ελληνική μουσική
    614 online   ·  210.851 μέλη

    Tι πιστεύετε για την αρνητική κριτική που μπορεί να ασκούν στο άτομό σας;

    Feggarenia261
    26.06.2006, 11:25
    Βασικά υπάρχουν δυο ειδών κριτικές, οι καλοπροαίρετες και οι κακοπροαίρετες... Στην πρώτη περίπτωση αντιδράω θετικά και ψάχνομαι για να δω τι φταίει, στη δευτερη περίπτωση στην αρχή με πειράζει και μετα απλώς αδιαφορώ...
    sindy-windy
    26.06.2006, 18:57
    κανεις δεν ειναι τελειος αρα σιγουρα θα ασκειται κριτικη σε ολους μας, αν η κριτικη αυτη ειναι για το καλο μου θα τη δεκτω,αν οχι απλως δεν θα δωσω σημασια!
    iezavel
    29.06.2006, 13:21
    Τί θα πει κριτική?
    Κατά τη γνώμη μου κανείς δεν έχει το δικαίωμα να κρίνει κανέναν!
    Όταν το κάνει, ειδικά αν γίνεται από ζήλεια τότε δεν είναι κριτική αλλά κουτσομπολιό!
    Οπότε ότι ΄΄κριτική΄΄ κ να ασκείται γύρω απ το άτομο μου....................σ΄όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε!
    disqualified
    09.07.2006, 02:44
    αν δεχομαστε αρνητικες κριτικες πρεπει να χαιρομαστε αν οχι αχ...οταν μετρας σαν ανθρωπος δεχεσαι κριτικες αρκετες ενω αν δεν δεχεσαι ολοι σε αγνοουν!καλα δε λεω να σε εχουν ολο στον τοιχο κ να σε τρωνε αναφερομαι σε λογικα πλαισια παντα...οι αρνητικες κριτικες για το ατομο μου με διασκεδαζουν γιατι συνηθως ειναι απο ατομα τα οποια δεν υπολογιζω ιδιαιτερα..
    atrixospi8ikos
    09.07.2006, 11:19
    Arnitiki Kritiki...eispratei kapoios sixna uparxoun tosoi an8rwpoi pou katakrinoun....emena proswpika me enoxli alla den asxoloume....giati den ajizei ton kopo....alla se kapoies periptoseis mporoun na mas askoun arnitiki kritiki gia kati asximo pou exoume kanei....
    KAKOFONIKS
    09.07.2006, 11:31
    Το μέλος Feggarenia261 στις 26-06-2006 στις 11:25 έγραψε...
    Παράθεση:

    Βασικά υπάρχουν δυο ειδών κριτικές, οι καλοπροαίρετες και οι κακοπροαίρετες... Στην πρώτη περίπτωση αντιδράω θετικά και ψάχνομαι για να δω τι φταίει, στη δευτερη περίπτωση στην αρχή με πειράζει και μετα απλώς αδιαφορώ...



    Συμφωνώ απόλυτα απλά μου αρέσει οτιδήποτε κριτική να γίνεται εφ' όσον είμαι παρών...

    WHEN LIFE HANDS YOU LEMON ,MAKE LEMONADE !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 12-07-2006 12:22 ]


    ioannade
    22.08.2006, 16:09
    Ισως καποιες φορες να εχουν δικιο τελικα....ακομη κι αν δε με ξερουν καλα...!

    meltica
    25.08.2006, 13:11
    Ανάλογα που στοχεύει η κριτική... Αν στοχεύει στον χαρακτήρα μου όπως π.χ ''πως βρίζεις έτσι'' δεν θα πειραχτώ. Θα προσπαθήσω να το αλλάξω. Εν τέλει δεν θα βρίζω μπροστά στο άτομο που το είπε. Δεν θα πω σε καμία περίπτωση ''έτσι είμαι εγώ και αν σ'αρέσει''.

    Αν η κριτική επικεντρώνεται ας πούμε σε κάποιο από τα ταλέντα μου όπως π.χ ''δεν μ'αρέσει έτσι όπως ζωγραφίζεις, ή τι σόι ψυχολόγος θα γίνεις, είσαι άχρηστη'' τότε θα χρησιμοποιήσω ή την σιωπή μου ή το παραπάνω ελλάτωμα. Πάντως δεν μου αρέσει. Όπως δεν μου αρέσει οποιαδήποτε κριτική σχετικά με το μυαλό μου.

    Γενικά αρνητική κριτική δεν δέχομαι για το μυαλό μου γενικά και τις ικανοτητές μου. Αν τα καταφέρνουν κάποιοι καλύτερα είναι δικό τους πρόβλημα.
    Αρνητική κριτική δέχομαι για άσχημα στοιχεία του χαρακτήρα μου και για την εμφανισή μου όταν πρόκειται να βοηθήσει σε κάτι η κριτική- μη μου πουν τι άσχημη που είσαι, αλλά αν είναι για τα ρούχα μου οκ.

    Όσο για την θετική κριτική που δεν ανέφερα καθόλου... Δεν είναι πάντα ωραία. Δεν μου αρέσει να με εκθειάζουν π.χ σε άτομα που τα έχουν καταφέρει λιγότερο καλά στην ζωή τους- και καλά, μπορεί αυτοί να είναι καλύτεροι από εμένα εν τέλει. Δεκτή οποιαδήποτε κριτική τύπου ''δεν έχω γνωρίσει ποιο έξυπνο άνθρωπο στη ζωή μου''.

    Ουφ, αυτά. Όρεξη είχα...
    stratocasteros
    25.08.2006, 16:49
    Οι κριτικοί είναι σαν τους ευνούχους, ξέρουν πολύ καλά πως γίνεται, αλλά δεν μπορούν να το κάνουν.
    GinaDanis
    25.08.2006, 19:06
    Χμ, πολλές φορές είναι αλήθεια αυτό, stratocasteros!
    stratocasteros
    25.08.2006, 23:43
    Ναι... βασικά, τουλάχιστον εμένα, μου φαίνεται τραγικά δύσκολο για οποιονδήποτε άνθρωπο να μπορέσει να κρίνει αντικειμενικά κάτι που απλά δε "του πάει" στ αυτιά.
    Οι κριτικοί δεν ξέρω αν και πως το κάνουν...

    Και μια που λέμε για κριτική... όποιος θέλει ας μου πει την άποψή του για αυτό
    maspa
    11.09.2006, 20:56
    Βασικά,αναλόγως από ποιόν γίνεται η κριτική και πως.Αν για παράδειγμα μου κάνει κριτική κάποιος που καλά καλά δε με ξέρει και βγάλει αυθαίρετα συμπεράσματα φυσικά δε θα τη δεχτώ.Κάνουμε παρέα με ανθρώπους που μας αρέσουν έτσι όπως είναι.Δεν είναι σωστό να μπαίνουμε στην διαδικασία της κριτικής.Σαφώς και σ'όποιον αρέσουμε για τους άλλους δε θα μπορέσουμε.Πώς θα χωρέσουμε τόσοι άνθρωποι στο κενό;Κριτικάρουν συνήθως όσοι ζηλεύουν.
    StavmanR
    30.06.2007, 00:39
    Η κριτική αποτελεί αναπόσπαστη δραστηριότητα της κοινωνικοποίησης του ανθρώπου είτε αυτή είναι ενδογενής (αυτοκριτική) είτε εξωγενής (ετεροκριτική ή απλά κριτική). Η κριτική αποσκοπεί συνήθως στην εξομάλυνση των διαφορών μεταξύ της εγγενούς προσωπικότητας του ατόμου και της συλλογικής συμπεριφοράς (ως ξεχωριστή οντότητας) κοινωνικού συνόλου που την ασκεί. Σε αυτό το σημείο καλό θα είναι να ξεκαθαρίσω ότι η "εξομάλυνση" έχει άλλοτε ευεργετικά και άλλοτε αλλοτροιωτικά αποτελέσματα στον άνθρωπο. Ακόμα, η κριτική, με κάθε μορφή, μπορεί να λειτουργεί βελτιωτικά αλλά και αποσυντονιστικά στην ψυχοσύνθεση του ατόμου, ανάλογα με τη δυνατότητα απορρόφησης νέων δεδομένων, τη λειτουργική εικόνα της προσωπικότητας, αλλά και τον τόπο και το χρόνο που ασκείται η κριτική.
    Σημαντικότερο, μέρος της κριτικής διαδικασίας αποτελεί η αυτοκριτική, καθώς είναι η τελική ταξινόμηση και διαλογή των νέων δεδομένων που εισήχθησαν. Δε νοείται να δέχεσαι κριτική χωρίς να την επεξεργάζεσαι ανάλογα. Πολλές φορές η θετική κριτική είναι πιο "επιζήμια" από την αντίστοιχη αρνητική, καθώς υπερτονίζει τα στοιχεία του εγώ και λειτουργεί ως τείχος που δεν αφήνει τα ελλειματικά στοιχεία του χαρακτήρα μας να γίνουν ορατά και συνεπώς εύκολα "ιάσιμα".
    Η ερώτηση αφορά την αρνητική κριτική, που δεν συνεπάγεται κακοπροαίρετη, τουλάχιστον όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, δηλαδή εκείνη που τονίζει τα λιγότερο ικανά στοιχεία της προσωπικότητάς μου ή τις λάθος επιλογές μου. Η αντίδραση στην αρνητική κριτική είναι φυσιολογική για οποιοδήποτε κοινωνικοποιημένο άτομο, καθώς η διαδικασία της επιβολής στο κοινωνικό σύνολο καθορίζει πολλά για το είναι του. Η αντίδραση αυτή εκφράζεται με πολλές μορφές, από επιθετικότητα ως και πλήρη διαφοροποίηση και αδιαφορία. Όσο πιο δεσμευμένο είναι το άτομο με κοινωνικά πρότυπα, τόσο εντονότερη η αμυντική του στάση απέναντι στην αρνητική κριτική. Για να μην δώσω την εντύπωση ότι αντιφάσκω, στην αρχή του κειμένου μίλησα για ένταξη στο κοινωνικό σύνολο, ενώ εδώ πλεόν έχουμε περάσει στο στάδιο της επιβολής σε αυτό. Δείτε πόσο διαφορετικά δέχεστε την αρνητική κριτική σε μία προσωπική συζήτηση, από εκείνη σε ένα είδος δημόσιου διαλόγου, για του λόγου το αληθές...
    Προσωπικά, έχω ασκήσει δριμύτατη κριτική σε φίλους και αγνώστους, σε διάφορες εντάσεις και συχνότητες, όπως και μου έχουν ασκήσει. Θεωρώ ότι κάθε "θετική" κριτική δεν προσφέρει πολλά σε βελτιωτικό επίπεδο του χαρακτήρα μου, παρά μόνο σε ψυχολογική ενέργεια (καύσιμο) για να συνεχίσω να κάνω κάτι, ενώ αντίθετα η αρνητική κριτική μου προσφέρει νέα δεδομένα και επεξεργαστικά μοτίβα, ασχέτως αν μου αποσπά κάποια ποσότητα ενέργειας. Θεωρώ επίσης απαραίτητο, να ασκούμε κριτική πάντα με βάση του ποιός είναι απέναντί μας κι όχι με τον ποιόν θα θέλαμε απέναντι μας, ώστε να μπορέσουμε να δώσουμε στον άλλο να κατανοήσει τί πρέπει ή δεν πρέπει να αλλάξει ο ίδιος επάνω του και όχι στο δικό μας μυαλό (κάποια στιγμή ο "κριθείς" λειτουργεί με το φαίνεσθαι κι όχι με το "ποιείν" ώστε να γλιτώσει την κριτική μέσω της ψευδαίσθησης που μας δημιουργεί , ακόμα ένα είδος άμυνας).
    Τέλος, όπως και σε κάθε είδους διαπροσωπικής επικοινωνίας η κρίση δεν περιορίζεται στο λόγο. Θυμάμαι σαν παιδί ότι μία γκριμάτσα του πατέρα μου, με έκανε να εύχομαι να με "στολίζει" για 4 ώρες συνεχόμενα, ή αντίθετα να πετάω στα σύννεφα. Διαφωνώ εν πολλοίς με το "πρόσεχε πως θα το πείς για να το πάρει ο άλλος καλά" και είμαι της άποψης "μάθε να συμπάσχεις το συνάνθρωπό σου στον οποίο ασκείς κριτική ώστε να βιώσεις μαζί του τη διαδικασία, τότε αυτή έχει πραγματικό νόημα και για τους δύο".
    Πέρασε η ώρα και άρχισα να υπολειτουργώ...Καλό βράδυ σε όλους

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 30-06-2007 00:42 ]


    StavmanR
    30.06.2007, 13:34
    Παράθεση:

    Το μέλος meltica στις 25-08-2006 στις 13:11 έγραψε...

    Ανάλογα που στοχεύει η κριτική... Αν στοχεύει στον χαρακτήρα μου όπως π.χ ''πως βρίζεις έτσι'' δεν θα πειραχτώ. Θα προσπαθήσω να το αλλάξω. Εν τέλει δεν θα βρίζω μπροστά στο άτομο που το είπε. Δεν θα πω σε καμία περίπτωση ''έτσι είμαι εγώ και αν σ'αρέσει''.

    Αν η κριτική επικεντρώνεται ας πούμε σε κάποιο από τα ταλέντα μου όπως π.χ ''δεν μ'αρέσει έτσι όπως ζωγραφίζεις, ή τι σόι ψυχολόγος θα γίνεις, είσαι άχρηστη'' τότε θα χρησιμοποιήσω ή την σιωπή μου ή το παραπάνω ελλάτωμα. Πάντως δεν μου αρέσει. Όπως δεν μου αρέσει οποιαδήποτε κριτική σχετικά με το μυαλό μου.

    Γενικά αρνητική κριτική δεν δέχομαι για το μυαλό μου γενικά και τις ικανοτητές μου. Αν τα καταφέρνουν κάποιοι καλύτερα είναι δικό τους πρόβλημα.
    Αρνητική κριτική δέχομαι για άσχημα στοιχεία του χαρακτήρα μου και για την εμφανισή μου όταν πρόκειται να βοηθήσει σε κάτι η κριτική- μη μου πουν τι άσχημη που είσαι, αλλά αν είναι για τα ρούχα μου οκ.

    Όσο για την θετική κριτική που δεν ανέφερα καθόλου... Δεν είναι πάντα ωραία. Δεν μου αρέσει να με εκθειάζουν π.χ σε άτομα που τα έχουν καταφέρει λιγότερο καλά στην ζωή τους- και καλά, μπορεί αυτοί να είναι καλύτεροι από εμένα εν τέλει. Δεκτή οποιαδήποτε κριτική τύπου ''δεν έχω γνωρίσει ποιο έξυπνο άνθρωπο στη ζωή μου''.

    Ουφ, αυτά. Όρεξη είχα...



    Meltica μου θύμισες μία έρευνα ψυχολόγων που κατέληγε στο συμπέρασμα ότι εκείνο που φτάνει ένα ζευγάρι παντρεμένων στο διαζύγιο, είναι η συνεχής επικριτική στάση ενός εκ των δύο στο γενικότερο χαρακτήρα του άλλου. Πήγαινε πχ. η γυναίκα για ψώνια και ξόδευε 10 ευρώ περισσότερα. Η απάντηση του άντρα ήταν: είσαι σπάταλη, ξεροκέφαλη, δεν υπολόγιζες ποτέ τους άλλους, όλο για την πάρτη σου λειτουργείς, δεν περίμενα κάτι διαφορετικό από σένα κλπ. Δηλαδή ολομέτωπη επίθεση στο είναι του άλλου. Αυτή η επικριτική στάση ανεξαρτήτως φύλου ευθύνεται για το μεγαλύτερο μέρος των διαζυγίων, σύμφωνα με σύμβουλους γάμου και ψυχολόγους.
    Νομίζω ότι μπερδεύουμε σε μεγάλο βαθμό την κρίση με την επίκριση. Η κρίση είναι στην ουσία μία διαδικασία στην οποία μετέχουμε αυτοβούλως και εκτιθέμεθα στις παρατηρήσεις κάποιου ή κάποιων, όταν πχ. πηγαίνουμε σε συνέντευξη για εργασία περνούμε από την κρίση του προιστάμενου. Η επίκριση είναι η επιβολή των παρατηρήσεων κάποιου στο άτομό μας ή το αντίστροφο, πχ. πάψε να είσαι επικριτικός απέναντί μου.
    Επίσης, κάπου διάβασα για κακοπροαίρετη κριτική. Πρόκειται για το αποτέλεσμα της κακοπροαίρετης συμπεριφοράς κάποιων ατόμων προς το πρόσωπό μας. Μιλούμε για επικριτική στάση κάποιων προκειμένου είτε να μας πιέσουν ψυχολογικά δημιουργώντας ευνοικές καταστάσεις για το άτομό τους, είτε να κερδίσουν τη εύνοια των άλλων μέσω της λογικής "το μη χείρον βέλτιστον" (μειώνουν τους πάντες γύρω τους ώστε να επιβληθούν οι ίδιοι).
    Το σημαντικότερο για έναν άνθρωπο είναι να ασκεί αυτοκριτική συνεχώς, χωρίς βέβαια να καταντά επικριτικός απέναντι στον ίδιο του τον εαυτό. Η κριτική γεμίζει τα κενά μας, "κλαδεύει" τις επικίνδυνες προεκτάσεις των συμπεριφορών μας και γενικότερα βοηθά στην κατανόηση του εαυτού μας και κατ' επέκταση των άλλων. Άτομα που ασκούν αυτοκριτική, σε ένα πλαίσιο τακτικής εξυγίανσης είναι άτομα που εμπνέουν εμπιστοσύνη και ζεστασιά στους γύρω τους, ανεξάρτητα αν τους γνωρίζουν ή τους βλέπουν για πρώτη φορά.
    Liza32
    02.07.2007, 18:08
    Το γεγονός οτι ασχολούνται μαζί μου έστω και αρνητικά, με κάνει να πιστεύω οτι αξίζω πάρα πολλά, και μάλιστα ευχαριστώ και όλους όσους ασχολήθηκαν μέχρι χτες μαζί μου. Απο τη στιγμή που εγω δεν επιδιώκω να γίνω το θέμα της ημέρας και κάποιοι ασχολούνται με μένα δείχνει, οτι βλέπουν μια άξια αντίπαλο στο πρόσωπο μου και μάλιστα πολύ ικανή! Δείχνει οτι ζηλεύουν επειδή αυτοί ποτέ δεν θα γίνουν σαν και μένα, και επίσης, τρομάζουν και μόνο στην ιδέα οτι μια μέρα θα γυρίσουν όλα εναντίων τους!
    asxetos
    02.07.2007, 21:01
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 02-07-2007 στις 18:08 έγραψε...

    Το γεγονός οτι ασχολούνται μαζί μου έστω και αρνητικά, με κάνει να πιστεύω οτι αξίζω πάρα πολλά, και μάλιστα ευχαριστώ και όλους όσους ασχολήθηκαν μέχρι χτες μαζί μου. Απο τη στιγμή που εγω δεν επιδιώκω να γίνω το θέμα της ημέρας και κάποιοι ασχολούνται με μένα δείχνει, οτι βλέπουν μια άξια αντίπαλο στο πρόσωπο μου και μάλιστα πολύ ικανή! Δείχνει οτι ζηλεύουν επειδή αυτοί ποτέ δεν θα γίνουν σαν και μένα, και επίσης, τρομάζουν και μόνο στην ιδέα οτι μια μέρα θα γυρίσουν όλα εναντίων τους!



    Liza32 ο ψυχισμος των γραφομενων σου, δειχνουν ενα θυμο και μια οργη. Συγνωμη αν επεμβαινω αυθαιρετα, στο σχολιο σου....αλλα απλα μου κινησαν την περιεργεια....

    GEORB
    03.07.2007, 01:33
    Οσοι ασκουν αρνητικη κριτικη για το ατομο μου επειδη ζηλευουν μια ειναι η απαντηση

    ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΝΑ ΣΕ ΖΗΛΕΥΟΥΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΕ ΛΥΠΟΥΝΤΑΙ

    Οαοι τωρα ασκουν αρνητικοι κριτικη επειδη νιαζονται για μενα καλο θα ειναι να συνεχησουν να την κανουν

    Εξαλου και η αρνητικη κριτικη ειναι ενα εμποδιο
    ομως καθε εμποδιο σε καλο
    YrIazz
    04.07.2007, 09:48
    Φυλαγομαι απο αυτους που "χαϊδευουν" τα αυτια μου....
    StavmanR
    06.07.2007, 23:36
    Παράθεση:

    Το μέλος GEORB στις 03-07-2007 στις 01:33 έγραψε...

    Οσοι ασκουν αρνητικη κριτικη για το ατομο μου επειδη ζηλευουν μια ειναι η απαντηση

    ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΝΑ ΣΕ ΖΗΛΕΥΟΥΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΕ ΛΥΠΟΥΝΤΑΙ

    Οαοι τωρα ασκουν αρνητικοι κριτικη επειδη νιαζονται για μενα καλο θα ειναι να συνεχησουν να την κανουν

    Εξαλου και η αρνητικη κριτικη ειναι ενα εμποδιο
    ομως καθε εμποδιο σε καλο



    Βασικά άτομα που επιβουλεύονται κάποια στοιχεία της ιδιωτικής σου ζωής και της προσωπικότητάς σου, συνήθως σου επιτίθενται με σωρεία θετικών κριτικών και όχι αρνητικών. Αν επίσης, κοιτάξουμε την ιστορία θα διαπιστώσουμε την ιστορική πλέον αλήθεια που περιγράφεται με τον Δούρειο Ίππο στην Ιλιάδα του Ομήρου και με την ιστορική φράση "Φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντας".
    Η ιστορία επομένως μας δείχνει ότι αυτοί που θέλουν το κακό μας, ποτέ δεν επιτίθενται κατά πρόσωπο, παρά μόνο στις περιπτώσεις που οι άμυνά μας δεν είναι επαρκώς οργανωμένη, ή η επιθετική τους δύναμη είναι συντριπτική. Συνήθως, η χρήση δώρων κάνει τη δουλειά, ανέξοδα και αναίμακτα...
    StavmanR
    22.07.2007, 22:38
    μνκ, και από εδώ