ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη

    Ο Μανώλης Φάμελλος στο Σταυρό του Νότου

    anastantas
    26.01.2006, 14:23
    Ο ΜΑΝΩΛΗΣ ΦΑΜΕΛΛΟΣ ΣΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ

    ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ ΓΙΑ 4 ΔΙΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

    ΑΠΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ & ΣΑΒΒΑΤΟ

    3 + 4
    10 + 11
    17 + 18
    24 + 25 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

    MAZI TOY: Ο ΘΟΔΩΡΗΣ ΚΟΝΤΑΚΟΣ

    Μέσα απ’ τα όνειρα
    Και μέσα απ’ τη σιωπή
    Τραγούδια σου ‘φερνα
    Θυμάμαι μια εποχή

    Και τα τραγούδια μας
    Στα σύρματα πουλιά
    Μη με ρωτήσεις πως
    σωπάσαν ξαφνικά

    ...αυτά ανάμεσα σε άλλα τραγουδάει ο Μανώλης Φάμελλος στο τελευταίο καινούριο τραγούδι του “Η Ζωή Που Τρέχει” από το γεμάτο ξεχωριστές συμμετοχές διπλό CD “Ποτέ Όπως Πριν”.
    Με στιχάκια σαν αυτό, με τα τραγούδια του, με ρηξικέλευθες διασκευές αλλά και με μια παιγνιώδη διάθεση επιστρέφει στην μεγάλη σκηνή του “Σταυρού Του Νότου” τις Παρασκευές και τα Σάββατα του Φλεβάρη για 8 εμφανίσεις, αρχής γενομένης από την Παρασκευή 3 Φλεβάρη .
    Ο Μανώλης Φάμελλος έχει επιλέξει για αυτή την σειρά εμφανίσεων μια νέα μπάντα αξιόλογων μουσικών ενώ θα τον συνδράμουν τραγουδιστικά ο ανερχόμενος Θοδωρής Κοντάκος, η Λιάνα Παπαλέξη και η Στεφανί Κρασά.

    Για μια πιο άμεση όμως εικόνα του τι θα παρακολουθήσουμε στον “Σταυρό του Νότου”, θελήσαμε να ακούσουμε δύο λόγια από τον ίδιο τον γνωστό καλλιτέχνη του λαϊκού πάλκου Μανώλη Φάμελλο, τον οποίο μετά από επίμονες και επίπονες προσπάθειες εντοπίσαμε λουόμενο σε κοσμοπολίτικο τροπικό θέρετρο του νομού Σερρών.
    Όπως πάντα απρόθυμος να προβεί σε μακροσκελείς δηλώσεις και πιστός στο στρατευμένο εναλλακτικό του προφίλ, ο διεθνούς φήμης καλλιτέχνης των μεγάλων συνεργασιών περιορίστηκε στο να μας παραχωρήσει ένα ολιγόλογο σημείωμα του οποίου αποσπάσματα παραθέτουμε παρακάτω:

    «Θέλω να γυρίσω στα παλιά, θέλω την παλιά μου γειτονιά» μας εκμυστηρεύτηκε.
    «Με νέους μουσικούς στην πάλη για ένα καλύτερο νυχτοκάματο. Όχι στην δικτατορία των ιμπρεσάριων!»
    «Με το άρωμα του “ποτέ όπως πριν” αλλά και με βαθιά ανανεωτική διάθεση στο κλίμα της νέας διακυβέρνησης του τόπου, με την προσθήκη του εκ Θεσσαλονίκης ορμώμενου αλλά εκ Μάνης Πελοποννήσου καταγόμενου νεανία Θοδωρή Κοντάκου».
    «Με πρωτόφαντα για τα φτωχά ελληνικά δεδομένα όργανα επί σκηνής (μπάντζο, τρομπόνι και άκουσον άκουσον τρομπέτα!)».
    «Με την καθιερωμένη πλέον συμμετοχή της μεγάλης φίρμας (η μεγάλη έκπληξη που θα συζητηθεί)».
    «Θα τα δούμε όλα…από την αρχή προς το τέλος και πίσω».


    Οργάνωση παραγωγής: EΡΩΔΙΟΣ ΕΠΕ
    www.erodios.gr
    Τηλ: 210/3210890 & 3210731
    Fax: 210/3210890
    E-mail: erodios@erodios.gr


    Σταυρός του Νότου (Κεντρική Σκηνή)
    Φραντζή & Θαρύπου 37, Νέος Κόσμος
    Τηλ: 210/9226975
    Κάθε Παρασκευή & Σάββατο
    Ώρα έναρξης: 10.30 μμ



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 26-01-2006 14:35 ]
    melanie1325
    26.01.2006, 14:28
    ΤΕ-ΛΕΙ-Α!!!!!!!!
    dimitrapan
    26.01.2006, 15:15



    nefos
    28.01.2006, 22:17

    ΜΑΝΩΛΗΣ ΦΑΜΕΛΛΟΣ

    «Μην κουνάτε άλλο το δάχτυλο»
    Της ΜΑΤΟΥΛΑΣ ΚΟΥΣΤΕΝΗ



    Αν κανείς αναζητήσει τη λίστα με τους 30άρηδες εκείνους που αφήνουν μια χαραμάδα αισιοδοξίας στη μουσική σήμερα, θα βρει σίγουρα στις πρώτες θέσεις τον Μανώλη Φάμελλο. Τον τροβαδούρο με την ηλεκτρική κιθάρα, αλλά και την τόσο τρυφερή διασκευή τού «Κάπου νυχτώνει» του Σταύρου Κουγιουμτζή.





    Εκείνον που πολέμησε την αμηχανία του κι εμφανίστηκε πέρυσι στον Κεραμεικό, αλλά και εκείνον που φέτος επιστρέφει στα παλιά. «Τα τελευταία χρόνια έκανα πολλές συνεργασίες, ανοίχτηκα και επιστρέφω σε κάτι που μου έλειψε». Να τον λοιπόν στο «Σταυρό Του Νότου» κάθε Παρασκευή και Σάββατο του Φεβρουαρίου. Μαζί του ο ανερχόμενος Θοδωρής Κοντάκος (τον ξεχώρισε στο Θεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης) και η Λιάνα Παπαλέξη. Με αφορμή τις εμφανίσεις, μας υποδέχτηκε στο καίνουριο σπίτι του.

    - Δεν αγχώνεσαι που για να διατηρείσαι στο χώρο πρέπει να δίνεις μία φορά το χρόνο «το παρών» είτε δισκογραφικά, είτε με εμφανίσεις;

    «Δεν είμαι και ο πλέον δημοφιλής καλλιτέχνης με το τεράστιο κοινό που με ζητά γιατί δεν αντέχει. Επίσης, δεν υπάρχει άλλος στρατευμένος καλλιτέχνης να αναδείξει το έργο μου, οπότε αναλαμβάνω εγώ αυτό το βάρος», λέει γελώντας. «Η δική μου περίπτωση, όσο καλά και να πήγαιναν τα πράγματα, μου φαινόταν πάντα θνησιγενής. Πως όλα είναι πολύ εύθραυστα. Πως ό,τι έχω κερδίσει θα δυσκολευτώ πολύ να το κρατήσω».

    - Ζεις μονίμως με αυτήν τη αγωνία;

    «Εχω μάθει να ζω μέσα από διαδικασίες που έχουν έντονο το στοιχείο της αμφιβολίας. Δεν πανικοβάλλομαι, γιατί πολλά πράγματα στη ζωή μου τα έχω πετύχει μέσα από επιλογές στις οποίες πιέστηκα για να μπω. Κι αντίστοιχα, υπάρχουν άνθρωποι με τους οποίους πάσχισα να συνεργαστώ και στην πορεία είδα ότι δεν υπάρχει ταύτιση».

    Μεταξύ Θεσσαλονίκης και Αθήνας

    - Νιώθεις ότι έχεις ανάλογη σχέση και με το κοινό;

    «Δεν ξέρω, διότι δεν είμαι καλλιτέχνης που θα έρθει να με ακούσει κανείς για να ανοίξει η καρδιά του. Θεωρώ ότι το υλικό μου είναι δύσβατο. Δεν είμαι καλλιτέχνης του σουξέ».

    - Εξαρτάται τι εννοείς σουξέ.

    «Εννοώ τον Νίκο Πορτοκάλογλου που έχει 20 πασίγνωστα τραγούδια. Ακόμα και τα πιο διαπεραστικά τραγούδια μου θέλουν το χρόνο τους. Είναι περισσότερο δεύτερης ανάγνωσης κομμάτια».

    - Με τα χρόνια σου στο τραγούδι έχεις καταλήξει πού και με ποιους θέλεις να πορευτείς;

    «Ακόμα δεν έχω οριοθετήσει τον εαυτό μου στον κόσμο της μουσικής. Κατάγομαι από έναν χώρο που δεν με κράτησε. Είμαι παιδί των συγκροτημάτων, του εναλλακτικού χώρου κι, όμως, δεν κατάφερα να παραμείνω σε αυτόν. Ημουν πάντα πολύ νερόβραστος για τους σκληροπυρηνικούς και από την άλλη πολύ ηλεκτρικός για τους έντεχνους. Κι ενώ τα ακούσματά μου είναι πιο εναλλακτικά, αντικειμενικά παρατηρώντας κανείς θα δει ότι εγώ παίζω σε πιο mainstream χωράφια. Αυτό που συνέβη με 'μένα είναι ότι πράγματα που έκανα περιφερειακά με μια πειραματική διάθεση έγιναν το κεντρικό μου θέμα κι αντίστοιχα το πάλαι ποτέ κεντρικό μου θέμα έγινε μια περιστασιακή ενασχόληση».

    - Ενα διάστημα έδινες την εντύπωση ότι σου άρεσε περισσότερο ο ρόλος του παραγωγού-ενορχηστρωτή.

    «Δεν υπήρχε κανένα σχέδιο ή κάποια κοσμοθεωρία πίσω από αυτό. Είμαι ένα παιδί που από τη Θεσσαλονίκη βρέθηκε στην Αθήνα και κάτι έπρεπε να κάνει για να ζήσει. Ηταν ένα παιχνίδι που είχα διάθεση να παίξω».

    - Πώς πήρες την απόφαση να φύγεις από τη Θεσσαλονίκη;

    «Εχω ζήσει μια πόλη που κάποια στιγμή κοίταξα γύρω μου και δεν υπήρχε πια. Είναι μια πόλη με δύο πρόσωπα: έχει την στέρεη παράδοση να γεννάει πράγματα, έχει ένα λιμάνι -ανοικτή αγκαλιά για πολύ κόσμο. Εχει, όμως, και μια υπερσυντηρητική, υπερορθόδοξη σκοτεινή πλευρά που τα τελευταία χρόνια σε πολλές πτυχές της ζωής έχει επικρατήσει. Εχουν φτάσει να καλύψουν τα πάντα ο γύρος και τα μπουζούκια. Σε αυτήν την απραξία είχα βολευτεί κι εγώ κι όταν αναζήτησα το κάτι παραπάνω, μοιραία το βρήκα στην Αθήνα».

    - Την Αθήνα πώς την βρήκες;

    «Στην αρχή μου άρεσαν όλα. Επειτα ήρθαν οι αποκαρδιωτικές εμπειρίες. Για παράδειγμα, η πρώτη μου "εκδρομή" στη Μεσογείων ήταν μια απογοήτευση. Είχα αφήσει κάποια δείγματα της μουσικής μου στις εταιρείες κι ουδέποτε κανείς ασχολήθηκε. Γι' αυτό αυτοανακηρύχθηκα σε τραγουδοποιό και έβγαλα το πρώτο μου άλμπουμ μόνος. Με τα χρήματα που είχα μαζέψει από τα ιδιαίτερα που έκανα σε παιδάκια κι αφού έπεισα τους φίλους μου να συμμετάσχουν στο όραμά μου».

    - Τώρα ξεθωριάζουν οι εταιρείες και κάνουν πλέον κουμάντο οι επιχειρηματίες των κέντρων.

    «Λογικό, γιατί εκεί υπάρχει το χρήμα. Εχω κουραστεί πια να συζητάω το πόσο βλακώδες είναι το αποτέλεσμα καλλιτεχνικά στις πίστες. Αισθάνομαι ότι ακόμα και οι μονομάχοι στις ρωμαϊκές αρένες είχαν περισσότερα καλλιτεχνικά αιτήματα. Τα κλουβιά, η φούστα, το γεράκι, ο Ζορό και όλα αυτά τα αξιολύπητα ευρήματα είναι μια άθλια γκροτέσκα πόζα. Ολα γίνονται για λόγους φθηνού εντυπωσιασμού ή για να γελάσουμε. Αλλωστε, γι' αυτό πηγαίνουμε σε αυτούς τους χώρους. Η επέλαση της σαβούρας, πάντως, δεν είναι νέο φαινόμενο».

    - Κι επίσης δεν φταίνε για όλα οι πίστες.

    «Σύμφωνοι. Οσο κι αν με παίρνει ο ύπνος στις μεγάλες πίστες, αισθάνομαι πολλές φορές κομμάτι αυτού του κόσμου. Ασε που αρκετά πρόσωπα αυτού του χώρου τα βρίσκω συμπαθή κι αγαπητά. Ορισμένα, πολύ περισσότερο από κάποιους ημέτερους έντεχνους εναλλακτικούς. Εχουμε πολλά παλαιοκομμουνιστικά συμπλέγματα στο χωριό μας. Περισσότερο πείθει η πόζα παρά η μουσική πρόταση. Από τη μια ο αντιεξουσιαστής, από την άλλη ο αλκοολικός, λίγο παρακάτω ο ονειροπόλος. Δεν αφήνω τον εαυτό μου έξω από αυτό, αλλά είναι λυπηρό να έχουμε τόσους πολλούς πατριάρχες, αιρετικούς, καταραμένους ποιητές που μας κουνάνε το δάκτυλο ή απλά απαξιούν τα πάντα».

    - Οπότε;

    «Οπότε έχω καταλήξει σε δύο κρίσιμα συμπεράσματα: πρώτον, ότι όσο εξακολουθεί να μην μου αρέσει το ούτι, δεν θα γίνω έντεχνος. Δεύτερον, προτιμώ να χασμουριέμαι στα μεγάλα μαγαζιά όπου δεν θα με παρεξηγήσει κανείς».

    - Μη μου πεις ότι δεν ένιωσες κι εσύ λίγο δάσκαλος ή σωτήρας όταν ασχολήθηκες με το Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης.

    «Είμαι ανεπαρκής να σώσω οποιονδήποτε. Για μένα το στοίχημα είναι να δώσεις βήμα σε κάποιους ανθρώπους που έχουν λόγο και δεν βρίσκουν άλλη διέξοδο. Αυτό που βρίσκω αντιαισθητικό είναι η όποια τηλεψηφοφορία που δεν νομίζω ότι αντανακλά σώνει και καλά τις προτιμήσεις του κόσμου. Αλλωστε, ο κόσμος σιγά σιγά πρέπει να βγει από τη φάρσα της τηλεσυμμετοχής και να βρει ιδιωτικά τις δικές του προτιμήσεις».

    - Μιλάς λες και σε πείραξε που κέρδισαν τις δύο πρώτες θέσεις δύο λαϊκά τραγούδια.

    «Απλώς αναρωτιέμαι τι νόημα έχει να παραδίδεις στη δημοκρατία του όχλου την προσπάθεια για δημιουργία που κατέβαλαν τόσοι άνθρωποι...»

    ενετ 29/01/2006
    melanie1325
    30.01.2006, 10:22
    Πες τα ρε Μανώλη!!
    spiroos
    30.01.2006, 13:55
    Το τραγούδι του "Σεντόνι" που τραγούδησε ο Κότσιρας άραγε μετά από ποιά ανάγνωση γίνεται κατανοητό; (Αλλά και τα περισσότερα που τραγούδησε η 'Εθνική Ελλάδος "(Δημητριάδης, Στεφάνου, Δρογώσης κα..);

    ΥΓ. Τα ξεπουλήσατε στο Γιουσουρούμ για ένα κουστούμ, για ένα κουστούμ..
    sentoni
    11.02.2007, 03:42
    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 30-01-2006 στις 13:55 έγραψε...

    Το τραγούδι του "Σεντόνι" που τραγούδησε ο Κότσιρας άραγε μετά από ποιά ανάγνωση γίνεται κατανοητό; ..





    . . . . τελικά έχεις μεγάλο πρόβλημα με τον Κότσιρα . . . όπου σταθείς κι όπου βρεθείς μ' αυτόν ασχολείσαι . . . κι ας είσαι εκτός θέματος ( ως συνήθως ) !
    rompa
    11.02.2007, 08:07
    Φίλιππος Πλιάτσικας - Μανώλης Φάμελλος - Βασίλης Καζούλης

    Ο Φίλιππος Πλιάτσικας «πηγαίνει μόνος»; Όχι ακριβώς. Για μια ακόμα χρονιά, πιστός στο κάλεσμα που θέλει την ιστορία να την γράφουν οι παρέες, ετοιμάζει με καλούς φίλους ένα πρόγραμμα γεμάτο ψυχή. Ο Μανώλης Φάμελλος είναι ο καινούργιος του φίλος ενώ ο Βασίλης Καζούλης ο παλιός. Μαζί θα ροκάρουν, θα παρουσιάσουν τραγούδια που έχουν στα σκαριά, και θα ακουστούν για πρώτη φορά στο Σταυρό του Νότου, θα μας αφιερώσουν τα παλιά κι αγαπημένα μας, δικά τους τραγούδια. Αλλά θα μας χαρίσουν και ένα ξεχωριστό δώρο, ένα αφιέρωμα στα τραγούδια της ροκ δισκογραφίας των δεκαετιών 70-80, από Beatles σε Pink Floyd και από Rolling Stones σε Bob Marley, που τους καθόρισαν στην μουσική τους πορεία.
    Τραγούδια όπως «Μοναξιά μου Όλα», «Φανή»,«Η ευτυχία είναι αυτό που περιμένουμε να 'ρθει», «Οι παλιές αγάπες πάνε στον παράδεισο», «Αν ήσουν άγγελος», «Ένα μεγάλο φωτεινό καλοκαίρι», «Έπαψες Αγάπη να θυμίζεις», «Κάτι να γυαλίζει»,«Στην μεγάλη πόλη η αγάπη έχει χαθεί» θα είναι σίγουρα μέρος του προγράμματος που θα μας χαρίσει δυνατές live βραδιές και αυτό τον χειμώνα με οδηγό τις μοναδικές ροκ φιλίες του ελληνικού τραγουδιού, που κρατάνε χρόνια.

    Ο Φίλιππος Πλιάτσικας ο Μανώλης Φάμελλος και ο Βασίλης Καζούλης στον Σταυρό του Νότου.
    Από 16/2, κάθε Πέμπτη, Παρασκευή και Σάββατο στις 22.30 μέχρι το Πάσχα.






    tranzistoraki
    23.04.2007, 02:26


    Στη Θεσσαλονίκη θα βρεθεί ο Μανώλης Φάμελλος, στο live bar BARΩΔΟΣ για δύο μοναδικές unplugged βραδιές, την Παρασκευή 27 και το Σάββατο 28 Απριλίου. Τις συναυλίες ανοίγουν το συγκρότημα Δραμαμίνη.

    Η σκηνή του BARΩΔΟΣ θα πλημμυρίσει από αγαπημένες μελωδίες όπως ‘’Η Ευτυχία Είναι Αυτό..’’, ‘’Μικρά Γαλάζια Μυστικά’’, ‘’Χαμογέλα’’, ‘’ Ένα Μεγάλο Φωτεινό Καλοκαίρι’’ αλλά και τραγούδια από τον πρόσφατο δίσκο του ‘’ Η Ψυχή του Πάρτυ’’ που ήδη ξεχώρισαν : ‘’ Σε Περίμενα’’, ‘’ Μια παγωμένη Καρδιά’’, ‘’Το Γκομενάκι’’, ‘’Η Λουλουδού’’.

    Με δυο κιθάρες-τον συνοδεύει ο Μύρωνας Στρατής- και μια φωνή, εκτός από δικές του επιτυχίες, ο Μανώλης Φάμελλος θα μοιραστεί με το κοινό και διασκευές αγαπημένων καλλιτεχνών.

    Το συγκρότημα ΔΡΑΜΑΜΙΝΗ που ξεχώρισε στο περσινό Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης με το κομμάτι τους "Ο Δρόμος", θα ανοίξουν τις δύο βραδιές παρουσιάζοντάς μας τον πρώτο τους δίσκο.

    Live Bar BARΩΔΟΣ
    Βύρωνος 3, Διαγώνιος
    Έναρξη 23:00

    (ας αλλαχθει ο τιτλος του θεματος)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tranzistoraki στις 23-04-2007 03:22 ]


    rompa
    26.09.2007, 16:47
    MANΩΛΗΣ ΦΑΜΕΛΛΟΣ, ΣΤΑΘΗΣ ΔΡΟΓΩΣΗΣ,
    ΜΥΡΩΝΑΣ ΣΤΡΑΤΗΣ
    ‘’ΤΡΕΙΣ ΚΙ Ο ΚΟΥΚΟΣ’’
    ένα έντεχνο...υπερθέαμα!

    Έναρξη 14 Οκτωβρίου
    και κάθε Κυριακή και Δευτέρα

    Aiolos_m
    26.09.2007, 19:21
    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 26-09-2007 στις 16:47 έγραψε...
    ....
    ‘’ΤΡΕΙΣ ΚΙ Ο ΚΟΥΚΟΣ’’


    Τώρα αυτό γιατί μου φαίνεται κλεμμένο από το περσινό πρόγραμμα του Αλκίνοου στον Ζυγό...;
    ariadni0909
    26.09.2007, 20:27
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 26-09-2007 στις 19:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 26-09-2007 στις 16:47 έγραψε...
    ....
    ‘’ΤΡΕΙΣ ΚΙ Ο ΚΟΥΚΟΣ’’


    Τώρα αυτό γιατί μου φαίνεται κλεμμένο από το περσινό πρόγραμμα του Αλκίνοου στον Ζυγό...;




    ο Αλκινοος το ηθελε Τρεις κι ο Κουκλος ! Οποτε...

    Aιωνια η λιακαδα των ασπηλων πνευματων...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ariadni0909 στις 26-09-2007 20:28 ]


    Termite
    27.09.2007, 07:04
    Γνωρίζοντας την δυνατότητα του Δρογώση να δημιουργεί τρομερές βραδιές όπου κ αν είναι νομίζω οτι θα ταιριάξουν απόλυτα και θα μας δικαιώσει το θέαμα
    rompa
    27.09.2007, 19:49
    Παράθεση:
    Τώρα αυτό γιατί μου φαίνεται κλεμμένο από το περσινό πρόγραμμα του Αλκίνοου στον Ζυγό...;


    Και εμένα αυτό μου θύμισε .....