ελληνική μουσική
    808 online   ·  210.833 μέλη

    Tι πιστεύετε για την αρνητική κριτική που μπορεί να ασκούν στο άτομό σας;

    rory166
    15.03.2006, 21:48
    Εγω συνηθως κριτικαρω τοσο ασχημα τον εαυτο μου που η ,καποιες φορες, αρνητικη κριτικη προς εμενα δεν με ενοχλει καθολου...!!Θα με ενοχλουσε απο καποιον που δεν με γνωριζει καλα...

    ---
    οτι και αν πεις δεν μπορεις να κρυφτεις
    τα ματια καθρεφτης και φως της ψυχης


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rory166 στις 15-03-2006 21:49 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rory166 στις 15-03-2006 21:50 ]
    creativeburst
    15.03.2006, 22:43
    Ήση κρίνω σκληρά τον εαυτό μου.Δεν με πειράζει η κριτική από άλλους αρκεί να είναι με καλή πρόθεση και από κάποιον που με ξέρει.Βέβαια αν ο χαρακτήρας του ατόμου είναι να τα λέει έξω από τα δόντια το δέχομαι.Δεν είναι όλοι ίδιοι.Σημασία δεν έχει πάντα το πώς το λές αλλά τι λές.Αν πάλι δεν με ξέρει καθόλου θα με ενοχλήσει.Η εύκολη λύση είναι να κρίνουμε τους άλλους και όχι τους εαυτούς μας.Ας βαδίσει λοιπόν κάποιος το μονοπάτι της αυτοκριτικής και μετά ας κρίνει..
    meligouzou
    21.03.2006, 15:46
    Είναι δύσκολο να δεχτείς την αρνητική κριτική γιατί δεν σε φοβίζει τόσο αυτό που ακούς αλλά η πιθανότητα αυτό το αρνητικό σχόλιο να ισχύει πραγματικά και να μην έχει γίνει άμεσα αντιληπτό από εσένα...Γι'αυτό,επειδή συχνά στον εαυτό μας δεν παραδεχόμαστε τις αδυναμίες μας και εθελοτυφλούμε καλό είναι να ξεκινήσουμε εμείς οι ίδιοι την αρνητική κριτική για μας... Ούτε για μένα βέβαια είναι ό,τι καλύτερο να ακούω κάτι άσχημο αλλά τουλάχιστον έχω πάψει πλέον να το παίρνω κατάκαρδα...Προβληματίζομαι πρόσκαιρα :confused::και ανάλογα με το πρόσωπο και την αντίστοιχη κρίση δίνω συνέχεια στις σκέψεις μου...Διαφορετικά, δεν δίνω καν σημασία...
    tzoy
    07.05.2006, 21:13
    *** Κάποιος είπε στον Αίσωπο "Για σένα λένε τρομερά πράματα" και του τα είπε όλα όσα είχε ακούσει. Ο Αίσωπος απάντησε: "Δολοφόνοι δεν είναι εκείνοι που φτιάχνουν τα μαχαίρια, αλλά εκείνοι που τα χρησιμοποιούν. Έτσι και τώρα: δε με κακολογούν οι συκοφάντες, αλλά εσύ που χρησιμοποιείς τις συκοφαντίες τους.*

    Heavenly
    07.05.2006, 22:02
    Η αρνητική κριτική προς εμένα άλλοτε τη δέχομαι εύκολα και άλλοτε δύσκολα, αυτό έχει να κάνει με το ποιός την κάνει,πώς και πόσο με έχει γνωρίσει.
    Παρόλα αυτά τη βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα γιατί με βάζει σε σκέψεις μήπως όντως ισχύει κάτι τέτοιο οπότε μπορώ να βελτιώσω τον εαυτό μου.Αν πάλι, μετά από επεξεργασία αποφασίσω ότι δεν συμφωνώ τότε τη θεωρώ άκυρη.
    assasinos
    07.05.2006, 22:33
    Arnhtikh kritikh pros to atomo mou?Atoma ths empistosynhs mou thn kanoun kaloproeraita...oi ypoloipoi exoun thn aperioristh lyphsh mou kai ton oikto mou.



    AnTrIa_
    02.06.2006, 00:39
    emena den me endiaferi ke8olu oses fores prospa8isa na katalavo tis pikries kapion an8ropon den ta katafera etsi pira tin apofasi na min asxolume zo tin zoi m opos ego 8elo...!!!
    maroulaki_321
    02.06.2006, 03:03
    Γενικά δεν ειναι κι οτι καλυτερο να "σου τη λένε"
    αρνητική κριτικη μπροστά στα μουτρα μου, χυμα και τσουβαλατα, επιβαλλεται να την ακουσω, και μαγκια αυτου που την ασκει. Το αν εστερνιζομαι την αποψη του αλλο θέμα.
    Αρνητική κριτική πισω απο την πλατη μου, είναι κοινως θαψιμο, και αδιαφορώ πληρως, δεν δινω καν σημασια.
    CHE
    02.06.2006, 10:19
    Ευτυχώς πολύ σπάνια γίνομαι αποδέκτης αρνητικών σχολίων. Αν εξαιρέσει κανείς την πρώην γυναίκα μου, που πέταξε τις βαλίτσες με τα ρούχα μου έξω από την πόρτα , έκτοτε δεν είχα ακούσει τίποτα κακό (πράγμα φυσιολογικό αφού από τότε δεν την ξαναείδα).

    Σ' αυτές τις περιπτώσεις κρατώ απλά τη ψυχραιμία μου. Δε λέω τίποτα για να μην ρίξω λάδι στη φωτιά. Αν τα πνεύματα ηρεμήσουν και η ατμόσφαιρα είναι καλή μπορώ να συζητήσω τα πάντα ώστε να μην ξαναυπάρξει πρόβλημα ή παρεξήγηση.
    Γενικά πρέπει να αποφεύγει κανείς να ανταπαντά εν βρασμώ ψυχής γιατί μπορεί να το μετανιώσει αργότερα. Καλύτερα ν' αφήσεις τον άλλον να αισθανθεί άσχημα.

    Panther
    02.06.2006, 19:33
    Δεχομαι την αρνητικη κριτικη οπως αλλωστε και την θετικη..... Στην αρνητικη κριτικη ομως δεν προσπαθω σε καμια περιπτωση να δικαιολογηθω ή να δικαιολογησω στους αλλους γιατι συμπεριφερομαι οπως συμπεριφερομαι..... κοινως κραταω απο καθε ειδους κριτικη αυτα που εγω πιστευω σωστα και τα αλλα τα περναω στο ντουκου.....

    ΤΣΕ
    trooper_206
    02.06.2006, 23:13
    Thanx...but who cares...
    Dragon_eye
    20.06.2006, 21:24
    Thetikh h arnitikh to idio mou kanei, an kai tha paraksenevomoun an to ekane kapios pou den me gnorizei. Opws kai na exei, pragmata san auto pou ginonte piso apo thn plati mou protimo na menoun pisw apo thn plati mou.
    poison_girl
    20.06.2006, 23:02
    δεν εχω προβλημα να μου κανουν αρνητικη κριτικη αλλα να ειναι ετοιμοι να την δεχτουν κ απο μενα!!!!
    ε!κ μπορει να τσουζει!!!!!!τι poison girl θα μουν αλλωστε...................γκρρρρ!!!(χιχιχιχιχιχιχιχιχιχι)
    Pucca
    21.06.2006, 08:56
    Μπορώ να δεχτώ οποιαδήποτε κριτική που γίνεται καλοπροαίρετα βέβαια, αλλά για να είμαι ειλικρινής το ευαίσθητο σημείο μου είναι η δουλειά μου. Το επαγγελμά μου εκτίθεται καθημερινά στην κριτική (σχεδιασμός καταναλωτικών προιόντων) και δεν έχω πάντα διάθεση να ακούω τις απόψεις των άλλων
    ειδικά αν έχω ξυπνήσει στραβά ή μου φταίει κάτι άλλο, ξεσπάω εκεί. Όλοι έχουμε τα ελλατώματα μας.

    tolaruba
    21.06.2006, 12:31
    αν αυτος που με κρινει με αγαπαει δε θα πληγωθω γιατι πιθανοτατα το λεει για το καλο μου.Αν ομως με κατακρινει ενας αγνωστος τοτε απλα δε θα δωσω σημασια στο κατω κατω...σε οσους αρεσουμε για τους αλλους δε θα μπορεσουμε!!!!!!!!
    DIM_033
    21.06.2006, 12:36
    Eιναι καλο καποιος να σου κανει κριτικη ειτε καλη ειτε κακη...Δε σημαινει ομως οτι αυτα που λεει καποιος πρεπει να τα ενστερνιζομαστε........
    rouli726
    21.06.2006, 12:47
    γενικα πιστευω στην καλοπροαιρετη κριτικη ακομη κι αν ειναι αρνητικη.και κατα τη γνωμη μου,η καλοπροαιρετη κριτικη ξεχωριζει ευκολα απο την εμμονη ή την εμπαθεια!
    harullis
    22.06.2006, 20:14
    Ο καθένας έχει δικαίωμα να πει οτι θέλει! Το μόνο που ζητάω εγώ σαν Χάρης είναι να μου δίνεται η ευκαιρία να επειχιρηματολογίσω και αν δεν ευστθούν να το δεχθώ! Φυσικά ποιος το δέχεται αλλά ο καθένας παρουσιάζει τις απόψεις του χωρίς να επιρεάζεται να πληρώνει φόρο γι' αυτά που λεέι!
    Δεν καταδικάζω κανέναν! Νιώθω να είμαι 0Κ όπως λέμε!
    Εγώ δεν κρίνω κανέναν από τα λόγια αλλά απο τις πράξεις του και τι έπραξε μέχρι αυτή την στιγμή! Το αύριο άλλωστε δεν το γνωρίζει κανείς!

    Και να ξέρετε η αρνητική κριτική προέρχεται από που δεν σας μίλησαν ποτέ και σας θαύουν άλλοι! εκτος και εαν είστε των άκρων.....
    movflower
    22.06.2006, 22:04
    h kritikh me plhgwnei gia ligo, sunhthws kapoia deuterolepta. meta exetazw an ontws askeitai me kaloproaireta kai dikaia.
    an h apanthsh einai nai, tote frontizw na veltiwthw kai den kleinw ta aftia mou.
    an omws ginetai apo anthrwpo pou thelei mono na plhgwsei tote ena xamogelo arkei gia na ton tarakounhsei.

    genikotera h kritikh uparxei gia na vlepoume th zwh kai apo allh skopia apo th dikh mas. ena poihma pou egrapsa kai den arese se allous mporei na to allaxw, na to veltiwsw gia na tous aggizei kai autous. an h sumperifora mou enoxlei kapoion tote protimw na me kritikarei amesa para na to mathw apo trito atomo.

    kai auto einai ena allo shmeio pou thelw na thixw. h kritikh prepei na askeitai diakritika ki amesa ston endiaferomeno dekth.
    oxi ws kous kous se periergous gnwstous.

    filia

    harullis
    23.06.2006, 14:04
    dystixws dn mporw na ypokrinomai!!!!! na xamogelaw!
    tou tin dinw k oti pesei!! bare8ika na eimai i ypokrisia sta "ampelia mou"!!!!!!