ελληνική μουσική
    837 online   ·  210.849 μέλη

    Το φαινόμενο James Blunt

    GL
    14.01.2006, 17:20
    Το φαινόμενο James Blunt κατακτά και την Αμερική!


    Αρχικά φάνηκε ότι οι Ηνωμένες Πολιτείες δεν ανταποκρίνονταν και τόσο στην υστερία του υπόλοιπου κόσμου για τον James Blunt.

    Πλέον όμως το άλμπουμ του με τίτλο ‘Back To Bedlam’ έχει αρχίσει να ανεβαίνει γρήγορα και στη δύσκολη αγορά της Αμερικής και πλέον έγινε χρυσό!

    Το album του James Blunt ήταν αυτό που πούλησε πέρσι τα περισσότερα στο Ηνωμένο Βασίλειο και βρέθηκε και στη δεκάδα πολλών χωρών της Ευρώπης.

    Ένα απίστευτο και για πολλούς ανεξήγητο φαινόμενο...




    πηγη:avopolis.gr
    dimitrapan
    14.01.2006, 17:26
    Δεν ξέρω αν είναι ανεξήγητο ή όχι το φαινόμενο.... Εγώ πάντως είμαι μεγάλη fan του!


    Frida
    14.01.2006, 17:46
    Eίναι πολύ καλός και έχει μια ιδιαίτερη χαρακτηριστική φωνή. Επίσης, πιστεύω ότι τραγουδάει μέσα από την καρδιά του, γι αυτό έχει κατακτήσει τις καρδιές του κόσμου.
    houlina
    14.01.2006, 20:44
    Μ'αρέσει πολύ η φωνή του και δύο τραγούδια του
    'you're beautiful' και 'High'!

    lianameladaki
    14.01.2006, 23:58
    θα συμφωνησω και εγω....!!!!εαν συνεχισει ετσι θα εχει σπουδαιο μελλον!!!!!!!!
    Orfeus
    15.01.2006, 10:40
    Quote:

    Το μέλος GL στις 14-01-2006 στις 17:20 έγραψε:

    Το φαινόμενο James Blunt κατακτά και την Αμερική!


    Αρχικά φάνηκε ότι οι Ηνωμένες Πολιτείες δεν ανταποκρίνονταν και τόσο στην υστερία του υπόλοιπου κόσμου για τον James Blunt.

    Πλέον όμως το άλμπουμ του με τίτλο ‘Back To Bedlam’ έχει αρχίσει να ανεβαίνει γρήγορα και στη δύσκολη αγορά της Αμερικής και πλέον έγινε χρυσό!

    Το album του James Blunt ήταν αυτό που πούλησε πέρσι τα περισσότερα στο Ηνωμένο Βασίλειο και βρέθηκε και στη δεκάδα πολλών χωρών της Ευρώπης.

    Ένα απίστευτο και για πολλούς ανεξήγητο φαινόμενο...




    πηγη:[i]avopolis.gr


    [/I]



    Ε και γιατί είναι ...........απίστευτο και ανεξήγητο;;;;;;;;
    Ο πρώτος είναι ή ο τελευταίος;


    ageras
    25.01.2006, 18:46

    James Blunt και σε DVD!

    H επιτυχία του με το ‘Back To Bedlam’ θα έχει συνέχεια σε DVD. Το ‘Chasing Time: The Bedlam Sessions’ περιλαμβάνει ένα live του James Blunt σε DVD, bonus videos από το album και ένα CD ηχογραφημένο live στην Ιρλανδία. Το πακέτο κυκλοφορεί στις 4 Φεβρουαρίου.

    Ας δούμε το track list:

    DVD
    High (full band with 3 backing singers)
    Billy (full band)
    Wisemen (full band)
    Goodbye My Lover (James solo on piano)
    Tears And Rain (full band with 8 piece string section and backing singers)
    Out Of My Mind (full band)
    So Long, Jimmy (full band)
    You're Beautiful (full band with 8 piece string section)
    Cry (full band with 8 piece string section and backing singers)
    Where Is My Mind?
    No Bravery (James solo on piano with an electric violinist)

    Bonus footage
    High (Video) (DVD)
    High (Making Of The Video) (DVD)
    Wisemen (Video) (DVD)
    Wisemen (Making Of The Video) (DVD)
    You're Beautiful (Video) (DVD)
    You're Beautiful (Making Of The Video) (DVD)
    High 2005 (Video) (DVD)
    High (Making Of The Video) (DVD)
    Goodbye My Lover (Video) (DVD)
    Goodbye My Lover (Making Of The Video) (DVD)
    Being Blunt (Documentary) (DVD)
    Photo Gallery

    CD Tracklisting:
    Wisemen (Live in Ireland)
    High (Live in Ireland)
    Cry (Live In Ireland)
    Goodbye My Lover (Live in Ireland)
    So Long, Jimmy (Live In Ireland)
    Sugar Coated (Live In Ireland)
    You're Beautiful (Live In Ireland)
    Billy (Live In Ireland)
    Fall At Your Feet (Live In Ireland)
    Tears and Rain (Live In Ireland)
    No Bravery (Live In Ireland)
    Where Is My Mind (Live In Ireland)

    Πηγή:avopolis.gr
    annie_86
    26.01.2006, 00:18
    Emena stin arxi mou tin espaze sta nevra to you're beautiful omos omologo oti to Goodbye my lover mou aresi para poli. Ine poli aplo omos poli oreo. Kai pistevo oti tha mini. tora den 3ero an a3izi o diskos tou alla an exi kai alla tragoudia san to goodbye my lover tha ton agoraza eusxaristos.
    rompa
    04.03.2006, 13:33
    James Blunt : Στα Brit awards δήλωσε ότι πολλοί του λένε ότι τραγουδάει σαν γυναίκα. Εγώ πιστεύω ότι γράφει τραγούδια σαν γυναίκα γιατί παρουσιάζουν μία πρωτοφανή τρυφερότητα και ρομαντισμό.Όπως και να χει όλος ο γυναικείος πληθυσμός είναι ερωτευμένος μαζί του.. Το Goodbye my lover είναι το νέο κομμάτι που κατακτά την Ελλάδα μετά από τα ''Wisemen'' , ''You 're beautiful''
    alexia-vicky
    04.03.2006, 20:58
    Τον θεωρω τελειο και μου αρεσει παρα παρα πολυ!!!!!!! Τα τραγουδια του αγγιζουν ιδιαιτερες χορδες....Ειμαι κυριολεκτικα τρελαμενη με τα τραγουδια του και ελπιζω να συνεχισει ετσι!
    theotita
    05.03.2006, 10:12

    Εμένα ο συγκεκριμένος κύριος αν και συμπαθητικός, δε μου αρέσει. Αυτό που με χαλάει πολύ είναι η φωνή του, την οποία βρήσκω εκνευριστική. Και όπως ανέφερε και η annie το Beautiful μου έσπαγε κι εμένα τα νεύρα. Στο Goodbye my lover δικαιώθηκε τουλάχιστον στιχουργικά.

    Δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι σε άλλα του τραγούδια (φωνή μάλλον δύσκολο,αλλά στίχο δυνατό και μουσική) που να με κάνουν να κολλήσω, γι αυτό και θα περιμένω να ακούσω κι άλλα. Δε μ'αρέσει να κρίνω με 2 δείγματα... Το θεωρώ άδικο. Άλλωστε, όπως είπατε, ακούγετε αρκετά τρυφερός για άντρας και (x-)στρατιωτικός!
    ilio
    05.03.2006, 11:50
    Δεν έχω ακούσει άλλα τραγούδια πέρα από το "beautiful" και το "goodbye my lover"μα αυτά είναι αρκετά για να με κάνουν να τον προσέξω.Μου αρέσουν,δεν ξέρω τι μου αρέσει ακριβώς...ίσως η όλη ατμόσφαιρα που αποπνέουν και που είχα καιρό να νιώσω κάτι τέτοιο με ξένο τραγούδι.Τελευταία φορά που ένιωσα αυτό το "κάτι"ήταν με το "blower's daughter"του Damien Rice και αυτός μου αρέσει πάρα πολύ...η απλότητα του ίσως.
    aggeliki
    14.03.2006, 13:00
    Εμένα πάλι αυτός ο τύπος δεν μ'αρέσει καθόλου!

    Το "beautiful" μου σπάει τα νεύρα και μου θυμίζει την σκηνή από την ταινία της Βλαχοπούλου όπου έπαιζε τη Madama Pelagie και σε κάποιοα φάση ΄΄ενας ηθοποιός -δεν θυμάμαι τώρα τ'ονομά του- πάει σε μια τουρίστρια μ'ένα κασετοφωνάκι που λέει "You are beautiful, I love you...You are beautiful, I love you..." Και αυτή βγάζει ένα άλλο που λέει "Είσαι βλάκας...Είσαι βλάκας..."
    Το "goodbye my lover" είναι λίγο καλύτερο...
    nefos
    15.03.2006, 18:31
    @ Σούπας ξε-σούπας, όποτε ακούω το Goodbye my lover ανατριχιάζω, άλλοτε κλαίω, ταξιδεύω, κλπ, κλπ. Από εκεί και πέρα ο χρόνος θα δείξει. Σε απογοήτευσα ; (που λέει και το τραγούδι αλλά κάτι με έχει πιάσει με τις ελεύθερες μεταφράσεις...).

    ____________________________________________________________________





    Ο εικονιζόμενος Βρετανός μουσικός Τζέιμς Μπλαντ, 32 ετών, κατάφερε (επιτέλους για τον ίδιο και τη δισκογραφική του εταιρεία) να συγκινήσει και το αμερικανικό κοινό της "εύκολης μπαλάντας" και να ιδεί το τραγούδι του You're beautiful από το πρώτο του άλμπουμ Back toy Bedlam (τραγούδι που έχουν «ταράξει» και εδώ όλοι σχεδόν οι μουσικοί ραδιοφωνικοί σταθμοί), να φτάνει στο Νο 1 του πίνακα των ποπ τραγουδιών στην Αμερική. Η τελευταία φορά που Βρετανός τραγουδιστής είχε αυτήν την τιμή, ήταν το 1997, όταν ο Ελτον Τζον έκανε μια επανέκδοση του Candle in the wind, μόλις πέθανε η πριγκίπισσα Νταιάνα. Από τα δικά τους ραδιόφωνα οι Αμερικανοί βομβαρδίζονται με ισχυρές δόσεις από ραπ, χιπ-χοπ και εγχώριες ντίβες, όπως την Μπρίτνεϊ Σπίαρς και άλλες παρόμοιου βεληνικούς. Ομως, κάτι φαίνεται τους άγγιξε σ' αυτήν τη γλυκανάλατη μπαλάντα, παρατηρεί ο Αλεξ Νίνταμ από το περιοδικό ΝΜΕ «New Musical Express) που, τον περασμένο μήνα ψήφισε το Back to Bedlam ως το χειρότερο άλμπουμ του 2005 (κυκλοφόρησε τον περασμένο Ιούλιο), και ας έχει πουλήσει περισσότερα από 2,4 εκατομμύρια αντίτυπα στη Βρετανία και έχει γνωρίσει τεράστια εμπορική επιτυχία και στην Ευρώπη. Οι Αμερικανοί βλέπουν τον Τζέιμς Μπλαντ ως το μουσικό ισοδύναμο του Χιού Γκραντ, και αυτό τους αρέσει πολύ. «Είναι ευαίσθητος, ελαφρώς ατημέλητος και ατσούμπαλος, κατά βάθος όμως ένα κυριλέ καλόπαιδο, και αυτό αρκεί». Τέλεια εμπορική συνταγή. Τόσο μέτρια, ώστε να εξασφαλίζει οικουμενική απήχηση...

    enet - 15/03/2006


    rompa
    02.03.2007, 08:25
    Η "στραβοτιμονιά" του James Blunt

    Στην προσπάθειά του να αποφύγει τους paparazzi, πέρασε με το αυτοκίνητό του πάνω από το πόδι ενός πεζού!




    Το περιστατικό συνέβη πριν την απονομή των Όσκαρ, σε ένα από τα πάρτι που παραδοσιακά μαζεύει τους a-list celebrities. Οι φωτογράφοι είχαν πάρει από νωρίς θέση έξω από το σπίτι του διοργανωτή, αφού οι καλεσμένοι για φέτος περιελάμβαναν τους George Clooney, Katie Holmes, Madonna, και Tom Cruise.

    Κατά τη διάρκεια ενός ανεπανάληπτου slalom ανάμεσα στους φωτογράφους, ο James Blunt πέρασε πάνω από το πόδι ενός περαστικού. Στην αρχή κυκλοφόρησε η φήμη ότι ήταν θαυμαστής του, αλλά ο εκπρόσωπός του το διέψευσε: "Δεν ήταν θαυμαστής. Ήταν μια θάλασσα από paparazzi και ο James οδηγούσε με 5 χιλιόμετρα την ώρα προσπαθώντας να τους αποφύγει. Αυτοί παραβίασαν τον χώρο του!"

    Οι φωτογράφοι πάντως έχουν άλλη άποψη. Όπως δηλώνουν όσοι ήταν παρόντες στο περιστατικό, ο κόσμος φώναξε στο διάσημο τραγουδιστή να σταματήσει γιατί είχε χτυπήσει κάποιον αλλά αυτός πάτησε γκάζι και έφυγε. Το τι πραγματικά έγινε θα το αποφασίσει η αστυνομία του Los Angeles που έσπευσε αμέσως μετά την καταγγελία, μαζί με ασθενοφόρο που παρέλαβε τον "ποδοπατημένο" περαστικό.


    mad.tv
    Tyrogkofretas
    02.03.2007, 14:03
    Το άσμα είναι ένα. Don't go. Εκεί δείχνει ο πιτσιρίκος το ταλέντο του. Στο πώς ξεκινά το κομμάτι και πώς βγάζει τον δυναμισμό του. Είναι σούπας, σίγουρα. Αλλά είναι και ένα είδος που τραγουδά κοινώς αποδεκτό. Εγώ λέω πάλι καλά που υπάρχουν στην επιφάνεια και μερικοί σαν τον Δημητράκη τον Βλαντ και κρατάνε τα ποιοτικά προσχήματα.
    Emilia_
    02.03.2007, 14:39
    Παράθεση:

    Το μέλος Tyrogkofretas στις 02-03-2007 στις 14:03 έγραψε...

    σαν τον Δημητράκη τον Βλαντ



    Wow....!!!!
    Emilia_
    02.03.2007, 14:43
    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 02-03-2007 στις 08:25 έγραψε...

    Η "στραβοτιμονιά" του James Blunt

    Στην προσπάθειά του να αποφύγει τους paparazzi, πέρασε με το αυτοκίνητό του πάνω από το πόδι ενός πεζού!




    Το περιστατικό συνέβη πριν την απονομή των Όσκαρ, σε ένα από τα πάρτι που παραδοσιακά μαζεύει τους a-list celebrities. Οι φωτογράφοι είχαν πάρει από νωρίς θέση έξω από το σπίτι του διοργανωτή, αφού οι καλεσμένοι για φέτος περιελάμβαναν τους George Clooney, Katie Holmes, Madonna, και Tom Cruise.

    Κατά τη διάρκεια ενός ανεπανάληπτου slalom ανάμεσα στους φωτογράφους, ο James Blunt πέρασε πάνω από το πόδι ενός περαστικού. Στην αρχή κυκλοφόρησε η φήμη ότι ήταν θαυμαστής του, αλλά ο εκπρόσωπός του το διέψευσε: "Δεν ήταν θαυμαστής. Ήταν μια θάλασσα από paparazzi και ο James οδηγούσε με 5 χιλιόμετρα την ώρα προσπαθώντας να τους αποφύγει. Αυτοί παραβίασαν τον χώρο του!"

    Οι φωτογράφοι πάντως έχουν άλλη άποψη. Όπως δηλώνουν όσοι ήταν παρόντες στο περιστατικό, ο κόσμος φώναξε στο διάσημο τραγουδιστή να σταματήσει γιατί είχε χτυπήσει κάποιον αλλά αυτός πάτησε γκάζι και έφυγε. Το τι πραγματικά έγινε θα το αποφασίσει η αστυνομία του Los Angeles που έσπευσε αμέσως μετά την καταγγελία, μαζί με ασθενοφόρο που παρέλαβε τον "ποδοπατημένο" περαστικό.


    mad.tv



    Εμ και αυτός τι παραβίασε τον χωρο του ντε....??!
    Επρεπε όμως να σταματήσει...ε δεν φευγουν ετσι...

    Ασχέτως πάντως, η φωνή του και τα τραγούδια του μου αρέσουν πολυ...
    vero
    02.03.2007, 14:55
    απλα τελειος!!!! εχω πολυ κολλημα μαζι του το τελευταιο καιρο(φταιει και η αδελφη μου ) αλλα ο παραδεχομαι εχει τελεια φωναρα για την μουσικη που τραγουδα
    Fler
    02.03.2007, 18:14
    Εμένα πάλι, τι να πω, αυτός ο τύπος μου τη δίνει στα νεύρα κάθε φορά που τον ακούω..Η φωνή του μου φαίνεται πολύ κλαψιάρικη και τόσο που τον ακούω τώρα τελευταία σε κάθε μαγαζί, κοντεύει να μου στρίψει..Ίσως πάλι να είναι αντίδραση..Δεν ξέρω..Άσε που όλα του τα κομμάτια μου φαίνονται ίδια..Ε και οι στίχοι δεν με ενθουσιάζουν.."You are beautiful, it's true..."
    Τι να πεις..Γούστα είναι αυτά..Τέσπα, στην υγειά του....