ελληνική μουσική
    520 online   ·  210.830 μέλη

    Κανονισμοί λειτουργίας Forum

    Giorgos
    24.08.2003, 17:30
    Πλέον πιστεύω ότι οι κανόνες έχουν τελειοποιηθεί. Ο χαρακτήρας τους αφενός είναι άκρως δημοκρατικός κι αφετέρου προστατεύεται η προσωπικότητα των μελών. Τόσο η ασυδοσία των μελών όσο και η κατάχρηση εξουσίας των συντονιστών αποκλείονται με τους παρόντες κανονισμούς.

    Η συντριπτική πλειοψηφία (γιατί άραγε;) επικροτεί την σύστασή τους και εγκρίνει το περιεχόμενό τους, και αυτή είναι η ουσία. Όσον αφορά αυτό που αναφέρει ο Παύλος, προσωπικά θα συμφωνήσω απόλυτα. Καλό είναι ο διαχειριστής να είναι ο μόνος υπεύθυνος για την επιλογή των συντονιστών, ακριβώς για τους λόγους που παρέθεσε ο Παύλος (για λόγους ασφάλειας αλλά και για την διασφάλιση του χαρακτήρα του site). Εξάλλου, ο συγκεκριμένος διαχειριστής έχει την ωριμότητα και την ικανότητα να κάνει τις σωστές επιλογές στους συνεργάτες του.


    "Οι άνθρωποι που πετυχαίνουν σ' αυτόν τον κόσμο είναι αυτοί που προχωρούν και διαλέγουν τις συνθήκες και τις περιστάσεις που θέλουν, κι όταν δεν τις βρίσκουν, τις δημιουργούν." (George Bernard Shaw)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: jorge στις 25-08-2003 00:11 ]
    Vagabond
    25.08.2003, 02:16
    Να συμφωνήσω κι εγώ ότι με τις τροποποιήσεις έγινε πιο σαφής ο στόχος των κανονισμών και συνεχίζω να πιστεύω πως θα έπρεπε να τους δούμε πρώτα σε ενέργεια και μετά να αρχίσουμε τις παρατηρήσεις, μια και σχεδόν όλοι συμφωνούμε ότι είναι απαραίτητο ένα πλαίσιο συμπεριφοράς εδώ, όπως και σε κάθε ενεργή κοινωνία. Θα συμφωνήσω επίσης στο ότι καλό θα ήταν οι moderators να ορίζονται αποκλειστικά από τον administrator, πιθανώς κατόπιν συμβουλής/υπόδειξης των ήδη υπαρχόντων moderators. Όπως σωστά επισήμανε ο Astron, έτσι θα αποφύγουμε να μετατραπούμε σε εκλογικό κέντρο και θα μείνουμε πιο συγκεντρωμένοι στο θέμα μας... εκτός από τον κίνδυνο δηλαδή να ψηφίζοθν πολλοί με βάση τις συμπάθειες και τις προτιμήσεις τους (γιατί όσο και να τα πηγαίνουν όλοι καλά με όλους, πάντα ξεχωρίζουμε κάποια άτομα...) και όχι με βάση τη συνεισφορά τους ή και την ικανότητά τους να ανταποκριθούν στο ρόλο του moderator...
    Όσο για τα "λοιπά sites" και τους συντονιστές ή τους χρήστες τους jorge... αντιλαμβάνομαι τη λογική σου, αλλά δεν μπορώ να επιχειρηματολογήσω εκτός κι αν φέρω ενυπόγραφη υπεύθυνη δήλωση ότι δεν διεκδικώ για τον εαυτό μου δάφνες...

    Υ.Γ.: Και κάτι που ξέχασα... αν μπορώ να χρησιμοποιήσω την ευκαιρία για να κάνω μια πρόταση που είχε συζητηθεί και στο παρελθόν σε άλλο θέμα... νομίζω πως θα ήταν χρήσιμο (αν όχι επιτακτικής ανάγκης) να αρθεί η δυνατότητα αποστολής μηνυμάτων από άτομα που δεν είναι εγγεγραμένα μέλη... δεν ξέρω αν έχει ήδη γίνει κάτι, απλά προσωπικά θεωρώ σημαντικό η μόνη ανωνυμία που μας παρέχεται να είναι αυτή που κρύβεται πίσω από το ψευδώνυμό μας και όχι πίσω από τον τίτλο "επισκέπτης"... προς αποφυγή παρεξηγήσεων και λανθασμένων εντυπώσεων...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Vagabond στις 25-08-2003 02:22 ]
    jorge
    27.08.2003, 15:01
    Quote:
    νομίζω πως θα ήταν χρήσιμο (αν όχι επιτακτικής ανάγκης) να αρθεί η δυνατότητα αποστολής μηνυμάτων από άτομα που δεν είναι εγγεγραμένα μέλη



    Vagabond, το συγκεκριμένο θέμα με έχει απασχολήσει αρκετά. Έχω βγάλει ένα συμπέρασμα, βλέποντας το πως κινούνται στο site άτομα τα οποία δεν έχουν ιδιαίτερη ευχέρεια με το Internet και με τους υπολογιστές γενικότερα. Είναι λοιπόν αρκετοί αυτοί που είτε δεν καταλαβαίνουν πως θα γίνουν μέλη, είτε φοβούνται να δώσουν το email τους κατά την εγγραφή, είτε αγνοούν τη φιλοσοφία των sites με registration, είτε δεν ξέρουν το email τους, είτε δεν έχουν email.

    Δεν είναι ωραίο λοιπόν να αποκλείσουμε τα παραπάνω άτομα από το Forum. Μπορούμε να τους δώσουμε την ευκαιρία να κάνουν κάποιες ερωτήσεις, να μάθουν παραπάνω για το site. Έτσι θα γνωρίσουν το χώρο καλύτερα και αργά ή γρήγορα θα γραφτούν, εύκολα ή δύσκολα. Εμείς πρέπει απλά να τους δώσουμε το κίνητρο. Εξάλλου αν δεν είσαι μέλος, είναι πολύ λίγα αυτά που μπορείς να κάνεις στο MusicHeaven.

    Καταλαβαίνω βέβαια πως κάποιος επισκέπτης μπορεί να προξενήσει εντάσεις. Για αυτό το λόγο, όσα posts είναι "ύποπτα" θα διαγράφονται από τους συντονιστές.

    Δεν είμαι απόλυτος, απλά αυτό που προτείνω προς το παρόν είναι να δούμε πως πάει το πράγμα και να πράξουμε με βάση την εμπειρία που θα αποκτήσουμε.

    Όσον αφορά τους κανονισμούς, αυτοί σε πρώτη φάση ολοκληρώθηκαν μετά την πολύτιμη και πολύ ουσιαστική συμβολή του Astron, του Giorgos, της Vagabond, του Witchking και της KIT_KAT ! Ένα μεγάλο μπράβο για τον χρόνο που διαθέσατε ! Παρακαλώ να γραφτούν στα πρακτικά οι παραπάνω, σαν οι θεμελιωτές τους 1ου Συνόλου Κανονισμών του MusicHeaven.gr!
    Witchking
    27.08.2003, 17:00
    Kai parakalw oi eretikoi na prosexoun. Kapste tous eretikous.

    Inquisitor Witchking
    Elen
    31.08.2003, 16:36
    Συμφωνώ κι εγώ με τη σειρά μου με τον κανονισμό λειτουργίας. Ήταν ανάγκη να ειπωθούν ρητά κάποια πράγματα, γιατί συνήθως οι άρρητοι κανόνες υπακούονται κατ'επιλογήν... Εξάλλου, ας μη ξεχνάμε ότι αυτοαποκαλούμεθα "κοινότητα", και όλες οι κοινότητες για να λειτουργήσουν αρμονικά πρέπει να διέπονται από ένα σύστημα κανόνων! Όσο για τη δημοκρατικότητα των συγκεκριμένων κανόνων, πιστεύω ότι στην τελική τους μορφή, διασφαλίζεται!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Elen στις 31-08-2003 16:43 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Elen στις 31-08-2003 16:51 ]
    jorge
    23.09.2003, 15:43
    Οι κανονισμοί του Forum τροποποιήθηκαν και μεταφέρθηκαν σε ειδικό τμήμα μέσα στις Συχνές Ερωτήσεις. Ρίξτε μια ματιά εδώ.

    Κάτι άλλο σημαντικό είναι πως εκεί καθορίζονται πλέον και οι αρμοδιότητες των moderators, οπότε είναι καλό και οι φίλοι moderators να ρίξουν μια ματιά.

    Για που το 'βαλες καρδιά μου μ' ανοιχτά πανιά,
    για ποια πέλαγα ουράνια, άστρα μαγικά...

    Όροι χρήσης Forum | Συχνές Ερωτήσεις

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: jorge στις 23-09-2003 15:45 ]