ελληνική μουσική
    582 online   ·  210.848 μέλη

    Οδός αριστοτέλους - λίγη βοήθεια;

    Kagkouri
    31.01.2006, 21:33
    Καλημεροκαλησπέρα σε όλους, και όχι δεν θα ζητήσω τεχνική βοηθεια για το τραγούδι.



    Αυτή την Παρασκευή, ναι σε τρεις μέρες, πρέπει να διδάξω χορωδία ως υποχρεωτική εξέταση για το πτυχίο της Αρμονίας... Αποφάσισα να διαλέξω αυτο το τραγουδάκι...

    Κυρίως θα ήθελα να ρωτήσω ποιό πιστευέτε οτι είναι το νόημα του τραγουδιού. Θαρρώ πως αναφέρεται στην παιδική ηλικία, μια αναπόληση της αθωώτητας, γράφτηκε άλλωστε σε ταραγμένα χρόνια (κατάληψη Κύπρου). Συμφωνείτε εσείς? Να μην πω στα παιδακια καμια βλακεία και με κυνηγάει η καθηγήτρια...
    gazakas
    31.01.2006, 22:25
    Φίλη/Φίλε Kagkouri,
    Καλώς ήρθες στο Μουσικό μας Παράδεισο!
    Αν ρωτάς για το τι είχε κατά νου ο Λευτέρης Παπαδόπουλος'οταν έγραφε τους στίχους του τραγουδιού αυτού δεν έχεις πέσει και πολύ έξω: η οδός Αριστοτέλους είναι ένας από τους δρόμους όπου μεγάλωσε ο στιχουργός στην Αθήνα (όχι, δεν αναφέρεται στη γνωστή πλατεία της Θεσαλονίκης), ορίστε και το σχετικό απόσπασμα από συνέντευξη του Λε. Πα. στο Νίκος Βάνη,το Ράδιο Σπορ. fm 98,7 και την εκπομπή Ελληνικό Φαινόμενο: "Προηγουμένως μιλούσα για την γειτονιά μου, την πλατεία Κυριακού, την πλατεία Βικτωρίας. Κάτω από αυτήν την πλατεία είναι η οδός Αριστοτέλους, για την οποία έχω γράψει το γνωστό τραγούδι, αλλά επειδή είμαι και λίγο λαθραίος τύπος έλεγα ότι το έχω γράψει για την Θεσσαλονίκη.". Άρα, το όλο κλίμα του τραγουδιού έχει να κάνει με νοσταλγία, αναπόληση και όλα τα σχετικά (δε νομίζω η τραγωδία της Κύπρου να σχετίζεται καθόλου). Όμως, αν μου επιτρέπεις μια συμβουλή, πρέπει να πεις στα παιδιά και τι σημαίνει το τραγούδι αυτό για σένα. Να τους πεις πως το αντιλαμβάνεσαι ο ίδιος, τι σου "εκπέμπει"...Νομίζω ότι αυτό θα είναι πολύ πιο αληθινό...

    Ελπίζω να βοήθησα! Καλή επιτυχία την Παρασκευή!

    Kagkouri
    01.02.2006, 21:39
    Σ'ευχαριστώ πάρα πολυ! Για φαντάσου, νόμιζα οτι αναφερόταν στην πλατεία στη θεσ/νικη. Ωραία, ωραια... Με βοήθησες όντως.

    Και είμαι γένους θηλυκού.