ελληνική μουσική
    602 online   ·  210.830 μέλη

    Χαιρεστε που εισαστε Έλληνες;

    Pearl_Scorpion
    29.06.2007, 01:18
    Να ¨μαι και εγω. Καλο το θεμα.
    1.Ελλαδα, ειναι οτι αισθανεται κανεις....μπορει για καποιον να ειναι το Συστημα, ο αθλητισμος,η ιστορια, η νοοτροποια κτλ....
    Δεν μπορω να δεχτω ομως αυτους που λενε για το Συστημα πχ και γουσταρουν την ιστορια της Ελλαδας. Για εναν και μονο απλο λογο: Ολοι συμφωνουμε οτι η Ελλαδα στην ιστορια της εχει δειξει αποφασηστηκοτητα, θαρρος, μαχιτηκοτητα και πολλα αλλα μεγαλεια και να ωλεπο τον συγχρονο Ελληνα να μην τα υπερασπιζεται και να εχει σαν μονημη και παρηγοριτηκη δικαιολογια για το Συστημα και ολα τα σχετικα. Δεν μπορο να σκεφτω οτι αυτοι που υπερασπιζονται λατρευουν και γουσταρουν τους αρχαιους φιλοσοφους να μην μπορουν να κανουν μια ολοκληρομενη και συγκροτημενη σκεψη και να την υλοποιησουν και οχι να την εκφρασουν για να δειξουν στους αλλους ποσο εξυπνοι ειναι και οτι αυτοι απλαειπαν την σκεψη τους και περιμενουν αλλους να την υλοποιησουν. βαζω και τον εαυτο μου μεσα σε αυτους.
    2.Δεν γνωριζω καμια χωρα που να ειναι προτυπο και να την μιμουνται ολες οι αλλες...αν δεν κανο λαθος και απο οσο ξερω ολες εχουν ελατωματα και προτεριματα...ειναι αυτη η διαφορετηκοτητα που λεμε...
    3. Και για να μην φευγουμε απο το θεμα, εγω γουσταρο που ειμαι Ελληνας γιατι η χωρα μου με εχει κανει να σκεφτομαι ετσι!
    koini_maria
    29.06.2007, 01:52
    Σε πρώτη φάση , ας μου εξηγήσει κάποιος τι ορίζει ως "Έλληνας" και μετά - αν είμαι - θα απαντήσω ...
    CountessEfi
    02.07.2007, 01:04
    ΝΑΙ χαίρομαι που είμαι Ελληνίδα όπως κ να ορίζετε ή ότι κ να σημαίνει αυτό.
    κ ναι είμαι περίφανη κ για το χτες κ για το σήμερα με όλα τα καλά κ τα στραβά του σημερινού Έλληνα.
    YrIazz
    03.07.2007, 09:32
    Οχι...
    Σεβομαι τον τοπο μου, παλευω για αυτον αλλα για πολλα προγματα νιωθω ντροπη...
    mary_p15
    07.07.2007, 00:11
    Χαιρομαι που ειμαι Ελληνιδα....που ζω στην Αθηνα και γενικα σε μια χωρα σαν την Ελλαδα δεν χαιρομαι...
    Liza32
    09.07.2007, 16:30
    Είμαι πολύ περήφανη που είμαι ελληνίδα, και δεν θα ήθελα να είχα γεννηθεί πουθενά αλλού! Η Ελλάδα μας, έχει μεγάλη ιστορική πορεία και απαράμιλλο ηρωισμό, που θα ζήλευαν πολλοί!
    Bruce_Dicki13
    09.07.2007, 18:25
    Ωραια η ιστορια που εχουμε σαν χωρα ...την καμαρωνω και την χαιρομαι...αλλα το να ζω σε αυτη την ελλαδα που ειναι σε πολλα πραγματα πισω ..οχι!
    esta
    10.07.2007, 13:36
    Δεν θα χαιρόμουν ακόμα και αν γεννιόμουν σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου!!Τυχαίο γεγονός ήταν!Πάντως χαίρομαι για τον πολιτισμό που έχει αναπτυχθεί σε ένα τόσο μικρό κομμάτι του χάρτη.Αλλά πώς να μην θέλεις να αλλάξεις χώρα όταν βλέπεις όλα αυτά που γίνονται εδώ από τους"γνήσιους" έλληνες?!

    Η Ελλάδα ταξιδεύει

    Μουσική/Στίχοι: Ανδρέου Γιώργος


    Στους εθνικούς σου δρόμους
    λάστιχα σπαρμένα και ζώα σκοτωμένα
    Στου κράτους σου τους νόμους
    όνειρα κλεμμένα, χαρτιά σημαδεμένα

    Πολίτες δίχως πόλη, οπλίτες δίχως βόλι
    οι λίγοι ψυχωμένοι κι οι άλλοι ξοφλημένοι

    Που 'ναι το φως σου το κρυμμένο
    αυτό που χρόνια περιμένω
    Εσύ που λες πως δεν πεθαίνεις
    μόνο για λίγο ξαποσταίνεις
    Άντε κουνήσου και νυχτώνει
    κι έχουμε μείνει πάλι μόνοι


    Τα μαγικά σου βράδια
    σκουπίδια και ρημάδια, σκυλάδικα, σκοτάδια
    Της ψήφου τα στραβάδια
    Του γήπεδου κοπάδια σου κλέβουνε τα χάδια

    Αρχαία μεγαλεία, ερείπια, σχολεία
    Τ' αγάλματα σωπαίνουν κι οι ποιητές πεθαίνουν

    Που 'ναι το φως σου...

    Και μην μου πεις ξανά ποιος φταίει
    κι έχουμε μείνει τελευταίοι............................


    Νομίζω πως τα λέει όλα..


    έχω έναν κόμπο στο λαιμό και μια θηλιά που όλο στενεύει,έλα και κάνε μουσική την τρέλα που με διαφεντεύει.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : esta στις 10-07-2007 13:37 ]


    StavmanR
    16.07.2007, 01:51
    Δεν είμαι σίγουρος για το αν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι θα ήταν ιδιαίτερα υπερήφανοι για μένα.
    Κατάφερα να αποδομήσω τον άριστο αρχαίο Ελληνικό λόγο και να μελετώ μόνο για την ύπαρξη ρωσικών ούφο και τεράτων του Λοχ Νες, μέσω των τελευταίων υπερασπιστών της φυλής των Ελ στη σύγχρονη κοινωνία.
    Κατάφερα να επικεντρώσω όλη την φιλοιστορική μου τάση στην αναζήτηση της σεξουαλικής ταυτότητας του Μεγάλου Αλεξάνδρου (τελικά είναι γκέι;) και στο αν ο αρχαίος Έλλην έφτασε πρώτος στο βόρειο πόλο κατασκευάζοντας το πρώτο ιγκλού (σίγουρα έχει ελληνική ρίζα, θα το μελετήσω κι αυτό).
    Κατάφερα τον υπέρτατο θεσμό της φιλοξενίας να τον μετατρέψω σε αφιλοϊθαγενεία, χρησιμοποιώντας παρηλαγμένη τη γνωστή ρήση "πας μη εγώ βάρβαρος" (ή και βαρβάρα )
    Κατάφερα να μετατρέψω το ακούραστο πνεύμα της έρευνας και αναζήτησης σε σαμπρέλες λίπους που έχουν λυγίσει τα ατσάλινα πόδια της αναπαυτικής καρέκλας του γραφείου μου.
    Κατάφερα να εξαϋλώσω το γυμνασμένο και αθλητικό μου σώμα σε ένα πνεύμα αγενούς ανταγωνισμού και διαγωνισμού φαρμακοληψίας, ώστε να κερδίσω τους μισούς ελαιώνες της Ευρώπης αντί του φύλλου ελιάς...
    Κατάφερα να αποτελώ το σύγχρονο Λεωνίδα, που είμαι έτοιμος να θυσιάσω τριακόσιες ψυχές για την πατρίδα (εκτός από τη δική μου)
    Κατάφερα να μοιάσω στο σύγχρονο Σωκράτη, που είμαι έτοιμος να πιω το ποτήριον ετούτο, όταν θέλω να προσδώσω φιλοσοφικές προεκτάσεις στο έργο μου. Το ποτήριον περιλαμβάνει σαμπάνια σε δείπνο με γνωστούς μάνατζερς και πατέρατζερς.
    Κατάφερα να πετύχω αυτά που κάποιοι χρειάστηκαν μία ζωή για να κατανοήσουν: "εν οίδα ότι ουδέν οίδα". Μόνο που εγώ "Δεν οίδα ότι ουδέν οίδα" (τί κάνει ένα "δ"...)

    Είμαι λοιπόν περίφανος που ο πατέρας μου μου ανέθεσε να μεταφέρω 100 κιλά σπόρους σιταριού, από το σπίτι του στο σπίτι των παιδιών μου για να σπείρουν το χωράφι και να έχουν φαγητό για τον επόμενο χρόνο κι εγώ σκόρπισα τα 99,99. Πηγαίνω γεμάτος περηφάνεια στα παιδιά μου, τους δείχνω το τελευταίο σπυρί και τους λέω "μην ανησυχείτε, αυτό είναι ελληνικό σπυρί, δε θα μας αφήσει να πεινάσουμε". Και όσο σκέφτομαι ότι τα υπόλοιπα 99,99 κιλά τα τρών οι κότες και χορταίνουν....
    Kerato
    18.07.2007, 19:18
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 16-07-2007 στις 01:51 έγραψε...

    Δεν είμαι σίγουρος για το αν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι θα ήταν ιδιαίτερα υπερήφανοι για μένα.
    Κατάφερα να...
    ... Και όσο σκέφτομαι ότι τα υπόλοιπα 99,99 κιλά τα τρών οι κότες και χορταίνουν....



    Φίλε μου είσαι απίθανος!
    Πάρε μια κερασμένη (με μεζέ το 0,01kg σπόρων!!!)---------------
    Time slips by like grains of sand...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kerato στις 18-07-2007 19:21 ]


    StavmanR
    18.07.2007, 21:14

    Να'σαι καλα φιλε μου κέρας...
    Japan88gr
    02.08.2010, 23:19

     


    freak
    11.09.2016, 12:20

    ελληνες ειστε και φαινεστε

    χαιρομαι που ειμαι (?) ανθρωπος


    tallos
    11.09.2016, 12:39
    γιατι χαιρεσαι που εισε ανθρωπος;επειδη εξαφανισες μερικες εκατοντάδες ειδη ζωων και φυτων και ετοιναζεσαι να εξαφανίσεις και την ιδια σου την ρατσα;
    freak
    11.09.2016, 12:43

    για αυτο εβαλα τπ ερωτηματικο