ελληνική μουσική
    515 online   ·  210.821 μέλη

    στο αδειο μου πακετο αποψε μπηκες....

    andreas_f330
    22.01.2006, 13:13
    το συγκεκριμενο παλιο λα'ι'κο τραγουδι το εχει κανει διασκευη μια κοπελα που νομιζω ονομαζεται σανι μπαλτζι...η καπως ετσι τελοσπαντων..
    αν το χει κανεις σε οποιαδηποτε εκτελεση κ μπορει να μου το στειλει..
    kouman_f330@yahoo.gr
    ευχαριστω
    Sidonie
    22.01.2006, 19:05
    Η Sunny Μπαλτζή διασκευασε το εν λόγω κομμάτι με πολύ μεγάλη έπιτυχία το 2001 στο album της "Το αληθινό μέγεθος της σκιας μου"...
    Αλλά δεν το έχω να σου το δώσω...
    Sofia
    22.01.2006, 19:31
    Το έχει πει επίσης πάρα πολύ καλά και η Τανια Τσανακλίδου και υπάρχει στον δισκο της 2 Χρόνια Μετρό Live. Αν σε ενδιαφέρει πες μου να στο στείλω.
    andreas_f330
    22.01.2006, 21:57
    Quote:

    Το μέλος Sofia στις 22-01-2006 στις 19:31 έγραψε:

    Το έχει πει επίσης πάρα πολύ καλά και η Τανια Τσανακλίδου και υπάρχει στον δισκο της 2 Χρόνια Μετρό Live. Αν σε ενδιαφέρει πες μου να στο στείλω.




    στειλε το μου σοφια...το θελω σε οποιαδηποτε εκτελεση
    nefos
    22.01.2006, 22:49



    @ To exoume kai me ton Nikolaou alla epeita apo suskepsh me thn Sofia eipame

    na mhn kanoume kako sta autakia sou! H Tania to leei apsoga!
    Sofia
    23.01.2006, 00:02
    Quote:

    Το μέλος nefos στις 22-01-2006 στις 22:49 έγραψε:




    @ To exoume kai me ton Nikolaou alla epeita apo suskepsh me thn Sofia eipame

    na mhn kanoume kako sta autakia sou! H Tania to leei apsoga!





    Μετά και απο την κοινοποίηση των πρακτικών της σύσκεψης, η Τανια εστάλη! Καλή ακρόαση!


    ..Δεν ξέρω λόγια όμορφα να δίνω
    και αν τα θες σε μένα μην τα ψάξεις
    Εδώ που είμαι άσε με να μείνω
    χωρίς να προσπαθήσεις να μ' αλλάξεις..λαλαλαλα


    andreas_f330
    23.01.2006, 00:52
    Quote:

    Το μέλος Sofia στις 23-01-2006 στις 00:02 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος nefos στις 22-01-2006 στις 22:49 έγραψε:
    [i]



    @ To exoume kai me ton Nikolaou alla epeita apo suskepsh me thn Sofia eipame

    na mhn kanoume kako sta autakia sou! H Tania to leei apsoga!





    Μετά και απο την κοινοποίηση των πρακτικών της σύσκεψης, η Τανια εστάλη! Καλή ακρόαση!


    ..Δεν ξέρω λόγια όμορφα να δίνω
    και αν τα θες σε μένα μην τα ψάξεις
    Εδώ που είμαι άσε με να μείνω
    χωρίς να προσπαθήσεις να μ' αλλάξεις..λαλαλαλα



    [/I]


    τελικα φιλτατες κυριες-δεσποινιδες σοφια και νεφελη η αποφαση της συσκεψης σας,εκανε πολυ καλο στα αυτακια μου...
    ευχαριστω εσας που για αλλη μια φορα μπηκατε σε κοπο και τη τσανακλιδου που το ερμηνευει απλως υπεροχα....
    το επομενο ποτηρακι για σας

    True love waits......




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : andreas_f330 στις 23-01-2006 01:07 ]
    Dj_kerveros
    23.01.2006, 01:02
    Υπέροχο τραγούδι! Να κάνω μία ερώτηση; Ξέρει κανείς πότε γράφτηκε; Πρώτη πρώτη εκτέλεση ήταν από τον Νικολάου;
    steinway
    23.01.2006, 11:33
    Μήπως μπορώ να το έχω κι εγώ;
    GL
    23.01.2006, 14:41
    Το τραγουδι αυτο γραφτηκε στα μεσα της δεκαετιας του 70,τους στιχους εγραψε η Μαρί Μωραΐτη και την μουσικη ο Αλέξης Παπαδημητρίου και βεβαιο ο ερμηνευτης και ο πρωτεργατης της μεγαλης φημης αυτου του τραγουδιου ειναι ο Φιλλιπος Νικολαου!

    Τωρα κατα την προσωπικη μου γνωμη θα μου επιτρεψετε να ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ καθετα με ολες τις αποψεις που θεωρουν τις διασκευες αυτου του τραγουδιου καλυτερες απο το πρωτοτυπο.Απλα τις θεωρω μονο ενδιαφερουσες και τιποτε αλλο.

    Πιστευω πως το ασμα αυτο αποτελει ενα ΚΑΘΑΡΑ ΛΑΙΚΟ ΖΕΙΜΠΕΚΙΚΟ και μονο απο μια καθαρα λαικη φωνη θα μπορουσε να αποδωθει οπως πρεπει να αποδωθει!
    Νομιζω πως αν το ελεγε η Βιταλη στην θεση της Τσανακλιδου τοτε θα εγραφα αλλα σχολια αυτην την στιγμη!

    Υ.Γ 1:Αυτο το τραγουδι ειναι απο τα λιγα ασματα που δεν εχω βαρεθει να παιζω εδω και καποια χρονια μεσα στην νυχτα και γι'αυτο ευθυνεται μονο ο Φιλλιπος Νικολαου!




    vasilis23
    23.01.2006, 14:47
    Και ο οποιος κυριος Φιλλιπος Νικολαου,μολις πληροφορηθηκα πως ξανατραγουδαει σε καποιο κεντρο μετα απο τοσο καιρο!!!
    sue-mommy
    23.01.2006, 15:32
    Θα συμφωνήσω ως προς την εκτέλεση της Τάνιας, μου φάνηκε λίγο περισσότερο χαβαλετζίδικη απ' ότι νταλκαδιάρικη (πράγμα που δεν αποτελεί μομφή, αλλά καθαρά προσωπική προτίμηση) και μάλλον δικαιολογείται ολωσδιόλου από το πνεύμα της παράστασης απ'όπου ηχογραφήθηκε.
    Έχω , εξ' άλλου,να καταγγείλω χωρίς φόβο ή πάθος ότι μια εκδοχή που -δεν καταλαβαίνω το γιατί- πέρασε απαρατήρητη τελείως άδικα είναι αυτή του Αδαμαντίδη από τα ζε'ι'μπέκικα με το Μητροπάνο. Εξαιρετική, αν δεν είχε αντίπαλο τα χρόνια που μετράει η πρώτη εκτέλεση, μάλλον θα ισοφάριζε επάξια.

    ποιος τη λύση να μου δώσει θα μπορέσει τώρα που φυγε για πάντα ο κηπουρός...;


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sue-mommy στις 23-01-2006 15:33 ]
    Dj_kerveros
    23.01.2006, 18:26
    Quote:

    Το μέλος GL στις 23-01-2006 στις 14:41 έγραψε:

    Το τραγουδι αυτο γραφτηκε στα μεσα της δεκαετιας του 70,τους στιχους εγραψε η Μαρί Μωραΐτη και την μουσικη ο Αλέξης Παπαδημητρίου και βεβαιο ο ερμηνευτης και ο πρωτεργατης της μεγαλης φημης αυτου του τραγουδιου ειναι ο Φιλλιπος Νικολαου!

    Τωρα κατα την προσωπικη μου γνωμη θα μου επιτρεψετε να ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ καθετα με ολες τις αποψεις που θεωρουν τις διασκευες αυτου του τραγουδιου καλυτερες απο το πρωτοτυπο.Απλα τις θεωρω μονο ενδιαφερουσες και τιποτε αλλο.

    Πιστευω πως το ασμα αυτο αποτελει ενα ΚΑΘΑΡΑ ΛΑΙΚΟ ΖΕΙΜΠΕΚΙΚΟ και μονο απο μια καθαρα λαικη φωνη θα μπορουσε να αποδωθει οπως πρεπει να αποδωθει!
    Νομιζω πως αν το ελεγε η Βιταλη στην θεση της Τσανακλιδου τοτε θα εγραφα αλλα σχολια αυτην την στιγμη!

    Υ.Γ 1:Αυτο το τραγουδι ειναι απο τα λιγα ασματα που δεν εχω βαρεθει να παιζω εδω και καποια χρονια μεσα στην νυχτα και γι'αυτο ευθυνεται μονο ο Φιλλιπος Νικολαου!










    Sofia
    23.01.2006, 20:53
    Quote:

    Το μέλος GL στις 23-01-2006 στις 14:41 έγραψε:


    Τωρα κατα την προσωπικη μου γνωμη θα μου επιτρεψετε να ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ καθετα με ολες τις αποψεις που θεωρουν τις διασκευες αυτου του τραγουδιου καλυτερες απο το πρωτοτυπο.Απλα τις θεωρω μονο ενδιαφερουσες και τιποτε αλλο.

    Πιστευω πως το ασμα αυτο αποτελει ενα ΚΑΘΑΡΑ ΛΑΙΚΟ ΖΕΙΜΠΕΚΙΚΟ και μονο απο μια καθαρα λαικη φωνη θα μπορουσε να αποδωθει οπως πρεπει να αποδωθει!
    Νομιζω πως αν το ελεγε η Βιταλη στην θεση της Τσανακλιδου τοτε θα εγραφα αλλα σχολια αυτην την στιγμη!





    Γούστα είναι αυτά...
    Δε νομιζω πως στην εκτέλεση της Τσανακλίδου έχασε κάτι απο τον 'Καθαρά Λαικό' του χαρακτήρα το τραγούδι.
    Τώρα ΑΝ το είχε πει η Βιτάλη ή ΑΝ το είχε πει ο/η οποιοσδήποτε άλλος/η, ΑΝ, ΑΝ και ΑΝ.. δεν ξέρω πως θα ήταν.
    Επισης δεν έχω ακούσει τη Μπαλτζη και τον Αδαμαντίδη και δεν μπορώ να έχω άποψη για τις εκτελέσεις αυτές.
    Αλλά για μένα Νικολάου - Τσανακλίδου 0-1 !! Καθαρά και με διαφορά!
    eneni
    23.01.2006, 21:46
    Quote:

    Το μέλος Sofia στις 23-01-2006 στις 20:53 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος GL στις 23-01-2006 στις 14:41 έγραψε:
    [i]

    Τωρα κατα την προσωπικη μου γνωμη θα μου επιτρεψετε να ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ καθετα με ολες τις αποψεις που θεωρουν τις διασκευες αυτου του τραγουδιου καλυτερες απο το πρωτοτυπο.Απλα τις θεωρω μονο ενδιαφερουσες και τιποτε αλλο.

    Πιστευω πως το ασμα αυτο αποτελει ενα ΚΑΘΑΡΑ ΛΑΙΚΟ ΖΕΙΜΠΕΚΙΚΟ και μονο απο μια καθαρα λαικη φωνη θα μπορουσε να αποδωθει οπως πρεπει να αποδωθει!
    Νομιζω πως αν το ελεγε η Βιταλη στην θεση της Τσανακλιδου τοτε θα εγραφα αλλα σχολια αυτην την στιγμη!





    Γούστα είναι αυτά...
    Δε νομιζω πως στην εκτέλεση της Τσανακλίδου έχασε κάτι απο τον 'Καθαρά Λαικό' του χαρακτήρα το τραγούδι.
    Τώρα ΑΝ το είχε πει η Βιτάλη ή ΑΝ το είχε πει ο/η οποιοσδήποτε άλλος/η, ΑΝ, ΑΝ και ΑΝ.. δεν ξέρω πως θα ήταν.
    Επισης δεν έχω ακούσει τη Μπαλτζη και τον Αδαμαντίδη και δεν μπορώ να έχω άποψη για τις εκτελέσεις αυτές.
    Αλλά για μένα Νικολάου - Τσανακλίδου 0-1 !! Καθαρά και με διαφορά!

    [/I]




    συμφωνω!