ελληνική μουσική
    305 online   ·  210.844 μέλη

    Η Άννα Βίσση στη Eurovision

    BillMonos
    25.01.2006, 23:56
    Εμείς την πάμε σίγουρα. Εκείνη μας πάει, για να ΠΑΕΙ?
    nikos_music
    26.01.2006, 03:49
    Quote:

    Το μέλος ph στις 25-01-2006 στις 17:55 έγραψε:


    Η ΄Αννα είναι φωνάρα και η αξιοπρεπής παρουσία για τα μέτρα της Γιουροβίζιον είναι κάτι παραπάνω από σίγουρη. Είμαι βέβαιος πως, ανεξαρτήτως βαθμολογίας, η ΄Αννα θα κάνει πάταγο.

    Να θυμάστε επίσης πως στο μέλλον η ΄Αννα θα μνημονεύεται ως μια μεγάλη φωνή του τόπου, ανεξαρτήτως ρεπερτορίου. (΄Ασε που έχει πει και καλά τραγούδια και δεν είναι λίγα).

    Ευτυχώς η ζήλεια δεν είναι ψώρα και δεν θα γεμίσει όλη τη χώρα.

    Λυσσάξτε!





    Πολλές φορές αυτά που γράφεις με βρίσκουν σύμφωνο γιατί ξεφεύγουν από την σοβαροφάνεια και την έλλειψη γνώσεων περί μουσικότητας.
    Ασφαλώς και η Βίσση θα μνημονεύεται ως μεγάλη φωνή διότι απλούστατα είναι. Και ας πάψουμε να κρίνουμε το ταλέντο ενός τραγουδιστή σύμφωνα με το ρεπερτόριο του. Όταν κρίνουμε μουσικά έναν καλλίτέχνη κρίνουμε τις ικανότητες του και τι δίνει στον ακροατή. Το θέμα ρεπερτορίου είναι καθαρά θέμα αισθητικής/γούστου που δεν έχει να κάνει με το ταλέντο του καλλιτέχνη αλλά με τις επιλογές του ή τις επιλογές των ανθρώπων που τον στηρίζουν είτε ως εταιρεία είτε ως δημιουργοί. Έλεος πια με το ρεπερτόριο καθώς και με το ότι οι περισσότεροι στις μέρες μας έχουν μεσάνυχτα από το τί θα πει τραγουδάω σωστά και καλά και βγαίνουν και το παίζουν ειδικοί. Και σε αυτούς συμπεριλαμβάνω και μουσικούς οι οποίοι ενώ γνωρίζουν μουσική ΔΕΝ γνωρίζουν την τέχνη του τραγουδιού όπως και πολλοί τραγουδιστές δεν γνωρίζουν π.χ την τέχνη του κιθαρίστα ή του κλαρίνου
    Ας μπούνε κάποια πράγματα στην θέση τους διότι εκτιθέμεθα αμφότεροι. Σεβαστές οι απόψεις, οι επιλογές και τα γούστα αλλά σε κάποια πράγματα προέχει η γνώση και όταν δεν υπάρχει είναι καλό να σταματάει εκεί η γνώμη του καθενός.

    'Οσο για τη Βίσση και τη συμμετοχή δεν διαφωνώ διότι είναι ικανή να στηρίξει κάτι τέτοιο που το γνωρίζει πάρα πολύ καλά. Αρκεί να βρεθεί καλό κομμάτι. Είναι και ευκαιρία να προβληθεί η ίδια μέσα από αυτό. Γενικώς προσωπικά με αφήνει αδιάφορο η όλη ιστορία. Θα έχει όμως και ενδιαφέρον αργότερα....ίσως...

    ΥΓ: Δεν είμαι fan της Βίσση. Εδώ και 15 χρόνια-ίσως και παραπάνω- με αφήνει σχεδόν αδιάφορο. Είναι όμως σημαντικό να λέγονται αλήθειες.



    nikos_music


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikos_music στις 26-01-2006 03:52 ]
    ph
    26.01.2006, 09:52

    Κι εγώ χαίρομαι που ένα σοβαρό μέλος, ο nikos_music, αν και δεν δηλώνει φαν της ΄Αννας παραδέχεται τις ικανότητές της και την υπερασπίζεται ανεξαρτήτως ρεπερτορίου και θέτει σοβαρά το θέμα αυτό. Ναι! Ως πότε οι τραγουδιστές θα κρίνονται από το ρεπερτόριο και μόνο??? Δεν υπάρχουν άλλα κριτήρια???

    Και εν τέλει, όλοι αυτοί που έρχονται σε οργασμό μόνο με τη φωνή του Θηβαίου (ωραία φωνή, αλλά εγώ δεν θα δεχόμουν ούτε να με πληρώσουν για να κάτσω σε συναυλία του, βαριέμαι), δεν αναγνωρίζουν κάποιο τάλαντο στην Αννούλα?

    Δηλαδή είναι τόσο κακό να τραγουδάς, να χορεύεις, να είσαι λαμπερός/-η και ας μην πας ένα βήμα πιο πέρα τον πολιτισμό? Τι είναι όλα αυτά που κάνει η ΄Αννα? ΑΤΑΛΑΝΤΟΣΥΝΗ ΕΙΝΑΙ? ΤΙ ΕΙΝΑΙ? Μπορούν άραγε να το κάνουν οι αρνητές??? Μπορούν? Μπορείτε? Μπορείτε να είστε τρεις ώρες στην πίστα, να έχετε καταπληκτική επαφή με το κοινό, να ξεδιπλώνετε μια φωνάρα να? Τόσο κακό είναι? Ως πότε θα μας πνίγει η σοβαροφάνεια και ο φόβος του ευτελούς και θα θεωρούμε σπουδαίους κάτι τύπους που βγαίνουν σαν μπριζόλες κατσιασμένες και γρατζουνάνε κιθάρες, χωρίς λάμψη, χωρίς τρέλλα?

    Και βγήκε και ο Γλέζος, ο συνθέτης, στην εκπομπή της Τατιάνας, να εξισώσει τη Βέρα Λάμπρου (το νινί σέρνει καράβι) με την ΄Αννα. Και είπε πως δεν στέλνουμε στη γιουροβίζιον τον πολιτισμό μας. Τι να στείλουμε ρε συ? Τη Βασιλική Λαβίνα? Ποιος είπε πως η γιουροβίζιον θα σώσει ή θα καταστρέψει τον πολιτισμό μας? Τόσο εύθραυστο πολιτισμό έχουμε? Πως να πάρεις στα σοβαρά ένα καλό συνθέτη σαν τον Γλέζο και να μην πεις πως λάλησε, όταν ο ίδιος δε σέβεται αρκετά τον ευατό του για να μη βγαίνει στην εκπομπή της Τατιάνας, όπου τρεις σκυλάδες και μια εγωπαθής παρουσιάστρια λένε ό,τι τους κατεβαίνει στο κεφάλι? Πως να μη μιλήσω για ζήλεια? Πως να μη μιλήσω για τη χείριστη μορφή αυτοεξευτελισμού, που είναι "σοβαροί" άνθρωποι να ασχολούνται με τη γιουροβίζιον σαν κοριτσάκια που συζητούν για το μίνι της τραγουδίστριας και το βρακί που θα βάλει, αν βάλει?

    Η ευτέλεια στην μουσική Ελλάδα δεν οφείλεται στους σκυλάδες. Οφείλεται στους "ποιοτικούς". Σε όλους αυτούς που φυτοζωούν κάτω από τα ονόματα του Χατζιδάκι, του Θεοδωράκη, του Λοίζου, του Γκάτσου, της Αλεξίου, του Μητσιά κτλ κτλ Ναι έχουμε τεράστιο μουσικό πολιτισμό. Αλλά ως πότε στο όνομα αυτού θα προσπαθούν να προβληθούν, βρίζοντας τους σκυλάδες, όσοι δεν κατάφεραν να γίνουν ούτε Χατζιδάκιδες, ούτε Θεοδωράκηδες...

    Jorge περιμένω από σένα να μην έχεις καν τέτοιες αναφορές. Και αυτό είναι κοπλιμέντο ε?

    Τέλος πάντων, τα έγραψα αυτά όλα πάνω σε σύγχυση, χωρίς να ελέγχω καν σύνταξη... Ελπίζω να βγήκε νόημα, αλλά είμαι έξαλλος!!!

    Κι ενώ δεν είμαι στο φαν κλαμπ της ΄Αννας, τώρα θα μπω από αντίδραση!

    GO ANNA GO !!!!!!!!!!!!!!!!
    jorge
    26.01.2006, 09:56
    Ρε παιδιά sorry, μίλησα εγώ για το ρεπερτόριο της Βίσση;
    jorge
    26.01.2006, 10:03
    Και όσο για το αν πιστεύω πως η Βίσση έχει φωνή, δες εδώ και μετά πες μου. Πάλι άστοχο σχόλιο...
    kalouka
    26.01.2006, 10:53
    δεν είναι θέμα φωνής και ικανότητας (και δεν εχω και τα τυπικά προσόντα για να τα κρίνω) απλά θεωρώ ότι αξιζει να εμφανιστεί και κάποιος νέος-α που θα το δοθεί αυτή η δημοσιότητα και μπορεί κάτι να κερδίσει. Αλλωστε μια φορά το επιχείρησε η ερτ αλλά στη στροφή το μετάνοιωσε.

    Υ.Γ. δεν είναι θέμα έντεχνου και ποιοτικού ούτε πολιτισμού είναι θέμα δημοσίων σχέσεων νομίζω
    christos-reg
    26.01.2006, 11:43
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 25-01-2006 στις 00:24 έγραψε:
    και μου τη δίνει που δεν μπορεί επιτέλους να συμβιβαστεί με την ηλικία της



    Έλα βρε, τι έχει η ηλικία της? 48 χρονών είναι!

    Κατά τ' άλλα δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τα λεγόμενα του nikos_music...!
    ph
    26.01.2006, 13:42





    Δεν σχολίασες το ρεπερτόριο. Η δευτερολογία μου έχει να κάνει γενικά με απόψεις που ακούγονται για την ΄Αννα. Η φράση που σε αφορά είναι αυτή που λέει πως θα περίμενα από σένα να μην έχεις καν τέτοιες αναφορές, εννοώντας την παλιοφυλλάδα που αναδημοσίευσες. Απολογούμαι που το κειμενάκι είναι λίγο ατημέλητο, αλλά γράφτηκε εν βρασμώ.



    Quote:

    Το μέλος jorge στις 26-01-2006 στις 09:56 έγραψε:

    Ρε παιδιά sorry, μίλησα εγώ για το ρεπερτόριο της Βίσση;




    jorge
    26.01.2006, 13:52

    ph
    26.01.2006, 13:58

    thanasena
    26.01.2006, 19:04
    Θεωρώ πως η χώρα μας ότι ήταν να δείξει το έδειξε στην περσινή Eurovision.Εννοείται ότι φέτος είναι λίγο δύσκολο να είμαστε πάλι οι νικητές,επομένως έχοντας την Άννα Βίσση,την μεγαλύτερη σταρ της Ελλάδας,ως εκπρόσωπο θα έχουμε μια πολύ όμορφη και πρωτότυπη παρουσία,όπως μόνο εκείνη ξέρει να κάνει όπου εμφανίζεται!Αφού λοιπόν δεν μπορούμε να είμαστε και φέτος νικητές ας δείξουμε ότι καλύτερο έχουμε!!
    MarthaM
    27.01.2006, 00:19
    Αντικειμενική έχει καταπληκτική φωνή. Η ηλικία της δε με ενοχλεί. Χαίρομαι όσους το "νιώθω νέος" το κάνουν πράξη. Δηλαδή θα έπρεπε να χαίρει εκτιμήσεως αν ήταν 100 κιλά, με άσχημη μουρη, φόραγε κελεμπίες και είχε ρυτιδιάσει;
    Στο τραγούδι που θα της δώσουν έχω ενδοιασμούς. Αν είναι καποια σαχλαμπούρδα θα πατώσουμε και δε μας σώζει κανείς. Αν όμως είναι κάτι "άλλο" τότε θα πάρουμε καλή θέση.
    Όσο για το θεσμό.. ζούμε στο "βλέπειν" και όχι στο "κατανοείν".....δυστυχώς....
    iris-the-black
    27.01.2006, 10:22
    H Bίσση ήταν μια θεά...Το σημερινό πρόσωπο είναι τελείως διαφορετικό απο 'κείνο που έδινε την δεκαετία του '80.Η φωνή της ήταν καταπληκτική τόσο και τα τραγούδια της.Σήμερα, παραμένει μια show-woman που όμως δεν θυμίζει τις παλιές εποχές.Όμως στην Ευρώπη αυτές οι βλακείες αρέσουν και βγάζουν πρώτες γιατί δεν ξέρουν να ξεχωρήσουν ακούσματα...Η Βίσση απλώς πιστεύω πως ότι της δίνεται προσπαθεί να το αξιοποιήσει μέχρι τέλους όσο καλύτερα γίνεται κι αυτό είναι καλό..Κι αν γράψει και τους στίχους ο Καρβέλας...Αναρωτιέστε αν θα κερδίσουμε??!!?!!
    lianameladaki
    27.01.2006, 12:49
    για να πω την αληθεια,ποτε δεν πολυασχοληθηκα ουτε με τη γιουροβιζιον ουτε με τη Βισση,παρολλα αυτα πιστευω οτι εχει πραγματικα καλη φωνη η οποια ομως παει χαμενη τραγουδοντας ''αγαπες απο nylon''
    doritsa78
    27.01.2006, 16:24
    Μετα το περσινο να δουμε πως θα τα παει.Ελπιζω να ειναι στην 3αδα με κανενα καλο τραγουδι απο τον Καρβελα,που τωρα τελευταια δεν μ'αρεσουν τα τραγουδια του.Προσωπικα η Βισση μου αρεσε οπως ηταν παλια και σαν εμφανιση αλλα και σαν φωνη.
    Sapios
    29.01.2006, 18:20
    Τι κάθεστε και συζητατε ρε παιδια αφου δεν παιζει ρολο η ηλικια στο ΨΕΜΑ.
    Σοβαρευτειτε, αλλιως



    ΣΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΗΤΤΑ
    Jimi
    29.01.2006, 21:43
    Δεν μπορώ να καταλάβω ακόμη τι σχέση έχει η Eurovision με το διαχωρισμό των χωρών στο διαγωνισμό. Η μουσική των περισσοτέρων είναι ένα ΥΒΡΙΔΙΟ τοπικών μουσικών στοιχείων με pop-rock μουσική. Στην τελική π.χ. η Ελλάδα κερδίζει, οκ, αλλά κερδίζει και η ελληνική μουσική;; Δε νομίζω. Οπότε sorry κιόλας αλλά χ... η φοράδα στο αλώνι για τον εν λόγω competition. Η Αγγλία μια ζωή πατώνει στην Eurovision, ωστόσο όλα σχεδόν τα μουσικά ρεύματα ξεκινούν από εκεί. Αυτό αποδεικνύει την ανύπαρκτη σχεδόν σχέση του διαγωνισμού με τη μουσική και την πορεία της στα ευρωπαϊκά (και όχι μόνο) δρώμενα. Τι Βίσση, τι βρύση, τι Παρίσι λοιπόν... Η ελληνική μουσική είναι αυτή που ξέρουμε και αγαπάμε και όχι αυτό που παρουσιάζουμε στη Eurovision. Δε 'πα να στείλουμε και τον Ταμπάκη...
    iris-the-black
    30.01.2006, 10:16
    Να πω ότι δεν έχεις δίκιο??Πες τα φίλε μου ν' αγιάσει το στόμα σου δλδ...
    ageloudaki
    30.01.2006, 11:02
    Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πάρουμε πάλι την πρωτιά,με την Άννα για αρχηγό.
    manos2828
    30.01.2006, 19:19
    Δεν ξέρω μετά από την περσινή επιτυχία αν τα καταφέρουμε, πάντως μπράβο στη Βίσση που τόλμησε να πάει. Καμιά δε θα μπορούσε νομίζω!
    Πιστεύω όμως πως θα έχουμε καλή παρουσία τουλάχιστον αν όχι πρωτιά πάλι