ελληνική μουσική
    504 online   ·  210.845 μέλη

    Φυσαω στην τρομπετα, μα δεν παιζει! Γιατί;

    dipas
    16.01.2006, 12:00
    καλημέρα σας,

    είμαι φίλος της jazz και η κοπελιά μου μου έκανε δώρο μια τρομπέτα, αφου ξέρει ότι είναι η αδυναμία μου στα πνευστα.

    Πήρα και εγώ λοιπον την τρομπετα, τη βάζω στο στόμα, φυσάω..... μα δεν βγαίνει ήχος.

    Οσο δυνατά ή απαλά και αν φυσηξω ήχπς δεν βγαίνει.

    Κάνω κάτι λάθος ή δεν φυσάω αρκετά δυνατά.

    Πιο δυνατά δεν μπορώ

    Βοήθεια παρακαλώ ...............

    xristos
    16.01.2006, 12:30
    Αν και δεν έχω καμιά σχέση με τα τα μουσικά όργανα, νομίζω πως δεν αρκεί απλά να φυσήξεις, αλλά πρέπει να ενώσεις τα χείλια σου και να κάνεις πρρρρ...
    χαχαχαχαχα, τι γράφω Θεέ μου...
    Δεν μπορώ να το περιγράψω!

    dipas
    16.01.2006, 12:34
    δεν βοηθας, δεν βοηθας

    αυτο που λες μαλλον για σφυριγμα για ταξι μου κανει και ουχι για κάτι αλλο

    αυτα


    ph
    16.01.2006, 12:39

    Μήπως είναι φραγμένη από κανένα έντομο?
    dipas
    16.01.2006, 12:42
    φιλε ph,

    ολοκαινουργια είναι.
    από το κουτι την έβγαλα.

    έβαλα το επιστόμιο, έτσι το λένε;;;;
    και άρχισα να φυσάω
    μετα πιο δυνατά
    μετά άρχισα να κοκκινιζω από τη δύναμη που φύσαγα


    EffieKakaflika
    16.01.2006, 13:15
    Πάρε μια χαμηλή ανάσα από την κοιλιά και προσπάθησε ήρεμα αλλά αποφασιστικά να βγάλεις όλον τον αέρα. Μήπως πρέπει να πατήσεις κάποιο κλειδί;
    Την είχα πατήσει κι εγώ μ'ένα σαξόφωνο. Είναι πολύ δύσκολο είναι η αλήθεια.
    Γιατί δεν πάς σε κάποια δημοτική φιλαρμονική να μάθεις και να πληρώνεσαι κιόλας;;
    dipas
    16.01.2006, 13:23
    EffieKakaflika,

    Προσπάθησα είναι η αλήθεια

    ήρεμα στην αρχή από αμηχανία και άγνοια
    Διαφραγματική είναι η αναπνοή μου (όλων των ανδρων έτσι και αλλιώς) αλλά τίποτα.

    Απογοητευτηκα λιγάκι.

    Ξέρεις τι είναι να βρίσκεις το πρωι μόλις ξυπνήσεις μια τρομπέτα ;;;
    Τρελάθηκα.....
    Μια ώρα άργησα στη δουλειά προσπαθώντας να βγάλω έστω και έναν ήχο


    yiannisyiannis
    16.01.2006, 13:25
    Η τρομπέτα θέλει πολύ συγκεκριμένο τρόπο φυσήματος για να κελαηδήσει, διαφορετικά όσο κι αν φυσάς δεν θα ακούγεται κιχ. Συγκεκριμένα, πρέπει να φυσήξεις με τον τρόπο που είπε ο Xristos. Θα προσπαθήσω να τον περιγράψω διαφορετικά. Με σφιχτά ενωμένα χείλη πάνω στο επιστόμιο, προσπάθησε να μιμηθείς τον ήχο που βγαίνει......όταν στέλνουμε fax.
    dipas
    16.01.2006, 13:37
    ευχαριστω παιδιά

    θα προσπαθησω πάλι το απόγευμα και θα επανέλθω με νέα αύριο

    λέτε να φταίνε οι βαλβίδες;;;;
    kifa
    16.01.2006, 13:56
    Καλησπέρα κι απο μένα ... :)..

    Το σαξόφωνο έχει κάποιο πολύ λεπτό ξύλινο έλασμα το οποίο το πατάς απαλά με το κάτω μέρος των δοντιών ώστε να βγάλει ήχο...Η τρομπέτα είναι περισσότερο "τεχνική".. Φυσάς δημιουργώντας ήχο με το στόμα παρά με τη δύναμη που πηγαίνει στο όργανο ... Υπάρχει συγκεκριμένο μέλος ( δεν θυμάμαι το ονομά του αλλά νομίζω είναι από τη φλώρινα - αν αυτό βοηθάει κάποιον άλλον να θυμηθεί το nick του - που παίζει επαγγελματικά τρομπέτα και θα μπορέσει , αν επικοινωνήσεις μαζί του με κάποιο ΠΜ να σε βοηθήσει ...


    Jimy
    16.01.2006, 16:03
    Παίζει ένας φίλος μου καιρό,πρέπει να πάς σε δάσκαλο ή σε κάποιον που ξέρει να σου δείξει τη λεγόμενη μάσκα δηλαδή την θέση που πρέπει να πάρει το στόμα για να βγεί ο ήχος οχι ο κατάλληλος ήχος απλά μιλάμε αρχικά για τον ήχο και μετά θα το δείς


    polydoroslouca
    16.01.2006, 22:02
    Ένωσε τα χείλη σου και σφίξε τα μεταξύ τους ελαφρά. Προσπάθα να φυσήξεις ώστε τα χείλη να αρχίσουν να πάλλονται. Ο αέρας πρέπει να βγαίνει από το κέντρο των χειλιών σου. Ανάλογα με το πόσο σφίγγεις τα χείλη θα βγάζεις διαφορετικό ήχο. Πιο σφικτά χείλη πιο ψηλό ήχο και το αντίθετο Χωρίς να πατήσεις πλήκτρα μπορείς να παίξεις τις νότες σολ χαμηλό, ντο, σολ, ντο ψηλό, μη ψηλό, σολ ψηλό. Για να παίξεις πιο ψηλά. Θα χρειαστείς πάρα πολλή εξάσκηση. Εύχομαι να βοήθησα . .
    vouliakis
    16.01.2006, 23:33
    dipas, να βρεις ένα δάσκαλο... Αν θέλεις πάντως να πάρεις μια ιδέα (και αν τα πηγαίνεις καλά με τα αγγλικά), διάβασε εδώ...
    DavidDT
    17.01.2006, 02:06
    Καλησπέρα φίλε μου...Παίζω τρομπέτα 5 χρόνια και νομίζω πως όσο και να σου περιγράψουμε τον τρόπο,δεν θα καταφέρεις πολλά...Άν πραγματικά θέλεις να ασχοληθείς πρέπει να πάς σε δάσκαλο...
    Pandelis_zola
    24.03.2006, 12:46
    an kai to vlepw to post poly arga... Elpizw na voithisw... Eimai trobetistas... Loipon... Den thelei kopo thelei tropo... Kati san prrrrrrrrr prepei na kaneis... ennomena ta xeilh kai peripou sth mesh to epistomio... Fantasou oti exeis nero sto stoma sou kai theleis na to ftyseis san na to kaneis skonh? to kaname sto dhmotiko afto...
    crazyantonis2001
    12.05.2006, 23:43
    ρε φιλος ξερεις να παιζεις τρομπετα η τζαμπα στην πηρε το κοριτσι?Και αν θες πηγαινε σε καμια φιλαρμονικι οπως εγω ειναι που ειναι δωρεαν εισαι και μια χαρα
    dijo
    13.05.2006, 04:55
    Θυμήθηκα τον τρελό ενός χωριού στα Πιέρια, στον οποίον δώρισε κάποτε ένας γύφτος μια τρύπια γκάιντα. Ο κακομοίρης την φούσκωνε, και αν προλάβαινε να βγάλει ήχο πριν ξεφουσκώσει, ήταν όλος χαρά.
    Κάπως έτσι ένοιωσα κι εγώ κάποια φορά που δοκίμασα να "παίξω" κλαρίνο και το έκανα να ακουστεί κανα δυο φορές (άσχετα που κόντεψα να λιποθυμήσω απ' την υπερπροσπάθεια).
    Συζητώντας το εργότερα με δυο - τρεις κλαρινιτζίδες, μου είπαν ότι και ο Pandelis_zola: Ότι, δηλαδή, δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο.
    Βρες λοιπόν έναν δάσκαλο να σου δείξει τον τρόπο και καλά σαλπίσματα!


    catz
    13.05.2006, 13:47
    Ίσως η τρομπέτα θέλει καινούριο firmware .

    Αν όχι , δοκίμασε το πρωί να ξυπνήσεις με πατημένο το "alt/shift/escape" .



    PS.Ένα απο τα μεγαλύτερα κακά της εποχής μας είναι το να νομίζουμε οτι όλα είναι εύκολα .
    blossom7
    06.09.2007, 23:08
    Ασχολοθμαι με τρομπετα 3 χρονια.δεν ειναι το θεμα μονο να φυσιξης.χρειαζεται μεγαλη προσπαθεια.κανεπροβεσ κ ξεκινα να εκπνεεις απο το διαφραγμα
    blossom7
    06.09.2007, 23:10
    Παράθεση:

    Το μέλος blossom7 στις 06-09-2007 στις 23:08 έγραψε...

    Ασχολοθμαι με τρομπετα 3 χρονια.δεν ειναι το θεμα μονο να φυσιξης.χρειαζεται μεγαλη προσπαθεια.κανεπροβεσ κ ξεκινα να εκπνεεις απο το διαφραγμα


    να εκπνεεισ χρεισιμοποιοντας το διαφρεγμα ηθελα να πω