ελληνική μουσική
    574 online   ·  210.833 μέλη
    uNick
    16.02.2006, 12:04
    Quote:

    Το μέλος basdog22 στις 16-02-2006 στις 10:21 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος uNick στις 31-01-2006 στις 17:27 έγραψε:
    [I]

    Πολύ χαίρομαι που βλέπω ότι αρέσει και σε άλλους...



    Τι κάνει;





    Ok φίλε, μαζί σου... Νομίζω όμως ότι ήμουν σαφής. Είπα πως "βλέπω ότι αρέσει και σε άλλους", προφανώς εννοώντας όχι σε όλους. Δεν είναι υποχρεωτικό να σου αρέσει... Και πέρα από αυτό, το συγκεκριμένο topic δεν υπάρχει μόνο για αυτούς που τους αρέσει ο Εμιρλής. Κάθε σχόλιο είναι ευπρόσδεκτο.

    Να είσαι καλά basdog...
    jorge
    16.02.2006, 12:18
    Και για να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε και να βγάλουν όσοι δεν ξέρουν τα συμπεράσματά τους, ας δούμε και το στίχο...

    ------------------------------------------------
    Εγώ που κάνω κάθε μέρα το χαμάλη
    να 'σαι στην τρίχα έξω να κυκλοφορείς
    Μου λες πως είμαι έν' αχαΐρευτο ρεμάλι
    Μου λες πως είμαι ταπεινής καταγωγής

    Τότε φορτώνω μου ανάβουν τα λαμπάκια
    χάνω τον έλεγχο και γίνομαι θηρίο
    Φοβάμαι θα σε στείλω εγώ στα θυμαράκια
    κι ο δικαστής εμένα στο ψυχιατρείο
    ------------------------------------------------


    Προσωπικά, απ' όσα διθυραμβικά διάβασα προηγουμένως,
    πίστεψα πως θα διάβαζα κάτι τουλάχιστον αξιοπρεπές.

    Σεβαστό βέβαια οτι αρέσει σε κάποιους.
    XeniaRodo
    16.02.2006, 13:21
    Πρέπει να έχει και παρακάτω,

    αυτό δεν είναι που λέει
    "να μου πετάς συσκευασίες μαργαρίνης" ?

    Προτιμώ το ζαμπόν χωρίς λιπαρά...
    dimitrapan
    16.02.2006, 13:23
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 16-02-2006 στις 13:21 έγραψε:

    Πρέπει να έχει και παρακάτω,

    αυτό δεν είναι που λέει
    "να μου πετάς συσκευασίες μαργαρίνης" ?

    Προτιμώ το ζαμπόν χωρίς λιπαρά...





    Χα χα χα χα χα! Γεια σου ρε Ξένια...

    Εμένα πάντως το τραγουδάκι μια χαράαα μου φαίνεται!!! Είδατε πόσους ανθρώπους έκανε σήμερα... χαρούμενους η αναφορά του?
    theotita
    16.02.2006, 15:16
    Όπως λένε περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα! Δεν ξέρω αν έχετε ακούσει όλα τα τραγούδια ή απλά κρίνετε μόνο από ένα. Αν γίνετε το δεύτερο είναι λίγο άδικο. Δεν λέω βέβαια ότι είναι και ο σούπερ καλυτέχνης, αλλά έχουν βγει και χειρότερα αλλά και καλύτερα όπωε έχει πει και ο uNick. Εμένα, μ'αρέσει για πολλούς λόγους... Αλλά δεν μπορεί να αρέσει σε όλους, όπως είναι λογικό!! Εγώ απλά στηρίζω ένα νέο παιδί που πιστεύω πως αν προσέξει λίγο μπορεί να κάνει καλύτερα πράγματα από τις μαργαρινες! Είδομεν.. Μπορεί να κάνω και λάθος!!

    Και αν δεν αναφέοντε και τα αρνητικά και οι αντιρήσεις πως θα μαθαίνουμε τα λάθη μας για να γινόμαστε καλύτεροι είτε ως ακροατές είτε ως μουσικοί/στοιχουργοί/ τραγουδιστές;


    nikostheater
    16.02.2006, 15:49
    Σε ποια σελιδα το θαβουν το παλληκαρι βρε παιδια;
    jorge
    16.02.2006, 17:08
    Αγαπητή Theotita, εγώ διαφωνώ με την αντίληψη "γιατί να μην τον ακούω αφού υπάρχουν και χειρότεροι".

    Γιατί δηλαδή "παραδίνεστε" τόσο εύκολα και αφήνετε τον εαυτό σας να ασχολείται με μετριότητες ρε παιδιά; Και δεν το λέω εγώ πως πρόκειται για μετριότητα, αλλά τα ίδια τα δικά σας τα σχόλιά. Είστε κι εσείς "μέτριοι" και έχετε τον εαυτό σας τόσο χαμηλά, που τον αφήνετε να ασχολείται με μέτρια πράγματα; Δε νομίζω.

    Δεν του αξίζει του εαυτούλη σας να ασχοληθεί με κάτι αξιόλογο που βρίσκεται υψηλότερα από στίχους τύπου "Τότε φορτώνω μου ανάβουν τα λαμπάκια "; Δεν νιώθετε να "πέφτετε" όταν διαπιστώνετε οτι ασχολήστε με "μέτρια" πράγματα;
    Δεν έχετε απαιτήσεις από τη μουσική που ακούτε;

    Και στην τελική, κερδίζετε δηλαδή κάτι με το να ασχολείστε με μέτριους;
    Αν ναι, πάω πάσο. Αν πάλι πιστεύετε πως δεν υπάρχει κάτι καλύτερο, ξαναπάω πάσο.

    Αλλά αν δεν κερδίζετε κάτι με το "μέτριο", τότε πιστεύω πως δεν πρέπει να ασχολήστε μαζί του. Κι ο λόγος είναι πως αυτό το "μέτριο", μέσω της δημοσιότητας, εξαπλώνεται στα ΜΜΕ. Και αυτό γίνεται εις βάρος των πιο αξιόλογων προσπαθειών, που μένουν στην απέξω... Ε κι αυτό είναι που με αφορά σ' αυτή την υπόθεση: η γενική αποδοχή της μετριότητας, που μου στερεί την ποιότητα που επιθυμώ από τα ΜΜΕ.

    Σκεφτείτε σας παρακαλώ μόνο ένα πράγμα: Αν δεν αποδεχόμασταν και αν δεν ασχολούμασταν με τις μετριότητες, τα πράγματα στην TV και στο ραδιόφωνο θα ήταν καλύτερα ή όχι; Σκεφτείτε και απαντήστε, όχι σε μένα, στον εαυτό σας.


    ΥΓ. Οι παραπάνω ερωτήσεις είναι εντελώς καλοπροαίρετες και σε καμιά περίπτωση δεν υπάρχει ειρωνία. Άλλωστε έχω κι εγώ πολλούς καλούς φίλους που δεν έχουν απαιτήσεις από τη μουσική που ακούνε. Απλα μ' ενδιαφέρει η απάντησή σας γιατί είναι ερωτήσεις που μου ήρθαν στο μυαλό διαβάζοντας όσα γράψατε.
    theotita
    16.02.2006, 23:13
    Αγαπητέ Γιώργο, δεν μ'αρέσει να μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία του να διευκρινίζω τι λέω και να δικαιολογώ γιατί μ'αρέσει ή δε μ'αρέσει κάτι, αλλά θα το κάνω, γιατί δε μ'αρέσει να παρεξηγούμαι.

    Ουδέποτε είπα ή είμαι της αντίληψης "γιατί να μην τον ακούω αφού υπάρχουν και χειρότεροι". Ίσα ίσα που είπα ότι συμφωνώ με τον Νίκο ότι υπάρχουν και καλύτερα... Και μακάρι να τα φτάσει. Από κει και πέρα, δεν ξέρω τι θεωρεί κανένας καλό ή ποιοτικό ή οτιδήποτε... Νομίζω ότι είναι υποκειμενικό. Κακά τα ψέματα, δεν έχω τις φοβερές γνώσεις στη μουσική και πέρα από το ραδιόφωνο δεν έχω ασχοληθεί με το να ψάχνω πράγματα εκτώς αυτών που ακούω εκεί.

    Έτυχε να ακούσω όλο το cd του και να μου αρέσει. Και το θεωρώ καλύτερο από κάτι άλλα που βγαίνουν και κάνουν τρελή επιτυχεία και χειρότερο από πολλά άλλα που είτε κάνουν είτε δεν κάνουν επιτυχεία, προφανώς. Και ναι το ραδιόφωνο και η ΤV έχουν πάρει την κατηφόρα και πάρα πολύ αξιόλογοι καλλητέχνες έχουν αποκλειστεί. Από κει και πέρα αν θεωρείτε μέτριο αυτό, τι να κάνουμε γούστα είναι αυτά και δεν γίνεται να ταιριάζουν με όλων των υπολοίπων... Σόρρυ αν το πήγα σε πρωσοπικό επίπεδο...

    alexia-vicky
    20.02.2006, 13:35
    Οντως, αυτο το ενα πολυκροτο τραγουδι δεν εχει και το πιο ποιοτικο στιχο αλλα μην κρινουμε απο το ενα!! Π.χ. ΤΟ "Ζω περιμενοντας να ζησω" νομιζω οτι εχει πολυ ομορφους στιχους και ποιοτικους μπορω να πω
    rory166
    20.02.2006, 13:39
    εγω δεν εχω ακουσει τραγουδια του....το λεω για να μαζεψω καμια χρυση νοτα
    uNick
    23.02.2006, 12:00
    Quote:

    Το μέλος alexia-vicky στις 20-02-2006 στις 13:35 έγραψε:

    Οντως, αυτο το ενα πολυκροτο τραγουδι δεν εχει και το πιο ποιοτικο στιχο αλλα μην κρινουμε απο το ενα!! Π.χ. ΤΟ "Ζω περιμενοντας να ζησω" νομιζω οτι εχει πολυ ομορφους στιχους και ποιοτικους μπορω να πω





    ...όπως και το "Να Σε Ξεχάσω Προσπαθώ", ή το "Τα Συμπτώματα Του Έρωτα"... τουλάχιστον προσωπικά μου αρέσουν οι στίχοι των παραπάνω. Αλλά, όπως είπε και η theotita, περί ορέξεως...
    alexia-vicky
    23.02.2006, 12:30
    Quote:


    ...όπως και το "Να Σε Ξεχάσω Προσπαθώ", ή το "Τα Συμπτώματα Του Έρωτα"... τουλάχιστον προσωπικά μου αρέσουν οι στίχοι των παραπάνω. Αλλά, όπως είπε και η theotita, περί ορέξεως...

    [/I]



    Οντως, εννοειται πως το "γουστο" στη μουσικη ειναι καθαρα υποκειμενικο!
    Οσο για τα τραγουδια που λες μακαρι να μπορεσω να τα ακουσω συντομα....!

    Δες εναν κοσμο σ'ενα κοκκο αμμου και εναν ουρανο σ'ενα αγριο λουλουδι. Κρατα το απειρο στην παλαμη του χεριου σου και την αιωνιοτητα μεσα σε μια ωρα.."


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 23-02-2006 12:43 ]
    uNick
    26.02.2006, 20:25
    Μιχάλης Εμιρλής Live

    Τρίτη 28 Φεβρουαρίου

    στην "Εξέδρα"

    Ελ. Βενιζέλου 235, Νέα Σμύρνη.

    Only the best is good enough


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : uNick στις 04-03-2006 09:51 ]



    επισυναπτόμενα: MikeEmi@X-edra.jpg 
    theotita
    20.03.2006, 23:25
    Επειδή μία φορά δεν είναι αρκετή..:

    Πέμπτη 23 Μαρτίου

    Ο Μιχάλης Εμιρλής και πάλι Live στην

    "Εξέδρα" (Ελ. Βενιζέλου 235, Νέα Σμύρνη)!!!

    rompa
    26.03.2006, 17:21
    Νομίζω ότι θα είναι κάθε Πέμπτη μέχρι το Πάσχα εκεί .Όχι? Πάντως είναι αρκετά καλός.
    theotita
    03.04.2006, 14:11
    Σωστά νομίζεις! Θα είναι κάποιες Πέμπτες ακόμα εκεί αλλά δεν είμαι σίγουρη για το μέχρι πότε!


    ruffstuff
    08.04.2006, 01:20
    Quote:

    Το μέλος vasilis23 στις 26-01-2006 στις 13:23 έγραψε:

    Μιχαλης Εμιρλης...ενας νεος καλλιτεχνης με ομορφα τραγουδακια,με το ποιο γνωστο του " η πιπα της ειρηνης".
    Πειτε μου τη γνωμη σας γιαυτο το κομματι οσοι το ξερετε γιατι με ενδιαφερει αμεσα η αποψη σας!




    Φίλε άν θές τη γνώμη μου ο τυπάκος αυτός τραγουδιστικά δέν απέχει και πολύ απο το απόλυτο μηδέν.
    Τώρα όσο για τις ''συσκευασίες μαργαρίνης'' και την ''πίπα'' κ.τ.λ. δέν θα το χρεώσω στον ίδιο άλλα στον παραγωγό ο οποίος δολοφόνησε καλλιτεχνικά ένα νέο παιδί.
    Δέν νομίζω οτι έχει λόγο ύπαρξης μοσικά άλλα για τα ελληνικά δεδομένα θα πρέπει να περάσει πολλές φορές απο τη Μενεγάκη για να ψευτοπουλήσει λίγο.
    Funky_goat
    08.04.2006, 18:23
    Χμου, γιατί στέκεστε μόνο σε ένα τραγούδι?!...
    Η Πίπα της Ειρήνης και η αιτία του κακού είναι καθαρά χιομοριστικά τραγουδάκια, που σου κεντρίζουν το ενδιαφέρον, και φτιαγμένα για να γίνουν σουξεδάκια..
    Κατα τάλλα μεσα σε αυτό το cd είδα ενδιαφέροντα τραγουδάκια, αρκετά "ποιοτικά".
    Και η χροια της φωνής του , αρκετά ενδιαφέρουσα...
    Το μόνο που ελπίζω είναι να εκμεταλευτεί το γεγονός των σουξέ και της "αναγνώρισης" , και το επόμενο cd να μην έχει μόνο σουξέ σαν την πίπα....
    theotita
    08.04.2006, 21:12
    Ευχαριστώ Γιωργία!!

    Εδώ και μερικά posts αυτό προσπαθώ να πω αυτά που γράφεις... Χαίρομαι που τα λες κι εσύ! Δεν είναι τα πιο αντιπροσοπευτικά τραγούδια του cd αυτά που αναφέρεις. Για μένα το καλύτερο είναι το Έκτακτο Δελτίο, στο οποίο έχει γράψει μουσική και στοίχους ο ίδιος, και θεωρώ ότι είναι ένα διαφορετικό τραγούδι (αυτό το λέω γι όσους λένε ότι το cd αυτό δεν είναι κάτι διαφορετικό). Γενικότερα, νομίζω δεν μπορούμε να κρίνουμε κάποιον από την πρώτη του δουλεία, αφού δεν έχει οριμάσει μουσικά ακόμα.
    Φυσικά δεν μπορώ να απαιτήσω από κάποιον που δεν είναι του γούστου του να αλλάξει γνώμη. Εννοείτε, φυσικά, πως περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα (τα έχουμε ξαναπει αυτά)!!!


    houlina
    08.04.2006, 22:18
    Άκουσα σήμερα κι άλλα τραγούδια του και μ'άρεσαν!! Ειδικά η φωνή του...