ελληνική μουσική
    506 online   ·  210.830 μέλη

    Χαιρεστε που εισαστε Έλληνες;

    megaloserwtikos
    22.10.2006, 01:13
    Κωνσταντίνε χαίρομαι που καταθέτεις τόσο ώριμες σκέψεις... τις διάβασα προσεχτικά... συμφωνώ απόλυτα με την βιωματική εμπειρία που προτείνεις. Ετσι είναι. Αλλωστε αυτό ισχύει για τόσα κι άλλα στην ζωή μας.

    Μάσπα το σκέφτομαι αυτό που με ρώτησες, ασφαλώς και είναι ωραίο που ο Περικλής ήταν Έλληνας, αλλα ο πολιτικός που θαύμασα περισσότερο στην ζωή μου ήταν ο Γκάντι και ήταν Ινδός.
    Επίσης θαυμάζα την Μητέρα Τερέζα.... και ήταν Αλβανή...
    Αλλά και ένα αγρότη έξω από τα Γιάννενα, που είχαμε μιλήσει... και ήταν Ελληνας...

    Οποιος αγωνίζεται για κάτι καλό μου είναι συμπαθής...
    Fler
    22.10.2006, 13:41
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 22-10-2006 στις 01:13 έγραψε...

    Κωνσταντίνε χαίρομαι που καταθέτεις τόσο ώριμες σκέψεις... τις διάβασα προσεχτικά... συμφωνώ απόλυτα με την βιωματική εμπειρία που προτείνεις. Ετσι είναι. Αλλωστε αυτό ισχύει για τόσα κι άλλα στην ζωή μας.

    Μάσπα το σκέφτομαι αυτό που με ρώτησες, ασφαλώς και είναι ωραίο που ο Περικλής ήταν Έλληνας, αλλα ο πολιτικός που θαύμασα περισσότερο στην ζωή μου ήταν ο Γκάντι και ήταν Ινδός.
    Επίσης θαυμάζα την Μητέρα Τερέζα.... και ήταν Αλβανή...
    Αλλά και ένα αγρότη έξω από τα Γιάννενα, που είχαμε μιλήσει... και ήταν Ελληνας...

    Οποιος αγωνίζεται για κάτι καλό μου είναι συμπαθής...



    Πολύ όμορφα αυτά που λες, αλλά θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα, όχι μόνο σ' εσένα, αλλά στον καθένα που θα διάβαζε το post μου..Τον Γκάντι, που λες ότι τον θαυμάζεις, το κάνεις επειδή είναι Ινδός ? Πιστεύεις , δηλαδή, ότι αν ήταν κάτι άλλο, π.χ. Γάλλος, θα τον θαύμαζες λιγότερο? Ή μήπως θεωρείς πως, αφού ο Γκάντι ήταν Ινδός, όλοι οι Ινδοί έχουν κάτι το ξεχωριστό? Θέλω να πω με όλα αυτά ότι οι εθνικότητες μου φαίνονται ψιλά γράμματα, λεπτομέρειες που, είτε αναφερθούν, είτε όχι, δεν αλλάζει κάτι..Όντως ο Αριστοτέλης ή ο Περικλής είναι άξιοι θαυμασμού, είτε ήταν Έλληνες, είτε οτιδήποτε άλλο..Εγώ, εσείς, όλοι οι Έλληνες, γιατί θα έπρεπε να νιώθουμε, πέρα από θαυμασμό που έτσι κι αλλιώς υπάρχει, ένα είδος περηφάνιας, αφού όλα έγιναν τυχαία?? Δε θα μπορούσαν να έχουν γεννηθεί Κινέζοι?? Το έχω ξαναγράψει πως η περηφάνια νομίζω ότι απορρέει από πράγματα που κάνουμε εμείς οι ίδιοι και αξίζουν θαυμασμό..Κι ο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται σαν μεμονωμένη οντότητα..Ο Περικλής τα κατάφερε και έμεινε στην ιστορία και φαντάζομαι θα ήταν περήφανος για τον ΕΑΥΤΟ του, αν ζούσε..Εγώ, τώρα, θα χρησιμοποιήσω τα επιτεύγματά του σε συνδυασμό με το ότι έτυχε να γεννηθούμε στον ίδιο τόπο για να δηλώσω περήφανη?? Απεναντίας, θα νιώσω περήφανη αν ΕΓΩ καταφέρω κάτι άξιο θαυμασμού, όπως αυτός, όπως ο Γκάντι κ.λ.π..Τώρα οι υπόλοιπες συζητήσεις περί κατάντιας της Ελλάδας δε νομίζω ότι σχετίζονται με το θέμα..Άλλο θαυμασμός, άλλο περηφάνια, κατά τη γνώμη μου.

    maspa
    22.10.2006, 14:02
    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 22-10-2006 στις 13:41 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 22-10-2006 στις 01:13 έγραψε...

    Κωνσταντίνε χαίρομαι που καταθέτεις τόσο ώριμες σκέψεις... τις διάβασα προσεχτικά... συμφωνώ απόλυτα με την βιωματική εμπειρία που προτείνεις. Ετσι είναι. Αλλωστε αυτό ισχύει για τόσα κι άλλα στην ζωή μας.

    Μάσπα το σκέφτομαι αυτό που με ρώτησες, ασφαλώς και είναι ωραίο που ο Περικλής ήταν Έλληνας, αλλα ο πολιτικός που θαύμασα περισσότερο στην ζωή μου ήταν ο Γκάντι και ήταν Ινδός.
    Επίσης θαυμάζα την Μητέρα Τερέζα.... και ήταν Αλβανή...
    Αλλά και ένα αγρότη έξω από τα Γιάννενα, που είχαμε μιλήσει... και ήταν Ελληνας...

    Οποιος αγωνίζεται για κάτι καλό μου είναι συμπαθής...



    Πολύ όμορφα αυτά που λες, αλλά θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα, όχι μόνο σ' εσένα, αλλά στον καθένα που θα διάβαζε το post μου..Τον Γκάντι, που λες ότι τον θαυμάζεις, το κάνεις επειδή είναι Ινδός ? Πιστεύεις , δηλαδή, ότι αν ήταν κάτι άλλο, π.χ. Γάλλος, θα τον θαύμαζες λιγότερο? Ή μήπως θεωρείς πως, αφού ο Γκάντι ήταν Ινδός, όλοι οι Ινδοί έχουν κάτι το ξεχωριστό? Θέλω να πω με όλα αυτά ότι οι εθνικότητες μου φαίνονται ψιλά γράμματα, λεπτομέρειες που, είτε αναφερθούν, είτε όχι, δεν αλλάζει κάτι..Όντως ο Αριστοτέλης ή ο Περικλής είναι άξιοι θαυμασμού, είτε ήταν Έλληνες, είτε οτιδήποτε άλλο..Εγώ, εσείς, όλοι οι Έλληνες, γιατί θα έπρεπε να νιώθουμε, πέρα από θαυμασμό που έτσι κι αλλιώς υπάρχει, ένα είδος περηφάνιας, αφού όλα έγιναν τυχαία?? Δε θα μπορούσαν να έχουν γεννηθεί Κινέζοι??




    Το ίδιο πράγμα λέτε σχεδόν!
    Fler
    22.10.2006, 14:20
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 22-10-2006 στις 14:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 22-10-2006 στις 13:41 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 22-10-2006 στις 01:13 έγραψε...

    Κωνσταντίνε χαίρομαι που καταθέτεις τόσο ώριμες σκέψεις... τις διάβασα προσεχτικά... συμφωνώ απόλυτα με την βιωματική εμπειρία που προτείνεις. Ετσι είναι. Αλλωστε αυτό ισχύει για τόσα κι άλλα στην ζωή μας.

    Μάσπα το σκέφτομαι αυτό που με ρώτησες, ασφαλώς και είναι ωραίο που ο Περικλής ήταν Έλληνας, αλλα ο πολιτικός που θαύμασα περισσότερο στην ζωή μου ήταν ο Γκάντι και ήταν Ινδός.
    Επίσης θαυμάζα την Μητέρα Τερέζα.... και ήταν Αλβανή...
    Αλλά και ένα αγρότη έξω από τα Γιάννενα, που είχαμε μιλήσει... και ήταν Ελληνας...

    Οποιος αγωνίζεται για κάτι καλό μου είναι συμπαθής...



    Πολύ όμορφα αυτά που λες, αλλά θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα, όχι μόνο σ' εσένα, αλλά στον καθένα που θα διάβαζε το post μου..Τον Γκάντι, που λες ότι τον θαυμάζεις, το κάνεις επειδή είναι Ινδός ? Πιστεύεις , δηλαδή, ότι αν ήταν κάτι άλλο, π.χ. Γάλλος, θα τον θαύμαζες λιγότερο? Ή μήπως θεωρείς πως, αφού ο Γκάντι ήταν Ινδός, όλοι οι Ινδοί έχουν κάτι το ξεχωριστό? Θέλω να πω με όλα αυτά ότι οι εθνικότητες μου φαίνονται ψιλά γράμματα, λεπτομέρειες που, είτε αναφερθούν, είτε όχι, δεν αλλάζει κάτι..Όντως ο Αριστοτέλης ή ο Περικλής είναι άξιοι θαυμασμού, είτε ήταν Έλληνες, είτε οτιδήποτε άλλο..Εγώ, εσείς, όλοι οι Έλληνες, γιατί θα έπρεπε να νιώθουμε, πέρα από θαυμασμό που έτσι κι αλλιώς υπάρχει, ένα είδος περηφάνιας, αφού όλα έγιναν τυχαία?? Δε θα μπορούσαν να έχουν γεννηθεί Κινέζοι??




    Το ίδιο πράγμα λέτε σχεδόν!



    Κατά ένα μέρος πράγματι συμφωνούμε, κατά το υπόλοιπο δεν ξέρω, γι' αυτό και απευθύνθηκα και σε αυτόν, όπως και σε όλους τους υπόλοιπους βέβαια, έτσι? Απλά πήρα αφορμή από το post του για να επεκταθώ και να θέσω μερικά ερωτήματα..
    megaloserwtikos
    22.10.2006, 14:23
    Λέμε ακριβώς τα ίδια...
    Fler
    22.10.2006, 14:34
    ΟΚ λοιπόν..Χαίρομαι που συμφωνούμε..
    megaloserwtikos
    22.10.2006, 14:56
    Ναι, τελικά είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα!

    numlock
    26.10.2006, 14:03
    Αστραπές και βροντές
    χαρακώνουν στυγνά το κορμί σου.
    Λυσσασμένα σκυλιά
    να ξεσκίσουν ξανά
    θέλουν τώρα σαν σάρκα τη γη σου.
    Πατρίδα μου αγαπημένη
    ποιά κατάρα σε βαραίνει πόση ερημιά.
    Τα παιδιά σου διαλεγμένα
    σ' ενα θάνατο ταγμένα μές' τη μοναξιά.
    Πατρίδα μου ...

    Αχ Ελλάδα λυπημένη έρημη και δοξασμένη
    πόσο σ' αγαπώ
    Οι ήρωες που μας ζητάνε να μη δώσουμε
    να φάνε κι άλλο μέρτικο.
    Πατρίδα μου ...


    Στης Ελλάδας τον κόρφο ως πότε
    θα φωλιάζουν ηγέτες προδότες....................................

    AlmaNegra
    26.10.2006, 15:26
    Όσο κι αν συμβάλουν στην παράσταση, τα σκηνικά είναι πάντα σκηνικά. Τίποτα περισότερο, τίποτα λιγότερο. Ας βλέπουμε τους πρωταγωνιστές καλύτερα.
    semplice
    26.10.2006, 16:39
    Στο πάρκο ένας μπατίρης μου ζάλιζε τ' αυτιά
    πως ήσουν τράπουλα σημαδεμένη
    Στους τέσσερις ανέμους σκορπίσαν τα χαρτιά
    Που να σε ψάξω, χώρα μου χαμένη

    Στον ώμο το δισάκι μου, σε σας ξαναγυρνώ
    Φωτιά, νερό, αέρα μου και χώμα
    Δε βγαίνουνε τα όνειρα σε πλειστηριασμό
    Δεν παίχτηκε η παρτίδα μας ακόμα


    Αλκης Αλκαίος
    Amelie
    26.10.2006, 19:54
    Χαίρομαι που μιλώ αυτή την υπέροχη γλώσσα και που γνωρίζοντας αυτή μου είναι τόσο εύκολο να μαθαίνω και τις υπόλοιπες, που βλέπω θάλασσα, βουνά, ήλιο, που ευτυχώς δεν κυκλοφορούν όλοι με ένα όπλο στο χέρι, που τραγουδάμε, χορεύουμε και γενικά εκφραζόμαστε με πάθος, που....Δεν είμαστε και οι καλύτεροι όσον αφορά θέματα οργάνωσης, γραφειοκρατίας, τεχνολογίας, αντίληψης για την ισότητα των 2 φύλων και και και.....αλλό δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα. Προσωπικά, δε θα'θελα να είμαι κάτι άλλο (εκτός αν γεννιόμουν στη Σουηδία και με έβλεπαν σαν θεά λόγω των σκουρόχρομων χαρακτηριστικών μου,χι,χι!)
    anastasisk
    26.10.2006, 19:56
    Μου αρεσει η αποψη σου..Θα ηθελες να γνωριστουμε ?
    rory166
    26.10.2006, 20:09
    σου φτανει που δεν γουσταρεις να ησυχασεις...
    maspa
    26.10.2006, 20:12
    Παράθεση:

    Το μέλος Amelie στις 26-10-2006 στις 19:54 έγραψε...

    Χαίρομαι που μιλώ αυτή την υπέροχη γλώσσα και που γνωρίζοντας αυτή μου είναι τόσο εύκολο να μαθαίνω και τις υπόλοιπες, που βλέπω θάλασσα, βουνά, ήλιο, που ευτυχώς δεν κυκλοφορούν όλοι με ένα όπλο στο χέρι, που τραγουδάμε, χορεύουμε και γενικά εκφραζόμαστε με πάθος, που....Δεν είμαστε και οι καλύτεροι όσον αφορά θέματα οργάνωσης, γραφειοκρατίας, τεχνολογίας, αντίληψης για την ισότητα των 2 φύλων και και και.....αλλό δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα. Προσωπικά, δε θα'θελα να είμαι κάτι άλλο (εκτός αν γεννιόμουν στη Σουηδία και με έβλεπαν σαν θεά λόγω των σκουρόχρομων χαρακτηριστικών μου,χι,χι!)



    Επιτέλους μια αισιόδοξη άποψη!!
    johnny_b
    26.10.2006, 20:22
    Παράθεση:

    Το μέλος Amelie στις 26-10-2006 στις 19:54 έγραψε...

    Χαίρομαι που μιλώ αυτή την υπέροχη γλώσσα και που γνωρίζοντας αυτή μου είναι τόσο εύκολο να μαθαίνω και τις υπόλοιπες, που βλέπω θάλασσα, βουνά, ήλιο, που ευτυχώς δεν κυκλοφορούν όλοι με ένα όπλο στο χέρι, που τραγουδάμε, χορεύουμε και γενικά εκφραζόμαστε με πάθος, που....Δεν είμαστε και οι καλύτεροι όσον αφορά θέματα οργάνωσης, γραφειοκρατίας, τεχνολογίας, αντίληψης για την ισότητα των 2 φύλων και και και.....αλλό δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα. Προσωπικά, δε θα'θελα να είμαι κάτι άλλο (εκτός αν γεννιόμουν στη Σουηδία και με έβλεπαν σαν θεά λόγω των σκουρόχρομων χαρακτηριστικών μου,χι,χι!)



    Έτσι!!!!
    clapton21
    02.11.2006, 16:49
    Σαφώς!
    Yperoptis
    02.11.2006, 19:04
    Μεγάλη συζήτηση παιδιά... Δεν ξέρω αν χαίρομαι ή όχι. Δεν ξέρω καν τι σημαίνει Έλληνας τελικά. Δεν νομίζω ότι έχουμε σαν λαός καμμία απολύτως σχέση με τον Έλληνα τουλάχιστον της αρχαίας Ελλάδας. Ίσως να μην καταγόμαστε πια από εκεί. Και αυτό πιστεύω συμβαίνει. Κάτι η μετανάστευση των Ελλήνων, κάτι η Τουρκοκρατία μάλλον πάει το γονίδιο. Πάντως η σημερινή εικόνα μας με απογοητεύει πολύ. Όταν βλέπω τηλεόραση, όταν βλέπω τις γιαγιάδες έξω από τον Πανούση να βρίζουν, όταν βλέπω να καίνε τη σημαία μας και κάποιοι άλλοι βιβλία, όταν βλέπω την Τατιάνα με τα πάνελ της, όταν ακούω τα ραδιόφωνα να παίζουν τραγούδια που άλλες εποχές θα τα έπαιζαν για να γελάμε και ψάχνω τη σχέση όλων αυτών με το Σωκράτη, τον Πυθαγόρα, τον Ηρόδοτο αλλά ακόμη και με τον Χατζιδάκι, τον Θεοδωράκη, τον Γκάτσο, τον Ελύτη μάλλον στο ότι δεν υπάρχει πια ο Έλληνας με οδηγεί...
    heartbreak-kid
    02.11.2006, 19:10
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 02-11-2006 στις 19:04 έγραψε...

    Μεγάλη συζήτηση παιδιά... Δεν ξέρω αν χαίρομαι ή όχι. Δεν ξέρω καν τι σημαίνει Έλληνας τελικά. Δεν νομίζω ότι έχουμε σαν λαός καμμία απολύτως σχέση με τον Έλληνα τουλάχιστον της αρχαίας Ελλάδας. Ίσως να μην καταγόμαστε πια από εκεί. Και αυτό πιστεύω συμβαίνει. Κάτι η μετανάστευση των Ελλήνων, κάτι η Τουρκοκρατία μάλλον πάει το γονίδιο. Πάντως η σημερινή εικόνα μας με απογοητεύει πολύ. Όταν βλέπω τηλεόραση, όταν βλέπω τις γιαγιάδες έξω από τον Πανούση να βρίζουν, όταν βλέπω να καίνε τη σημαία μας και κάποιοι άλλοι βιβλία, όταν βλέπω την Τατιάνα με τα πάνελ της, όταν ακούω τα ραδιόφωνα να παίζουν τραγούδια που άλλες εποχές θα τα έπαιζαν για να γελάμε και ψάχνω τη σχέση όλων αυτών με το Σωκράτη, τον Πυθαγόρα, τον Ηρόδοτο αλλά ακόμη και με τον Χατζιδάκι, τον Θεοδωράκη, τον Γκάτσο, τον Ελύτη μάλλον στο ότι δεν υπάρχει πια ο Έλληνας με οδηγεί...



    νομίζεις δηλαδή ότι οι έλληνες την εποχή που κατακτήθηκαν από τους ρωμαίους είχαν καμμιά σχέσι ως συμπεριφορά και νοοτροπία με τους έλληνες που έστειλαν τους πέρσες για χόρτα??εκεί δεν είχαμε "αλλαγές" στο γονίδιο?και στην τελική, το θέμα της Τουρκοκρατίας δεν αποδεικνύεται ιστορικά.υπάρχει μόνο στην λογική κάποιων.Αν θες σου δίνω 5 βιβλία που σου αποδεικνύουν ότι η τουρκία είναι γεμάτη από ανθρώπους με μεσογειακά χαρακτηριστικά.οι τούρκοι είναι μογγόλοι.κάνε μια βόλτα στον δρόμο.βλέπεις πολλούς μογγόλους (δεν εννοώ τους αλλοδαπούς)...Η παρακμή μπορεί να επέλθη σε έναν λαό αναξαρτήτως γονιδίου.Το ό,τι μιλάμε την ίδια γλώσσα από μονο του λέει πολλά!
    delldal
    03.11.2006, 07:04
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 22-10-2006 στις 01:13 έγραψε...

    Κωνσταντίνε χαίρομαι που καταθέτεις τόσο ώριμες σκέψεις... τις διάβασα προσεχτικά... συμφωνώ απόλυτα με την βιωματική εμπειρία που προτείνεις. Ετσι είναι. Αλλωστε αυτό ισχύει για τόσα κι άλλα στην ζωή μας.

    Μάσπα το σκέφτομαι αυτό που με ρώτησες, ασφαλώς και είναι ωραίο που ο Περικλής ήταν Έλληνας, αλλα ο πολιτικός που θαύμασα περισσότερο στην ζωή μου ήταν ο Γκάντι και ήταν Ινδός.
    Επίσης θαυμάζα την Μητέρα Τερέζα.... και ήταν Αλβανή...
    Αλλά και ένα αγρότη έξω από τα Γιάννενα, που είχαμε μιλήσει... και ήταν Ελληνας...

    Οποιος αγωνίζεται για κάτι καλό μου είναι συμπαθής...



    πραγματι και η μητερα τερεζα και ο Γκαντι μεγαλες μορφες για την ιστορια
    αλλα αυτα που κατορθωσαν οι Αρχαιοι προγονοι μας τοτε την εποχη εκεινη κανεις αλλος λαος θα το πετυχαινε.
    φανταστειτε ναμασταν και ενωμενοι.
    ομως οτι τεραστιο και μεγαλοπρεπες διμιουργησαν οι αρχαιοι Ελληνες καταπλακωθηκε απ, τους εβραιοχριστιανους.
    παρ,ολα αυτα συνεχιζουν μεχρι και σημερα να παιρνουν μισθους απ το Ελληνικο κρατος να βαπτιζουν ...βαπτιζεται ο ΔΟΥΛΟΣ του θεου ηκουσον.....και να παντρευονται στο ονομα του εβραιοκαριολη ισαια....
    φτου σας χεθτιλισμενα βοδια.
    sintorin
    03.11.2006, 12:14
    ...pios eipe oti eimaste ellines;