ελληνική μουσική
    576 online   ·  210.844 μέλη

    Χαιρεστε που εισαστε Έλληνες;

    gazakas
    13.01.2006, 19:20
    Quote:

    Παντως, το θεμα των Θερμοπυλων δεν ηταν αποτελεσμα μονο υποχρεωσης γιατι η Σπαρτη ειναι αρκετα μακρια απο εκει και θα μπορουσαν να μεινουν στην πολη τους μεχρι να απειληθουν..Και φυσικα, δεν ηταν μονο οι Θεσπιεις που εμειναν μεχρι το τελος, αλλα και αρκετοι απο αλλες πολεις...Για περισσοτερα, νομιζω οτι "οι πυλες της φωτιας" ειναι ενα εξαιρετικο βιβλιο, και μαλιστα γραμμενο ΟΧΙ απο Ελληνα

    [/I]




    Με τον κίνδυνο να βγούμε τελείως εκτός θέματος, παραθέτω τα εξής:

    "Ο Λεωνίδας όμως, ο βασιλιάς των Λακεδαιμονίων, φιλοδοξώντας να περιβάλει τόσο τον εαυτό του όσο και τους Σπαρτιάτες με μεγάλη δόξα, πρόσταξε όλους τους άλλους Έλληνες να φύγουν και να σωθούν, έτσι ώστε στις άλλες μάχες να πολεμήσουν μαζί με τους Έλληνες, οι ίδιοι όμως οι Λακεδαιμόνιοι, είπε, έπρεπε να μείνουν και να μην εγκαταλείψουν τη φύλαξη των περασμάτων, διότι εκείνοι που ηγούνται της Ελλάδας οφείλουν να πεθαίνουν πρόθυμα αγωνιζόμενοι για τα πρωτεία." (Διόδωρος Σικελιώτης)

    Δηλαδή, ο Λεωνίδας έμεινε εκεί για να δοξαστεί, αυτός και οι Σπαρτιάτες του, σύμφωνα με το Διόδωρο το Σικελιώτη. Ο Ηρόδοτος πάλι, που βρισκόταν ακόμα πιο κοντά χρονικά στα γεγονότα αναφέρει ότι ο Λεωνίδας παρέμεινε εκεί λόγω ενός χρησμού της Πυθίας που έλεγε ότι σ' αυτόν τον πόλεμο ή θα κυρίευαν τη Σπάρτη οι βάρβαροι ή θα έχανε έναν βασιλιά (Ηρόδοτος, 7, 220, 3).

    Όσο για το βιβλίο του Πρέσφιλντ, δεν το έχω διαβάσει, αλλά "για περισσότερα" θα συνιστούσα τα βιβλία των ιστορικών που έχουν καταγράψει τα γεγονότα τόσο στην αρχαιότητα, όπως οι δυο που προανέφερα, όσο και σε σύγχρονα ιστορικά βιβλία. Τα ιστορικά μυθιστορήματα καλά είναι, κυρίως επειδή μας μεταφέρουν καλύτερα το κλίμα και την ατμόσφαιρα των γεγονότων, αλλά θα πρέπει να αποτελούν έναυσμα για μας ώστε να ασχοληθούμε με τις πρωτογενείς πηγές και όχι να τις υποκαθιστούν.


    Spartakos69
    13.01.2006, 19:29
    χαίρομαι;;;

    εξαρτάται!!
    δεν ανήκω στο κύκλωμα, που πουλάει κόπρανα στην τηλεόραση και τα βαφτίζει Ελληνικά!
    δεν ανήκω στο κύκλωμα που πλαισιώνει τα εκάστοτε σκυλάδικα, τα οποία προβάλλονται ως Ελληνική κουλτούρα
    δεν ανήκω σ΄αυτούς που βρίζουν τους Δυτικούς για τα ήθη τους αλλά ταυτόχρονα γίνονται δυτικότεροι των Δυτικών
    δεν ανήκω στους Ολυμπιακούς, Παναθηναϊκούς, ΠΑΟΚαρες, ΑΕΚτζίδες, που ζητωκραυγάζουν για κατορθώματα εισαγώμενων νεόπλουτων αντρών, που το μόνο που προσφέρουν είναι να κλωτσάνε μια μπάλα!
    ΟΧΙ δεν ειμαι απ΄ αυτούς, ευχαριστώ δεν είμαι φίλος!


    αλλά....
    όταν βλέπω την Ακρόπολη, θυμάμαι την Ασπασία και τον Περικλή, όταν βλέπω την Μακεδονία θυμάμαι τον Μεγα Αλέξαντρο, όταν βλέπω στο εξωτερικό τα αγάλματα, τις Αγιογραφίες, τα ...... θυμάμαι ότι είχα την τύχη να είμαι απόγονος των δημιουργών τους.

    όταν διαβάζω τα υπέροχα φιλοσοφικά έργα... τόσο των αρχαίων όσο και τον συγχρόνων ποιήτων
    και
    όταν ακούω μουσική της Σμύρνης ή του Πόντου....
    η ψυχή μου ταξιδεύει....
    ενώ με την τέκνο ή ρόκ.... συνήθως μόνο το σώμα χορεύει, με τον Χαρι Πότερ μόνο η ώρα περνάει

    έτσι ΝΑΙ
    χαίρομαι που ανήκω σ΄ αυτούς!!!!!
    χαίρομαι που είμαι Έλληνας!!!
    είμαι περήφανος που είμαι Έλληνας!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον : ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spartakos69 στις 13-01-2006 19:39 ]
    la_luna_nera
    13.01.2006, 19:31
    ΑΧ! ΕΛΛΑΔΑ ΣΆΓΑΠΩ!!

    Χαρά στον Έλληνα που ελληνοξεχνά
    και στο Σικάγο μέσα ζει στην Λευτεριά.

    Εκείνος που δεν ξέρει και δεν αγαπά
    -σάμπως φταις και συ καημένη-
    και στην Αθήνα μέσα ζει στην ξενιτιά.

    Αχ Ελλάδα σ' αγαπώ και βαθιά σ' ευχαριστώ
    γιατί μ' έμαθες και ξέρω
    ν' ανασαίνω όπου βρεθώ να πεθαίνω όπου πατώ
    και να μη σε υποφέρω.

    Αχ Ελλάδα θα στο πω πριν λαλήσει πετεινό
    δεκατρείς φορές μ' αρνιέσαι.
    M' εκβιάζεις μου κολλάς, σαν τον ξένο με πετάς,
    μα κι απάνω μου κρεμιέσαι.

    Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά
    -Οδυσσέα γύρνα κοντά μου-
    που τ' άγια χώματα της πόνος και χαρά.
    Καθένας είναι ένας που σύνορο πονά
    κι εγώ είμαι ένας κανένας που σας σεργιανά.

    Ο Μανώλης Ρασούλης τα είπε όλα.....

    Σ'αγαπάω μκρούλα Λέγκω...
    οσο κι αν πονάς τα παιδιά σου!!











    dEUS
    14.01.2006, 03:08
    Geia sas apogonoi twn arxaiwn ellinwn!!!Niwthw deos afti ti stigmi...
    2000 xronia perimena afti ti stigmi!na gnorisw enan apogono tou arxaiou aftou politismou!Ax wrees epoxes...eimastan spoudeoi(emeis e?)
    Kathe antropos kati exei gia na niwthei perifanos...apo oti fenete merikoi den exoun tipota...akomi psaxnoun na vroun spoudeous progonous...na doume esas tha sas thimate kaneis...
    johnpsilos
    15.01.2006, 11:01
    Αν χαίρομαι που είμαι Έλληνας;;;;;;;;;;;

    Υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι στον κόσμο;;;;;
    ageloudaki
    15.01.2006, 21:00
    Quote:

    Το μέλος Exartate στις 13-01-2006 στις 18:55 έγραψε:

    Κοίτα μια νύχτα
    έξω που κάνει
    κι ότι κι αν λέμε
    κάπου μας πιάνει

    Δες φεγγάρια
    δες μπαλκόνια
    και ζευγάρια
    που΄ναι χρόνια μαζί

    Μάτια μου η Ελλάδα
    την πάει την φεγγαράδα
    κι αν είσαι και ξενύχτης
    σε πάει και μια βαρκάδα

    Μάτια μου, η Ελλάδα
    το λέει γη φιλενάδα
    μου το΄παν κι οι θεοί της
    τους είχε δωδεκάδα

    Κοίτα μια νύχτα
    έξω που αντέχει
    κι ότι κι αν παίζει
    κόσμο θα έχει

    Βάλε κι αστέρια
    Βάλε και πρίμα
    κι άσε τα χέρια
    να΄χουν το κύμα κορμι

    Χ.Α.


    Τι αλλο να πει κανεις?






    συμφωνώ και δεν έχω λόγια να πώ
    ΑΧ!!! ΕΛΛΑΔΑ Σ' ΑΓΑΠΩ
    ph
    16.01.2006, 00:08

    Ναι εγώ χαίρομαι. Κάθε πρωί σκάω στα γέλια...
    Kerato
    19.01.2006, 13:55
    Χαίρομαι...για πολλά άλλα πράγματα...
    ΌΧΙ για το ότι γεννήθηκα μέσα σε κάποια γεωγραφικά όρια, με όλα τα παρελκόμενά τους.

    Κολλημένη Κερκυραία....ΞΕΚΟΛΛΑ!!!
    (Θα με κάνεις να τ'ανοίξω το ρημάδι το τόπικ για το ποιόν των Κερκυραίων...για την πλειοψηφία αυτών, επαναλαμβάνω...)

    la_luna_nera
    15.03.2006, 09:49
    Quote:

    Το μέλος Spartakos69 στις 13-01-2006 στις 19:29 έγραψε:

    χαίρομαι;;;

    εξαρτάται!!
    δεν ανήκω στο κύκλωμα, που πουλάει κόπρανα στην τηλεόραση και τα βαφτίζει Ελληνικά!
    δεν ανήκω στο κύκλωμα που πλαισιώνει τα εκάστοτε σκυλάδικα, τα οποία προβάλλονται ως Ελληνική κουλτούρα
    δεν ανήκω σ΄αυτούς που βρίζουν τους Δυτικούς για τα ήθη τους αλλά ταυτόχρονα γίνονται δυτικότεροι των Δυτικών
    δεν ανήκω στους Ολυμπιακούς, Παναθηναϊκούς, ΠΑΟΚαρες, ΑΕΚτζίδες, που ζητωκραυγάζουν για κατορθώματα εισαγώμενων νεόπλουτων αντρών, που το μόνο που προσφέρουν είναι να κλωτσάνε μια μπάλα!
    ΟΧΙ δεν ειμαι απ΄ αυτούς, ευχαριστώ δεν είμαι φίλος!


    αλλά....
    όταν βλέπω την Ακρόπολη, θυμάμαι την Ασπασία και τον Περικλή, όταν βλέπω την Μακεδονία θυμάμαι τον Μεγα Αλέξαντρο, όταν βλέπω στο εξωτερικό τα αγάλματα, τις Αγιογραφίες, τα ...... θυμάμαι ότι είχα την τύχη να είμαι απόγονος των δημιουργών τους.

    όταν διαβάζω τα υπέροχα φιλοσοφικά έργα... τόσο των αρχαίων όσο και τον συγχρόνων ποιήτων
    και
    όταν ακούω μουσική της Σμύρνης ή του Πόντου....
    η ψυχή μου ταξιδεύει....
    ενώ με την τέκνο ή ρόκ.... συνήθως μόνο το σώμα χορεύει, με τον Χαρι Πότερ μόνο η ώρα περνάει

    έτσι ΝΑΙ
    χαίρομαι που ανήκω σ΄ αυτούς!!!!!
    χαίρομαι που είμαι Έλληνας!!!
    είμαι περήφανος που είμαι Έλληνας!!!

    >Ναι έτσι είναι βρε παιδιά!
    >Έτσι δυνατά αγαπάμε αυτό το ιερό κομμάτι γης
    >γένους θηλυκού που βαθιά στην ψυχή μας,αλλά ακόμα
    >και στη καθημερινότητα μας έχει την μορφή και την εικόνα μάνας!
    >Ευλογημένη μάνα Ελλάς που εκείνο το αρχαίο πνεύμα της
    >μας δίνει δύναμη και φως να αντέχουμε
    >σκοτεινές και δύσκολες μέρες προσδοκώντας πάντα τις καλύτερες!
    >
    >:):):):):):):)





    uNick
    15.03.2006, 17:16
    Προσωπικά θεωρώ ότι είναι υπέρτατη τιμή να είναι κάποιος Έλληνας...

    Χωρίς καμία τάση για εθνικισμό (τον οποίο κατακρίνω), αλλά με καμάρι και υπερηφάνεια, με μίσος και ντροπή, με δέος και τιμή, με λύπη και οργή, και γενικά με όλα τα συναισθήματα τα οποία μου "δημιουργεί" αυτή η χώρα, δηλώνω ευτυχής που είμαι Έλληνας.

    Όσο για αυτά τα "διάφορα συναισθήματα", νομίζω ότι οι παρακάτω στίχοι "μιλάνε"...


    Κι οι περισπούδαστοι πισωπατήσαν
    Στης ντροπής τα έδρανα καθίσαν
    να μιλήσουν τάχα, να κρυφτούν
    Κι όμως, να κι οι ανδρειωμένοι
    τα φτερά ανοίξαν
    στις κερκόπορτες μπροστά σταθήκαν
    και βροντοφώναξαν ξανά "μολών λαβέ"
    Δεν είναι μύθος, μη γελιέστε
    Στις μέρες μας χαθήκατε, μα δεν ξεχνιέστε
    Σε τούτους τους άμοιρους καιρούς

    Εκείνο το πρωί, λες και δεν ήθελε να ξημερώσει
    κι η μέρα φοβότανε
    λες και δεν ήθελε ο ήλιος ν' ανατείλει
    Να μη δει το κακό που ερχότανε
    Τα πουλιά λουφάξαν στις φωλιές τους
    Αισθανθήκαν το μεγάλο κακό, τις χιλιάδες ανάσες
    και μεμιάς των σοφών τα χαρτιά
    τα τυλίξανε πύρινες γλώσσες

    Αστραπές και βροντές χαρακώνουν στυγνά το κορμί σου
    Λυσσασμένα σκυλιά, να ξεσκίσουν ξανά
    θέλουν τώρα σαν σάρκα τη γη σου
    Αστραπές και βροντές χαρακώνουν στυγνά το κορμί σου
    Λυσσασμένα σκυλιά, να ξεσκίσουν ξανά
    θέλουν τώρα σαν σάρκα τη γη σου
    Πατρίδα μου αγαπημένη
    ποια κατάρα σε βαραίνει, πόση ερημιά
    Τα παιδιά σου διαλεγμένα
    σ' ένα θάνατο ταγμένα μές στη μοναξιά
    Πατρίδα μου

    Που είστε παλικάρια

    Εκείνο το πρωί, λες και δεν ήθελε η αυγή να φέρει
    για το χάραμα χρώματα
    Λες και δεν ήθελε ο ήλιος να προσφέρει
    να μη δούμε το αίμα στα σώματα
    Ουρλιαχτά που φωνάξαν "αέρα"
    θα θυμόμαστε εκείνη τη μέρα
    τη χαμένη πατρίδα
    Στης Ελλάδας τον κόρφο ως πότε
    θα φωλιάζουν ηγέτες προδότες

    Αστραπές και βροντές χαρακώνουν στυγνά το κορμί σου
    Λυσσασμένα σκυλιά, να ξεσκίσουν ξανά
    θέλουν τώρα σαν σάρκα τη γη σου

    Αχ, Ελλάδα λυπημένη, έρημη και δοξασμένη
    πόσο σ' αγαπώ
    Οι ήρωες που μας ζητάνε
    να μη δώσουμε να φάνε
    κι άλλο μερτικό
    Πατρίδα μου

    Παλέψαμε, δώσαμε μάχες, τις κερδίσαμε
    Στης κορφής της γνώσης, να, σταθήκαμε
    Κι ήτανε τότε που πάνω μας πέσαν βάρβαροι
    κι όλοι οι μικροί, φτωχοί κι ανόητοι για να μας λιώσουν
    Μα γεννήσαμε το Γέρο του Μοριά και τον Καραϊσκάκη
    Ποιους αναστήσαμε ξανά, πού είστε παλικάρια
    Γιατί και πώς μπορείτε να είστε ξεχασμένοι
    Αυτό είναι το παράπονο, που οργή στα χείλη φέρνει
    Στης Ελλάδας τον κόρφο ως πότε
    θα φωλιάζουν ηγέτες προδότες

    Πατρίδα μου,
    πόσο σ' αγαπώ

    ph
    15.03.2006, 17:25

    Αχ ακόμα δουλεύει αυτό το topic?

    Ναι, χαίρομαι που είμαι ΄Ελλην. Η ευτυχία μου είναι ανείπωτη. Μόλις το θυμηθώ ξεχνάω τα προβλήματά μου!

    ΟΧΙ! ΔΕΝ ΧΑΙΡΟΜΑΙ.

    Είμαστε μια συρρικνωμένη ράτσα, κομπλεξική, διχασμένη. Η δε σύγχρονη ιστορία μας είναι ανόητη. Θα χαιρόμουν αν ήμουν ένας Τεξανός cowboy. Να ατενίζω τις ερημιές. ΄Οχι να σκοντάφτω σε βουναλάκια και να πνίγομαι σε ποταμάκια.

    Θυμάστε τους "ΚΩΛΟΕΛΛΗΝΕΣ" του θείου Διονύση?

    Αυτό το τραγούδι με εκφράζει. Και πάλι!
    babisdr
    15.03.2006, 17:39
    Χαίρομαι που είμαι Έλληνας, μάλλον το ίδιο όπως θα χαιρόμουν αν ήμουν Αφγανός ή Ινδός, ή Μογγόλος. Δεν αντιλέγω, το να σταματάει ο Μετροπόντικας κάθε 50 μέτρα λόγω 2000 χρόνων (και) ιστορίας που είναι θαμμένη κάτω από την Αθήνα, είναι όντως είναι μεγάλη υπόθεση, το ομολογώ. Αν μου εξηγήσει κάποιος και το connection μεταξύ του Αριστοτέλη και του Βαγγέλη από τα Πετράλωνα, των Θερμοπυλών και του Μπουρναζίου, του δόρατος και του φραπόγαλου, τότε μπορεί να χαρώ που είμαι και ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ....

    Κάνω βουτιά σε βόθρο με εικόνες...
    Bruto
    15.03.2006, 18:56
    Άμα χαίρομαι?Για την σύγχρονη Ελλάδα σίγουρα ΟΧΙ.Άμα ζούσα πριν 2000 χρονια μάλλον θα ήμουν.Η Ελλάδα έχει περάσει τόσες φάσεις κατοχής μέσα στους αιώνες (Ρωμαική,Τουρκική,Γερμανική και δεν ξέρω γω τι,που πλέον είναι ένα μείγμα κουλτούρας όλων των παραπάνω μαζί με ελληνικής φυσικά..(τρεχαγύρευε).Δεν θυμάμαι να έχει προσφέρει κάτι αξιόλογο στον κόσμο εκτός απο την ιστορία,η όποία την βλέπετε πάντου γύρω σας χαχα (πολυκατοικίες δεκαετίας 60,πεζοδρόμια με γλιτσα "βλέπε Αθήνα")περπατάς και βλέπεις τη ιστορία του έλληνα εργολάβου.Για την οικονομία μας καλύτερα μην μιλήσω.Είμαστε ένα σχετίκα φτωχό κράτος που εφαρμοζει φόρους και τίμες Αγγλίας.Τουλαχιστον στην Αγγλία πιάνουν τόπο τα λεφτα σου.Εδώ το 60% των εσόδων σου πάει στους φόρους...άντε να ανοίξεις επιχείρηση.Και μετά σου λένε πήγαινε στρατιώτης να προσφέρεις στην πατρίδα σου (πήγα ο μαλάκας).Είμαστε ακόμα προιστορικοί που τα μόνα πράγματα που εξάγουν είναι το πορτοκάλι και η φέτα (η όποια θα πάψει να είναι δική μας σε λίγο καιρό όπως και η Μαστίχα Χίου).Παίζει να είμαστε το μόνο κράτος που τα ειδησιογραφικά κανάλια κάνουν ρεπορτάζ για τις τιμές των λαχανικών..Αλήθεια γιατί μετά απο τόσα χρόνια πολιτισμού δεν είμαστε ικανοί να κατασκευάσουμε δικά μας αυτοκίνητα και να τα εξάγουμε?Α ξέχασα,χρωστάμε τα μαλλιοκέφαλα μας για τέτοιες πολυτέλειες.Είμαστε τόσο περήφανο κράτος που όταν μας πήραν την βραχονησίδα είπαμε "δεν πειράζει",όταν μας πήραν το όνομα ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ το ξεχάσαμε πολύ γρήγορα, και άλλα μικρότερα αλλα σημαντικά γεγονόντα.Η Ελλάδα έχει την τάση να τρώει τα ίδια της τα παιδιά.Άμα έχεις καταφέρει κάτι στην ζωή σου κοιτάει να σε επαναφέρει στην "χρύσή μετριότητα".Έχετε αναρωτηθεί γιατί η περισσότεροι έλληνες που μεταναστεύουν στο εξωτερικο πετυχαίνουν κάτι αξιόλογο?Υπάρχει ζήλια, μνησικακία, μιζέρια, γκρίνια και ξεροκεφαλιά κυριαρχεί το "εύκολο χρήμα" η ματαιδοξία η απατεωνιά και όλα αυτα κρύβονται πίσω απο την μαγική λέξη ΕΠΙΒΙΩΣΗ,γιατί δυστυχώς εκεί φτάσαμε,να επιβιώνουμε όχι να ΖΟΥΜΕ. ΥΓ1.Sorry για το χώσιμο η άμα ξεφύγα απο το θέμα..Αλλα έσκασα! ΥΓ2.Oι παραπάνω απόψεις είναι πολύ γενικές και σίγουρα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που ανατρέπουν όσο μπορούν τα παραπάνω.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Bruto στις 16-03-2006 16:13 ]
    rory166
    17.03.2006, 22:26
    δεν ξερω για εσας,εγω ειμαι πολυ χαρουμενος παντως.....

    imogenh
    18.03.2006, 12:06
    Ω ναι ναι!!! Είμαι μια χαρούμενη Ελληνίδα!!!!

    Ο κάθε ένας μας μπορεί να έχει τη κοσμάρα του στο μυαλό του, να ζει η να αναπαύεται σε αυτήν. Οι αποδράσεις από την καθημερινότητα είναι αναγκαίες για τη ψυχική ισορροπία στην τραμπάλα των δυσκολιών…Μέχρι εδώ κατανοητό έως και αναπόφευκτο, παραδοσιακό, έχει χρώμα και άρωμα μαμάς πατρίδας!!!
    Όμως, μία ένσταση την έχω η Ελληνίδα :
    Είναι σωστό, να παίρνουμε τη κοσμάρα μας, να την αμολάμε στους δρόμους κι όποιον πάρει ο χάρος;; Όχι είναι;;
    Στις ουρές στο Ι.Κ.Α., στις εφορίες, στις στάσεις των λεωφορείων, στις λαϊκές… όπου είναι παραπάνω από ένας, συγκρούονται «κοσμάρες» με ατέλειωτη γκρίνια, κλάψες, απειλές, επιθέσεις, λες και πληρώνουμε πανωτόκια στη μιζέρια
    Πήρανε χαμπάρι και τα κανάλια πως έχει «ψωμί» η δουλειά και κοπιονάρουν τη μιζέρια… βιομηχανίες μαζικής ανα-παραγωγής γίνανε…το όπιο μας…
    Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ βαρέθηκα
    Θα πάρω τη σφεντόνα μου

    dimi589
    19.03.2006, 01:28
    Όχι,ιδιαίτερα..
    Μπορώ όμως να κάνω και αλλιώς..
    Για το μόνο που χαίρομαι είναι
    ότι ζω στην Θεσσαλονίκη...
    Γιατί μέσα στα
    άψυχα και αρρωστημένα σώματα του κόσμου
    βρήκα αυτό που έψαχνα (<-δάκρυα χαράς είναι)
    Και ελπίζω να το βρείτε και εσείς

    She looks like the real thing,
    She tastes like the real thing,
    My fake plastic love...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dimi589 στις 19-03-2006 01:29 ]
    skouiler
    19.03.2006, 17:27
    Θα απαντήσω με κάτι που διάβασα

    "Έλληνες είστε και φαίνεστε", λέει κάποιος.

    Κάλο θα είναι να έχουμε ιδεολογικές πατρίδες. Γεια.
    rory166
    19.03.2006, 19:23
    Quote:

    Το μέλος skouiler στις 19-03-2006 στις 17:27 έγραψε:

    Θα απαντήσω με κάτι που διάβασα

    "Έλληνες είστε και φαίνεστε", λέει κάποιος.

    Κάλο θα είναι να έχουμε ιδεολογικές πατρίδες. Γεια.






    ποιος το ειπε???
    αν θελει ας ερθει να το πει και σε εμενα...
    alexia-vicky
    19.03.2006, 23:07
    το εχω ξαναγραψει και θα συνεχισω να το γραφωωω....
    ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ!!!
    και για το πριν και το τωρα και για το παντα...
    Αυτο που ειδα παραπανω να περιγραφεται (κυριως) ειναι ο κρατικος μηχανισμος, αλλα δεν ειναι μονο αυτο η Ελλαδα..
    Σκεφτειτε την Ελλαδα του Ελυτη για να μη παω στους μακρινους προγονους.
    Σκεφτειτε τα δεινα που περασε η χωρα μας και τοτε ισως αναλογιστουμε ολοι ποσο τυχεροι και περηφανοι, εν μερει πρεπει να ειμαστε που δε μιλαμε τουρκικα ή οτιδηποτε αλλο...
    Φυσικα ,δε μπορω να ειμαι χαρουμενοι και να μην σκεφτομαι τα ευτραπελα αλλα εμεις επιτρεπουμε να συμβαινουν αυτα γιατι εμεις ψηφιζουμε!!
    Σκεφτειτε οτι καθε χρονο ερχονται στη χωρα μας ανθρωποι απο ολο τον κοσμο γιατα ζηλευτα τοπια της και την ομορφια της...
    Ειναι κριμα εμεις οι ιδιοι να μιλαμε περιφρονητικα!!


    kpanos
    20.03.2006, 02:19
    NAI !!! Φυσικά και είμαι ευτυχισμένος που είμαι ΈΛΛΗΝΑΣ !!!


    Δεν είναι μόνο ο ελληνικός πολιτισμός που είναι αναμφισβήτητα ένας από τους πλουσιότερους του κόσμου, δεν είναι μόνο η πλούσια και ένδοξη ιστορία μας και οι φιλόσοφοι μας, δεν είναι το ότι η μικροσκοπική Ελλάδα είναι από τις ομορφότερες γωνιές του πλανήτη που χώρεσε σε τόσο μικρό χώρο τόσα βουνά, τόσα νησιά, τόσες παραλίες, τόσες ομορφιές, δεν είναι μόνο ο υπέροχος καιρός, η μαγευτική φύση, η πιο νόστιμη κουζίνα του κόσμου, δεν είναι μόνο οι ηρωικοί μας πρόγονοι, δεν είναι μόνο το δυσθεώρητον βάθος της σοφίας και της ευλογίας της Ορθόδοξης πίστης μας, είναι όλα αυτά που μας προσδιορίζουν ως ένα μοναδικό έθνος που πολλοί ζηλεύουν και για αυτό είμαστε και έθνος ανάδελφο... Είναι πραγματικά μαγεία να είσαι Έλληνας, είναι ευλογία να είσαι Έλληνας, είναι ευτυχία να είσαι Έλληνας. Ρωτήστε και όσους έχουν ζήσει στο εξωτερικό τί πιστεύουν... Παρόλο που αυτοί δεν είναι και οι πλέον πατριώτες Έλληνες καθώς τους κέρδισαν τα χρήματα και τα κάλη άλλων πολιτισμών ωστόσο αισθάνονται την Ελληνικότητα τους, ως μια μοναδική ιδιαιτερότητα που τους διέπει και τους προσδιορίζει σε όποια χώρα και αν ζούνε...

    Επίσης είναι δυστυχής όποιος Έλληνας δεν αισθάνεται έτσι... Έχω ταξιδέψει πολύ. Υπάρχουν χώρες όμορφες, οργανωμένες, πλούσιες και εξωτικές... Η Ελλάδα ωστόσο είναι Μία. Δεν μπορώ να τη συγκρίνω με τίποτα άλλο στον κόσμο. Ας έχει πόλεις άσχημες, ας έχει τα στραβά της... Μπορείς μέσα από τις ατέλειες και τις παραξενιές της να συνειδητοποίησεις τη φύση του ανθρώπου, και αν ξεπεράσεις τα υποφαινόμενα να αναζητήσεις και να ανακαλύψεις το νόημα της ζωής και της ανθρώπινης ύπαρξης εκεί που βρίσκεται... καταλήγοντας και πάλι στην αυτοπραγμάτωση και την ευτυχία...