ελληνική μουσική
    500 online   ·  210.819 μέλη

    Πότε ακούσατε πρώτη φορά Βασίλη Παπακωνσταντίνου;;;

    elzaatar
    26.01.2006, 09:28
    Τέλη δεκαετίας '70 με αρχές '80 με δύο LP τα αγροτικά του Μπακαλάκου και το Σταυρό του Νότου του Μικρούτσικου. Από τότε τον παρακολουθώ χωρίς να είμαι κολλημένος, τουλάχιστον έτσι νομίζω. Με ευκαιρία την κυκλοφορία του LP "ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΑΤΑ" οργάνωσα το κίνημα και φύγαμε περίπου 15 μηχανές για να πάμε σ΄ένα χωριό που έδινε συναυλία.
    Ο Μπιλάκος είναι από τις καλύτερες φωνές που υπάρχουν σήμερα στο ελληνικό τραγούδι.

    elenigeladari
    26.01.2006, 09:47
    καλοκαίρι 1991.....
    tolaruba
    30.07.2006, 21:07
    οταν ημουν 9..συγκεκριμενα πριν 6 χρονια!!δεν ειχα καταλαβει το μεγαλειο της φωνης του αλλα μεγαλωνοντας...
    Feggarenia261
    30.07.2006, 22:51
    Χμμ.. Οι γονείς μου κολλημένοι με βασίλη... Το πρώτο τραγούδι που άκουσα πρέπει να ταν ο κουρσάρος απο μια παλιααααααα κασσέτα... Ε απο τότε κόλλησα με ροκακια του και μέχρι τώρα δηλώνω respect
    rammsteiner
    30.07.2006, 23:53
    καπου στις αρχες της δεκαετιας του 80...
    το πρωτο τραγουδι που ακουσα ηταν το "κι'αν ειμαι ροκ" και το βρηκα αρκετα ενδιαφερον...
    παρακολουθησα τη δισκογραφια του μεχρι τα τελη της δεκαετιας οπου κατα τη γνωμη μου επαψε να ειναι τοσο αυθεντικος και αρχισε να με κουραζει...
    εχω δει πανω απο 10 live του (ολα μεταξυ 82-89)
    1325
    18.01.2007, 20:20
    Μπορεί να με πείτε τρελό, αλλά αν είναι να λέμε αλήθεια... Τέλος πάντων, εγώ να πω ότι πρώτη φορά, τα τραγούδια του Βασίλη τα άκουσα απο τους Α.Μ.Α.Ν. σε εκείνο το εορταστικό επεισόδιο, αν θυμάστε.. Ημουν πέμπτη δημοτικού αν δεν κάνω λάθος και ξετρελάθηκα!
    Ε, δεν πέρασαν λίγες μέρες, δύσκολο να σκεφτείτε και τί ζήτησα για δώρο, τέλος πάντων, μπήκα και εγώ στο club των Παπακωνσταντινόφιλων! Και σε μία φάση που όλα τα παιδάκια στην τάξη μου στη μουσική ζητάγαν να ακούσουν κάτι χαζοτράγουδα, φανταστείτε ενα παιδάκι με γυαλιά, να ζητάει το Πόρτο Ρίκο και τι δασκάλα να μην ξέρει τι να πει!!
    Πέρασαν τα χρόνια από τότε, αλλά η μαγεία παρέμεινε.. Το παιδάκι αυτό, 2α λυκείου πλέον με το "Βράδυ Σαββάτου" δακρύζει και με το "Σ'ακολουθώ" ερωτεύεται!

    (επιπλέον, έχει γνωρίσει και την Ράντου σε μία συναυλία!)

    Γεια σου ρε Βασίλη!
    tago
    18.01.2007, 22:36
    Από τον «Σταυρό του Νότου», του Θάνου Μικρούτσικου όπου τραγουδούσε μαζί με τον Γιάννη Κούτρα. Ήταν στους τίτλους ενός σίριαλ που λεγόταν «πορεία 090» κάπου εκεί στα τέλη της δεκαετίας του ‘70!


    Xrononaytis
    19.01.2007, 01:56
    Ton Basili ton akousa proti fora stin sinavlia tou 1985 sto neo faliro katatixi piga eki o aderfos mou ithele na pai kai den ton afine o pateras mou ean den me eperne mazi tou kai thimame mono apo eki ton paniko pou ipirxe kato stin skini kai ola ta atoma eki itan me ta blou tzin solines kai alla skinika kai akoma thimame eixe pei ston aderfo aftos giati fonazi etsi kai mou lei den fonazi diamartiretai mou eipe kai meta apo 5 xronia katalava ti ginetai .

    Kai apo tote kolisa arketa einai pigi zois o Basilis mas dini poli energia .



    .Το μεγαλύτερο πρόβλημα των ημερών μας είναι ο Αχαχαμπαχανισμός. Με αχαχαμπαχανιστές δεν κάνω παρέα, ούτε και με όσους αχαχαμπαχανίζουν μαζί τους αχαχαμπαχάνιστα.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Xrononaytis στις 19-01-2007 01:58 ]





    επισυναπτόμενα: 17_12_06032.jpg 
    anna2405
    14.02.2007, 14:09
    κ εμένα όπως και οι περισσότεροι απο οτι διάβασα τον Βασίλη τον άκουγαν οι γονείς μου φανατικά έτσι κόλησα και εγώ το μικρόβιο...πολύ απλα !!!

    despinakontogianni
    19.02.2007, 17:58
    ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 4 ΧΡΟΝΙΑ (ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΙΚΡΗ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ) ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ FAN. ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΛΛΗΤΗ ΤΗΣ ΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΑ ΠΟΤΕ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ, ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ, ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ. ΚΑΛΙΟ ΑΡΓΑ ΠΑΡΑ ΠΟΤΕ! ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΕΜΕΙΝΑ ΑΠΟΣΒΟΛΩΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ, ΤΗ ΧΡΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΠΟΥ ΣΥΝΟΔΕΥΕ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ. ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΙΜΑΙ ΠΟΡΩΜΕΝΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ!
    mariachi
    20.02.2007, 11:36
    Το 1992(ήμουνα πολύ μικρός τότε αλλά το θυμάμαι έντονα)στο χριστουγεννιάτικο επεισόδειο των ''Απαράδεκτων'',τραγούδησε ο Παπακωνσταντίνου το ''Ελλάς''.Ήταν η πρώτη φορά που άκουσα το Βασίλη.
    maspa
    20.02.2007, 11:59
    Πέρυσι. Σοβαρά τώρα, μέχρι πέρυσι ολόκληρο κομμάτι από παπακωνσταντίνου δεν είχα ακούσει. Από μικρή είχα συνηθήσει με το που έπιανα σταθμό με παπακ. να τον αλλάζω. Συνήθεια της μητέρας μου (που δεν της αρέσει καθόλου) και μου την κόλλησε κι εμένα.
    XeniaRodo
    20.02.2007, 12:06
    Tελικά ώρες ώρες νιώθω πολύ γριά εδώ μέσα

    δεν θυμάμαι πότε ήταν η πρώτη φορά που άκουσα... η τελευταία πάντως ήταν χτες το βράδυ Λάιβ τον είδα πρώτη φορά πριν καμιά 14αριά χρόνια σε συναυλία στο Pίο... Πέρσι τον είδα πολλές φορές λάιβ γιατί είχα βύσμα στο VOX .....
    Eliza21
    20.02.2007, 14:52
    πότε τον πρωτοακουσα ε????? αααχ τι μου θυμησατε τώρα.......... απο τα παιδικά μου χρονια. παιζει και νεογεννητο. βλέπετε ειμαι απο τις προνομιούχες με αρκετα μεγαλύτερα αδερφια τα οποια και με μυησανε ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΙΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    pokopik
    20.02.2007, 20:16
    ..Κι ομως ισως δεν τo γνωριζεται,αλλα το πρωτο τραγουδι του Βασιλη (δισκογραφημενο) ηταν λαικο !!! 1973 σε μουσικη Αρχιτεκτονιδη,δεν θυμαμαι στιχουργο.Ενα καταπληκτικο ζειμπεκικο με τιτλο "Δυο φιλοι".
    Η φωνη του αγνωριστη...αλλα το ειχε ερμηνευσει θαυμασια!
    Αραγε το θυμαται ο ιδιος?
    vasiloukos
    21.02.2007, 17:47
    Μάλιστα, ''Δύο φίλοι'' με στίχους βαρύτατα λαϊκούς:

    ''Ήτανε δυό παλλικάρια φίλοι αχώριστοι πιστοί
    έναν έρωτα στα ζάρια παίξαν κι έχουν χωριστεί
    σκότωσαν δυό παλλικάρια μια φιλία ζηλευτή

    Είχαν ήλιους και φεγγάρια
    και τα χάσανε γιατί

    Στη χαρά στη λύπη αντάμα τη ζωή κάναν γιορτή
    τώρα πια ούτε ένα γράμμα σα να πέθαναν γιατί
    σκότωσαν δυό παλλικάρια μια φιλία ζηλευτή

    Είχαν ήλιους και φεγγάρια
    και τα χάσανε γιατί''

    Στο δίσκο εκείνο ήταν κι ένα άλλο τραγούδι απ' την πίσω μεριά, κάτι σχετικά με Ελλάδα, τώρα δεν το θυμάμαι ακριβώς, το χα βρει τυχαία μια φορά στο Μοναστηράκι. Ο ίδιος ο Β.Π. είπε ότι αυτή ήταν η πρώτη του δισκογραφική απόπειρα - εμφάνιση, κι ότι λίγους μήνες μετά απ' την κυκλοφορία του δίσκου, έκλεισε η δισκογραφική εταιρεία κι αυτός απογοητεύτηκε.

    Xrononaytis
    28.02.2007, 04:00
    Kai akoma otan ixografousa afto to komati eixe pari eidiki adeia apo to strato den to afinan na pai alla tote ton boithise o Theodorakis .
    kavadioplikth
    30.03.2008, 20:51
    Γύρω στα 8-9 πρέπει να ήμουν...

    Από τους πρώτους μου δίσκους Τα χαιρετίσματα, το όλα από χέρι καμμένα και η Διαίρεση...
    FORTE
    30.03.2008, 23:37
    Γεια σας φιλοι του λατρεμενου μας Β.Π. Εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι ειμαι πολυυυυ τυχερη που γνωρισα απο μικρη (στ' δημοτικου) αυτην την υπεροχη φωνη του Βασιλαρα κι απο τοτε με συντροφευει σε ολα μου τα βηματα και μου εκφραζει ολα μου τα συναισθηματα! Ε ναι λοιπον,ειναι τυχη να τον ακους και τροπος ζωης να σε εκφραζει αυτη η μοναδικη φωνη και μελωδια!

    dEUS
    31.03.2008, 07:48
    Tragoudousa ta tragoudia tou prin kan mathw na milaw...stamatisa na ton akouw sta teli tou dimotikou.Distixws sinexizei na me apogoitevei...