ελληνική μουσική
    489 online   ·  210.845 μέλη
    ageras
    16.06.2006, 13:37
    Ο catz έχει απόλυτο δίκιο,διότι αν δείτε τις real πωλήσεις (πωλήσεις ταμείου) θα γελάτε μέχρι δακρύων.Και κάτι άλλο αν κάνετε μια περιήγηση στο top 50 ifpi θα δείτε κάτι ονόματα......Anyway....

    Aλλά ας μη ξεφύγουμε από το θέμα του τόπικ...


    www.manpas.musicheaven.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 16-06-2006 13:40 ]


    mama
    16.06.2006, 13:37
    Δεν σου κάνω πλάκα φανταζόμουν οτι υπάρχη βρώμα στην υπόθεση αλλά όχι τόσο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    catz
    16.06.2006, 13:45
    ...και κάτι ακόμα πιο ουσιαστικό ...
    όταν (λόγω φούσκας) θα επιστρέψει το cd σαν smile price , nice price ή γουατέβερ ,

    οι δημιουργοί (συνθέτης/στιχουργός) θα πάρουν μισά δικαιώματα .

    Με λίγα λόγια λοιπόν ,
    Ο τρόπος λειτουργίας του συστήματος εταιρειών και η συνεργασία τους με την IFPI και τους μαγαζάτορες σκοτώνει τη μουσική δημιουργία .

    αυτό .

    PS. ζητάω συγγνώμη απο τον Εμιρλή , είναι λίγο άσχετο το topic , αυτός ο καημένος απλά χρησιμοποίησε το κλισέ του χασισιού μαζί με το κλισέ της πεολειξίας μετατρέποντας αμέσως τον εαυτό του σε "φούσκα" .
    poison_girl
    16.06.2006, 14:46
    Η πίπα της ειρήνης

    Όπως μαλώνουνε ο σκύλος και η γάτα
    έτσι κι εμείς μαζί δεν κάνουμε χωριό
    και την πληρώνουνε τα βάζα και τα πιάτα
    παν' τα σερβίτσια κι όλο το νοικοκυριό

    Σταμάτα να γκρινιάζεις να χαρείς
    να μου πετάς συσκευασίες μαργαρίνης
    Έλα ν' ανάψουμε την πίπα της ειρήνης
    κι ό,τι σου λέω πάψε να παρεξηγείς

    Εγώ που κάνω κάθε μέρα το χαμάλη
    να 'σαι στην τρίχα έξω να κυκλοφορείς
    Μου λες πως είμαι έν' αχαΐρευτο ρεμάλι
    Μου λες πως είμαι ταπεινής καταγωγής

    Τότε φορτώνω μου ανάβουν τα λαμπάκια
    χάνω τον έλεγχο και γίνομαι θηρίο
    Φοβάμαι θα σε στείλω εγώ στα θυμαράκια
    κι ο δικαστής εμένα στο ψυχιατρείο

    Σταμάτα να γκρινιάζεις να χαρείς...

    uNick
    16.06.2006, 16:47
    @ catz

    Ωραία και σωστά αυτά που ανέφερες παραπάνω Άκη... και νομίζω πως οι πιο ψαγμένοι από εμάς γνωρίζουμε (ή έστω υποπτευόμαστε) ότι κάπως έτσι είναι τα πράγματα. Δεν νομίζεις όμως ότι είναι τουλάχιστον άδικο να κρίνεις έναν νέο καλλιτέχνη από ένα και μόνο κομμάτι - που στο κάτω κάτω δεν είναι καν δικό του - και να παραμερίζεις κάποια καλά κομμάτια του cd του? Το αν είναι "φούσκα" θα φανεί αργότερα...

    Και για να μην παρεξηγηθώ, σου λέω εκ των προτέρων ότι ούτε manager του είμαι, ούτε προσπαθώ να κάνω promotion του cd του... Απλώς μου αρέσει το στυλ και η φωνή του και 5-6 τραγούδια του, και πιστεύω πως είναι νωρίς για να τον κρίνω...

    Αυτά...
    theotita
    16.06.2006, 21:33
    @ uNick

    Με κάλυψες!!


    uNick
    05.09.2006, 11:54
    Το Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου 2006, ο Μιχάλης Εμιρλής θα εμφανιστεί στο "Ανοιχτό Πέτρινο Θέατρο" στην Αργυρούπολη, μαζί με την Ευρυδίκη και τον Δημήτρη Κοργιαλά.

    Για περισσότερες πληροφορίες:
    Ανοιχτό Πέτρινο Θέατρο, οδός Μιλήτου, 6η Στάση Αργυρούπολης, Πληροφορίες: 210.99.34.619

    belma
    05.09.2006, 14:08
    Όπως μαλώνουνε ο σκύλος και η γάτα
    έτσι κι εμείς μαζί δεν κάνουμε χωριό
    και την πληρώνουνε τα βάζα και τα πιάτα
    παν' τα σερβίτσια κι όλο το νοικοκυριό

    Κάπως έτσι κάνωωωω...γι αυτό μακριά από μένααααα!!!!!χα χα χα !!!!!!!!!!!!

    XeniaRodo
    05.09.2006, 15:00
    Aναθεωρώ!

    ΔEN προτιμώ το ζαμπόν χωρίς λιπαρά, το οποίο δε μου αρέσει καθόλου. Eίχα μείνει στο στίχο "συσκευασίες μαργαρίνης" αγνοόντας το υπόλοιπο. Έτυχε να ακούσω ολόκληρο το cd και μου άρεσε. Mερικά τραγούδια του είναι αρκετά καλά και υπάρχουν και ενδιαφέρουσες ενορχηστρώσεις εντός του δίσκου.
    H γνώμη μου λοιπόν πλέον είναι ότι τον συμπαθώ και ελπίζω η επόμενη δουλειά του να είναι ακόμα καλύτερη για να πούμε ότι έχουμε να κάνουμε με μια διαχρονκή περίπτωση.....

    Όσο για το αν οι στίχοι της "μαργαρίνης" είναι ρηχοί, ας μην ξεχνάμε πως μιλάμε για ένα ποπ τραγούδι. Aκόμα και μεγάλα διεθνή σουξέ (και παλιότερα, όχι καινούρια) δεν είχαν καλύτερο στίχο....

    T ο M ο ν α δ ι κ ό Φό ρ ο υ μ γ ι α T ρ α γ ο υ δ ι σ τ έ ς σ τ η ν E λ λ ά δ α
    tragoudi.forumer.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : XeniaRodo στις 05-09-2006 15:03 ]


    antreas_dr
    05.09.2006, 16:15
    Εν τέλει άκουσα και εγώ ολόκληρο το cd και έχω να δηλώσω πως είναι αρκετά καλό!
    Απο στιχουργικής πλευράς έχει προτότυπη θεματολογία με ωραία λεκτικά παιχνίδια και ευρήματα.
    Απο μουσικής πλευράς, υπάρχουν όμορφες ενορχηστρώσεις αν και αρκετές φορές η μελωδική γραμμή μερικών κομματιών ίσως μοιάζει με κάποιο άλλο.

    Η φωνή του εν λόγο τροβαδούρου είναι ιδιαίτερη και ξεχωριστή και για αυτό σου μένει.
    Αξιοσημείωτος δε, είναι ο τρόπος που λέει το Σ. Οσο κι αν προσπάθησα δεν τα κατάφερα να το πω και εγώ ετσι.....
    XeniaRodo
    05.09.2006, 16:43
    Kαι για να μην ξεχνιώμαστε ...
    "είναι ιδιέταιρος και γι' αυτό μ' αρέσει"
    uNick
    05.09.2006, 17:25
    ...έεεετσι, έεετσι... Επιτέλους κάποιοι αρχίζουν να ακούνε και πέρα από την μαργαρίνη...!

    theotita
    05.09.2006, 17:55
    Με κάλυψε και πάλι ο φίλτατος και πολυαγαπημένος (σλουυυυυρπ) Νίκος!
    Χαίρομαι παιδιά που σας άρεσε!


    vasilis23
    05.09.2006, 20:54
    Α ρε Μιχαλαρα!!!!!!
    nalpha
    24.09.2006, 02:24
    ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΟ¨" Η ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ".
    ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΤΥΧΑΙΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΠΙΠΑ ΤΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ".

    ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΕΛΠΙΔΕΣ...
    ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΦΩΝΟΥΣ Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΗ.


    dimko
    24.09.2006, 22:16
    Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ από κλασσικό ροκ κομμάτι είναι κλεμμένη η γεφυρούλα της Πίπας και δε μπορώ.
    KSENISTIS
    25.09.2006, 01:41
    Το μέλος dimko στις 24-09-2006 στις 22:16 έγραψε...
    Παράθεση:

    Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ από κλασσικό ροκ κομμάτι είναι κλεμμένη η γεφυρούλα της Πίπας και δε μπορώ.



    Free-Wishing well
    rompa
    25.09.2006, 09:10
    Παιδιά ακούστε το κομμάτι "Να σε ξεχάσω προσπαθώ" και σίγουρα θα αναθεωρήσετε όσοι δεν τον εκτιμάτε ιδιαίτερα...Το λατρεύω αυτό το κομμάτι


    ....cause I'll never be with you.......

    Is it so hard to believe our hearts are made to be broken??

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rompa στις 30-01-2007 13:43 ]


    dimko
    25.09.2006, 09:34
    Το μέλος KSENISTIS στις 25-09-2006 στις 01:41 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος dimko στις 24-09-2006 στις 22:16 έγραψε...
    Παράθεση:

    Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ από κλασσικό ροκ κομμάτι είναι κλεμμένη η γεφυρούλα της Πίπας και δε μπορώ.



    Free-Wishing well



    Σωστός!!!
    panosdiver
    30.01.2007, 11:01
    Μήπως ξερει κανεις που μπορς να βρω τα ακκορντα της πιπας της ειρηνης? αν τα ξερει καποιος μπορει να μου τα στειλει στο panospunk@yahoo.gr?