ελληνική μουσική
    741 online   ·  210.849 μέλη

    Γνωρίζετε για τη μουσική της Αργεντινής?

    ginab
    01.02.2006, 22:22
    Καλησπέρα σε όλους!!!Μήπως ξέρει κανείς να μου προτείνει ένα καλό δίσκο με τρααγούδια από την Αργεντινή?
    vouliakis
    01.02.2006, 23:51
    Προσπάθησε να βρεις τη συλλογή Argentina Y Su Canto (με Mercedes Sosa, Atahualpa Yupanqui, Zamba Quipildor και άλλους). Θα είναι μια καλή αρχή, νομίζω...





    ageras
    02.02.2006, 13:53
    Kαι μια και μιλάμε για Αργεντινή δεν θα μπορούσαμε να παραλείψουμε και τα Tango!!
    Ένα πολύ καλό cd είναι το παρακάτω:

    Live and let live




    Το δεύτερο μέρος της συλλογής με τα αργεντίνικα Tangos σε ένα χορταστικό cd με είκοσι κομμάτια που δοξάζουν τον πιο παθιασμένο χορό όλων των εποχών σε σύγχρονο πλαίσιο. Carlos Corrales, Julio Pane, Nicolas Ledesma αλλά και Vale Tango (με τρεις συμμετοχές) και η Ορχήστρα Esquela De La Tango είναι μερικά μόνο από τα ονόματα αυτής της απολαυστικής συλλογής.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 02-02-2006 13:54 ]
    επισυναπτόμενα: tango.jpg 
    EffieKakaflika
    02.02.2006, 14:47
    Ακούω πολύ Mercedes Sosa και σου την προτείνω ανεπιφύλακτα....Mercedes Sosa official site
    Maria_Adouaneta
    02.02.2006, 16:08
    Ψαξε τα πάντα του Astor Piazzola..
    ginab
    03.02.2006, 17:37
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ όλους!!!θα τα ακούσω και θα σας πω εντυπώσεις!!!
    Jimy
    15.02.2006, 17:18
    Caceres Juan Carlo

    "Murga Argentina"


    yiannisyiannis
    16.02.2006, 10:38
    Υποθέτω ότι σε ενδιαφέρει η παραδοσιακή μουσική της Αργεντινής κι όχι πχ η αργεντίνικη ροκ ή progressive σκηνή.

    Οι περισσότεροι συνδέουν την Αργεντινή με το Tango. Το Tango είναι η αστική λαϊκή μουσική της Αργεντινής. Δεν θα πω περισσότερες πληροφορίες γιατί αν ερευνήσει κανείς για Tango, θα βρει δισκογραφικά πάρα πολύ υλικό. Μια συμβουλή μόνο, αν σε ενδιαφέρει το παραδοσιακό Tango μην ξεκινήσεις από Astor Piazzola.

    Πέρα από το Tango λοιπόν, υπάρχει και η λαϊκή μουσική της υπαίθρου, κάτι αντίστοιχο με τα δημοτικά τραγούδια τα δικά μας. Η Αργεντινή έχει απέραντα βοσκοτόπια, στα οποία εκτρέφονται βοοειδή και καλπάζουν cowboys όπως στα αμερικάνικα western. Αυτοί οι βοσκοί λοιπόν (γκαούτσος στη γλώσσα τους) παίζουν ένα είδος δημοτικής μουσικής μόνο με βιολιά και κιθάρες, χωρίς μπαντονεόν δηλαδή, που είναι το όργανο αναφοράς στο Tango. Σαν γνωριμία με αυτή την ιδιότυπη country μουσική της Αργεντινής, προτείνω κάτι από τη δισκογραφία των Los Gauchos.
    odeiofdl
    16.02.2006, 16:32
    Μπράβο yianni! Σε βρίσκω πολύ ενημερωμένο!

    Στις πολύ ωραίες πληροφορίες σου να προσθέσω τα τραγούδια "Milonga" που είναι
    τα καθεαυτού τραγούδια των cowboys της Αργεντινής.
    Είναι πολύ διαδεδομένο είδος τραγουδιού και τέτοια εμπεριέχονται σε πολλά CD's.
    ginab
    16.02.2006, 23:10
    Να'στε καλά παιδιά!Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!η δημοτική αργεντίνικη μουσική θα πρέπει να έχει πολύ ενδιαφέρον!!μόλις σήμερα απέκτησα Mersedes Sosa και τη βρήκα εκπληκτική!!!έχω ακουστά και τους Gotan Project είναι καλοί?
    nefos
    17.02.2006, 04:09
    Quote:


    Το μέλος ginab στις 16-02-2006 στις 23:10 έγραψε:
    έχω ακουστά και τους Gotan Project είναι καλοί?





    @ O Batanabe na einai kala pou mou tous gnwrise.

    Nai einai apsogoi oi Gotan Project.

    web site : Gotan Project



    επισυναπτόμενα: Gotan Project.jpg 
    vivip
    17.02.2006, 14:50
    Συμφωνώ με τη Νεφέλη, οι Gotan Project είναι εξαιρετικό συγκρότημα που απ' όποιο δίσκο τους ακούσεις τραγούδια σίγουρα θα σου θυμίζουν κάτι, διότι η μουσική τους έχει χρησιμοποιηθεί πολύ σε διαφημίσεις, εκπομπές κ.ά.

    Εξαιρετική ήταν και η εμφάνισή τους στο δεύτερο και τελευταίο WOMAD που έγινε στο Γουδί (2003.... νομίζω), η οποία περισσότερο θύμιζε παράσταση απ' ότι συναυλία.

    Και τέλος, όπως θα κατάλαβες ήδη, το όνομά τους είναι αναγραμματισμός της λέξης Tango, αυτού του αργεντίνικου χορού.


    ..καλές ακροάσεις...