ελληνική μουσική
    281 online   ·  210.848 μέλη

    Οι μουσικοί και τα προβλήματα υγείας...

    ageras
    08.01.2006, 14:09
    Είναι γνωστό πως μετά την πάροδο κάποιων ετών οι μουσικοί αλλά και οι τραγουδιστές αποκτούν κάποια "κουσούρια" ή ακόμα και κάποια προβλήματα υγείας.Κι αυτό είναι μια απάντηση σε αυτούς που θεωρούν την δουλειά του μουσικού ή του τραγουδιστή εύκολη....
    Προς παράδειγμα διαβάστε τι έχει δηλώσει ο Πιτ Τάουνσεντ των Who:
    Ο 60χρονος μουσικός δήλωσε συγκεκριμένα: “Μπορεί μόνο τα ακουστικά που φόραγα στο στούντιο να προκάλεσαν το πρόβλημα. Το αρνητικό είναι ότι όταν χρησιμοποιούμε ηλεκτρονικούς υπολογιστές στο σπίτι ή στο γραφείο από σεβασμό στους συναδέλφους μας ή στην οικογένεια μας χρησιμοποιούμε ακουστικά σχεδόν για οτιδήποτε κάνουμε και σχετίζεται με τον ήχο. Τα αυτιά μου κουδουνίζουν έντονα. Η ζημιά σε εμένα προκλήθηκε από την χρήση ακουστικών στα στούντιο ηχογραφήσεων και όχι παίζοντας δυνατά live. Η απώλεια ακοής είναι φρικτή γιατί δεν διορθώνεται”.

    Πηγή:rockroll.gr

    Live and let live


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 08-01-2006 14:37 ]
    ageras
    08.01.2006, 14:53
    Ενδεικτικά να αναφέρω τις πιο συνηθισμένες ασθένειες των μουσικών.
    -Τενοντίτιδα που συχνά αποκτούν οι μουσικοί πληκτροφόρων και έγχορδων οργάνων
    -Προβλήματα με την μέση αποκτούν συνήθως οι ντράμερ
    -Προβλήματα ακοής αποκτούν οι περισσότεροι και ειδικά αυτοί που παίζουν αποκλειστικά με ακουστικά ή in ear monitors (και αν η μίξη είναι απαίσια ακόμα χειρότερα)
    -Σύνδρομο του τυμπάνου (ο γνωστός μας λαβύρινθος) το οποίο δημιουργεί ζαλάδες,προσωρινά black out κ.ά
    -Αναπνευστικά,λόγω εισπνοής καπνού και σκόνης.....
    -Οι τραγουδιστές και ειδικά αυτοί που κάνουν κακή και λανθασμένη χρήση της φωνής,μπορεί να αποκτήσουν πολύποδα στις φωνητικές χορδες καθώς και τους λεγόμενους "κάλους".

    Γι'αυτό καλό είναι να κάνουμε ζέσταμα πριν την εργασία για να αποφύγουμε τέτοιες άσχημες καταστάσεις....

    Live and let live


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 08-01-2006 15:04 ]
    vouliakis
    08.01.2006, 14:53
    Ο yannisyannis έχει δημοσιεύσει εδώ στο Music Heaven, ένα πολύ καλό άρθρο ("Από τη σονάτα στο ...νοσοκομείο")




    ageras
    08.01.2006, 14:56
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 08-01-2006 στις 14:53 έγραψε:

    Ο yannisyannis έχει δημοσιεύσει εδώ στο Music Heaven, ένα πολύ καλό άρθρο ("Από τη σονάτα στο ...νοσοκομείο")








    Thanks!!Πολύ ενδιαφέρον!!!

    pramateftis
    08.01.2006, 17:32
    για τους μπασίστες είναι αλλιώς...
    τα προβλήματα είναι κυρίως ψυχολογικά...
    ageras
    08.01.2006, 20:22
    Quote:

    Το μέλος pramateftis στις 08-01-2006 στις 17:32 έγραψε:

    για τους μπασίστες είναι αλλιώς...
    τα προβλήματα είναι κυρίως ψυχολογικά...




    Αυτά τα έχουμε όλοι οι μουσικοί άλλωστε....

    pramateftis
    09.01.2006, 03:32
    "Μερικοί συνάδελφοί μου γυμνάζονται στους αλτήρες ή τρέχουν στο δάσος.Εγώ όχι.
    Αλλά κάποια μέρα θα τα τινάξω την ώρα που παίζω.
    Θα μου ρθει κόλπος και δεν πρόκειται να τη γλιτώσω.
    Το μπάσο θέλει δύναμη, θέλει μπράτσα.
    Στη μουσική, το τελέντο και η κλίση είναι δευτερεύοντα πράγματα.
    Γι άυτό το λόγο είναι αδύνατο να παίξει μπάσο ένα παιδί.
    Εγώ άρχισα στα δεκαεφτά.
    Τώρα είμαι τριανταπέντε. Και δεν διάλεξα το μπάσο.
    Έτυχε.
    Ξεκίνησα από φλογέρα, και πέρασα από το βιολί, το τρομπόνι, τη τρομπέντα ντίξιλαντ.
    Έτσι κι αλλιώς δε γνωρίζω κανένα που να διάλεξε το μπάσο από αγάπη για το όργανο.
    Νομίζω εξάλου ότι αυτό είναι εύκολο να το καταλάβει ο καθένας.
    Το μπάσο δεν είναι αυτό που λέμε εύκολο όργανο.
    Είναι περισσότερο εμπόδιο παρά όργανο.
    ......
    Στέκεται εκεί... στη μέση, το βλέπετε αλλά δεν είναι σαν το πιάνο.
    Το πιάνο είναι σωστό έπιπλο.
    Το μπάσο όχι. Όλο μέσα στα πόδια σου το βρίσκεις"

    Πάτρικ Ζίσκιντ "Το κοντραμπάσο"


    και σαν να μην φτάνουν όλα αυτά να έχεις και τον φάλτσοο να σολάρει...



    (sorry λίγο άσχετο με το topic μα οι μπασίστες άποκτούν κυρίως ψυχολογικά...)


    ...κι έγινε η νύχτα θάλασσα που στα βαθειά με παίρνει...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pramateftis στις 11-01-2006 02:48 ]
    XeniaRodo
    09.01.2006, 11:26
    Ξεκίνησα από φλογέρα, και πέρασα από το βιολί, το τρομπόνι, τη τρομπέντα ντίξιλαντ.
    Έτσι κι αλλιώς δε γνωρίζω κανένα που να διάλεξε το μπάσο από αγάπη για το όργανο.
    Νομίζω εξάλου ότι αυτό είναι εύκολο να το καταλάβει ο καθένας.
    Το μπάσο δεν είναι αυτό που λέμε εύκολο όργανο.
    Είναι περισσότερο εμπόδιο παρά όργανο.


    ----------------------------

    pramateftis τα εννοείς αυτά που λες?
    Πώς είναι δυνατόν να παίζεις ένα όρανο και να μην το αγαπάς?

    Προσωπικά το μπάσο είναι ένα από το αγαπημένα μου όργανα και το έχω σαν απωθημένο κάποια μέρα να το πιάσω στα χέρια μου και να ασχοληθώ μαζί του.

    Γιατί δεν αλλάζεις λοιπον έτσι ώστε να μην ασχολείσα με ένα εμπόδιο αλλά με ένα μουσικό όργανο?

    H μουσική δεν είναι αγγαρεία... μάλλον δεν θα πρέπει να είναι...
    pramateftis
    11.01.2006, 02:21
    όχι δεν το θεωρώ εμπόδιο το μπάσο...
    τα παραπάνω λόγια έτσι κιαλλιώς δεν είναι δικά μου απλά τα χρησιμοποίησα...
    προσωπικά οι οκτάβες που πιάνει το μπάσο μου, μου φτάνουν και μου περισεύουν...
    απλά είναι ανικειμενικά ένα παρεξηγημένο όργανο...
    π.χ.
    αληθινό απόσπασμα συζήτησης:
    "- Ασχολήσαι με το μπάσο τι είναι αυτό?
    -Εεεε... είναι ένα όργανο... σαν τη κιθάρα... μόνο που έχει πιο μπάσο ήχο και τέσσερις χορδές.
    - Αααα!!! πιο εύκολο δηλαδή!"
    ...και άλλα τέτοια ευτράπελα...

    ...εντάξει, ο αγέρας όμως ξεκίνησε μια σοβαρή κουβέντα...
    ...ίσως θα ήταν πιο σωστό να μιλούσα για τενοντίτιδα...
    ...τα προβλήματα, πιστεύω, ξεκινάνε απο εκεί που ξεκινάνε οι υπερβολές...
    αν κρατάς μία ισορροπία στη μελέτη και στη δουλειά σου, το πιθανότερο είναι να μην αντιμετωπίσεις λαβυρίνθους τενοντίτιδες ημικρανίες κτλ
    τώρα το πως κρατάει κάποιος αυτές τις ισορροπίες... αν το βρεί ας μου το πεί και εμένα...
    ageras
    11.01.2006, 03:40
    Η ισσοροπία είναι ένα πολύ λεπτό ζήτημα στην δουλειά μας.όταν πρέπει να επιβιώσεις ως μουσικός ή τραγουδιστής μερικές φορές αναγκάζεσαι να έρθεις στα σωματικά αλλά και ψυχικά όρια(ατέλειωτες ώρες πρόβας,5θήμερη εργασία κ.τλ...
    Από εκεί και πέρα τονίζω ότι πρέπει να κάνουμε ζέσταμα για να μην έρθουν τα χειρότερα.
    Και φυσικά θέλει προσοχή να μην τραυματιζόμαστε,να μην μιλάμε δυνατά (οι τραγουδιστες).Η τεχνική είναι βασικός παράγοντας ως προς την αποφυγή άσχημων καταστάσεων και αυτό ισχύει για όλους τους μουσικούς και τραγουδιστες.
    Οπότε την ισσοροπία την φτιάχνεις εσύ.....
    catz
    31.01.2006, 15:25
    Τενοντο-ελυτρίτιδα στο δεξί βέβαια , απο το 1993 , που δούλεψα 3 μήνες χωρίς ρεπό (!) σε σκυλάδικο της θεσσαλονίκης .
    Ξεκούραση , συνετή μελέτη , σωστή τεχνική και όχι πολλές ώρες παίξιμο .

    Το χειρότερο νομίζω δεν είναι αυτό , αλλά η ψυχολογική ζημιά που παθαίνεις απο ακραίες καταστάσεις , για παράδειγμα το σκυλάδικο .

    Επίσης , τα τελευταία 3-4 χρόνια που παίζω με in-ear έχω χειροτερέψει λίγο (αλλά είναι γεγονός) την κατάσταση της ακοής μου .

    Όπως μου είχε πει κάποτε ενας γιατρός ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ακουστικά και σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ένταση κάνουν ανεπανόρθωτη ζημιά στην ακοή .
    Και μάλιστα οχι στο τύμπανο , αλλά στο αρμόδιο τμήμα του εγκεφάλου .


    cheers