ελληνική μουσική
    695 online   ·  210.851 μέλη

    Ο Τεμπέλης Δράκος

    andri14
    12.01.2006, 11:49
    O δίσκος που θα... κρυφακούν οι μεγάλοι
    Στο παιδικό τραγούδι μπαίνει ο Γιώργος Χατζηπιερής με χιούμορ και φαντασία
    Γιουλη Επτακοιλη

    «Θα σβήσουμε τα φώτα / της πόλης

    των σπιτιών / θα έχουμε απόψε / γιορτή των αστεριών.

    Η Πούλια θ’ αναλάβει / το μπαρ

    και τα ποτά / και η μεγάλη αρκούδα /

    θα φτιάχνει παγωτά.

    Θα φέρουν οι Πλειάδες / το φωτορυθμικό / κι ο Πολικός αστέρας / θ’ αρχίσει το χορό».

    Εκανε «μακροβούτι» στην παιδική ζώνη του μυαλού του, ανέσυρε θησαυρούς και τους έκανε τραγούδια. Ο Γιώργος Χατζηπιερής δεν είναι πρωτάρης στον χώρο της μουσικής, έχει να επιδείξει έργο σημαντικό από το 1993, που έκανε το ντεμπούτο του με τον δίσκο «Μικρή Γαλέρα», σε ενορχήστρωση και επιμέλεια παραγωγής Νίκου Παπάζογλου, μέχρι σήμερα. Εργο εναλλακτικό θα λέγαμε, εννοώντας ότι η δουλειά του ζει και αναπνέει εκτός του κατεστημένου της μουσικής βιομηχανίας. Με το άλμπουμ «Ο τεμπέλης δράκος και άλλες ιστορίες...», όμως, που μόλις κυκλοφόρησε, μπαίνει σε ένα καινούργιο πεδίο: το παιδικό τραγούδι.

    Αυστηροί κριτές

    Εύκολη υπόθεση; Το αντίθετο. «Θέλει φαντασία, χιούμορ, σεβασμό, ουσία και αλήθεια όταν έχεις να κάνεις με παιδιά», μας λέει. Πατέρας ο ίδιος της 7χρονης Κατερίνας μάλλον γνωρίζει από πρώτο χέρι την επιδοκιμασία ή την απόρριψη στο βλέμμα των παιδιών. «Φυσικά, είναι αυστηροί κριτές και πολύ καλά κάνουν, γιατί πολλές φορές δεν αντιμετωπίζονται με σεβασμό. Ο καθένας μπορεί να πάρει ένα συνθεσάιζερ και να σκαλίσει δυτικότροπους ήχους. Τα παιδιά όμως θέλουν πλούσιες μελωδίες και ξέρουν να ξεχωρίζουν το πρόχειρο από το καλό. Δεν πρέπει να τα υποτιμάμε».

    Με όλα αυτά στο μυαλό του ο Γιώργος Χατζηπιερής ξεκίνησε να γράφει, για να καταλήξει σε 14 τραγούδια με στίχους και μουσική δικούς του, με εξαίρεση «Το Καρυδότσουφλο», όπου τους στίχους υπογράφει ο Διονύσης Καψάλης. Στη συνέχεια ζήτησε από τον 25χρονο Μάριο Τακούση να αναλάβει την ενορχήστρωση των τραγουδιών. Η φρέσκια ματιά του νέου Κύπριου μουσικού έδωσε μια δροσερή πνοή στα τραγούδια του άλμπουμ, τα οποία υποστηρίζουν 22 εξαιρετικοί σολίστες στο πιάνο, στην άρπα, στο κλαρίνο, στο φλάουτο, στις κιθάρες, στο τρομπόνι, στο βιολί, στο ακορντεόν, στο μπουζούκι και στον μπαγλαμά.

    Παρέλαση δεν κάνουν μόνον οι μουσικοί, αλλά και οι ερμηνευτές: Σωκράτης Μάλαμας, Ελευθερία Αρβανιτάκη –σε ένα υπέροχο κυπριακό τραγούδι– Φοίβος Δεληβοριάς, Δώρος Δημοσθένους, Αλκίνοος Ιωαννίδης, Ελένη Τσαλιγοπούλου, Μανώλης Πάπος, Απόστολος Ρίζος, Σοφία Παπάζογλου, Λιζέτα Καλημέρη, Λευτέρης Μουμζής.

    «Ο τεμπέλης δράκος και άλλες ιστορίες...» του Γιώργου Χατζηπιερή είναι από αυτές τις δουλειές που ακούν τα παιδιά και κρυφακούν οι μεγάλοι.


    Πηγή: Καθημερινή

    ΤΙΤΛΟΙ:
    1 Ο ΤΕΜΠΕΛΗΣ ΔΡΑΚΟΣ - Σωκράτης Μάλαμας
    2 ΔΕΚΑ ΚΑΒΟΥΡΑΚΙΑ - Δώρος Δημοσθένους
    3 ΤΟ ΣΚΟΥΛΟΥΚΟΥΪΝ - Ελευθερία Αρβανιτάκη
    4 ΕΛΕΦΑΝΤΑΚΙ - Φοίβος Δεληβοριάς
    5 ΤΟ ΚΑΡΥΔΟΤΣΟΥΦΛΟ - Αλκίνοος Ιωαννίδης (Στίχοι - Δυονύση Καψάλη)
    6 ΓΙΑ ΤΑ ΠΑ ΤΑ - Ελένη Τσαλιγοπούλου
    7 ΤΟ ΤΕΡΑΣ ΤΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ - Μανώλης Πάπος
    8 Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΡΩΤΑΕΙ - Ελένη Καπηλίδου
    9 ΓΥΑΛΙΝΗ ΜΙΚΡΗ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ - Απόστολος Ρίζος
    10 ΓΙΟΡΤΗ ΤΩΝ ΑΣΤΕΡΙΩΝ - Σοφία Παπάζογλου
    11 ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΤΑ ΦΩΤΑΚΙΑ - Αλκίνοος Ιωαννίδης
    12 ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ - Λευτέρης Μουμτζής
    13 ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ - Λιζέτα Καλημέρη
    14 ΠΑΡΑΜΥΘΙ - Ορχηστρικό

    Δεν γνωρίζω αν συζητήθηκε/αναφέρθηκε στο site πρόσφατα αυτός ο Δίσκος, αλλά έχω ακούσει τα πιο πολλά τραγούδια από αυτόν και είναι πραγματικά ενδιαφέρον!! Αν κάποιος έχει επιπλέον στοιχεία σχετικά, ή απόψεις ας τις καταθέσει.



    soloffor7
    12.01.2006, 22:07
    Με εντυπωσίασε το παιχίδι των στίχων, η καταπληκτική ενορχήστρωση και οι πολύ πετυχημένες ερμηνείες, πάνω απ' όλα όμως αξίζει επαίνους η υλοποίηση μιας ιδέας που ξεχειλίζει μεράκι και ερασιτεχνισμό (με την καλύτερη των εννοιών). Συνολικά από τους καλύτερους έντεχνους δίσκους που έχω αποκτήσει, θα βρίσκεται σε πρώτη θέση στη δσκοθήκη
    doritsa78
    13.01.2006, 15:55
    Τα πάντα για τα παιδιά.Πρεπει να μπει στην δισκοθηκη μου.
    nefeli
    13.01.2006, 20:55
    Ο τεμπέλης δράκος είναι ένα αξιόλογο δημιούργημα με εξαιρετικούς μουσικούς!!!!!!!Πιστεύω πως οι τραγουδιστές με τις μοναδικές τους φωνές,δίνουν περισσότερη μαγεία στο τραγούδι!Αυτό το cd το είχα πάρει δώρο για τον πατέρα μου και από τότε το ακούμε συνεχώς!Όσο για το κυπριακό τραγούδι το σκουλουκούιν έχει γίνει σουξέ στην Κύπρο αλλά τα υπόλοιπα τραγούδια του cd αδικούνται,επειδή είναι επίσης αξιοθαύμαστα!Είναι από τα καλύτερα τραγούδια που άκουσα ποτέ!Επίσης,τα παιδιά μπορούν τώρα να ακούνε παιδικά τραγουδάκια με ποιότητα....
    Har--rY
    13.01.2006, 21:20
    Το συγκεκριμένο άλμπουμ είναι περισσότερο για τα μεγάλα παιδιά. Προσωπικά έπαθα πλάκα με συγκεκριμένα κομμάτια και το άκουσα με κάθε επιφύλαξη. Απ' ότι ξέρω στην Κύπρο έχει γίνει ανάρπαστο αλλά και εδώ κάνει τρελές πωλήσεις και πιστεύω δικαιολογημένα. Τώρα... το προτείνω ανεπιφύλακτα.
    Haroulinda
    16.01.2006, 09:19
    Μπράβο Αντρη!

    Πάρα πολύ καλός δίσκος... Πάρα πολύ καλοί συντελεστές! και πάρα πάρα πολύ όμορφα σχέδια απο την Κυριακή Κώστα! Εχει και το σκουλουκούιν! Εχω πάθει με "Το σκουλουκούιν" που είναι και το μοναδικό στην Κυπριακή διάλεκτο... είναι πάρα πολύ αστείο και γλυκό! Η Ελευθερία Αρβανιτάκη είναι απίθανη στην Κυπριακή διάλεκτο... δεν της ξεφεύγει ούτε μία λέξη! Φυσικά πάντα σκεφτόμουν πως και δεν κρυώνει το σκουλουκούιν...

    Ξεχώρισα και έγινε το αγαπημένο μου (γι αυτή την εποχή) η "Γιορτή των Αστεριών"

    "Θα σβήσουμε τα φώωωωτα
    της πόλης των σπιτιών
    θα έχουμε απόψε
    γιορτή των αστεριωωωωωωωωωωωωωωωωωων

    λαλαλαλαλαλαλαλα"





    Υ.Γ. Οποιος θέλει να ακούσει "Το σκουλουκούιν" ας μου πει να το στείλω, το έχω σε MP3!
    XeniaRodo
    16.01.2006, 14:03
    Eγώ θέλω!
    Eυχαριστώ!!!
    xeniarodo@yahoo.gr
    andreas_f330
    16.01.2006, 14:29
    Quote:

    Το μέλος Haroulinda στις 16-01-2006 στις 09:19 έγραψε:

    Υ.Γ. Οποιος θέλει να ακούσει "Το σκουλουκούιν" ας μου πει να το στείλω, το έχω σε MP3!





    κι εγω......
    kouman_f330@yahoo.gr

    δε το χω ακουσει...θα σπευσω να το αγορασω..
    μιας και μιλατε για μουσικα παραμυθια σας παραπεμπω στο 'ΓΑΡΓΑΛΙΣΤΗ'
    του δημητρη μπασλαμ με συμμετοχες οπως : Αντωνη Καφετζοπουλο,Σωκρατη Μαλαμα,Θαναση Παπακωνσταντινου,Γιαννη Αγγελακα,Μαρθα Φριτζηλα,Φωτη Σιωτα,Γιαννη Χαρουλη....ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ....

    κριμα που δεν εχω παιδια να τους βαζω να ακουν δισκακια σα το τεμπελη δρακο και το γαργαλιστη...
    XeniaRodo
    17.01.2006, 14:04
    Σε ευχαριστώ πολύ haroulinda

    το πήρα και όντως είναι πολύλύ ωραίο.

    thnks
    kalouka
    17.01.2006, 14:49

    Quote:



    Το μέλος andreas_f330 στις 16-01-2006 στις 14:29 έγραψε:

    Quote:



    Το μέλος Haroulinda στις 16-01-2006 στις 09:19 έγραψε:

    Υ.Γ. Οποιος θέλει να ακούσει "Το σκουλουκούιν" ας μου πει να το στείλω, το έχω σε MP3!



    κι εγω......

    δε το χω ακουσει...θα σπευσω να το αγορασω..
    μιας και μιλατε για μουσικα παραμυθια σας παραπεμπω στο 'ΓΑΡΓΑΛΙΣΤΗ'
    του δημητρη μπασλαμ με συμμετοχες οπως : Αντωνη Καφετζοπουλο,Σωκρατη Μαλαμα,Θαναση Παπακωνσταντινου,Γιαννη Αγγελακα,Μαρθα Φριτζηλα,Φωτη Σιωτα,Γιαννη Χαρουλη....ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ....

    κριμα που δεν εχω παιδια να τους βαζω να ακουν δισκακια σα το τεμπελη δρακο και το γαργαλιστη...



    εξαιρετικός ο γαργαλιστής ΄
    θα σας πρότεινα να ψάξετε πίσω την δισκογραφία υπάρχουν πολλά διαμάντια με παιδικά(έχετε δεν έχετε παιδιά)
    -----------------
    blue windows behind the stars yellow moon on the rise

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 17-05-2008 01:09 ]


    mavroula
    17.01.2006, 17:05
    Καλησπέρα σε όλους,

    Πήγα να αγοράσω το CD σε 4 μεγάλα δισκοπωλεία της Αθήνας και δεν υπήρχε πουθενά.. Έχει λέει τελειώσει και δεν έχουν απόθεμα..
    Εντυπωσιακο....
    Αντε να δούμε πότε θα το ξαναβγάλουν..
    nikod
    17.01.2006, 17:14
    Υπέροχος δίσκος!!!!!!

    Σίγουρα πρώτο στη λίστα αγορών!!!!

    Ειδικά 'της πόλης τα φωτάκια". Εκπληκτικό τραγούδι.

    Αν κάποιος έχει κάποιο απο τα τραγούδια θα ήθελα να μου το στείλει:
    nikod17@yahoo.com


    EffieKakaflika
    10.04.2006, 13:01
    Φοβερό δισκάκι με σαφείς επιρροές από Κυπουργό...
    Τρομερά εύστοχοι στίχοι, υπέροχες μελωδίες και φωνές παραμυθάδων...
    Μ'αρέσουν όλα, ειδικά Το σκουλουκουιν, Ο τεμπέλης δράκος, το ελεφαντάκι και η πατάτα. Ε, βέβαια η φωνή του Αλκίνοου είνα υπέροχη για άλλη μια φορά.
    Χάρηκα πάρα πολύ που το πήρα γιατί αξίζει.

    revekka
    10.04.2006, 21:53
    Quote:

    Το μέλος andri14 στις 12-01-2006 στις 11:49 έγραψε:

    Δεν γνωρίζω αν συζητήθηκε/αναφέρθηκε στο site πρόσφατα αυτός ο Δίσκος




    αναφέρθηκε στο site ο δίσκος, υπάρχει άρθρο στη ‘δισκογραφία’

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=814


    leonid
    02.06.2006, 16:47
    Βρίσκομαι στον Καναδά για δουλείες και μόλις άκουσα στο ραδιόφωνο το ΤΟ ΣΚΟΥΛΟΥΚΟΥΪΝ, εντυπωσιάστηκα και θα ήθελα να μου στείλετε το mp3 για το βάλω να το ακούσει ο γιος μου στην Ελλάδα όταν γυρίσω με το καλό.
    jfalex
    13.12.2007, 16:09
    tha mou ekanes megali xari an mou estelnes olo to CD ala tha se efxaristousa ke me oti mou stilis apo ayto.
    oulion
    16.05.2008, 20:32

    Ένα θα σας πω...

    Το πήραμε για την ανιψιά μου και το ακούω και το τραγουδάω όλη μέρα!

    Σα να ακούω κάτι από ΛΙΛΙΠΟΥΠΟΛΗ!{#emotions_dlg.clap}


    -----------------
    Η μουσική είναι πάνω από κάθε τέχνη και φιλοσοφία!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : oulion στις 16-05-2008 20:33 ]


    kwstasagas
    24.01.2009, 01:16

    Πολύ ωραίος ο ΤΕΜΠΕΛΗΣ ΔΡΑΚΟΣ !!!! Όπως πολύ σωστά είπε η προλαλήσασα, αυτός ο δίσκος παίρνει με τον πιο γλυκό και γοητευτικό τρόπο τη σκυτάλη από τη ΛΙΛΙΠΟΥΠΟΛΗ και .... συνεχίζει τον δύσκολο αγώνα στο άθλημα που λέγεται "ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ". Ένα άθλημα που ... εμπεριέχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης, καθόσον έχει να κάνει με τη διαπαιδαγώγηση τρυφερών ψυχών που διαμορφώνονται ....

    Σε μια εποχή που η δισκογραφία του παιδικού τραγουδιού έχει πλημμυρίσει από ... "Ζουζούνια" και άλλες παρόμοιες εργασίες που διαφημίζονται κατά κόρον στην τηλεόραση, δίσκους σαν τον ΤΕΜΠΕΛΗ ΔΡΑΚΟ τους έχουμε μεγάλη ανάγκη !!! Αν μη τι άλλο, τέτοιοι δίσκοι αντιμετωπίζουν τα παιδιά σαν νοήμονες και σκεπτόμενους ανθρώπους, βοηθώντας τα στο να προετοιμασθούν να γίνουν νοήμονες και σκεπτόμενοι ενήλικες, και όχι σαν "ανόητα όντα" .........