ελληνική μουσική
    718 online   ·  210.832 μέλη

    Ποιός έλληνας καλλιτέχνης δεν σας αρέσει καθόλου και γιατί?

    Vagabond
    22.07.2003, 15:56
    Φίλε επισκέπτη που με λύπη μου βλέπω ότι επιλέγεις να παραμείνεις ανώνυμος, να σε ενημερώσω ότι κάθε δημοσίευση σε αυτήν ή σε άλλη σελίδα στίχων κλπ αποτελέι κατά έμμεσο τρόπο κατοχύρωση, μια και είναι εύκολο να αποδειχτεί η ημερομηνία αποστολής. Αλλά μια και μίλησες για εκμετάλλευση της έμπνευσης των άλλων, θα ήθελα πραγματικά να με ενημερωσεις αν έχει πέσει στην αντίληψη σου κάποιο τέτοιο περιστατικό (δλδ να δημοσιεύσει κάποιος στίχους εδώ και να τους σφετεριστεί κάποιος άλλος) ώστε να είμαι και η ίδια προσεκτική στο εξής σχετικά με το τί δημοσιεύω. Αν δεν υπάρχει περιστατικό, νομίζω πως είναι από επιπόλαιο έως και αμφισβητούμενο το κίνητρο με το οποίο υπαινίσσεσαι κάτι τέτοιο. Επίσης δεν μπόρεσα να καταλάβω για ποιό λόγο το "κόλλημα" κάποιου με τον Νταλάρα ή τον κάθε Νταλάρα έχει να κάνει με το site... αν εγώ εκφράσω κολλημένη και απόλυτη άποψη για τον Μάλαμα πχ (δεν θα δυσκολευόμουν και πολύ ) θα σήμαινε ότι το site έχει κάποιο όφελος από τον συγκεκριμένο καλλιτέχνη...? Μην λέμε πράγματα ανυπόστατα φίλε μου... αν είναι έτσι, να φιμώσυμε κάθε προσωπική άποψη... αναρωτιέσαι ποιός έβαλε τον Γιώργο και τον κάθε Γιώργο να μιλάει με σκληρή γλώσσα... εγώ πάλι αναρωτιέμαι το ίδιο και για εσένα, υποκινούμενη κυρίως από τη διατήρηση της ανωνυμίας σου.... θεωρώ ό,τι πιο υγιές το θάρρος της γνώμης όλων, διότι όπως είπε αλλού κάποιος (δεν θυμάμαι ποιός... συγγνώμη...) από αυτά που λέμε χαρακτηριζόμαστε, δείχνουμε τον εαυτό μας. Αυτή η ανωνυμία ενώ είσαι μέλος όπως δήλωσες, με κάνει να σκέφτομαι ότι πιθανώς δείχνεις δυο τελείως διαφορετικά πρόσωπα εδώ μέσα... γι' αυτό και επιθυμείς το ένα να το κρατήσεις κρυφό... μπορεί να κάνω λάθος φυσικά, αλλά μου επιτρέπεις εσύ να βγάλω αυτό το συμπέρασμα. Όπως έχω πει και προηγουμένως, θεωρώ ότι ίσως θα έπρεπε οι admins να σκεφτούν την μη δυνατότητα αποστολής ανωνύμων μηνυμάτων... είναι εύκολο να βρίσεις και να δημιουργήσεις καταστάσεις κρυμμένος πίσω από τον τίτλο "Επισκέπτης" και δύσκολο να περιοριστεί η δράση του οποιουδήποτε...
    Τέλος να πω ότι χαίρομαι που ο Νεκτάριος ξεκαθάρισε τη θέση του όσο και που έκανε την εμφάνισή του...
    Elen
    22.07.2003, 17:14
    Συμφωνώ με τη Vagabond και ζητώ κι εγώ με τη σειρά μου να μην έχει τη δυνατότητα κάποιο μη μέλος να στείλει μήνυμα στο φόρουμ! Όποιος έχει να πει κάτι, να το πει επώνυμα, έχοντας το θάρρος της γνώμης του και όχι να εκσφενδονίζει βαρύτατες κατηγορίες εναντίον ανθρώπων που δε γνωρίζει καν, κρυβόμενος πίσω από την ανωνυμία και χωρίς μάλιστα να τις αποδεικνύει! Αυτό είναι ανήθικο και άδικο!

    Πραγματικά, είναι προφανέστατο ότι κάποιοι προσπαθούν, αδυνατώ να φανταστώ το λόγο - δεν έχω τόσο οργιάζουσα και αρρωστημένη φαντασία, οφείλω να ομολογήσω-, να δημιουργήσουν εντυπώσεις για σκοτεινές συνωμοσίες που σχεδιάζονται από "κλίκα " ανθρώπων που εξυπηρετεί συγκεκριμένα συμφέροντα και ειδικότερα, σφετερίζεται την πνευματική ιδιοκτησία στίχων και λοιπών κειμένων που αποστέλλονται από διάφορα μέλη σ'αυτό το χώρο! Πρόκειται για απαράδεκτες κατηγορίες,ανυπόστατες και γελοίες, συκοφαντικές και σε προκαλώ "αγαπητέ επισκέπτη", να παρουσιάσεις τα στοιχεία που έχεις για να στηρίξεις αυτές τις κατηγορίες, επώνυμα! Δεν μπορείς έτσι αυθαίρετα να σπιλώνεις την υπόληψη των συνεργατών αυτού του "χώρου" και πολύ περισσότερο του ανθρώπου που το δημιούργησε, που αν μη τί άλλο, είναι άψογος στις υποχρεώσεις και τη συμπεριφορά του ως webmaster του συγκεκριμένου site!

    Όσοι δεν καλύπτονται πλέον από το site και θέλουν να αποχωρήσουν, είναι γελοίο να παροτρύνουν και τους υπόλοιπους. Ο καθένας έχει νου και κρίση να αποφασίζει μόνος του!, νομίζω;;;

    Πάντως, σχετικά με τη διαγραφή του θέματος, κι εγώ δε συμφωνώ, διότι, αφενός, υποτίθεται ότι είμαστε διανοητικά υγιείς ενήλικες και όχι μικρά παιδια ή διανοητικά ανάπηροι, ώστε να έχουμε το ακαταλόγιστο, αφετέρου, πιστεύω ότι όσοι γράφουμε δημόσια τη γνώμη μας, υποτίθεται ότι το έχουμε σκεφτεί και φέρουμε την ευθύνη των λογων μας, άρα ουδεμία προστασία χρειαζόμαστε και από κανέναν, και τέλος, γιατί πολύ απλά, όπως έχει προαναφερθεί, καθένας κρίνεται απ'αυτά που λέει κι απ'αυτά που κάνει!! Και είναι άδικο κάποιοι να μιλούν καθώς πρέπει, ενώ κάποιοι άλλοι να απαντούν βρίζοντάς τους και μετά να λένε: "Α, συγνώμη, παραφερθηκα!!" Και πολύ περισσότερο, αν σβηστεί το θέμα και ξεχαστούν όλα έπειτα από λίγο καιρό!

    Εξάλλου, αυτή η συζήτηση πιστεύω ότι δεν είναι άχρηστη! Η αφορμή ήταν ασήμαντη, η αιτία όμως, όπως συνήθως συμβαίνει σε τετοιες περιπτώσεις, υπέβοσκε και κάποια στιγμή, αργά ή γρήγορα, θα έβγαινε στην επιφάνεια! Το κέρδος ποιό είναι; Το ότι αποκαλύφθηκαν οι πραγματικές σκέψεις, όσων συμμετείχαν στη συζήτηση - διένεξη για το site και τα μέλη του, τις οποίες εγώ δε θα υποτιμήσω, θεωρώντας ότι εκφράστηκαν εν βρασμώ ψυχής! Είμαι της άποψης ότι εν βρασμώ, μπορεί μεν να γίνονται τα μεγαλύτερα εγκλήματα, αλλά αποκαλύπτονται και οι μεγαλύτερες αλήθειες!!




    Nektarios
    22.07.2003, 17:32
    Quote:

    22-07-2003 στις 14:08, Anonymous wrote:
    Βλέπω πως τελικά τα κατάφερε ο Θεός Giorgos και τους παλούκωσε όλους στην θέση τους. Τι έγινε Νεκτάριε είσαι σίγουρος ότι κλίκα δεν υπάρχει? Σε διέψευσε όμως ο ίδιος ο Giorgos αφού παραπάνω αναφέρει φίλους και συνεργάτες. Έχετε καταλάβει αλήθεια τι γίνεται εδώ? Ξέρετε ότι σε άλλα αντίστοιχα site η δημοσίευση κειμένων και στοίχων μελών συνοδεύεται από παράλληλη νομική κατοχύρωση των δικαιωμάτων? Εδώ δεν είδαμε ποτέ κάτι τέτοιο. Μήπως όλοι αυτοί που συνεργάζονται σας εκμεταλλεύονται και η δική σας έμπνευση γίνεται δική τους ή χειρότερα όπως είπε και το μέλος TheLoner γελούν μαζί σας όπως άλλωστε καθαρά το λέει και ο Giorgos σε ένα από τα Post του? Σκεφτήκατε ποτέ τις απώτερες δεσμεύσεις του site? Προς τι το κόλλημα με τον Νταλάρα και τον κάθε Νταλάρα? Ποιες είναι οι σκοπιμότητες και γιατί πολλά μέλη δεν μπόρεσαν να πουν την γνώμη τους ως αποτέλεσμα της απίστευτης εμμονής κάποιων άλλων? Μήπως μας, σας φιμώνουν κάποιοι με την όμορφη και διακριτική δικαιολογία ότι βρίσκεστε σε ένα μουσικόφιλο site, το μοναδικό στο είδος του και περνάτε όλοι καλά και αυτοί καλύτερα? Και αν όχι γιατί ο Giorgos και κάθε Giorgos προσπαθεί με κάθε τρόπο και τα καταφέρνει μια χαρά να διαφυλάξει τις απόψεις του με το να επιτίθεται σκληρά σε όλους και όλα? Και ποιος τον έβαλε τον Giorgo και τον κάθε Giorgo? Αναλογιστείτε όλοι σας τα τις τυχόν σκοπιμότητες και σταματήστε να εθελοτυφλείτε ότι τάχα δεν υπάρχουν κλίκες. Θα συμβούλευα ακόμη όλους όσους έχουν στείλει κάτι εδώ για να μην το δουν με υπογραφή κάποιου άλλου να σπεύσουν να το κατοχυρώσουν αφού κάποιοι άλλοι το παραβλέπουν ή θέλουν να το παραβλέπουν.

    Ayto tha pei menos!!!!Kata prwton varethika o kathe anwnymos na xrhsimopoiei to onoma mou gia dikous tou logous.An pragmatika thes na se parei kapoios sta sovara file mou kalo tha htan na ypografeis kapws ta apisteyta pou les!Kanenas ma kanenas den me "paloukwse" kai den me fimwse pote oute o Giorgos oute kanenas allos giati krinw ta pragmata monos!!!H Vagabond exei apolyto dikio kai thn sthrizw apolyta.Na pw akoma oti ki emena mou aresei o Quentin Tarantino file mou alla tetoia senaria den mporw na ta grapsw MPRAVO SOY!Ayta...
    Psyxraimos
    22.07.2003, 17:35
    Παιδια, ψυχραιμία...
    Nektarios
    22.07.2003, 17:38
    Quote:

    22-07-2003 στις 17:35, Psyxraimos wrote:
    Παιδια, ψυχραιμία...

    Swstos!!!!!!Paei me to nic????
    DustInTheWind
    22.07.2003, 17:52


    ....ωραια.....και τωρα τι θα απογινουμε χωρις "βαρβαρους"???

    Giorgos
    22.07.2003, 17:56
    Quote:

    22-07-2003 στις 17:14, Elen wrote:
    Συμφωνώ με τη Vagabond και ζητώ κι εγώ με τη σειρά μου να μην έχει τη δυνατότητα κάποιο μη μέλος να στείλει μήνυμα στο φόρουμ! Όποιος έχει να πει κάτι, να το πει επώνυμα, έχοντας το θάρρος της γνώμης του και όχι να εκσφενδονίζει βαρύτατες κατηγορίες εναντίον ανθρώπων που δε γνωρίζει καν, κρυβόμενος πίσω από την ανωνυμία και χωρίς μάλιστα να τις αποδεικνύει! Αυτό είναι ανήθικο και άδικο!



    Συμφωνώ και επαυξάνω. Ζητώ κι εγώ μόνο τα μέλη να είναι εκείνα που να μπορούν να στείλουν μήνυμα στο forum.

    Επίσης, κάνω έκκληση στα μέλη του M/H να μην συνεχίσουν να απαντούν σε ανώνυμα posts, που προέρχονται από άτομα δειλά και ευθυνόφοβα, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για διπρόσωπα μέλη. Είναι η πρώτη φορά που ΟΛΟΙ οι εμπλεκόμενοι στο topic έχουμε την ίδια άποψη. Μην δίνουμε αξία σε άτομα που δεν έχουν το θάρρος να υποστηρίξουν τη γνώμη τους.
    Nektarios
    22.07.2003, 18:02
    Και είναι άδικο κάποιοι να μιλούν καθώς πρέπει, ενώ κάποιοι άλλοι να απαντούν βρίζοντάς τους και μετά να λένε: "Α, συγνώμη, παραφερθηκα!!" Και πολύ περισσότερο, αν σβηστεί το θέμα και ξεχαστούν όλα έπειτα από λίγο καιρό!

    Elen pote mou den thelhsa na 3exastei to thema kai pote mou den eipa syggnwmh se ayton pou apokalesa opws apokalesa.Epeidh safws kai ta parapanw ta egrapses gia emena na sou pw oti apo oti egrapsa de pairnw pisw le3h.An zhthsa syggnwmh thn zhthsa apo olous tous allous pou den htan ypoxrewmenoi na doun oti eidan.Misw thn epidei3h kai tous 3eroles kathe eidous kai den mporei na mou alla3ei kaneis gnwmh akoma kai an me apokalesoun xydaio, oti eimai ayta pou grafw kai oti allo theloun.Nai mporei na eimai ayta pou grafw alla eimai alhthinos kai pros theou pote mou den yponohsa gia kapoion oti " Eisai a3ios ths moiras sou giati koita poso exw diavasei egw!!!!" Egw o MEGALOS o PANTOGNWSTHS!Elpizw na ginomai katanohtos...
    Witchking
    22.07.2003, 18:14
    Quote:

    22-07-2003 στις 12:24, Nektarios wrote:
    ..Alhtheia thn magkia na peis to provlhma sou anoixta thn exeis h' tha synexiseis me ton idio tropo?Pes to paidi mou den tha patheis tipota...[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Nektarios στις 22-07-2003 12:39 ]



    To provlhma mou htan oi syndyasmenes epi8eseis kata tou Giorgou apo melh kai mh. Entaksy paidim? Alla please, mporeis se parakalw na milas ligo pio kosmia otan anaferesai se kapoion giati anaveis ta aimata?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Witchking στις 22-07-2003 18:15 ]
    Nektarios
    22.07.2003, 18:18
    Quote:

    22-07-2003 στις 18:14, Witchking wrote:
    Quote:

    22-07-2003 στις 12:24, Nektarios wrote:
    ..Alhtheia thn magkia na peis to provlhma sou anoixta thn exeis h' tha synexiseis me ton idio tropo?Pes to paidi mou den tha patheis tipota...[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Nektarios στις 22-07-2003 12:39 ]



    To provlhma mou htan oi syndyasmenes epi8eseis kata tou Giorgou apo melh kai mh. Entaksy paidim? Alla please, mporeis se parakalw na milas ligo pio kosmia giati anaveis ta aimata?

    Xmmm...Wraia gia tous aristokrates loipon pou h le3h magkia tous akougetai prosvlhtikh kai mh kosmia tha prospathw na ta lew diaforetika.File mou einai profanes pws ki esy mou epitethikes alla 3ereis na to kaneis me "tropo", aristokratika!Kalo tha htan na ta les ekei pou thes na ta peis kai na mhn milas aorista giati kai oi anwnymoi ayto kanoun...
    Witchking
    22.07.2003, 18:35
    Oxi Nektarie an milousame tetatet 8a htan poly diaforetikos o tropos pou milaw. Kai de 8a me peiraze h leksh magia ka8olou an mou thn eleges. An omws parakolou8ousan thn syzhthsh mas polla atoma, tote 8a mou akougotan ligo prosvlhtiko. Nomizw katalavaineis ti ennow...Oso gia thn aoristia sthn sugekrimenh periptwsh thn xrhsimopoihsa gia na xtyphsei aytous pou prepei(aytous pou exoun thn myga dhladh). An evaza onomata isws na adikousa kapoion.

    Y.G. Opws vlepeis ki apo ta grapta mou fysika dyskola mporeis na xarakthriseis aristokratiko ton tropo pou diatypwnw tis skepseis mou.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Witchking στις 22-07-2003 18:39 ]
    Elen
    22.07.2003, 21:41
    Quote:
    Elen pote mou den thelhsa na 3exastei to thema kai pote mou den eipa syggnwmh se ayton pou apokalesa opws apokalesa.Epeidh safws kai ta parapanw ta egrapses gia emena na sou pw oti apo oti egrapsa de pairnw pisw le3h



    Νεκτάριε, είδες; Έκανες λάθος! Σαφώς και δεν εννοούσα εσένα γιατί, το είπες και μόνος σου άλλωστε, ότι ποτέ σου δεν είπες συγνώμη σε αυτόν που αποκάλεσες, όπως αποκάλεσες! Προσπαθώ να είμαι ακριβής και να μη βάζω στο στόμα ανθρώπων, λόγια που δεν έχουν πει!

    Αναφερομουν στο μέλος TheLoner, που φρόντισε να αποχωρήσει, αφού κάλεσε και τα υπόλοιπα μέλη που τους έχει απομείνει "αξιοπρέπεια", να τον ακολουθήσουν! Πραγματικά αστείο!!
    Κι αυτό, αφού προηγουμένως ειχε εκφραστεί υβριστικά προς τον Astron, επειδή του είπε ότι ήταν "ανεπίτρεπτα" όσα είχε γράψει για το Giorgo και για τα οποία ο ίδιος(TheLOner) παραδεχτηκε ότι είχε παραφερθεί! Από τη μια απολογούμαστε για μια συγκεκριμένη συμπεριφορά μας και από την άλλη, υποπίπτουμε πάλι στην ίδια ή και χειρότερη συμπεριφορά!
    Να περιμένουμε μήπως μία δεύτερη παραδοχή παραφερσίματος; Μακάρι, αλλά ο λαός μας ξέρουμε τί λέει για τέτοιου είδους καταστάσεις, έτσι δεν είναι; "Το δις εξαμαρτείν, ουκ ανδρός σοφού εστί"!!!
    Nektarios
    23.07.2003, 00:08
    Quote:

    22-07-2003 στις 18:35, Witchking wrote:
    Oxi Nektarie an milousame tetatet 8a htan poly diaforetikos o tropos pou milaw. Kai de 8a me peiraze h leksh magia ka8olou an mou thn eleges. An omws parakolou8ousan thn syzhthsh mas polla atoma, tote 8a mou akougotan ligo prosvlhtiko. Nomizw katalavaineis ti ennow...Oso gia thn aoristia sthn sugekrimenh periptwsh thn xrhsimopoihsa gia na xtyphsei aytous pou prepei(aytous pou exoun thn myga dhladh). An evaza onomata isws na adikousa kapoion.

    Y.G. Opws vlepeis ki apo ta grapta mou fysika dyskola mporeis na xarakthriseis aristokratiko ton tropo pou diatypwnw tis skepseis mou.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Witchking στις 22-07-2003 18:39 ]

    Den tha to kourasw to thema...Oloi 3eroume poso volikh einai h thesh kapoiou tritou pou den exei pei tipota epi ths ousias gia thn syzhthsh alla mono sthrizetai sta logia kapoiou allou kai ekto3eyei ek tou asfalous kathgories, mphxtes kai spontoules olo eirwnia!H aoristia einai aoristia kai kalo tha htan na thn apofeygoume oloi afou thn katadikazoume opws kai ta anwnyma posts.Den mporw na katalavw poion tha adikouses afou gia ayton ta egtrafes...
    Witchking
    23.07.2003, 00:35
    exeis thn muga
    stefke
    23.07.2003, 20:38
    pali kala pou den exei tin sfigga.giati an eixe tin sfigga tha sfiggotan.ki an sfiggotan xereis ti tha mporouse na symvei kosta.....
    Nektarios
    24.07.2003, 16:48
    Quote:

    23-07-2003 στις 00:35, Witchking wrote:
    exeis thn muga


    Gegonos pou den arnhthika pote!
    Nektarios
    24.07.2003, 16:50
    Quote:

    23-07-2003 στις 20:38, stefke wrote:
    pali kala pou den exei tin sfigga.giati an eixe tin sfigga tha sfiggotan.ki an sfiggotan xereis ti tha mporouse na symvei kosta.....


    Stefke exeis skeftei na anoi3eis asteiatoreio?????? Wraia ta les alla ta 3ethaveis ligo...
    XeniaRodo
    29.09.2004, 12:27
    (όταν λέμε καλλιτέχνης βγάζουμε έξω τα σκυλάδικα ε?)

    η... Σωτηρία Λεονάρδου
    γιατι? E, φωνή είναι αυτη που έχει?
    revekka
    30.09.2004, 12:45
    φυσικά και είναι φωνή αυτή που έχει η Λεονάρδου, και μαγκιά, και τύπο. βέβαια όταν κάποιας είναι πάρα πολυ χαρακτηριστική η φωνή της είτε δεν μας αρέσει καθόλου είτε της έχουμε αδυναμία. εγώ της έχω αδυναμία

    αυτός που δεν πάω είναι ο Πανταζής. Βανδή, Ζήνα κτλ άντε ν' ακούσω για τη πλάκα μου αλλα τον Πανταζή με τίποτα. οπτικός και ακουστικός πονοκέφαλος...
    CHAVIARAS
    14.12.2004, 18:12
    den moy arese o nik the a stin ermineia tou phantom of the opera