ελληνική μουσική
    619 online   ·  210.830 μέλη

    Φυσαω στην τρομπετα, μα δεν παιζει! Γιατί;

    blossom7
    01.10.2007, 17:39
    Παράθεση:

    Το μέλος Bgre στις 30-09-2007 στις 21:08 έγραψε...

    οταν ειχα παει στιν φιλαρμονικη της πολης μου μικροσ ηθελα να μαθω σαξοφωνο...Καθομαι σε μια καρεκλα , μου το δινουν και μου λενε φυσα...προσπαθουσα ο καιμενος , 9 χρονων τοτε αλλα δεν εβγαινε ηχος.Μου λενε βαλε τα δυνατα σου.Παιρνω μια βαθια ανασα και φυσαω.Μονο που δεν εκλεισα καλα το στομα μου και ακουστηκε ενασ ηχος σαν ......καταλαβατε.Γυρνανε και με κοιτανε αλλα 17 παιδια που ηταν εκεινι τιν ημέρα εκει..Απο τοτε και μετα δεν ξαναπατισα εκει για εθνοητους λογους


    -----------------

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 04-02-2011 14:23 ]


    McJohn
    10.10.2007, 16:16
    Παράθεση:

    Το μέλος blossom7 στις 16-09-2007 στις 10:53 έγραψε...

    Παιζω τρομπεταΣποτ κ εχουμε ενα βλακα εκει που ρουφαει ...........


    ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑχαχαχαχαχαχαχα.

    ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ!!!Ειναι το ποιο αστειο σημειο σε ολο το forum!!!!χαχαχαχα!!Γουσταρω απιστευτα!Συνεχιστε!
    vero
    10.10.2007, 17:52
    παιδια εχουν πολυ φαση τα πνευστα οργανα... η αδελφη μου μπηκε στην φιλαρμονικη και παιζει κλαρινο... προχτες προσπαθησα να φυσηξω αλλα τιποτα... μου εξηγουσε η αδελφη μου πηγα να βγαλω ενα ηχο το ενιωσα αλλα τιποτα.... θελει μεγαλη προσπαθεια... ειδικα με τα χειλη...
    McJohn
    05.11.2007, 15:15
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 10-10-2007 στις 17:52 έγραψε...

    παιδια εχουν πολυ φαση τα πνευστα οργανα... η αδελφη μου μπηκε στην φιλαρμονικη και παιζει κλαρινο... προχτες προσπαθησα να φυσηξω αλλα τιποτα... μου εξηγουσε η αδελφη μου πηγα να βγαλω ενα ηχο το ενιωσα αλλα τιποτα.... θελει μεγαλη προσπαθεια... ειδικα με τα χειλη...


    Ειμαι metalas αλλα γουσταρω απιστευτα τα κλαρινα οπως και το μπουζουκι.Θα θελα μια γυναικα με κλαρινα ρε!Γουσταρω ετσι να παιζουμε τα γυφτικα και μετα να χωνεται και ενα Aces High.Ποπο κα*λα.
    P-A-B-L-O
    15.12.2007, 15:29
    αν ειχες διατεθημενο ενα μερος με ηχομονωση θα ηταν πιθανο οσο για να βγαλεις ηχο χρειαζεται να ενωσεις τα χειλια σου και να μιμιθεις κατα καποιο τροπο τον ηχο της κλανιας !!!! αρχικα προσπαθησε μονο με το επιστομιο να βγαλεις σταθερο ηχο !!!!!! αλλα μαλλον η κοπελα σου θα μετανιωσει την ωρα και την στιγμη που στην εφερε και θα στην φορεσει κολαρο!!!!!!
    lefterisvlachos
    30.08.2010, 00:14
    Ακούμπησε τα χείλη σου στο επιστόμιο σταθερά και φτύσε με την γλώσσα. Μόλις ακούσεις ήχο διατήρησε την αναπνοή σου. Δεν χρειάζεται να πατήσεις κλειδιά για να βγάλεις ήχο. Με τον τρόπο που σου είπα μπορείς να βγάλεις αρχικά 5 νότες. Όσο πιό πολύ πιέζεις το επιστόμιο στα χείλη σου θα βγαίνει και πιό ψηλή νότα. Οταν σταθεοποιήσεις τις πρώτες 5 νότες θα αρχίσεις να χρησιμοποιείς τα κλειδιά πάντα υπό τις οδηγίες δασκάλου και και μαθημάτων θεωρίας για να ξέρεις τι κάνεις
    nickra
    29.10.2010, 04:09

    γεια σου φιλε μου....παιζω τρομπετα 10 χρονια κ πιστευω πως θα μπορεσω να σε βοηθησω..απλα κλεισε τα χειλη σου κ ακουμπα τα στο επιστομιο,μετα θα δοκιμασεις σαν να φτυνεις κατα καποιο τροπο αλλα οχι να φτησεις οκ?αν δεν μπορεσεις προσπαθησε να ακουμπας το περιστομιο κ να κανεις πρ πρ πρ....


    glefas
    27.01.2011, 16:18

    στην τρομπέτα ο ήχος παράγετε από τα χείλια , αυτό που πρέπει να κανείς είναι να buzzαρης(αυτό που γίνετε όταν φυσάς ανάμεσα σε δυο χαρτιά και παράγει ήχο) τα χείλια σου. Προσπάθησε να τα έχεις μαζεμένα Και όχι σαν να χαμογελάς και φύσα με την άρθρωση ΤΟΥ σαν να θες να ζεστάνεις τα χέρια σου τον χειμώνα όταν αρχίσεις σιγά σιγά να βγάζεις ήχο δοκίμασε και στην τρομπέτα. Άντε καλό κουράγιο.


    -----------------
    Μαθήματα Κιθάρας

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : glefas στις 27-01-2011 16:20 ]


    ohcaptainmycaptain
    03.02.2011, 19:20

    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 13-09-2007 στις 07:54 έγραψε...

    Εχεις δοκιμασει να ρουφηξεις αντι να φυσηξεις?

    Αυτό μου θυμίζει κάποιων που έκανε ναργιλέ και αντί να ρουφάει φυσούσε για να γίνουν οι μπουρμπουλήθρες.......ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.....Τι διαβάζω......με τέσσερα χρονιά καθυστέρηση....


    djmetronomos
    12.02.2011, 00:24

    Φίλε μου, την τέχνη του ρουφήγματος δεν την κατέχουν όλοι... Θέλει ιδιαίτερο ταλέντο...

    to suck or to blow...?

    that is the question...