ελληνική μουσική
    722 online   ·  210.846 μέλη
    rory166
    08.04.2006, 22:36

    συμπαθεστατη φυσιογνωμια αλλα δεν μου αρεσουν
    και πολυ τα τραγουδακια του...
    αλλα δεν γινεται να μας αρεσουν και ολα..εε?!!
    uNick
    11.04.2006, 15:37
    Quote:

    Το μέλος ruffstuff στις 08-04-2006 στις 01:20 έγραψε:

    Φίλε άν θές τη γνώμη μου ο τυπάκος αυτός τραγουδιστικά δέν απέχει και πολύ απο το απόλυτο μηδέν.
    Τώρα όσο για τις ''συσκευασίες μαργαρίνης'' και την ''πίπα'' κ.τ.λ. δέν θα το χρεώσω στον ίδιο άλλα στον παραγωγό ο οποίος δολοφόνησε καλλιτεχνικά ένα νέο παιδί.
    Δέν νομίζω οτι έχει λόγο ύπαρξης μοσικά άλλα για τα ελληνικά δεδομένα θα πρέπει να περάσει πολλές φορές απο τη Μενεγάκη για να ψευτοπουλήσει λίγο.




    Για τον παραγωγό δεν θα διαφωνήσω... Παραγωγοί και στιχουργοί συνήθως ευθύνονται για τα καλά και τα κακά που φτάνουν στα αυτιά μας.
    Όσο για την μικρή απόσταση από το "απόλυτο μηδέν", μόνος σου παραδέχεσαι ότι είναι η δική σου γνώμη... Κρίμα, βέβαια, γιατί από άλλα posts σου είχα την εντύπωση ένος μουσικά ώριμου ανθρώπου που ξέρει να ξεχωρίσει την ποιότητα από την "σαβούρα"... Είμαι σίγουρος ότι το cd το άκουσες βιαστικά, σχεδόν επιφανειακά (αν το άκουσες όλο)...
    Πάντως, αυτός ο νέος καλλιτέχνης που για εσένα "δέν έχει λόγο ύπαρξης μοσικά άλλα για τα ελληνικά δεδομένα θα πρέπει να περάσει πολλές φορές απο τη Μενεγάκη για να ψευτοπουλήσει λίγο", θα έπρεπε πριν βγάλεις χολή να ξέρεις ότι πριν τη Μενεγάκη ήδη έχει "πουλήσει" κάποιες χιλιάδες αντίτυπα... Αυτό για άλλους είναι άπιαστο όνειρο στην πρώτη τους επαγγελματική δουλειά...
    Αυτά...

    Only the best is good enough


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : uNick στις 05-05-2006 10:18 ]
    ruffstuff
    11.04.2006, 16:36
    κοίταξε, είτε έχει πουλήσει αρκετές δεκάδες (δέν λέει τίποτα αυτό) ,είτε τελικά τα υπόλοιπα τραγούδια ειναι αριστουργήματα...(πλέον δέν θα έχει αξία) το αντιπροσοπευτικό δείγμα είναι το τραγούδι με την ''πίπα της Ειρήνης''.
    Αυτό σημαίνει οτι έτσι ζυμώθηκε στην αγορά και στις εντυπώσεις του κοινού και αυτό είναι δυστυχώς και η παράμετρος που κατατάσει τα πράγματα.

    Τώρα να ξέρεις οτι ο καθένας είναι πολύ λίγος για να αφορίσει τον οποιοδήποτε μουσικό (όπως φάνηκε οτι κάνω εγώ)
    και δέν έχει το δικαίωμα να το κάνει ,αυτή είναι η πραγματική άποψη μου.
    Μέ συγχωρείς αλλά έχω βγεί απο τα ρούχα μου και μερικές φορές γίνομαι πολύ καυστικός.
    Επίσης θα προσέξω και καλύτερα το cd.
    jorge
    11.04.2006, 17:43
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 11-04-2006 στις 15:37 έγραψε:

    ...πριν τη Μενεγάκη ήδη έχει "πουλήσει" κάποιες δεκάδες χιλιάδες αντίτυπα...




    Αυτό δεν πρέπει να μας λέει κάτι, μια και είναι γνωστό πως στη showbiz οι καλές σχέσεις απαιτούν κινήσεις στυλ "κουμπάρε σου αγοράζω 5.000 δίσκους, σήμερα που 'χεις τη γιορτή σου". Τα νούμερα που βγαίνουν δεν αφορούν σε πραγματικές πωλήσεις στα καταστήματα.

    Πως θα γινόταν άλλωστε ένας μέτριος καλλιτέχνης σαν τον (συμπαθή κατα τ' άλλα) Εμιρλή να έχει πουλήσει "δεκάδες χιλιάδες κομμάτια", όταν αυτή τη στιγμή δεν είναι καν στο Top-50 της IFPI.
    sdream
    05.05.2006, 01:00
    Καλό τραγουδάκι. Με πρωτότυπο στίχο αν και λίγο καμένος αλλά οκ.LOL.Τα άλλα τραγούδια του δεν τα έχω ακούσει.
    uNick
    05.05.2006, 10:38
    Quote:

    Το μέλος ruffstuff στις 11-04-2006 στις 16:36 έγραψε:

    ...το αντιπροσοπευτικό δείγμα είναι το τραγούδι με την ''πίπα της Ειρήνης''.



    Το "αντιπροσωπευτικό δείγμα" σίγουρα θα μπορούσε να ήταν πολύ πιο προσεγμένο, τουλάχιστον ως προς τον στίχο, συμφωνώ. Νομίζω πως όλοι μέσες-άκρες έχουμε συμφωνήσει σε αυτό...
    Όμως, φίλε ruffstuff, νομίζω πως θα συμφωνήσεις κι εσύ πως είναι τουλάχιστον άδικο να κρίνουμε έναν νέο καλλιτέχνη από ένα και μόνο τραγούδι, του οποίου τους στίχους άλλωστε δεν έχει γράψει ο ίδιος. Ξέρω και ξέρεις πώς λειτουργεί η showbiz (πολύ σωστό και το point του jorge, by the way). Ένα νέο όνομα πρέπει να διαφημιστεί... και τί καλύτερη διαφήμιση από ένα τραγούδι που θα τραβήξει την προσοχή του κοινού...
    Δεν δικαιολογώ τίποτα και κανέναν. Πιστεύω μόνο πως αν ακούσεις και τα υπόλοιπα τραγούδια του, θα βρεις και 3-4 που θα σε κάνουν να τον δεις διαφορετικά...
    Παρεπιπτόντως, οι πωλήσεις του δεν είναι δεκάδες χιλιάδες όπως υπερβολικά έγραψα στο προηγούμενο post για να τονίσω το point μου (το διόρθωσα ήδη)... είναι κάπου στις 6000 αντίτυπα. Πολύ καλό νούμερο για πρώτη δουλειά νεοεμφανιζόμενου καλλιτέχνη, νομίζω...
    atrixospi8ikos
    27.05.2006, 18:38
    eee...kaloutsiko....
    theotita
    27.05.2006, 20:43
    Quote:

    [/I]
    Το μέλος uNick στις 05-05-2006 στις 10:38 έγραψε:
    είναι κάπου στις 6000 αντίτυπα. Πολύ καλό νούμερο για πρώτη δουλειά νεοεμφανιζόμενου καλλιτέχνη, νομίζω...

    [/I]



    ... νεοεμφανιζόμενου καλλιτέχνη που δεν έχει από πίσω του ένα talent show να του έχει κάνει διαφήμιση πριν καν βγάλει δίσκο. Γιατί τελευταία φοβάμαι πως οι πρωτοεμφανιζόμενοι είναι οι περισσότεροι από τέτοια παιχνίδια... Μια χαρά τα πάει κατά τη γνώμη μου. Ο χρόνος θα δείξει αν έχουμε κάνει λάθος ή όχι εμείς που λέμε ότι δεν θα πρέπει να μην τον κρίνουμε από την πρώτη του δουλειά και με ένα μόνο τραγούδι.
    rory166
    31.05.2006, 15:09
    Το μέλος alexia-vicky στις 31-01-2006 στις 23:36 έγραψε...
    Παράθεση:

    θα συμφωνησω απολυτα! γιατι οτι διαφερει πρεπει να το καταδικαζουμε? μπορει να μην ειναι και οτι πιο ποιοτικο αλλα υπαρχουν και πολυ-πολυ χειροτερα. τουλαζιστον, οι στιχοι δεν επαναλαμβανονται και ψεγουν και αγγιζουν καθημερινες σκεψεις και καταστασεις.



    βεβαια...να σου πεταει η κοπελα σου συσκευασιες μαργαρινης...
    τι πιο καθημερινο...??

    εγω σημερα ακουσα κανα 2 τραγουδακια του ακομα
    και τα βρηκα πιο αξιολογα...δεν μου πολυαρεσουν προσωπικα απλα
    τα θεωρω πιο αξιολογα σαν τραγουδια
    Δεν καταλαβαινω γιατι η πιπα της ειρηνης εγινε το σουξε του

    οτι να'ναι...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rory166 στις 31-05-2006 15:11 ]
    theotita
    31.05.2006, 15:24
    Γιατί πολύ απλά γλυκιέ μου rorry, το τμήμα μάρκετινγκ της εταιρίας του, γνωρίζει πολύ καλά ότι για να περάσει γρήγορα στο (ευρύ) κοινό ένας νέος τραγουδιστής πρέπει να βγει με ένα τραγούδι που - καλώς ή κακώς - να προκαλεί είτε θετικά είτε αρνητικά.
    zaira
    31.05.2006, 17:03
    ενα απιστευτο τραγουδι και πολλη μεγαλη επιτυχια!!!!οχι μονο αυτο αλλα και υπολοιπα τραγουδια του μιχαλη!!!!!!καλη επιτυχια!!!!!!
    poison_girl
    31.05.2006, 19:20
    Απ την πρωτη στιγμη που ακουσα την πιπα της ειρηνης μου αρεσε!Ειναι αρκετα ευχαριστο τραγουδι!!!!!!!αν κ δεν τον εχω δει ποτε τον Κ.Εμιρλη φωνη καλη εχει!!!!!
    uNick
    31.05.2006, 23:14
    Το μέλος poison_girl στις 31-05-2006 στις 19:20 έγραψε...
    Παράθεση:

    ...αν κ δεν τον εχω δει ποτε τον Κ.Εμιρλη...

    Σε προηγούμενο post μου υπάρχει φωτο (όχι πολύ καλή όμως) από το live στην Exedra... Επίσης, μια αναζήτηση με keyword "Εμιρλής" θα σου δώσει αρκετά links από συνεντεύξεις και άρθρα, όπου υπάρχουν αρκετές φωτο.
    zaira
    01.06.2006, 11:29
    ας μη βγαζουμε βιαστικα συμπερασματα και μην αποθαρυνουμε νεους καλλιτεχνες...αξιζει να βλεπουμε κατι νεο!!!!ολα ειναι υποκειμενικα σε αλλους σρεσει και σε αλλους οχι...that's life!!!!
    STR
    01.06.2006, 12:24
    Το μέλος zaira στις 01-06-2006 στις 11:29 έγραψε...
    Παράθεση:

    ας μη βγαζουμε βιαστικα συμπερασματα και μην αποθαρυνουμε νεους καλλιτεχνες...αξιζει να βλεπουμε κατι νεο!!!!ολα ειναι υποκειμενικα σε αλλους σρεσει και σε αλλους οχι...that's life!!!!



    akrivws!!

    zw
    01.06.2006, 13:10
    το κοματακι κατι λεει!Αλλα κατσε να δουμε κ τον επομενο δισκο!!!
    uNick
    16.06.2006, 11:04
    "...Σειρά έχει η απονομή του βραβείου για το καλύτερο rock video-clip, που η Ανδριάνα Μπάμπαλη και η Τζώρτζια Κεφαλά των Μπλε παραδίδουν στον πρωτοεμφανιζόμενο Μιχάλη Εμιρλή για το "Η Πίπα Της Ειρήνης", που παρέλαβε αυτοπροσώπως το βραβείο του!..."

    Πηγή: www.mad.tv


    Μπορεί η "Πίπα" να μην συγκλόνησε πολλούς σαν τραγούδι, αλλά το βραβείο "καλύτερου Rock video-clip" είναι μια καλή αρχή για τον νεαρό Θεσσαλονικιό...

    Και εις ανώτερα Μιχάλη...
    poison_girl
    16.06.2006, 11:45
    A!τον ειδα τον Εμιρλη οκ.....μου εφυγε η απορια
    mama
    16.06.2006, 13:02
    Το μέλος uNick στις 09-02-2006 στις 22:07 έγραψε...
    Παράθεση:


    Για μια καλή γεύση από Μιχάλη Εμιρλή,
    την Κυριακή 12 Φεβρουαρίου
    MEGALICIOUS Chart - Live.

    Από όσο ξέρω θα είναι μαζί και ο Κιάμος
    Τί να κάνουμε, ελπίζω να το αντέξω...

    Όσοι πιστοί... παρακολουθείστε...



    Επιτέλους κάποιος που δεν γουστάρει Κιάμο
    Μου βγάζει μια αντιπάθεια ανευ προηγουμένου αν κ δεν μου κάνει τίποτα ο άνθρωπος. όσο για Εμιρλή Κάλός Γλύκας κ πολύ ζεστή φωνή μου θυμίζει ζεστή σοκολάτα! Έχει κ ένα τραγούδι που λέει " Δεν θα είμουν έτσι αν π.....α που κ που" έχει πλάκα.
    catz
    16.06.2006, 13:33
    Με αφορμή την αναφορά σε πωλήσεις της IFPI , επιδή μάλλον υπάρχουν πολοί ακόμα που δεν το γνωρίζουν ...

    Το chart της IFPI αφορά τις τοποθετήσεις , και όχι τις πωλήσεις .
    Δηλαδή , η εταιρεία αποφασίζει οτι για να σπρώξει τον τάδε τραγουδιστή (καλιτέχνη που λένε και οι σκύλοι)
    θα "κόψει" 2000 σιντάκια και θα βάλει στα ράφια των δισκοπωλείων .

    Αν η εταιρεία αποφασίσει (μετά απο "προτροπή" υποστηρικτών) να κόψει 40000 , θα γίνει αμέσως πλατινένιος.
    Απο αυτά , συνήθως τα περισσότερα επιστρέφονται .
    Αργότερα επιστρέφουν ως nice price ή smile ή στα ράφια των σουπερμάρκετ .

    Ο αριθμός των CD που αποστέλεται στα δισκοπωλεία (τοποθέτηση) διαμορφώνει τη θέση στα charts.
    Γιατί ?
    Μα σαφώς για να μπορεί ο τάδε επιχειρηματίας (πχ Παπαθεοχάρης - λέω τώρα...) να παίρνει με ειδική συμφωνία 20000 cd του σκύλου που τραγουδάει στο μαγαζί του ,
    έτσι ώστε να εμφανίζεται ο σκύλος ξαφνικά με χρυσό δίακο .
    Ο επιχειρηματίας βέβαια δεν τα αγοράζει ! , κάνει απλά τον μεσάζοντα και τα δίνει στα δισκάδικα με ό,τι τιμή καταφέρει .

    Όλη η βρώμα δηλαδή ξεκινάει απο την IFPI , και φυσικά απο τις συμφωνίες που κλείνει με τις εταιρείες .

    αυτά νομίζω οτι θα πρέπει να τα γνωρίζει ο καταναλωτής .