ελληνική μουσική
    537 online   ·  210.840 μέλη

    Πότε ακούσατε πρώτη φορά Βασίλη Παπακωνσταντίνου;;;

    annoula90
    31.03.2008, 10:39
    Ξεκίνησα να τον ακούω από το γυμνάσιο αλλά όπως σωστά είπε ο dEUS οι τελευταίες του δουλειές δεν μου αρέσουν.
    theo182
    31.03.2008, 17:31
    1η φορά τον άκουσα σε ηλικία 7-8 χρονών σε μια συναυλία στο κάστρο της Πάτρας
    που είχα πάει με τα μεγαλύτερα ξαδέρφια μου...
    Τον είχα ακουστά και πριν (κυρίως μερικά κομμάτια όπως το Ευτυχώς) αλλά ουσιαστικά η πρώτη μου επαφή ήταν στη συναυλία στο Κάστρο...
    Από εκείνη τη μέρα......άγρια φλασιά....και να οι μπλούζες από μοναστηράκι...και να οι σκληρές οικονομίες για να αποκτήσω όλα του τα cd...

    Χρωστάω πολλά σε εκείνη τη συναυλία(αν δε κάνω λάθος ήταν φεστιβάλ της ΚΝΕ)
    καθώς με ώθησε προς τη Ροκ και γενικά άρχισα να ψάχνομαι πολύ με τη μουσική...(έμαθα κιθάρα,αρχισα να ασχολούμε με την ελληνική Ροκ,έκανα δικές μουπαραγωγές.....)
    Όταν οι συμμαθητές μου στη τετάρτη δημοτικού άκουγαν μόνο Βίσση και Ρουβά.....



    musicathy
    24.06.2008, 14:38

    Σε ηλικία 7 χρονών άκουσα πρώτη φορά Βασίλη από το δίσκο Χαμένες Αγάπες...Ήταν μία κασέτα που είχε πάρει ο θείος μου και μου την έδωσε να την ακούσω...Από την ώρα που μπήκε στο κασετόφωνο δε βγήκε ξανά...Την κρατάω ακόμη...Είναι χιλιοσακατεμένη, ο ήχος θολός αλλά αποτελεί ανάμνηση μιας περιόδου που άρχισα να διαμορφώνω την προσωπικότητά μου.Ο Βασίλης είναι μέσα σ'αυτήν και με βοήθησε πολύ να βγάλω κάποια συμπεράσματα...

     

    Βασίλη σε ευχαριστώ


    vasilisx
    30.06.2008, 11:30

    το 1994 σε ηλικια 8χρονων ο Βασίλης διαμόρφοσε την ζωή μου, με εανε μεσα απο τα τραγουδια του ΝΑ ΖΩ, ΝΑ ΥΠΑΡΧΩ, ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ, ΝΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΩ, ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ....

     

    ο βασιλης διαμορφωσε και διαμορφωνει γενιες ανθρωπων....

    τα τραγουδια του σε κανουν καλυτερο ανθρωπο.

    βασιλη.... σ'ευχαριστω που υπάρχεις...


    palmos
    30.06.2008, 18:01

    Πρώτη φορά live άκουσα όταν ήμουν 10 χρονών σε μια συναυλία του στο στάδιο της Καλαμαριάς μαζί με τον Θάνο μικρούτσικο! Νομίζω πως από τότε κόλλησε μέσα μου το μικρόβιο.


    PashalinaMakia
    30.06.2008, 18:05

    vasilisx έλεος με έκανες και γέλασα....

    Τον είχα ακούσει 7 χρονών στο "Αλέξης Μινωτής" στο Αιγάλεω...Περνούσαμε απ'έξω κι επειδή είχα ξαδέρφη στην εφηβεία περάσαμε κρυφά απο δίπλα και κάτσαμε κανά μισάωρο.

    Καλός ήταν...


    mitskinis
    28.12.2008, 16:23

    Είχε βάλει ένας γνωστός μια κασέτα ,που είχε το "Χαιρετίσματα" πριν καμιά δεκαετία και κάτι, και από τότε τον ακούω συχνά.{#emotions_dlg.walkman}


    edwaki
    28.12.2008, 20:04

    Μια φορά πριν δύο χρονια , η μάνα μου είχε πάρει ένα του CD ...το άκουσα και κολλησα.

    {#emotions_dlg.rockon}


    freakhood
    29.12.2008, 01:55

    Ήμουν μπέμπης και ο Παπακωνσταντίνου στα πρώτα του βήματα.

    Θα ήθελα να μην τον έχω ακούσει γιατί τον απαξίωσα πλήρως.

    Μάλλον αυτός απαξίωσε τον εαυτό του. Πολύ νωρίς μάλιστα.