ελληνική μουσική
    537 online   ·  210.844 μέλη

    4χρονος drummer!!!!

    EffieKakaflika
    18.01.2006, 10:17
    Κοιτάξτε αυτό:
    4χρονος drummer
    gate
    18.01.2006, 11:25
    Προσωπικά, το θεωρώ απαράδεκτο αυτό! Ανεξάρτητα από το ταλέντο μπορεί να κρύβει ένα τετράχρονο ή δίχρονο παιδί, είναι πριν απ' όλα παιδί. Αν είναι πράγματι ταλέντο, γιατί δεν το αφήνουν αυτοί οι ματαιόδοξοι (το πιστεύω!!) γονείς του να ζήσει φυσιολογικά, χωρίς να προκαλεί το φθόνο των συνομιλήκων του με την οπωσδήποτε υπεροπτική (λόγω δημοσιότητας) συμπεριφορά του - γιατί τα παιδιά ανεβαίνουν πολύ πιο εύκολα στο καλάμι απ' ότι οι μεγάλοι κι αυτό είναι αποδεδειγμένο... - και χωρίς να το εξαναγκάζουν να μεγαλώσει σε ένα δρόμο που 99% θα το οδηγήσει σε - αν όχι επαγγελματική - ψυχική φθορά οπωσδήποτε.
    Πίσω απ' όλο αυτό το καραγκιοζιλίκι της αναζήτησης νέων Mozart - όπως εκδηλώθηκε έντονα άλλωστε και επί εποχής ανακάλυψης του Mozart, όπου σχεδόν όλοι οι γονείς εξανάγκαζαν τα παιδιά τους, με απίστευτη βιαιότητα σε πολύωρη μελέτη, με στόχο μόνο και μόνο να τα κυκλοφορήσουν στις αυλές των ευγενών ως παιδιά- θαύματα !!) - δεν είναι παρά ένα τεράστιο απωθημένο ματαιοδοξίας των γονιών τους !!

    XeniaRodo
    18.01.2006, 12:07

    Θα συμφωνήσω με την Gate.
    Aν είχα εγώ ένα τέτοιο παιδί θα το άφηνα να μεγαλώσει σαν τα υπόλοιπα και όταν ερχόταν η ώρα ας έκανε ότι ήθελε...

    eua
    18.01.2006, 12:32
    Και εγώ συμφωνώ, μπορούμε να βοηθάμε τα παιδά μας να ανπτύσσουν τα ταλέντα τους χωρίς να καταστρέφουμε την παιδικότητά τους, χωρίς να καταστρέφουμε τη δυνατότητά τους να επιλέγουν.. με κίνδυνο αυτό που τώρα θεωρείται από όλους χάρισμα αργότερα να γίνει βάρος για το παιδί.
    spirosk
    18.01.2006, 12:34
    Τον τσέκαρα το μπόμπιρα,παίζει πολύ καλά για την ηλικία του,και έχει πολύ πλάκα!
    (και παίζει και ένα αγαπημένο μου κομμάτι,Crazy Train/Ozzy Osbourne)
    Συμφωνώ ότι η υπερβολική δημοσιότητα σ'αυτή τη τρυφερή ηλικία μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στις σχέσεις με τους συνομήλικούς του και γενικά στη διαμόρφωση του χαρακτήρα του ,ειδικά όταν μπεί στην εφηβία..από την άλλη μεριά,η κλίση του στα ντραμς δεν νομίζω ότι είναι κάτι που θα έπρεπε να μείνει κρυφό.Μπορεί να αποτελέσει άλλωστε και πηγή έμπνευσης για άλλα παιδιά της ηλικίας του ώστε να αχοληθούν με τα ντραμς και τη μουσική γενικότερα....
    spirosk
    18.01.2006, 12:37
    Τον τσέκαρα το μπόμπιρα,παίζει πολύ καλά για την ηλικία του,και έχει πολύ πλάκα!
    (και παίζει και ένα αγαπημένο μου κομμάτι,Crazy Train/Ozzy Osbourne)
    Συμφωνώ ότι η υπερβολική δημοσιότητα σ'αυτή τη τρυφερή ηλικία μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στις σχέσεις με τους συνομήλικούς του και γενικά στη διαμόρφωση του χαρακτήρα του ,ειδικά όταν μπεί στην εφηβία..από την άλλη μεριά,η κλίση του στα ντραμς δεν νομίζω ότι είναι κάτι που θα έπρεπε να μείνει κρυφό.Μπορεί να αποτελέσει άλλωστε και πηγή έμπνευσης για άλλα παιδιά της ηλικίας του ώστε να αχοληθούν με τα ντραμς και τη μουσική γενικότερα....
    gate
    18.01.2006, 20:59
    Δεν έχεις άδικο σ' αυτό που λες Σπύρο (τουλάχιστον εν μέρει) στο...ότι δηλαδή μπορεί να γίνει "πηγή έμπνευσης". Η έμπνευση όμως που τους δίνεται είναι όχι να μάθουν μουσική για να ανακαλύψουν ποιες ομορφιές και εμπειρίες μπορούν να αποκομίσουν απ' αυτήν καθεαυτήν αλλά πώς θα γίνουν γνωστά στο ευρύ κοινό...! Γιατί, ξαφνικά, να τους πιάνει πανικός τους γονείς να πάνε να γράψουν τα παιδιά τους στα drums π.χ., βλέποντας τον πιτσιρικά να θαυματουργεί; Γιατί ανακάλυψαν μήπως τη μαγεία της μουσικής ή του συγκεκριμένου οργάνου; Δε νομίζω. Δε μαγεύονται απ' την ίδια τη μουσική (οι περισσότεροι τουλάχιστον) αλλ' απ' τα φώτα της δημοσιότητας...Κι όταν κάποιος ασχολείται με τη μουσική μόνο και μόνο για να γίνει γνωστός (δε λέμε..., όλοι όσοι ασχολούνται με καλλιτεχνίες το έχουν το ψώνιο τους...Το θέμα είναι να μην είναι αποκλειστικά αυτό το κίνητρό τους και ο αυτοσκοπός τους), τότε δε νομίζω ότι μπορεί να δημιουργήσει κάτι ουσιαστικό ποτέ του...αλλά και ούτε η μουσική έχει ανάγκη να "στρατεύει" πολλούς..., αλλά λίγους και καλούς, που να μην αγαπάνε μόνο τον εαυτό τους, αλλά και την ίδια.
    Hastaroth
    18.01.2006, 22:55
    Θά συμφωνήσω μέ την Νεκταρία.Στην ηλικία που βρίσκεται τώρα ο εν λόγω μπόμπιρας,δέν έχει ασφαλώς την ωριμότητα να συνειδητοποιήση γιά ποιό λόγο θέλει να παίζη μουσική,απλά έχει την ικανότητα να μαθαίνη γρήγορα κάποιους ρυθμούς ή κομμάτια και να τα παίζη στα drums.Αντί όμως οι γονείς του νά τον αφήσουν να ζήση σάν παιδί (ενθαρρύνοντάς τον παράλληλα να ασχολήται με τη μουσική),τον χρησιμοποιούν σάν αξιοθέατο (κάτι σάν ζώο στο τσίρκο).....