ελληνική μουσική
    623 online   ·  210.844 μέλη
    vasilis23
    26.01.2006, 13:23
    Μιχαλης Εμιρλης...ενας νεος καλλιτεχνης με ομορφα τραγουδακια,με το ποιο γνωστο του " η πιπα της ειρηνης".
    Πειτε μου τη γνωμη σας γιαυτο το κομματι οσοι το ξερετε γιατι με ενδιαφερει αμεσα η αποψη σας!
    XeniaRodo
    26.01.2006, 15:55
    Δεν το έχω ακούσει, αφού παίζουν όλο Mπάμπαλη...

    dimitrapan
    26.01.2006, 16:04
    Χα χα χα χα χα! Γεια σου βρε Ξενάκι μου!

    Βασίλη, καλό μου φαίνεται το τραγούδι αλλά μέχρι εκεί... Τουλάχιστον είναι κάτι ευχάριστο και καινούργιο (γιατί έχουμε βαρεθεί να ακούμε όλο τα ίδια και τα ίδια)...



    "Δεν είμαστε τίποτα, ας γίνουμε τα πάντα!"


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dimitrapan στις 26-01-2006 16:09 ]
    houlina
    26.01.2006, 19:30
    Το άκουσα χθες και μου άρεσε πολυυυυυυυ!!! Είναι κάτι διαφορετικό...
    Dj_kerveros
    26.01.2006, 19:51
    Δεν εχω ακούσει όλο το δίσκο, το συγκεκριμένο τραγούδι πάντως δεν μου αρέσει ιδιαίτερα!
    'Να μου πετάς συσκευασίες μαργαρίνης...
    έλα να κάνουμε την πίπα της ειρήνης'
    uNick
    28.01.2006, 21:34
    Πολύ καλή η "Πίπα Τησ Ειρήνης"... και 4-5 ακόμα από το CD. Ίσως με λίγη βελτίωση των στίχων στα επόμενα CD's... Πάντως η απουσία κλισέ στίχων και η σχετική αυθεντικότητα του στυλ μου άρεσαν πολύ.
    Και... πολύ καλή φωνή!!!

    Όσο για τον kerveros, το κομμάτι λέει :
    ...έλα ν'ανάψουμε την πίπα της ειρήνης...
    Ακόμα και ένας άνθρωπος της δικής σου νοημοσύνης μπορεί να ξεχωρίσει τη διαφορά μεταξύ των ρημμάτων "κάνω" και "ανάβω"...


    basdog22
    28.01.2006, 21:44
    Όποιος πήρε την πίπα απο το κορίτσι να την επιστρέψει αμέσως.
    theotita
    28.01.2006, 23:06
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 28-01-2006 στις 21:34 έγραψε:

    Πολύ καλή η "Πίπα Τησ Ειρήνης"... και 4-5 ακόμα από το CD. Ίσως με λίγη βελτίωση των στίχων στα επόμενα CD's... Πάντως η απουσία κλισέ στίχων και η σχετική αυθεντικότητα του στυλ μου άρεσαν πολύ.
    Και... πολύ καλή φωνή!!!

    Όσο για τον kerveros, το κομμάτι λέει :
    ...έλα ν'ανάψουμε την πίπα της ειρήνης...
    Ακόμα και ένας άνθρωπος της δικής σου νοημοσύνης μπορεί να ξεχωρίσει τη διαφορά μεταξύ των ρημμάτων "κάνω" και "ανάβω"...







    Συμφωνώ μαζί σου! Μου αρέσουν κι εμένα γύρω στα 6 τραγούδια του! Η φωνή όντως πολύ καλή. Ο στοίχος, θέλει βελτίωση αλλά αν μιλάμε για μερικά κομμάτια που έγραψε στην εφηβία του, υποθέτω ότι θα συμφωνήσεις ότι είναι πολύ καλά. Όπως και το "Ζω περιμένοντας να ζήσω",που έχει γράψει ο ίδιος και τους στοίχους (δεν ξέρω σε πιά ηλικία) είναι πολύ καλό!!

    marina__23
    28.01.2006, 23:47
    teleio kommati ..me noima kai kali foni...tha mporouse kai kalitero
    alexia-vicky
    31.01.2006, 14:07
    προσωπικα, μου αρεσει παρα πολυ και το τραγουδι και ο ιδιος! παρουσιαζει μια διαφορετικοτητα και ενα στυλακι πολυ εξυπνου χιουμορ...
    uNick
    31.01.2006, 17:27

    Πολύ χαίρομαι που βλέπω ότι αρέσει και σε άλλους...

    Στην αναζήτηση του google για "μιχάλης εμιρλής" βρήκα διάφορες σελίδες με κρίσεις και κριτικές για το cd του... Πολλή χολή όμως ρε παιδί μου. Γεμίσαμε κουλτουριάρηδες πο ισοπεδώνουν τα πάντα. Εντάξει, ο στίχος του Εμιρλή θα μπορούσε να είναι και καλύτερος, όμως το cd αυτό είναι τα πρώτα του δειλά βήματα. Ας είμαστε και λίγο επιεικείς μαζί του. Και ο Ρουβάς άλλωστε είχε ξεκινήσει με spagghetti bolognez. Και ο Σφακιανάκης με ώπα-ώπα.

    Λίγη υπομονή, ο Εμιρής μου φαίνεται πολλά υποσχόμενος...

    theotita
    31.01.2006, 22:47
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 31-01-2006 στις 17:27 έγραψε:


    Πολύ χαίρομαι που βλέπω ότι αρέσει και σε άλλους...

    Στην αναζήτηση του google για "μιχάλης εμιρλής" βρήκα διάφορες σελίδες με κρίσεις και κριτικές για το cd του... Πολλή χολή όμως ρε παιδί μου. Γεμίσαμε κουλτουριάρηδες πο ισοπεδώνουν τα πάντα. Εντάξει, ο στίχος του Εμιρλή θα μπορούσε να είναι και καλύτερος, όμως το cd αυτό είναι τα πρώτα του δειλά βήματα. Ας είμαστε και λίγο επιεικείς μαζί του. Και ο Ρουβάς άλλωστε είχε ξεκινήσει με spagghetti bolognez. Και ο Σφακιανάκης με ώπα-ώπα.

    Λίγη υπομονή, ο Εμιρής μου φαίνεται πολλά υποσχόμενος...





    Και πάλι θα συμφωνήσω μαζί σου!

    Όντως το κοινό του αρχίζει και μεγαλώνει!

    Αν κατάλαβα σε ποια ιστοσελίδα αναφέρεσαι, έχω τη γνώμη ότι η συντάκτριά της ήταν κακοπροαίρετη. Θα ήθελα όμως να μου λύσει κάποιος μια απορρεία: τελικά ο στίχος του Μιχάλη θέλει βελτίωση γενικά ή απλά δεν μας αρέσει το γεγονός ότι είναι έξω από τα τετριμμένα. Γιατί προσωπικά προτιμώ να μείνει έτσι, παρά να γίνει κι αυτός όπως όλοι οι άλλοι, μόνο και μόνο γιατί κάποια άτομα δυσκολεύονται να τον κατανοήσουν ή κι ακόμα να τον χωνέψουν επείδή είναι βιολογικό προιόν χωρίς πρόσθετα και συντηριτικά (if you know what I mean);

    Πέραν τον τραγουδιστών που ανέφερες, επειδή ο Μιχάλης είναι και συνθέτης και στοιχουργός, θα πρέπει να δώσουμε και ένα παράδειγμα και από αυτόν το χώρο και ας με συγχωρίσουν όσοι μπορεί να θιχτούν: ο Φοίβος τελευταία έχει αρχίσει και αναμασά τη μουσική του, ουσιαστικά αντιγράφει τον εαυτό του και οι στίχοι όπως το "τι κάνο μόνη μου μες στο σαλόνι μου","sex" κ.α δεν είναι καλύτεροι από αντίστοιχους του Εμιρλή.

    Να μην σας κουράζω, όμως, άλλο. Ελπίζω να μην έγινα πολύ κακιά!
    Για τη μουσική ρε....!

    alexia-vicky
    31.01.2006, 23:36
    θα συμφωνησω απολυτα! γιατι οτι διαφερει πρεπει να το καταδικαζουμε? μπορει να μην ειναι και οτι πιο ποιοτικο αλλα υπαρχουν και πολυ-πολυ χειροτερα. τουλαζιστον, οι στιχοι δεν επαναλαμβανονται και ψεγουν και αγγιζουν καθημερινες σκεψεις και καταστασεις.
    uNick
    01.02.2006, 02:03
    Όντως theotita μιλάμε για την ίδια σελίδα... Βλέπω το έχεις πάρει ζεστά το θέμα! Όπως πάμε, βλέπω σιγά-σιγά να ανοίγουμε on-line fan club μέσα στο mh.
    Πάντως δεν είμαι σίγουρος αν θα μου άρεσε τόσο σε περίπτωση που ο στίχος ήταν πιο "Φοίβος"-style.
    __________ _ ________________ _ _____________ _ ______________

    alexia-vicky, χαίρομαι που είσαι μαζί μας... Βέβαια δεν θα το έθετα ακριβώς έτσι. Το ότι υπάρχουν και χειρότερα είναι γεγονός, αλλά υπάρχουν επίσης και καλύτερα. Και αυτό είναι που πρέπει να ενδιαφέρει τον Μιχάλη και κάθε νέο μουσικό. Να φτάσει τα καλύτερα και, γιατί όχι, να τα ξεπεράσει... Αλήθεια, εσύ τα έχεις ακούσει όλα τα κομάτια του? Ποιά σου άρεσαν - εκτός της Πίπας της Ειρήνης?
    alexia-vicky
    01.02.2006, 21:01
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 01-02-2006 στις 02:03 έγραψε:

    Όντως theotita μιλάμε για την ίδια σελίδα... Βλέπω το έχεις πάρει ζεστά το θέμα! Όπως πάμε, βλέπω σιγά-σιγά να ανοίγουμε on-line fan club μέσα στο mh.
    Πάντως δεν είμαι σίγουρος αν θα μου άρεσε τόσο σε περίπτωση που ο στίχος ήταν πιο "Φοίβος"-style.
    __________ _ ________________ _ _____________ _ ______________

    alexia-vicky, χαίρομαι που είσαι μαζί μας... Βέβαια δεν θα το έθετα ακριβώς έτσι. Το ότι υπάρχουν και χειρότερα είναι γεγονός, αλλά υπάρχουν επίσης και καλύτερα. Και αυτό είναι που πρέπει να ενδιαφέρει τον Μιχάλη και κάθε νέο μουσικό. Να φτάσει τα καλύτερα και, γιατί όχι, να τα ξεπεράσει... Αλήθεια, εσύ τα έχεις ακούσει όλα τα κομάτια του? Ποιά σου άρεσαν - εκτός της Πίπας της Ειρήνης?





    Δυστυχως δεν εχω ακουσει ολα τα κομματια του, εχω ακουσει και το "Ζω περιμενοντας να ζησω" και μου αρεσε παρα πολυ και με εξεφραζε μπορω να πω...Οσο για τα υπολοιπα , φυσικα τα "παραδειγματα προς αποφυγην" υπαρχουν οχι για να επαναπαυεσαι αλλα για να προσπαθεις να διαφερεις απο αυτα!! Ειναι ακομα αρχη για να τον κρινουμε απολυτα, αλλα εκανε μια καλη αρχη και ας ελπισουμε οτι δε θα ξεπεσει στην εμπορευματοποιηση.
    uNick
    03.02.2006, 19:31

    Για κάθε ενδιαφερόμενο...

    Το Σάββατο 04 Φεβρουαρίου, ο Μιχάλης Εμιρλής θα είναι on-air από τη συχνότητα του "John Greek".

    Enjoy...


    theotita
    03.02.2006, 22:59
    Υποθέτω στις 3:00 το μεσημέρι με τη Φαίδρα και τον Αντρέα, σωστά uNick;



    Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theotita στις 04-02-2006 15:26 ]
    uNick
    09.02.2006, 22:07

    Για μια καλή γεύση από Μιχάλη Εμιρλή,
    την Κυριακή 12 Φεβρουαρίου
    MEGALICIOUS Chart - Live.

    Από όσο ξέρω θα είναι μαζί και ο Κιάμος
    Τί να κάνουμε, ελπίζω να το αντέξω...

    Όσοι πιστοί... παρακολουθείστε...

    theotita
    09.02.2006, 22:15
    Ευχαριστούμε πολύ που μας ενημερώνεις Νίκο! Αν δεν είχαμε κι εσένανε...

    Το περίμενα πως και πως αυτο!!! Είδομεν!!
    basdog22
    16.02.2006, 10:21
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 31-01-2006 στις 17:27 έγραψε:
    [I]

    Πολύ χαίρομαι που βλέπω ότι αρέσει και σε άλλους...



    Τι κάνει;