσδήποτε γιατί, διάολε, αυτή είναι η προσωπική σου γνώμη και πρέπει να είναι σεβαστή από όλους! Τι λες; Το ρισκάρεις αφού είσαι τόσο σίγουρος για την ορθότητα των απόψεών σου; "

    "Και στην τελική, δεν έχει σημασία ούτε τι πιστεύεις εσύ, ούτε τι πιστεύω εγώ. Σημασία έχει τι πιστεύει εκείνος που ίδρυσε αυτό το site και δημιούργησε τους κανόνες του. Και εκείνος την έχει εκφράσει ξεκάθαρα σε προηγούμενο topic. Και τυγχάνει (τυγχάνει;) να συμπίπτει με την δική μου. Κι ως εκ τούτου, όχι με την δική σου. Στην παρούσα φάση είναι εκτός Αθηνών, οπότε κάνε λίγες μερούλες υπομονή, για να στην υπενθυμίσει."

    "Ένα πεντάχρονο αγοράκι θα καταλάβαινε με σαφήνεια τι θέλω να πω."

    "Κι όσο για το τελευταίο που έγραψες, στο οποίο πραγματικά με έκανες να βάλω τα γέλια: "

    "Να σε πληροφορήσω λοιπόν ότι για την αναρχία δεν ξέρω απλά όσα ο περισσότερος κόσμος. Να σε πληροφορήσω ότι τόσο στο Πανεπιστήμιο όσο και στον ελεύθερο χρόνο μου έχω μελετήσει σε βάθος τους Babeuf, Saint-Simon, Robert Owen, Proudhon, Pierre Leroux, Louis Blanc, Tchernychevsky, Bakounine, στην αυθεντική τους γλώσσα κι όχι από μετάφραση (με εξαίρεση τους Ρώσσους). Ειδικά δε για την Κομμούνα των Παρισίων έχω αφιερώσει πολύ χρόνο, γράφοντας μάλιστα και ειδική εργασία. Έγινα σαφής; "

    Κι αλλο Κι αλλο!!!!!

    "Y.Γ. : όταν είδες ότι, σε ένα θέμα στο οποίο περίμενες να μην έχω ιδέα, τελικά έχω ασχοληθεί σοβαρά και πολύ περισσότερο από ό,τι εσύ, ξαφνικά...ξέμεινες από "γνώσεις" και αποφάσισες να δείξεις την πραγματική σου παιδεία σε όλα τα μέλη του forum, και να ποιήσεις την νήσσαν (όποια λέξη δεν καταλαβαίνεις, πες μου να στην εξηγήσω prive). Προς το παρόν, με όσα έγραψες για μένα, γελάνε με σένα όσα άτομα από το M/H με γνωρίζουν και εκτός forum. Eλπίζω να είσαι ικανοποιημένος πλέον. Αλλά το ποιος από τους δυο μας είναι τυπάκος, Νεκτάριε, το γνωρίζουμε καλά, και εμείς οι δυο, και τα μέλη του M/H αλλά και οι γύρω μας. Κι αυτό μετράει στην τελική. Το βιογραφικό μου; Να στο στείλω, άμα το θες τόσο πολύ πια. Αφού όμως τελειώσεις πρώτα με την ανάγνωση των βιογραφικών των θεμελιωτών της αναρχίας που ανέφερα (και για τους οποίους δεν έχεις όπως φάνηκε την παραμικρή ιδέα) από τις εγκυκλοπαίδειες που έχεις σπίτι σου. Προς το παρόν: καλό διάβασμα."

    Μα ποιος καλε προκαλει??Eσβησα τα ονοματα που αναφεροντε για να μην γινει κανα θεμα.Ειμαι μελος αλλα δεν θελω να παρω θεση ονομαστικα για να μην μου επιτεθουν οπως στους προηγουμενους!Δεν θελω να αποχωρησω απο το site.Απλα ειδα μια παρεα απο φιλους που τα "λενε" καθημερινα να κοβει και να ραβει εδω και δεν μου αρεσε καθολου!!!!Αν ειναι οσοι λενε αυτο που πιστευουν να αναγκαζονται εμεσα να φυγουν απο το παρειστικο site που ο φιλος θα πει καλα μονο για τον φιλο τοτε HELP!Ουτε εγω τοτε εχω θεση εδω και ας ειμαι και καιρο.Ρε παιδια δεν την ειδατε εσεις οι αλλοι την παρεουλα???Ολοι οι "κλασσικοι" μεσα που καθε φορα τα ιδια και τα ιδια λενε και δινουν τα ευσημα ο ενας στον αλλο.Μπραβο ρε καταφερατε να διωξετε εναν που πραγματικα γουσταρα τον τροπο που τα ελεγε.Παρακαλω να μην ζητηθει η ταυτοτητα μου και να μην σνομπαρετε τα παραπανω ως λογια που ειπε καποιος απλα χωρις ονομα.Αν και η αληθεια ποναει!








    nullnull
    stefke
    22.07.2003, 02:44
    telika poios ellinas kallitexnis den sas aresei kai giati?
    mono na gelaso mporo pleon me ola auta pou diavazo edo.....(sto sygekrimeno topic)
    Vagabond
    22.07.2003, 02:46
    Quote:

    22-07-2003 στις 01:14, Anonymous wrote:
    Ειμαι μελος αλλα δεν θελω να παρω θεση ονομαστικα για να μην μου επιτεθουν οπως στους προηγουμενους!Δεν θελω να αποχωρησω απο το site.Απλα ειδα μια παρεα απο φιλους που τα "λενε" καθημερινα να κοβει και να ραβει εδω και δεν μου αρεσε καθολου!!!!Αν ειναι οσοι λενε αυτο που πιστευουν να αναγκαζονται εμεσα να φυγουν απο το παρειστικο site που ο φιλος θα πει καλα μονο για τον φιλο τοτε HELP!Ουτε εγω τοτε εχω θεση εδω και ας ειμαι και καιρο.Ρε παιδια δεν την ειδατε εσεις οι αλλοι την παρεουλα???Ολοι οι "κλασσικοι" μεσα που καθε φορα τα ιδια και τα ιδια λενε και δινουν τα ευσημα ο ενας στον αλλο.Μπραβο ρε καταφερατε να διωξετε εναν που πραγματικα γουσταρα τον τροπο που τα ελεγε.Παρακαλω να μην ζητηθει η ταυτοτητα μου και να μην σνομπαρετε τα παραπανω ως λογια που ειπε καποιος απλα χωρις ονομα.Αν και η αληθεια ποναει!


    Εγώ πάλι όπως είπα είμαι σχετικά νέο μέλος. Μη έχοντας λοιπόν γνώση της όποιας κλίκας υπάρχει ή δεν υπάρχει, και μη γνωρίζοντας κανέναν προσωπικά παρά μόνο μέσα από τις απαντήσεις τους στο forum, θα ήθελα να πω ότι όσο και να σε πικραίνει το να αποχωρήσει ένα άτομο που συμπαθείς (κι εμένα με πικραίνει η αποχώρηση του οποιουδήποτε... δεν είμαι αρκετά εδώ ώστε να συμπαθώ ή να αντιπαθώ) ουσιαστικά έμμεσα και θεωρώ άθελά σου κάνεις αυτό το οποίο κατηγορείς... απαιτείς τη φίμωση των διαφωνούντων με την άποψή σου χαρακτηρίζοντάς τους μέλη κλειστής παρεούλας που αλληλοστηρίζονται... δεν θεωρώ ότι εξαναγκάζεται κανένας να φύγει. Προσωπικά θα αισθανόμουν πολύ καλύτερα αν τα παιδιά που δήλωσαν αποχώρηση αποφάσιζαν να το ξανασκεφτούν και να παραμείνουν... απλά δεν καταλαβαίνω για ποιόν λόγο θα πρέπει να συνεχίσουμε να ρίχνουμε λάδι στη φωτιά αντί να αφήσυμε τα πνεύματα να ηρεμήσουν και πιθανώς έτσι οι συμμετέχοντες στη διένεξη ίσως να έβλεπαν και να αναγνώριζαν ο καθένας τις δικές του υπερβολές και πιθανώς το ζήτημα να κατέληγε ήρεμα και φιλικά... ένα τελευταίο σχόλιο... σαφώς το παρόν site σου δίνει τη δυνατότητα να απαντάς ανώνυμα, θα προτιμούσα πάντως να μην το έκανες... προσωπικά θεωρώ λάθος καν την παροχή αυτής της δυνατότητας αλλά αυτό είναι θέμα των admins. Απλά σκέψου ότι θα μπορούσε άνετα αυτή η ανώνυμη καυστική παρέμβαση ενώ η ένταση ακόμα υφίσταται να θεωρηθεί ως κίνηση κάποιου από τους "αποχωρήσαντες"... μήπως κάνεις κακό στα άτομα που όπως δήλωσες συμπαθείς με τη διατήρηση της ανωνυμίας σου...? Απλά μια σκέψη μου εκφράζω... δεν θα ήθελα να αδικηθεί κανένας από μία άστοχη κίνηση κάποιου άλλου... ίσως να κάνω λάθος, αυτή είναι απλά η άποψή μου...
    Giorgos
    22.07.2003, 03:03
    "Ειμαι μελος αλλα δεν θελω να παρω θεση ονομαστικα για να μην μου επιτεθουν οπως στους προηγουμενους!"

    Πες μας, πόσο τρομοκρατημένος νιώθεις; Φοβάσαι πάρα πολύ; ΟΚ, όταν βρεις το χαμένο σου θάρρος, τότε μπορούμε να μιλήσουμε σαν άντρας προς άντρα. Δεν μπορώ να απαντώ σε δειλούς ούτε σε φαντάσματα.

    Αναφορικά με όσα γράφτηκαν για τον Παύλο, το λιγότερο που μπορώ να πω είναι ότι τα θεωρώ άκρως προσβλητικά και φυσικά ουτοπικά. Πρόκεται για έναν από τους πιο έξυπνους, συγκροτημένους και ταλαντούχους ανθρώπους που έχω γνωρίσει στη ζωή μου και είναι τιμή και χαρά για μένα να τον έχω φίλο και συνεργάτη. Όποιος τον έχει γνωρίσει από κοντά, είτε θα εξοργιστεί είτε θα αδιαφορήσει για τους άστοχους και άκομψους χαρακτηρισμούς που του αποδόθηκαν. Αφήστε τον λοιπόν στην ησυχία του τον άνθρωπο και ξεσπάστε κάπου αλλού. Με μένα δεν το έχετε το πρόβλημα; Εδώ είμαι λοιπόν. Και στην τελική, αν ήθελα να γράψω τέτοιες φράσεις, θα περίμενα μέχρι ο άλλος να γυρίσει από τις διακοπές του προκειμένου να μου απαντήσει, κι όχι να μιλώ εκ του ασφαλούς όταν γνωρίζω ότι για ένα διάστημα θα είναι απών και δεν θα μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του.

    Κώστα μου, για την υπόθεση Νταλάρας & Κύπρος ας ανοίξουμε ένα άλλο θέμα για να συζητήσουμε περί αυτού, μιας και εδώ είμαστε τελείως off topic.

    Τέλος, θα επαναλάβω μια φράση του Παύλου (είναι μία από τις θέσεις μου την οποία κάποια μέλη του Μ/Η παρεξήγησαν και για την οποία κατεκρίθην σφοδρώς και αδίκως), γιατί μετά και τους τελευταίους βαρείς χαρακτηρισμούς εναντίον του, είναι επίκαιροι περισσότερο από ποτέ:

    "Τέλος, Jorge, θα ήταν χρήσιμο να ξεκαθαρίσεις ότι υπάρχουν κάποιοι κανόνες συμπεριφοράς ώστε να το ξέρουν όσοι θα συμμετάσχουν στις συζητήσεις του site από εδώ και στο εξής."

    Πραγματικά, Jorge, θα ήταν πάρα πολύ χρήσιμο.
    Witchking
    22.07.2003, 05:05
    Loipon, as fygoume oloi mazi giati 4 apo ta 4000 melh tou M/H den tairiazoun mazi mas.

    A! Ki an einai dynaton na mpainoume ws episkeptes kapou kapou gia na ksedinoume.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Witchking στις 22-07-2003 05:09 ]
    stefke
    22.07.2003, 05:22
    Ftou sou re Giorgo!(na min se matiaso.....)
    Giorgos
    22.07.2003, 06:13
    Quote:

    22-07-2003 στις 05:22, stefke wrote:
    Ftou sou re Giorgo!(na min se matiaso.....)



    Θύμισέ μου ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημά σου μαζί μου...
    stefke
    22.07.2003, 12:20
    den apantises stin erotisi poios elinas kallitexnis den sou aresei katholou kai giati omos....
    (provlima den yparxei )
    Nektarios
    22.07.2003, 12:24
    Me lyph mou vlepw oti oi diene3eis synexizonte xwris nohma...Den mphka gia na enteinw thn katastash h' kati tetoio.Na pw oti den exw kamia ma kamia sxesh me tous parapanw pou apanthsan.Otan thelw na pw kati to lew me to onoma mou.Witchking se apogohteyw twra alla ti na kanoume.Alhtheia thn magkia na peis to provlhma sou anoixta thn exeis h' tha synexiseis me ton idio tropo?Pes to paidi mou den tha patheis tipota...Gia to melos "Augerinos" ena megalo eyxaristw kai opws vlepeis ayta pou eipes pragmatika shmainoun kati gia mena!Kai epeidh o Stefke exei dikio as epistrepsoume sto kanoniko thema.Na prosthesw oti diafwnw me ta peri klikas!!!Oute yphrxe pote kata thn gnwmh mou klika.Parea apo filous mporei klika oxi.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Nektarios στις 22-07-2003 12:39 ]
    Anonymous
    22.07.2003, 14:08
    Βλέπω πως τελικά τα κατάφερε ο Θεός Giorgos και τους παλούκωσε όλους στην θέση τους. Τι έγινε Νεκτάριε είσαι σίγουρος ότι κλίκα δεν υπάρχει? Σε διέψευσε όμως ο ίδιος ο Giorgos αφού παραπάνω αναφέρει φίλους και συνεργάτες. Έχετε καταλάβει αλήθεια τι γίνεται εδώ? Ξέρετε ότι σε άλλα αντίστοιχα site η δημοσίευση κειμένων και στοίχων μελών συνοδεύεται από παράλληλη νομική κατοχύρωση των δικαιωμάτων? Εδώ δεν είδαμε ποτέ κάτι τέτοιο. Μήπως όλοι αυτοί που συνεργάζονται σας εκμεταλλεύονται και η δική σας έμπνευση γίνεται δική τους ή χειρότερα όπως είπε και το μέλος TheLoner γελούν μαζί σας όπως άλλωστε καθαρά το λέει και ο Giorgos σε ένα από τα Post του? Σκεφτήκατε ποτέ τις απώτερες δεσμεύσεις του site? Προς τι το κόλλημα με τον Νταλάρα και τον κάθε Νταλάρα? Ποιες είναι οι σκοπιμότητες και γιατί πολλά μέλη δεν μπόρεσαν να πουν την γνώμη τους ως αποτέλεσμα της απίστευτης εμμονής κάποιων άλλων? Μήπως μας, σας φιμώνουν κάποιοι με την όμορφη και διακριτική δικαιολογία ότι βρίσκεστε σε ένα μουσικόφιλο site, το μοναδικό στο είδος του και περνάτε όλοι καλά και αυτοί καλύτερα? Και αν όχι γιατί ο Giorgos και κάθε Giorgos προσπαθεί με κάθε τρόπο και τα καταφέρνει μια χαρά να διαφυλάξει τις απόψεις του με το να επιτίθεται σκληρά σε όλους και όλα? Και ποιος τον έβαλε τον Giorgo και τον κάθε Giorgo? Αναλογιστείτε όλοι σας τα τις τυχόν σκοπιμότητες και σταματήστε να εθελοτυφλείτε ότι τάχα δεν υπάρχουν κλίκες. Θα συμβούλευα ακόμη όλους όσους έχουν στείλει κάτι εδώ για να μην το δουν με υπογραφή κάποιου άλλου να σπεύσουν να το κατοχυρώσουν αφού κάποιοι άλλοι το παραβλέπουν ή θέλουν να το παραβλέπουν.