ελληνική μουσική
    811 online   ·  210.850 μέλη
    theotita
    04.02.2006, 19:15
    Επειδή είναι καταχείμωνο και μιας κι έχω γεννηθεί άνοιξη, δεν το αντέχω! Είμαι από τα άτομα που είναι ικανά να πάθουν εποχιακή κατάθλιψη! Γι’ αυτό είπα να μιλήσουμε για ταξίδια, χειμερινά ή καλοκαιρινά, αυτά που έχουν γίνει και μας έχουν μείνει αξέχαστα, αλλά και αυτά που θα θέλαμε να κάνουμε! Έτσι βρε παιδί μου, για να νοιώσουμε καλύτερα και να παίρνουμε ιδέες!!

    Λοιπόν, εμένα οι καλύτερες διακοπές μου ήταν τρεις κρουαζιέρες που έκανα (σχεδόν τσάμπα), μιας και η θεία μου εργαζόταν στη συγκεκριμένη ναυτιλιακή εταιρία! Από αυτές ξεχωρίζω την πρώτη, που επισκεφθήκαμε την Κωνσταντινούπολη και την τελευταία γιατί είδαμε πολλά μέρη, χορέψαμε πολύ και περάσαμε γενικά τέλεια είτε με τους άλλους συνταξιδιώτες μας, είτε με το πλήρωμα! Πόρτο Φίνο - Γένοβα, Μόντε Κάρλο, Ρώμη, Ταορμίνα ήταν μερικοί από τους προορισμούς στο εξωτερικό (πιάσαμε και ελληνικά νησάκια φυσικά) που είχα την τύχη να επισκεφθώ, με πιο αγαπημένο την Ταορμίνα!

    houlina
    04.02.2006, 19:55
    λοιπόν...αξέχαστες διακοπές...μμμ στην Σαντορίνη πριν 8 χρόνια,και ακόμα θυμάμαι το ηλιοβασίλεμα!
    ακόμα το περασμένο αύγουστο στη Ρωσία, συγκεκριμένα στην Αγ.Πετρούπολη...μαζί με την κολλητή μου (μπορείτε να καταλάβετε τι πλάκα είχε, ιδίως όταν προσπαθούσα να συνεννοηθώ στα ρώσικα)!! Μια υπέροχη πόλη που θυμίζει Βενετία...ειλικρινά...απίστευτα ρομαντικά...ιδιαίτερα τη νύχτα στο ποταμόπλοιο...αααχχχ
    Frida
    04.02.2006, 20:15
    Tέτοιο καιρό πέρσι ήμουνα στο Παρίσι!!!! αχχχ από τις πιο όμορφες πόλεις που έχω δει μαζί με το Σάλτσμπουργκ! και οι δύο πολύ ρομαντικές και ερωτικές..το Σάλτσμπουργκ σε ταξιδεύει σε άλλες εποχές, συνδυάζει το κλασικό με το σύγχρονο στοιχείο και βέβαια παντού είναι διάχυτη αυτή η αίσθηση της μουσικής που αναδύει αυτή η πόλη.. Κάποια στιγμή θέλω να ξαναπάω στο Παρίσι, γιατί πολύ λίγο το έχω δει! Επίσης μια χώρα που ονειρεύομαι από μικρή να πάω είναι.........το Μεξικό!!! Τρελαίνομαι για την κουλτούρα και τους ανθρώπους του! Ξέρω είναι "λίγο" μακριά και λίγο επικύνδυνα εκεί, αλλά τα όνειρα είναι για να τα πραγματοποιούμε...

    Al mal tiempo, buena cara






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Frida στις 04-02-2006 20:26 ]



    επισυναπτόμενα: fuente de Diana Cazadora.jpg paris2_eiffel_tower_seen_across_citys_rooftops_223003.jpg 
    ginab
    04.02.2006, 22:29
    Για το Παρίσι συμφωνώ και επαυξάνω!!σκέφτομαι να κάνω το μεταπτυχιακό μου εκεί!Σε ένα μήνα περίπου φεύγω για Αμερική οπότε θα σας πω εντυπώσεις!!

    thank
    04.02.2006, 22:30
    ενα θέμα ότι πρέπει γι αυτήν την ώρα (και μέρα).

    Λοιπον, όχι πολύ μακρυά. Θράκη, Ξάνθη - Κομοτηνη ... Οχι κατ' ανάγκη μέσα στις πόλεις. Γύρισμα στον Νέστο και τα βουνά της περιοχής. Κατέβασμα του ποταμού, άγριο ή ήρεμο (οτι προτιμάτε), περπάτημα, ποδήλατο βουνού, άλογα .. ότι θέλετε. Και όλα αυτά - τουλάχιστον την περίοδο που πήγα εγώ - χωρίς την τρέλλα του μαζικού τουρισμού... Ανθρωποι εξαιρετικοί, ρυθμοί λίγο διαφορετικοί ... περιβάλλον μοναδικό.

    Και κοντά στο ποτάμι, ξεκινάνε οι ορεινες διαδρομές. Πομακοχώρια. Η ορεινη περιοχή. Με φύση εξαιρετική, με ανθρώπους λίγο διαφορετικούς από εμας, αλλα με τη μαγεία και την ιστορία τους. Και περπάτημα προς τον καταράκτη. Εξαιρετικό.... Η Ξάνθη, έχει την παλιά της πόλη. Μοναδική. Προσιτή. Γλυκεία. Την περπατάς, ειναι μικρή, αλλα δεν εξαντλείται τόσο ευκολα....

    Απο θεσ ..Με αυτοκίνητο .. η δυσκολία - ειναι μέχρι Καβάλλα. Αλλα σε μερικά σημεία μόνο. Μετά, μπαίνεις στην Εγνατία .. Πολύ άνετα ... Αλλά και απο Αθήνα. Πας άνετα. Εντάξει, συνολή διαδρομή 6 με 7 ώρες αλλα βγαίνει μιά χαρά.
    από θεσ. ... τραίνο και ΚΤΕΛ. τακτικά δρομολόγια.

    Και οι τοπικές ομάδες εναλλακτικού τουρισμού έχουν ενωθεί και έχουν κάνει μία.. πολύ καλή. Εκαιρετικά τα παιδιά.

    Κάντε το. Αξίζει. Α ναι, Τώρα τον χειμώνα ισως ειναι λίγο ζόρι, αλλα σίγουρα θα αξίζει.





    lianameladaki
    05.02.2006, 00:13
    Σουφλι....μπορει οπροορισμος να ακουγεται κουλος,αλλα οταν εισαι με τοσο καλη παρεα ολα ειναι τελεια!!!!!!
    alexia-vicky
    05.02.2006, 14:59
    Κρητη....Πραφματικα υπεροχη! Συνδυαζει θαλασσα με βουνο και το παραδοσιακο με το μοντερνο! Οι ανθρωποι ειναι πραγματικα φιλοξενοι. Πηγα το καλοκαι ρι και θα ξαναπαω και φετος.
    Επισης, θελω πολυ να επισκεφτω το Λονδινο και ΤΗ Βιεννη....ΟΝΕΙΡΟ ΖΩΗΣ
    mariaaa
    05.02.2006, 17:28
    Για νησακι Συρος...
    Δεν ειναι τοσο οι παραλιες που εχει αλλα η αρχιτεκτονικη ομορφια της,
    τα στενα δρομακια,
    η ομορφια της φυσης.

    Και τα Ζαγοροχωρια ειναι υπεροχα!
    Οχι ομως για ξεσαλωμα αλλα για ηρεμια!

    Για εξωτερικο Βιεννη και παλι Βιεννη!
    Το κεντρο της πολης ειναι απιστευτο!
    Αποφυγετε ομως να πατε χειμωνα(την επαθα!),το κρυο ειναι απιστευτο!

    Αντε και καλα μας τα-ξύδια!

    theotita
    14.02.2006, 23:02
    Ωραία!!! all!!!

    Χαίρομαι που προτάσεις για Ελλάδα και εξωτερικό!! Να πω την αλήθεια μου εμένα είναι όνειρό μου να γυρίσω όλη την Ελλάδα, οπότε αυτό που προτινει ο Θάνος μπορεί και να το επιχειρήσω, ίσως όχι έτσι ακριβός (δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλος τρόπος αλλά τες πα..) θα δείξει... Και το Σουφλι έτσι...;! Η χώρα μας έχει κρυφές ομορφιές...

    Από κει και πέρα, ώρες ώρες αισθάνομαι ότι έχω δει περισσότερο το εξωτερικό παρά το εσωτερικό! Πάντως όλοι εδώ γύρω έχουμε πάει! Κανένας από εδώ δεν έχει επισκευθεί την άλλη μεριά του Ατλαντικού?




    nefos
    15.02.2006, 05:24
    Quote:


    Το μέλος theotita στις 14-02-2006 στις 23:02 έγραψε:
    Κανένας από εδώ δεν έχει επισκευθεί την άλλη μεριά του Ατλαντικού?




    @ Yes, I .



    επισυναπτόμενα: the other side of the Atlantic.jpg 
    WildCat
    15.02.2006, 15:50
    Quote:

    Το μέλος nefos στις 15-02-2006 στις 05:24 έγραψε:

    Quote:

    [i]
    Το μέλος theotita στις 14-02-2006 στις 23:02 έγραψε:
    Κανένας από εδώ δεν έχει επισκευθεί την άλλη μεριά του Ατλαντικού?




    @ Yes, I .




    [/I]



    Me too, και άν κατάλαβα καλά πρέπει να ήμουν κοντά στο nefos ..λίγο βόρεια, λίγο κρύο ...
    theotita
    15.02.2006, 17:23
    Εγώ έχω πάει, Μασσαχουσέτη για την ακρίβεια, δύο φορές. Τη μία Χριστουγενιάτικα, αλλά ήμουν πολύ μικρή και το μόνο που θυμάμαι είναι τα χιόνια και τα φώτα το βράδυ!! Τη δεύτερη φορά ήταν καλοκαίρι και μπορέσαμε να επισκευθούμε, εκτώς από τους συγγενείς και τους φίλους, το Nantucket Island και το Plymouth Plantation!

    Το πρώτο είναι ένα γραφικό, παραδοσιακό ίσως, νησάκι, το οποίο είναι γνωστό για τους αστακούς τους και την παραγωγή σοκολάτας. Το δεύτερο είναι μια περιοχή που αποτελείτε από: το βράχο πάνω στον οποίο οι πρώτοι έποικοι έγραψαν την ημερομ/νία που έφτασαν, ένα καράβι αντίγραφο αυτού που ταξίδεψαν και μια τεράστια έταση χωρισμένη στο Ινδιάνικο χωριό και στο χωριό των εποίκων. Οι φοιτητές - ιστορίας και φιλολογίας - ως εθελοντές ηθοποιοί, έκαναν τους Ινδιάνους και τους Pilgrims. Ζούσαν μια κανονική ζωή όπως τότε και ιδικά στο χωριό των τελευταίων μίλαγαν και τη διάλεκτο της εποχής!! Κάποιοι από τους ινδιάνους σου περιέγραφαν τη ζωή τους εκεί και τη σχέση που είχαν με τους νεοφερμένους! Περιττό να σας πω ότι όλοι φορούσαν τα ρούχα της αποχής, σκηνές, σπίτια, τα πάντα ήταν του 1700 και αν μίλαγες με Pilgrim έπερνε αρκετή ώρα να συνεννοηθείς!!
    jorge
    15.02.2006, 17:25
    Quote:

    Το μέλος theotita στις 14-02-2006 στις 23:02 έγραψε:

    Κανένας από εδώ δεν έχει επισκευθεί την άλλη μεριά του Ατλαντικού?




    Να 'ναι καλά τα δωρεάν εισιτήρια που είχαμε κάποτε. Τρεις φορές έχω βρεθεί απέναντι.
    Exartate
    15.02.2006, 20:03
    μμμμ.....την αλλη μερια του Ατλαντικου....αν μεναμε μονο στην επισκεψη..
    johnpsilos
    15.02.2006, 23:30
    Πάμε Βουδαπέστη καρφωτό...
    Η πόλη είναι κάτι λιγότερο απο ονειρική...



    επισυναπτόμενα: Εικόνα(552).jpg 
    nefos
    15.02.2006, 23:34
    Quote:


    Το μέλος WildCat στις 15-02-2006 στις 15:50 έγραψε:
    Me too, και άν κατάλαβα καλά πρέπει να ήμουν κοντά στο nefos ..λίγο βόρεια, λίγο κρύο ...




    @ To konta einai ypokeimeniko. . . Epomenws pou hsoun bre?
    DimitrisDimitriadis
    16.02.2006, 02:55
    Αυτό το τόπικ που έθεσες Αθηνά, με αγγίζει πολύ!

    Την Ελλάδα την έχω γνωρίσει σχεδόν ολόκληρη (εκτός Θράκης...στα υπ' όψιν).
    Δεν μπορώ να κάνω διακρίσεις! Η κάθε περιοχή, έχει τη δική της ομορφιά!

    Θα ξεχωρίσω την ορεινή Αρκαδία που την έχω στην καρδιά μου λόγω καταγωγής, παιδικών διακοπών...
    Και την Άρτα επίσης, όπου έζησα για ένα χρόνο, μαζί με όλη την Ήπειρο!

    Εκτός συνόρων, εντυπωσιάστηκα στην Ανδαλουσία(εκεί να δεις φλαμέγκο!-παλάτι Alhambra), στην έρημο της Τυνησίας, στα κάστρα της Τσεχίας και στη γέφυρα του Καρόλου με τους πλανόδιους μουσικούς(Πράγα), στις φτωχογειτονιές του Καΐρου, στα δάση του Αμβούργου με τα πανύψηλα δέντρα...

    Θέλω πολύ να πάω στην Κίνα!
    theotita
    02.08.2006, 10:25
    Είναι λίγο περίεργο,ίσως, για μερικούς, αλλά θα ήθελα να μιλήσω για ένα νησί το οποίο είναι κυρίως συνδεδεμένο με τη θρησκία μας, αλλά φέτος έννοιωσα λίγο σα να είναι μικρογραφία της ομορφιάς της Ελλάδας.

    Μιλάω για την Τήνο, την οποία επισκέπτομαι σχεδόν κάθε χρόνο και έχω γυρίσει μόνο μερικά χωριά της. Στην πίσω μεριά, που λένε ότι είναι ακόμα πιο ωραία ακόμα δεν έχω καταφέρει να πάω. Όμως φέτος, όπως καθόμουν στο μπαλκόνι και αγνάντευα, συνειδητοποίησα για πρώτη φορά τη θέα!

    Το ξενοδοχείο που μένω είναι στα πλάγια της εκκλησίας της Μεγαλόχαρης. Αυτό μου έδινε τη δυνατότητα να βλέπω το λόφο πίσω από την εκκλησία αλλά και τη θάλασσα!
    Απόσπασμα από τις σημειώσεις μου (πάντα στις διακοπές έχω κάτι μαζί μου που να μπορώ να γράφω):"Από τη μία ο ναός της Ευαγγελιστρίας και οι λόφοι με φόντο το μπλέ τ' ουρανού και απ' την άλλη όλες οι αποχρώσεις του πράσινου (από το πάρκο) να συναγωνίζονται το απέραντο γαλάζιο θάλασσας κι ουρανού. Το απόγευμα βέβαια, είναι πιο μαγευτικά γιατί σ'όλο αυτό έρχονται - απ' τη μεριά της εκκλησίας - έρχονται να προστεθούν και τα ζεστάχρώματα του δειλινού..."

    Αυτά όλα δεν είναι ελλάδα; Ο συνδιασμός θάλασσας και βουνού, αλλά και η συμφωνία των χρωμάτων σε έναν φυσικό πίνακα αξεπέραστης φαντασίας και ομορφιάς;