ελληνική μουσική
    536 online   ·  210.844 μέλη
    Giorgos
    05.02.2006, 09:45
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 04-02-2006 στις 10:31 έγραψε:
    [I]Σημερα θα περιλαβω τον Giorgos, φιλε μου εισαι πολυ καλος, οταν μεγαλωσω θα γινω σαν και σενα.



    Γιώργο, μην αγχώνεσαι. Έχεις ακόμα να φας πολλά ψωμιά (τυριά, αλλαντικά, κοντοσούβλια...) μέχρι να φτάσεις στην ηλικία μου.

    Να 'σαι καλά, φίλε μου Κι όταν κανονίσεις live, περιμένω πρόσκληση οπωσδήποτε

    "Ain't no sunshine when she 's gone..."
    jorge
    05.02.2006, 13:20
    Κύριε θηρίο πιανίστα; από τις 9.00 ξύπνιος;;;

    Λοιπόν να πω κι εγώ πόσο χάρηκα που ξαναμαζευτήκαμε χθες το βράδυ, που σας ακούσαμε μετά από τόσο καιρό και που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ άκουγα κάθε νότα και έβλεπα όλες τις ...χειρονομίες του πιανίστα! Πρώτη φορά τον έβλεπα να παίζει Φα και μετά Σολ και ενδιάμεσα το αριστερό του χέρι να κάνει βόλτα σχεδόν ως το κούτελό του, την είχε δει και μαέστρος το παλικάρι σας λέω

    Ο Κιφάκος άψογος και πεντακάθαρος, με το γνωστό του χιούμορ! (πάλι την πάτησα με το "αστροναύτης θα 'ρθω να σε βρω" στο Δεν Μπορώ, γκρρρρ!)

    Για το μαγαζί σας τα είπανε οι προηγούμενοι, αν και ξεχάσανε να αναφέρουνε το άλλο το παιδί που είναι εκεί, τον καμαρώτο, που μαζί με τον Καπετάνιο (ο ιδιοκτήτης που μετά από 30 χρόνια στη θάλασσα άνοιξε το μαγαζί) είναι η ψυχή του κεφιού εκεί μέσα. Και όλ' αυτά βέβαια τα λέω γιατί μας έφερε και δεύτερο πιάτο με εκείνο το μείγμα ροκφορ-γιαουρτιού, εμ τι...

    Εύγε παίδες, εύχομαι να περάσετε έναν αξέχαστο υπόλοιπο χειμώνα στο Palago κι εμείς να μπορούμε να ερχόμαστε συχνά να βαράμε παλαμάκια και κανένα ακκόρντο.



    Βοήθησε το MusicHeaven


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 05-02-2006 13:21 ]
    spiroos
    05.02.2006, 14:45
    Kifa- Giorgos και Giorgos- Kifa (ή αλλιώς μια εξαιρετικότατη φωνή που συναντά ένα δεξιοτέχνη πιανίστα) πολλά πολλά συγχαρητήρια!!!!!!

    Ήρθα ανυποψίαστος (από πρόσωπα και καταστάσεις..) και έφυγα πλήρως χορτασμένος (μεταφορικά, γιατί κυριολεκτικά μου έφαγε όλα τα κράκερς με το ροκφόρ ο αξιότιμος κύριος Jorge ) από τα καλύτερα ελληνικά τραγούδια στις σωστές εναλλαγές τους (έντεχνο, ροκ, λαϊκό, μπαλάντα, ελαφρύ κ.α) σε ένα πρόγραμμα 3 και πλέον ωρών.

    ΥΓ 1 προς Kifa: 1. Η Δημοσθένους λέξις δεν είναι του Σαββόπουλου, αλλά του Σφακιανάκη… 2. Δεν έπαιξες το 4 που σου ζήτησα…

    ΥΓ2 Παιδιά, βάζετε κάτω πολλούς γνωστούς, νέους και μη, μουσικούς και τραγουδιστές .

    Σας εύχομαι ολόψυχα το καλύτερο.

    doritsa78
    05.02.2006, 21:48
    Περασα φανταστικα χτες.Τα παιδια καταπληκτικα.Ο Κωστας τι να πω,φωναρα.Απο τα ωραιοτερα τραγουδια που εχω ακουσει σε ρεπερτοριο.Και ο Γιωργος πιανιστας τρομερος.Μπραβο παιδια!Γιωργο σορρυ που δεν ημουν προετημασμενη επαθα ξαφνικα μπλακ αουτ.Ευτυχως που δεν εφαγα το γιαουρτι στο προσωπο.Πλακα κανω.
    Hastaroth
    06.02.2006, 00:10
    Quote:

    Το μέλος spiroos στις 05-02-2006 στις 14:45 έγραψε:
    [I]

    ΥΓ 1 προς Kifa: 1. Η Δημοσθένους λέξις δεν είναι του Σαββόπουλου, αλλά του Σφακιανάκη… 2




    Τό τραγούδι "Η Δημοσθένους λέξις" είναι τού Σαββόπουλου.

    Υπάρχει στον δίσκο "Βρώμικο Ψωμί" (άν θυμάμαι καλά),σέ ενορχήστρωση Γ.Κοντογεώργου.

    Ο Σφακιανάκης εκείνη την εποχή ούτε κάν τραγουδούσε.Πολύ αργότερα πήρε το τραγούδι και το διασκεύασε (βάζοντας και τά γυναικεία φωνητικά και μετατρέποντάς το σε beat,ενώ το κομμάτι κανονικά ήταν αργό και σε κάποια σημεία είχε ρυθμό ζεϊμπέκικου).Ετσι το έκανε πιό "εύπεπτο" και το άκουσε περισσότερος κόσμος,ενώ η αρχική εκτέλεση ήταν μουσικά πιό πολύπλοκη (μέ σόλο και αυτοσχεδιασμούς στο μπάσσο και μέ ένα χαρακτηριστικό θέμα από σαξόφωνο).
    Hastaroth
    06.02.2006, 00:20
    Το μόνο που έχω να πώ είναι οτι ελπίζω να καθιερώσουμε το Palago σάν...στέκι τού Musicheaven,αφού τρείς φορές την εβδομάδα εμφανίζονται εκεί δικοί μας άνθρωποι!

    ΥΓ.Εγώ πάντως χτές πήγα "στην ώρα μου"

    spiroos
    06.02.2006, 09:40
    Σε λίγο θα μου πεις οτι κα το "να μ'αγαπάς" είναι του Σιδηρόπουλου και όχι του Ρόκου...(βρε πλάκα έκανα γιατί τσίμπησες;)
    KIT_KAT
    06.02.2006, 11:13
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 06-02-2006 στις 00:20 έγραψε:

    Το μόνο που έχω να πώ είναι οτι ελπίζω να καθιερώσουμε το Palago σάν...στέκι τού Musicheaven




    Όχι βρε Αλβέρτο και στέκι. Είναι λίγο... μακριά...
    beatlus
    06.02.2006, 15:54
    Βρε, παιδάκια... Να προτείνω κάτι? Μιας και το Palago έχει αποκτήσει -ήδη- ιδιαίτερη σχέση με το MH, τί θα λέγατε να εκμεταλευτούμε την περίσταση, τα κέφια μας και την ...ορμή από το live και να κάναμε εκεί ένα αποκριάτικο πάρτι? Μιλάω σοβαρά! Εμένα θα μου άρεσε πολύ η ιδέα... Το λέω από τώρα, για να το οργανώσουμε... Εννοείται, ότι στα μικρόφωνα θα έχουμε φωνές από τον... παράδεισό μας, αλλά μπορούμε να συνδυάσουμε και μουσική των ημερών, μέσω τεχνολογίας... Τί λέτε? Orfeus, jorge, kifa, giorgos?
    Orfeus
    06.02.2006, 16:38
    Ναι θα το κανουμε.... βέβαια!!!!!


    kifa
    06.02.2006, 16:40
    Συμφωνώ απόλυτα :) ... Μπράβο Σωτήρη , ωραία ιδέα :) ...


    Orfeus
    06.02.2006, 18:11
    Είναι ένα θέμα/ιδέα που το έχω συζητήσει/προτείνει ήδη στον Μάριο.


    jorge
    07.02.2006, 10:07
    Κι εγώ συμφωνώ με την πρόταση του Beatlus
    doritsa78
    07.02.2006, 18:48
    Quote:

    Το μέλος beatlus στις 06-02-2006 στις 15:54 έγραψε:

    Βρε, παιδάκια... Να προτείνω κάτι? Μιας και το Palago έχει αποκτήσει -ήδη- ιδιαίτερη σχέση με το MH, τί θα λέγατε να εκμεταλευτούμε την περίσταση, τα κέφια μας και την ...ορμή από το live και να κάναμε εκεί ένα αποκριάτικο πάρτι? Μιλάω σοβαρά! Εμένα θα μου άρεσε πολύ η ιδέα... Το λέω από τώρα, για να το οργανώσουμε... Εννοείται, ότι στα μικρόφωνα θα έχουμε φωνές από τον... παράδεισό μας, αλλά μπορούμε να συνδυάσουμε και μουσική των ημερών, μέσω τεχνολογίας... Τί λέτε? Orfeus, jorge, kifa, giorgos?



    Μες στο μυαλο μου εισαι.Και γω αυτο ελεγα.Μπραβο Σωτηρακη.
    kifa
    08.02.2006, 20:18
    Δεν κάνετε μια μικρή λίστα ποιοι θα ερθετε τη Παρασκευή...εθιμοτυπικα βρε αδερφέ....:)...



    kifa
    10.02.2006, 14:05
    πως ειμαστε σήμερα ?? Ολα καλά ... Παρασκεύη γαρ...και το βραδάκι έχουμε ραντεβού με τη ..."τεχνη".... Τι λέτε θα μας κάνετε παρέα ? ... Α...Τη τρίτη μη ξεχάσω.... :) ...






    επισυναπτόμενα: afisa-love copy.jpg 
    kifa
    11.02.2006, 16:10
    Ακομα μια όμορφη βραδυά η χτεσινή .. Ευχαριστούμε πολυ πολυ....!!!! Το βραδάκι οποιος θέλει να περάσει...εκει θα έιμαστε....




    tetraktis
    12.02.2006, 01:41
    Quote:

    Το μέλος kifa στις 10-02-2006 στις 14:05 έγραψε:

    ... Α...Τη τρίτη μη ξεχάσω.... :) ...














    Λίστα δεν βλέπω για την Τρίτη...

    Λοιπόν για να μαζευόμαστε...

    Tetraktis +2(;)+3(;)


    Η φιλοσοφία είναι απαραίτητη για να επιλύουμε προβλήματα που δεν θα μας απασχολούσαν εάν ήμασταν βάρβαροι.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tetraktis στις 12-02-2006 01:42 ]
    rory166
    12.02.2006, 16:02
    οσο για την τριτη,οποια προλαβε,προλαβε..!!ειμαι μονος (τι περιεργο!!) και θελω να δωσω την ευκαιρια σε καποια κοπελα να την συνοδεψω την τριτη στο palago...βιαστειτε λοιπον!!rory6382@hotmail.com χα χα χα ( )
    ageras
    12.02.2006, 16:49
    Quote:

    Το μέλος rory166 στις 12-02-2006 στις 16:02 έγραψε:

    οσο για την τριτη,οποια προλαβε,προλαβε..!!ειμαι μονος (τι περιεργο!!) και θελω να δωσω την ευκαιρια σε καποια κοπελα να την συνοδεψω την τριτη στο palago...βιαστειτε λοιπον!!rory6382@hotmail.com χα χα χα ( )




    Έλα εσύ και όλο και κάποια θα βρεθεί να για την συνοδεύσεις!!!!!!!!!!