ελληνική μουσική
    796 online   ·  210.851 μέλη

    Χαιρεστε που εισαστε Έλληνες;

    Tsouxtra-is-back
    03.11.2006, 12:23
    Όπως πολύ εύστοχα μας χαρακτήρισε ο φίλος και ΕΠΕ delldal...δεν είμαστε παρα μόνο "χεθτιλισμενα βοδια" .Αυτό το "χεθτιλισμενα" το έψαξα στο λεξικό...αλλά δεν βρήκα τι σημαίνει.

    Όσο για το φτύσιμο...ενεκα που ο καιρός είναι βροχερός....κρατάμε ομπρέλα....αρα μάλλον πέρα βρέχει


    Πάντα φιλικά και με την συνηθισμένη όρεξη....γιατρέ μου




    heartbreak-kid
    03.11.2006, 13:30
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 03-11-2006 στις 12:14 έγραψε...

    ...pios eipe oti eimaste ellines;



    κανένας!αν δεν αισθάνεσαι ή δεν είσαι έλληνας μην απαντάς
    Yperoptis
    03.11.2006, 13:45
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 02-11-2006 στις 19:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 02-11-2006 στις 19:04 έγραψε...

    Μεγάλη συζήτηση παιδιά... Δεν ξέρω αν χαίρομαι ή όχι. Δεν ξέρω καν τι σημαίνει Έλληνας τελικά. Δεν νομίζω ότι έχουμε σαν λαός καμμία απολύτως σχέση με τον Έλληνα τουλάχιστον της αρχαίας Ελλάδας. Ίσως να μην καταγόμαστε πια από εκεί. Και αυτό πιστεύω συμβαίνει. Κάτι η μετανάστευση των Ελλήνων, κάτι η Τουρκοκρατία μάλλον πάει το γονίδιο. Πάντως η σημερινή εικόνα μας με απογοητεύει πολύ. Όταν βλέπω τηλεόραση, όταν βλέπω τις γιαγιάδες έξω από τον Πανούση να βρίζουν, όταν βλέπω να καίνε τη σημαία μας και κάποιοι άλλοι βιβλία, όταν βλέπω την Τατιάνα με τα πάνελ της, όταν ακούω τα ραδιόφωνα να παίζουν τραγούδια που άλλες εποχές θα τα έπαιζαν για να γελάμε και ψάχνω τη σχέση όλων αυτών με το Σωκράτη, τον Πυθαγόρα, τον Ηρόδοτο αλλά ακόμη και με τον Χατζιδάκι, τον Θεοδωράκη, τον Γκάτσο, τον Ελύτη μάλλον στο ότι δεν υπάρχει πια ο Έλληνας με οδηγεί...



    νομίζεις δηλαδή ότι οι έλληνες την εποχή που κατακτήθηκαν από τους ρωμαίους είχαν καμμιά σχέσι ως συμπεριφορά και νοοτροπία με τους έλληνες που έστειλαν τους πέρσες για χόρτα??εκεί δεν είχαμε "αλλαγές" στο γονίδιο?και στην τελική, το θέμα της Τουρκοκρατίας δεν αποδεικνύεται ιστορικά.υπάρχει μόνο στην λογική κάποιων.Αν θες σου δίνω 5 βιβλία που σου αποδεικνύουν ότι η τουρκία είναι γεμάτη από ανθρώπους με μεσογειακά χαρακτηριστικά.οι τούρκοι είναι μογγόλοι.κάνε μια βόλτα στον δρόμο.βλέπεις πολλούς μογγόλους (δεν εννοώ τους αλλοδαπούς)...Η παρακμή μπορεί να επέλθη σε έναν λαό αναξαρτήτως γονιδίου.Το ό,τι μιλάμε την ίδια γλώσσα από μονο του λέει πολλά!

    Φυσικά και δεν νομίζω κάτι τέτοιο. Άλλο όμως είναι η διαφοροποίηση της συμπεριφοράς ως προς τους Πέρσες, τους Ρωμαίους, τους Τούρκους και άλλο ως προς τον πολιτισμό. Άλλο είναι να ανακαλύπτεις την μουσική, τα μαθηματικά, την ιατρική και άλλο να ανακαλύπτεις αντί για τον Περίδη, το Θαλασσινό και τους Ενδελέχεια αλλά τη Χρύσπα, την Κοκκίνου, τον Τσαλίκη, όχι την Αυλαία αλλά την Λαμπίρη, όχι κάποιο βιβλίο αλλά το Paparazzi και το Ciao, όχι τα βραβεία Νόμπελ αλλά τα Βραβεία Αρίων κτλ. Αυτό λέω και έχει άμεσο αντίχτυπο στην απορία μου σχετικά με τους Έλληνες. Νομίζω πως το Ελλαδίτες μας ταιριάζει τελικά περισσότερο. Δηλαδή πως κατοικούμε στη γεωγραφική περιοχή που κάποτε κατοικούσαν και Έλληνες...
    heartbreak-kid
    03.11.2006, 13:47
    αν θες να αισθάνεσαι ελλαδίτης,οκ!ξα σου
    εγω θέλω να αισθάνομαι έλληνας.μονο σκέψου.(ότ)αν κάποια στιγμή κληθής να υπερασπιστής κάτι, θες να υπερασπιστής τον τίτλο του ελλαδίτη ή αυτόν του έλληνα ??
    Yperoptis
    03.11.2006, 14:18
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 03-11-2006 στις 13:47 έγραψε...

    αν θες να αισθάνεσαι ελλαδίτης,οκ!ξα σου
    εγω θέλω να αισθάνομαι έλληνας.μονο σκέψου.(ότ)αν κάποια στιγμή κληθής να υπερασπιστής κάτι, θες να υπερασπιστής τον τίτλο του ελλαδίτη ή αυτόν του έλληνα ??

    Αν και τελείωσα το στρατιωτικό μου αν χρειαστεί ποτέ αυτό που με ενδιαφέρει είναι να υπερασπιστώ τον τόπο που μένω και που θεωρώ πατρίδα μου. Ασχέτως πως τον αποκαλούν...
    heartbreak-kid
    03.11.2006, 14:52
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 03-11-2006 στις 14:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 03-11-2006 στις 13:47 έγραψε...

    αν θες να αισθάνεσαι ελλαδίτης,οκ!ξα σου
    εγω θέλω να αισθάνομαι έλληνας.μονο σκέψου.(ότ)αν κάποια στιγμή κληθής να υπερασπιστής κάτι, θες να υπερασπιστής τον τίτλο του ελλαδίτη ή αυτόν του έλληνα ??

    Αν και τελείωσα το στρατιωτικό μου αν χρειαστεί ποτέ αυτό που με ενδιαφέρει είναι να υπερασπιστώ τον τόπο που μένω και που θεωρώ πατρίδα μου. Ασχέτως πως τον αποκαλούν...




    rory166
    03.11.2006, 15:21

    Τα ψεύτικα τα λόγια, τα μεγάλα
    μου τα ’πες με το πρώτο σου το γάλα
    Μα τώρα που ξυπνήσανε τα φίδια
    εσύ φοράς τ’ αρχαία σου στολίδια
    και δεν δακρύζεις ποτέ σου, μάνα μου Ελλάς
    που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς

    Τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα
    μου τα ’πες με το πρώτο σου το γάλα
    Μα τότε που στη μοίρα μου μιλούσα
    είχες ντυθεί τ’ αρχαία σου τα λούσα
    και στο παζάρι με πήρες, γύφτισσα, μαϊμού
    Ελλάδα, Ελλάδα, μάνα του καημού


    Τα ψεύτικα τα λόγια, τα μεγάλα
    μου τα ’πες με το πρώτο σου το γάλα
    Μα τώρα που η φωτιά φουντώνει πάλι
    εσύ κοιτάς τ’ αρχαία σου τα κάλλη
    και στις αρένες του κόσμου, μάνα μου Ελλάς
    το ίδιο ψέμα πάντα κουβαλάς


    sintorin
    03.11.2006, 15:22
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 03-11-2006 στις 13:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 03-11-2006 στις 12:14 έγραψε...

    ...pios eipe oti eimaste ellines;



    κανένας!αν δεν αισθάνεσαι ή δεν είσαι έλληνας μην απαντάς


    den apantisa....rotisa....kai den exei kamia sumasia me to ti eimai i pos aisthanomai....pera apo tin aionia dikaiologia tou 'emeis kaname to ena, kai kaname to alo' den vlepo kamia ousia. Ego otan koitao ekso sto dromo, vlepo anthropous pou den dinoun dekara gia ton topo tous......oute gia sumera, oute gia to mellon......ala oloi exoun autes tis theories tou poso agapane tin patrida tous......
    kai apantao opou goustaro na apantao, den xreiazomai esena i ipiodipote alo na mou pei ean tha prepei na apantao, kai eidika ean exo to dikaioma na apantao....

    auta....
    heartbreak-kid
    03.11.2006, 15:26
    στο στέρησα το δικαίωμα?απλά θες να προκαλέσης. αλλά αυτά τα κατέφερνες αλλού.εδώ όχι...έχει τείχος και θα βρης χαιρετώ σε

    άνευ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : heartbreak-kid στις 03-11-2006 15:36 ]


    sintorin
    03.11.2006, 15:36
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 03-11-2006 στις 15:26 έγραψε...

    στο στέρησα το δικαίωμα?απλά θες να προκαλέσης. αλλά αυτά τα κατέφερνες αλλού.εδώ όχι...έχει τοίχο και θα βρης χαιρετώ σε


    epeidi exo diaforetikes idees apo to megalo pososto tou forum.....oti po to diaforetiko einai san na prokalo;

    ti na sou po......opios exei diaforetikes idees prokaleil;......etsi kalutera na voulonei to stoma tou, kai na ginetai kai autos alos enas upokritikis mesa sto sunolo tis upokrisias......autos einai ellinas pisteuo etsi;





    sintorin
    03.11.2006, 15:43
    kai kati alo file heartbreak-kid........don't flatter yourself.....den eisai katholou toixos gia mena.....tora ean auto theleis na pisteueis gia ton eauto sou...dikaioma sou.....
    rory166
    03.11.2006, 15:45
    Γιατι καποιος να μη χαιρεται που ειναι Ελληνας??
    Και γιατι να μη χαιρεται ο Γαλλος που ειναι Γαλλος
    και ο Σερβος που ειναι Σερβος κλπ κλπ..
    Ο οποιοσδηποτε αμα δε γουσταρει αυτο που ειναι τοτε εχει προβλημα
    για εμενα...

    Emilia_
    03.11.2006, 16:07
    συμφωνω Rory.....
    semplice
    03.11.2006, 16:27
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 03-11-2006 στις 15:45 έγραψε...

    Γιατι καποιος να μη χαιρεται που ειναι Ελληνας??
    Και γιατι να μη χαιρεται ο Γαλλος που ειναι Γαλλος
    και ο Σερβος που ειναι Σερβος κλπ κλπ..
    Ο οποιοσδηποτε αμα δε γουσταρει αυτο που ειναι τοτε εχει προβλημα
    για εμενα...




    Rory -->σωστός
    punkster
    03.11.2006, 17:12
    Παράθεση:

    Το μέλος WildCat στις 11-01-2006 στις 12:52 έγραψε...

    Ως απάντηση παραθέτω ένα e-mail που κυκλοφορούσε πριν από 1-2 χρόνια:

    Κρίση... εθνικής αυτογνωσίας απο ένα ρεμάλι

    Ένας λαός απρόβλεπτος, που λατρεύει τον πρωινό ύπνο και το αραλίκι, αλλά έρχεται δεύτερος σε εργατικότητα στον κόσμο μετά τα Τζαπόνια.
    Ένα έθνος καταχρεωμένο, με καταθέσεις όμως στην Ελβετία. Ένας λαός, που πεινάει (θεωρητικά), αλλά το καλοκαίρι μένει σε πολυτελές ξενοδοχείο, στην διπλανή σουίτα με τον Aγγλο που έκανε οικονομίες όλο τον χρόνο για να έρθει εδώ που είναι καλά και φθηνά (ή τουλάχιστον φθηνότερα απ' ό,τι για εμάς)... και του πηδάμε και τη γκόμενα και τον σπάμε και στο ξύλο άμα ζητήσει τα ρέστα -για να μας εκδικηθούν βέβαια κατεβάσανε όλα τα χουλιγκάνια- αλλά τον στήνουμε και στο αεροδρόμιο μερικές μέρες για να εμπεδώσει την δύναμη του Εργατικού κινήματος στην Ελλάδα, που διεκδικεί περισσότερα λεφτά και λιγότερη δουλειά.

    Η Ευρώπη θέλει να βάλει την Ελλάδα στο ένα της παπούτσι, αλλά το πιο πιθανό είναι να καταλήξει η ίδια να περπατάει ξυπόλυτη. Ποιος άλλος λαός θα έβγαζε ποτέ άσμα με ενδεικτικούς για την ψυχολογία της βαριεστιμάρας στίχους: "Θα πουλήσω το ρολόι και θα πάρω κομπολόι"; Που αν το πεις αυτό σε κανένα Γερμανό θα πέσει κάτω λιπόθυμος και θα κάνεις ένα μικρό Παγκόσμιο για να τον συνεφέρεις. Την ρεμαλοσύνη μην την κλαις. Αλλά να τη φοβάσαι, γιατί δεν ξέρεις ποτέ τι θα σου ξημερώσει...

    Τα ρεμάλια είναι παντοτινά κι εμείς χρόνια τώρα επιβιώνουμε ως έθνος χάρη στην τσαχπινιά και την ρεμάλια μας. Ο Έλληνας έχει την νοοτροπία του αμετανόητου ρεμαλιού γραμμένη στο DNA του(επιστροφές δεν γίνονται δεκτές-ουδέν λάθος αναγνωρίζεται μετά της απομακρύνσεως εκ του ταμείου). Εγωιστές, καλοπερασάκηδες, ζαμανφουτίστες, τεμπέληδες (έχουμε και τις αρετές μας!), άστατοι, απρόβλεπτοι (προσέχεις για να έχεις), τσαμπουκάδες, αιώνια ανώριμοι και παρ' όλα αυτά γοητευτικοί... μια χώρα φτωχή, που τα παίρνει από τους πλούσιους συγγενείς της, για να πληρώσει τα βερεσέδια στον μπακάλη και καταλήγει να τρώει στα μπουζούκια λογαριασμούς ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ, για τα μάτια της απέναντι ξανθιάς.

    Εμείς είμαστε Βαλκάνιοι και αν κάτι θα είχαμε να υποστηρίξουμε ως μοντέλο, θα ήταν αυτό που έχουμε γραμμένο στο DNA μας.

    Γι' αυτό εκνευρίζομαι με τους απέξω - και με τους μέσα μερικές φορές - όταν δεν δείχνουν το σέβας που έχουν υποχρέωση να εκφράζουν. Γονυπετείς, δηλαδή και με ταπεινότητα. Και δεν είναι ότι δε μας γουστάρουν, κάθε άλλο. Είναι το Αιώνιο Κόμπλεξ που θα νιώθουν πάντα οι ετερόφωτοι αστέρες μπροστά στον Ήλιο που τους φωτίζει.

    Χαρακτηριστικό παράδειγμα η Κατρίν -πρώην γκόμενα του κολλητού μου, δημοσιογράφος εκ Παρισίων, διαμένουσα εν Ελλάδι- πίνοντας την φραπεδιά της κάτω από μουριά στην Πλάκα, ακουμπώντας τα ποδαράκια της σε 2 καρέκλες και τα χεράκια της σε άλλες 2, έβριζε με τα σπαστά ελληνικά της την Ελλάδα και τους Έλληνες. Τα καμάκια, τους σερβιτόρους, τους ταξιτζήδες, τις συνήθειές μας, εμένα, τον γκόμενό της και έχουν περάσει από τότε 10 χρόνια και ακόμη ζει και δουλεύει στην Αθήνα. Στην χώρα της δεν θα τόλμαγε να απλώσει την ποδάρα της στην καρέκλα και τον καφέ της δεν θα τσακίζονταν να της τον κεράσουν. Στη χώρα της ο Γάλλος είναι Γάλλος και ο ξένος... ξένος.

    Όταν οι Ευρωπαίοι κοιμούνται και ονειρεύονται τις καλοκαιρινές διακοπές τους στην Ελλάδα, εμείς αναστενάζουμε πάνω σε τραπέζια, έχουμε κυκλοφοριακό 4 η ώρα τα ξημερώματα στην παραλιακή, παρκάρουμε μέσα στην μέση της Ομόνοιας για να πάρουμε εφημερίδες, πλακωνόμαστε με τους γνωστούς μας στα φιλιά ή με άγνωστους στις σφαλιάρες. Όλοι θέλουμε να είμαστε Πρωθυπουργοί, γιατί εκτός από τη δόξα θα βάζαμε και σε τάξη αυτόν τον τόπο και όλοι μας έχουμε άποψη για όλα. Πουθενά στον κόσμο δεν βγαίνουνε στους δρόμους να πανηγυρίσουνε οι γαύροι που έχασε ο Παναθηναϊκός από τον Αγιαξ και δυο γειτονιές παραπέρα οι βάζελοι επίσης να πανηγυρίζουν γιατί μπορεί μεν να χάσανε αλλά φθάσανε πολύ κοντά στην νίκη.

    Εκτός όλων αυτών των αρετών, πίνουμε, καπνίζουμε-είμαστε τα φουγάρα της Ευρώπης- βρίζουμε, ζούμε έντονα και μάλιστα ζούμε και παραπάνω από τους υπόλοιπους Ευρωπαίους.. Θεοί; Θεοί.

    Όποια πέτρα κι αν σηκώσεις σε όλο τον κόσμο, βρίσκεις από κάτω έναν Έλληνα να διαπρέπει. Δεν ξέρω αν φταίει το κύτταρό μας αλλά αυτόν ακριβώς, που διαπρέπει, τον φθονούμε, σπανίως τον στηρίζουμε-εκτός αν έχει γίνει μακαρίτης-και συνήθως πριν διαπρέψει έξω, εδώ τον έχουμε πετροβολήσει. Στα μεγαλύτερα ινστιτούτα ερευνών, στα πανεπιστήμια, στα καζίνα, ακόμη και στις φυλακές οι καλύτερες μούρες που κάνουν καριέρα είναι οι ελληνικές.

    Γι' αυτό γουστάρω που είμαι Έλληνας και Βαλκάνιος, που λιάζομαι στο Αιγαίο, που κλαίω με τον Πύρρο Δήμα, που γελάω με τον Χατζηχρήστο στον Ηλία του 16ου (fake μπάτσος που από τσιλιαδόρος γίνεται εξουσία), με την καφετζού Βασιλειάδου. Γουστάρω τις ΔΕΛΤΑ στις γειτονιές που εκτός από την αγελαδίτσα και το ντοματάκι Κύκνος ρίχνεις και μια πολιτική ανάλυση. Γουστάρω τα θερινά τα σινεμά, που έχουμε σαν χώρα τα χιλιάδες μπαρ, ταβέρνες, σουβλατζίδικα (συνήθως τα λένε ΤΑ ΑΓΡΑΦΑ, ΤΑ 3 ΑΔΕΛΦΙΑ κτλ.), γουστάρω που έχουμε ταξιτζήδες με πτυχίο αρχιτέκτονα, που ακόμα κουτσομπολεύουμε, που έχουμε τέλεια φέτα. Γουστάρω ούζα στο Πλωμάρι στην Μυτιλήνη, ρακές και Ψαραντώνη στ' Ανώγεια, τις πίπιζες στο πανηγύρι στο Μεσολόγγι και γουστάρω που στα Σάλωνα σφάζουν αρνιά και στο Χρυσό κριάρια και στης Μαρίας την ποδιά σφάζονται παλικάρια. Γουστάρω τον φαντάρο που χορεύει την "Ευδοκία" ζεϊμπέκικο, γουστάρω που πήρα πτυχίο με σκονάκια, γουστάρω τον ψαρά στα ανοιχτά της Καλύμνου, γουστάρω που είμαι από την ίδια χώρα με τον Ελύτη, που πάνε και έρχονται τα κεράσματα στο σύστριγκλο τις νύχτες, γουστάρω που συνήθως ψηφίζω λάθος και που είμαι στην μέση ανάμεσα σε Ανατολή και Δύση και στην γυναίκα μου και την μαμά μου.
    Γενικά γουστάρω πολύ που είμαι Έλληνας και Βαλκάνιος... κι όποιος δεν καταλαβαίνει δεν ξέρει που πατά και που πηγαίνει!!!







    Εγω δεν μπορω να πω οτι ειμαι περηφανη που ειμαι Ελληνιδα γιατι πολυ απλα δεν ειμαι Ελληνιδα!

    Το μονο σιγουρο ειναι οτι νιωθω πολυ τυχερη που μεγαλωνω σαν Ελληνιδα. Πολυ ωραια το εθεσε ο τυπος στο e-mail. Και εγω γουσταρω τρελα την Ελλαδα για τους ιδιους ακριβως λογους. Για τις φραπεδιες και τη λουφα, για την τρελα που κουβαλανε μεσα τους, για τα σκονακια, τη ρεμαλια, την ακαταστασια που επικρατει παντου. Η ζωη θα ηταν ΠΟΛΥ βαρετη χωρις αυτα. Εχω περασει καποιο διαστημα στη Σουηδια που ειναι ολα "ταξη και ηθικη" και πραγματικα περιμενα πως και πως την ωρα που θα γυρισω πισω στην Ελλαδα. Ολο αυτο το "καθως πρεπει" στυλακι με βαραει κατακεφαλα.
    Εδω περα βγαινεις στο δρομο και σου πιανει κουβεντα ο καθε ασχετος σαν να σε ξερει απ το στρατο, παντου επικρατει μια φασαρια, ακους φωνες, γελια, βρισιες, μουτζες ξεπροβαλλουν απ τα παραθυρα των αμαξιων, πρεπει να προσεχεις ακομα και στο πεζοδρομια μη σε πατησει κανενα αμαξι, βγαινεις το σαββατο και τα σπας ολα, ακολουθεις το ρητο "μην κανεις σημερα αυτο που μπορεις να κανεις αυριο ή και ποτε", πας σε ενα σπιτι και σε υποδεχονται σαν τον ασωτο γιο, παρκαρεις οπου να ναι επειδη ξερεις οτι οι μπατσοι δεν θα σου κανουν τιποτα, τα φαναρια στους δρομους ειναι μονο διακοσμητικα και γενικα ολα ειναι αραχτα και κουλ!
    Στη Σουηδια για παραδειγμα εισαι συνεχως στην τσιτα μηπως παραβιασεις κανεναν νομο και σε πανε στην στενη!! Πολλα πραγματα που εμεις τα θεωρουμε στανταρ εκει δεν επιτρεπονται. Οταν πας σε ενα ξενο σπιτι δε σε κερνανε ουτε νερο εκτος και αν πηγες για γευμα, δε περνας τον δρομο εκτος και αν το φαναρι πρασινισει, αν μιλησεις σε καποιον ασχετο στον δρομο, ακομα και για να τον ρωτησεις καποια οδο, θα σε περασουν για τρελο και γενικα ολα ειναι τοσο εκνευριστικα τελεια και σε ταξη.
    Προσωπικα δεν θα αντεχα να ζησω εκει περα....
    Και γι αυτο το λογο χαιρομαι που ζω στην Ελλαδα.
    Τωρα οσον αφορα αυτα τα περι προγονων..... Επειδη οι αρχαιοι χτησανε τον Παρθενωνα και παππουδες ξεπαστρεψαν τους Τουρκους αυτο δεν σημαινει οτι και οι συγχρονοι Ελληνες ειναι το ιδιο τρομεροι και τρανοι. Η τιμη και ανδρεια δεν κληρωνομουνται αλλα αποκτωνται.


    rory166
    03.11.2006, 17:22
    punkster παντως οφειλω να ομολογησω οτι η υπογραφη σου ειναι
    περα για περα βγαλμενη απο Ελλαδα
    sintorin
    03.11.2006, 17:56
    alos enas pou nomizei oti opos ginontai ta pragmata stin ellada, einai oi monoi pou ta kanoun etsi, kai einai oi monoi pou kseroun apo apolausi....profanos den exei zusei oute italia, oute ispania......kai akoma oute galiia......

    perigraphei ena mesogiako-latiniko tropo zois, me ellinikes sunithies....vasikos ta idia pou lene oi ellines, lene kai oi italoi kai oi ispanoi kai oi galloi.....kai otan oi europaioi koimountai, skeftontai oxi mono tis paralies tis elladas, ala kai oles tis polois tis italias, tis ispanias.....kai ala pola perissotera apo oti exei na dosei i ellada....ligotero kalami paidia....kai kanei kalo......
    semplice
    03.11.2006, 18:13
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 03-11-2006 στις 17:56 έγραψε...

    ala kai oles tis polois tis italias, tis ispanias.....kai ala pola perissotera apo oti exei na dosei i ellada....ligotero kalami paidia....kai kanei kalo......




    Σαντορίνη(το sintorin από εκεί δεν βγαίνει?) εγώ όταν βλέπω πάντως την Σαντορίνη το καβαλάω το καλάμι!!

    Aν ξεκινήσεις και κάνεις μια προσπάθεια να μάθεις να γράφεις Ελληνικά δεν θα χάνω σχόλιό σου!Με κουράζουν αφάνταστα τα Γρυκλεις..






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 03-11-2006 18:16 ]


    επισυναπτόμενα: santorini1_b.jpg 
    megaloserwtikos
    03.11.2006, 20:04
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 03-11-2006 στις 16:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 03-11-2006 στις 15:45 έγραψε...

    Γιατι καποιος να μη χαιρεται που ειναι Ελληνας??
    Και γιατι να μη χαιρεται ο Γαλλος που ειναι Γαλλος
    και ο Σερβος που ειναι Σερβος κλπ κλπ..
    Ο οποιοσδηποτε αμα δε γουσταρει αυτο που ειναι τοτε εχει προβλημα
    για εμενα...




    Rory -->σωστός





    Το θέμα είναι ότι υπάρχουν έλληνες χαρούμενοι και έλληνες σκεπτόμενοι με κάποια πράγματα και γειωμένοι.
    Προτιμώ να είμαι με τους δεύτερους.
    Τώτα όσο αφορά αν έχω πρόβλημμα κατόπιν αυτού, η αλήθεια είναι ότι προτιμώ να είμαι προβλημματισμένος παρά χαρούμενος και απροβλημμάτιστος...
    semplice
    03.11.2006, 20:17
    Φίλε μου Πέτρο τους προβληματισμούς μου ,τους είχα γράψει πιο πριν στο
    τόπικ.Ο rory166 (Γιώργος) έβαλε όμως και άλλη μια διάσταση που δεν θα την χαρακτήριζα "απροβλημάτιστη".
    Είπε δηλαδή αν κατάλαβα καλά πως είναι καλό,κάποιος, να έχει εθνική συνείδησηκαι να χαίρεται για αυτό ανεξαρτήτως εθνικότητας.Το "χαίρεται" δεν σημαίνει να χαζοχαίρεται προφανώς αλλά να διαθέτει αυτήν την πολύτιμη συνείδηση που έχει να κάνει με τη Γλώσσα την οποία μιλάει ,με την ιστορία του και με όλα εκείνα τα στοιχεία τα οποία τον ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΟΥΝ κυρίως πολιτισμικά.
    Με αυτό συμφώνησα.Πιστεύω πως είναι πολύ σημαντικό να σεβόμαστε
    την ιστορία και τον πολιτισμό άλλων λαών και όχι μόνο στα λόγια.
    Ομως αραγε ΠΟΙΟΣ μιλάει για την ΠΟΛΥΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΤΗΤΑ και την σημασία της σήμερα?
    Είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που πρεσβεύει και στοχεύει η παγκοσμιοποίηση.
    Ας μιλήσουμε εμείς λοιπόν ,η Ελλάδα ήταν και είναι σταυροδρόμι των πολιτισμών,έχουμε κάθε λόγο και πρέπει να το κάνουμε.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 03-11-2006 20:19 ]