ελληνική μουσική
    731 online   ·  210.832 μέλη

    Διαφορά μεταξύ έρωτα και αγάπης

    rory166
    29.09.2006, 18:32
    γιατι οχι?δεν το καταλαβαινω...βασικα δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως εννοεις!!

    movflower
    03.10.2006, 21:53
    εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πως από ένα όμορφο για μερικά μέλη θέμα, καταλήξανε να υπάρχει τέτοιο ύφος στο τόπικ (αγγλιστί) αυτό....

    και έπειτα να διορθώσω κάτι που είπε ένα μέλος όσον αφορά την έννοια του έρωτα και της αγάπης σε άλλες γλώσσες.

    τόσο στα αγγλικά όσο και στα γερμανικά, το ρήμα ερωτεύομαι διαφέρει από το αγαπώ. μετάφραση; i fall in love/ ich bin verliebt
    δεν είναι μόνο στην ελληνική που υπάρχει διαφορά μεταξύ των δύο!!!!!

    και ναι, ο έρωτας ( στους ξένους επίσης γνωστός και ως Cupid) με τα βέλη του δεν είναι τίποτα άλλο από ένα πειρακτήρι. και δεν υπάρχει μόνο στην ελληνική μυθολογία αλλά και στην ρωμαϊκή. θα μου πείτε, ίσως, ότι οι δύο δεν διαφέρουν και πολύ. αν δεχθούμε όμως ότι η λατρεία της Αφροδίτης και του Έρωτα δεν είναι καν πρωτοεμφανιζόμενη στην ελληνική λατρεία, αλλά είναι ξενόφερτη (Μεσοποταμεία και πιθανών Αίγυπτο) τότε ο έρωτας διαφέρει από την αγάπη και σε άλλες κουλτούρες.

    φιλιά!
    oulaloum
    04.10.2006, 03:43
    Παράθεση:

    Το μέλος olatyra5 στις 29-09-2006 στις 18:22 έγραψε...

    Κ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΟΤΙ ΛΕΜΕ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Κ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΟΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΑΣ ΚΟΣΜΟ???







    Αυτό είναι προσωπική γνώμη? Αν ναι..
    Δυστυχώς ή ευτυχώς πρόκειται για ένα φορουμ που είναι εντελώς ανοιχτό σε ανθρώπους,σκέψεις,ιδέες και με την έννοια αυτή και δεδομένου του γεγονότος της ανωνυμίας κάποιοι μπορεί να το εκμεταλλεύονται για να παρουσιάσουν έναν άλλο εαυτό,αυτόν που στην πραγματικότητα δεν είναι,άλλες φορές καλύτερο άλλες χειρότερο,ανάλογα με τα απωθημένα του καθενός. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι όλοι όσοι είναι και αισθάνονται κάτι παραπάνω από μέλη αλλά και συνδιαμορφώνοντες του μουσικού παραδείσου υποκρίνονται! Έχεις γνωρίσει τους ανθρώπους του? Έχεις έρθει σε κάποιο από τα live ώστε να κρίνεις ότι υπάρχουν μέλη με διάσταση χαρακτήρα? Αρκετή υποκρισία υπάρχει έξω, δεν χρειάζεται να μεταφέρεται και εδώ. Off topic το ξέρω αλλά...

    Melissanthi
    25.10.2006, 00:12
    Παράθεση:

    Το μέλος faltsoo στις 12-02-2006 στις 12:41 έγραψε...

    ο ερωτας περναει απο το στομαχι
    η αγαπη οχι













    Καλόοοοο!

    rikimaru
    25.10.2006, 10:35
    Όσα η αγάπη ονειρεύεται,
    τα αφήνει όνειρα η ζωή.
    Μα όποιος στ'αλήθεια ερωτεύεται
    κάνει τον πόνο προσευχή,
    βαρκούλα κάνει το φιλί
    και ξενιτεύεται.

    clapton21
    30.10.2006, 01:26
    Ο έρωτας μπαίνει απ το παράθυρο, η αγάπη από την πόρτα..
    anka1
    30.10.2006, 13:41
    χμμμ...ακόμα προσπαθώ να καταλάβω....κατέληξα σε αυτό το συμπέρασμα...έρωτας είναι...το αρχικό στάδιο, ο ενθουσιασμός,το πάθος.....μετά έρχεται η αγάπη....είναι όταν έχεις μάθει τον άλλο,τις συνήθειες του,τα ελαττώματα του...και απλά είσαι μαζί του,γιατί τον αγαπάς.....είναι όμως αυτό τόσο δυνατό για να κρατήσει μία σχέση???πιστεύω ότι αν χαθεί ο έρωτας μετά σιγά σιγά θα έρθει το τέλος...είναι αναπόφευκτο....δεν ξέρω αν συμφωνείτε...
    okanenas
    30.10.2006, 14:07
    Αγάπη και έρωτας, αν είναι αληθινά είναι το ίδιο....

    Αν είναι να έρθει θε να ρθεί αλλιώς θα προσπεράσει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : okanenas στις 30-10-2006 17:13 ]


    poison_girl
    30.10.2006, 14:25
    Παράθεση:

    Το μέλος clapton21 στις 30-10-2006 στις 01:26 έγραψε...

    Ο έρωτας μπαίνει απ το παράθυρο, η αγάπη από την πόρτα..



    Χμ....ενδιαφερον ακουστηκε
    punkster
    08.11.2006, 16:40
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 19-02-2006 στις 00:19 έγραψε...

    Το είχα γράψει σε άλλο topic, αλλά νομίζω ότι εδώ κολλάει καλύτερα...

    Έρωτας

    Έρωτας είναι να λαχταράς να τον/την δεις, έστω και από μακρυά, έστω και φευγαλέα. Να αργεί δύο λεπτά στο ραντεβού και να νομίζεις ότι περιμένεις εκεί ώρες. Να τρέμεις στο πρώτο φιλί. Να σ'αγκαλιάζει και να κοντεύει να εκραγεί το στήθοος σου από την ταχυπαλμία. Να σε κοιτάζει στα μάτια και να σβήνει όλο το σύμπαν από γύρω σου. Να χτυπάει και εσύ να πονάς περισσότερο. Να δακρύζει και εσύ να πλαντάζεις. Να χαμογελάει και να νιώθεις σαν να ήρθε η Δευτέρα Παρουσία και είσαι στον Παράδεισο. Να σου μιλάει και να ακούς εξωτικά πουλιά να κελαηδούν στα αυτιά σου. Και όταν τελικά ξαπλώνεις να κοιμηθείς να μην κλείνουν τα μάτια σου πριν σου πει την πιό γλυκιά καληνύχτα...


    Αγάπη

    Αγάπη είναι να δίνεις χωρίς να ζητήσει. Να απαρνήσαι για να μην του/της λείψει αυτό που θέλει. Να προσφέρεις χωρίς να περιμένεις αντάλλαγμα. Να συγχωρείς πριν κάνει το λάθος. Να έχεις το σθένος να μην τον/την ξαναδείς ποτέ αν έτσι θα είναι καλύτερο για εκείνον/εκείνη.

    Γιατί, όπως είχε πει και κάποιος πολύ σοφός άνθρωπος (μου διαφεύγει το όνομά του, όποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει λιγάκι):
    "Η αγάπη δεν μετριέται με αυτά που κάνεις για τον άλλο, αλλά με όλα όσα είσαι πρόθυμος να θυσιάσεις ή να απαρνηθείς για αυτόν..."





    ΕΒΙΒΑ!


    Zefuros
    08.11.2006, 17:08
    Η διαφορά του έρωτα με την αγάπη είναι πως στον έρωτα κάνεις τις μςγαλύτερες τρέλες του κόσμου δίχως να ξέρεις το γιατί.... ενώ στη αγάπη πάλι κάνεις τις μεγαλύτερες τρέλες του κόσμου, αλλά ξερεις το γιατί!

    (Αντε, πάλι εγραψα την αμπελοφιλοσοφία μου!)
    movflower
    12.11.2006, 20:01
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 08-11-2006 στις 17:08 έγραψε...

    Η διαφορά του έρωτα με την αγάπη είναι πως στον έρωτα κάνεις τις μςγαλύτερες τρέλες του κόσμου δίχως να ξέρεις το γιατί.... ενώ στη αγάπη πάλι κάνεις τις μεγαλύτερες τρέλες του κόσμου, αλλά ξερεις το γιατί!

    (Αντε, πάλι εγραψα την αμπελοφιλοσοφία μου!)




    εμένα μου άρεσε η επεξήγηση πάντως..... τι γίνεται με τους ανθρώπους όμως που χρησιμοποιάνε περισσότερο το ένστικτο και την καρδιά παρά το μυαλό; μαθαίνουνε ποτέ τα γιατί;


    evangelia_
    12.11.2006, 21:55
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 19-02-2006 στις 00:19 έγραψε...

    Το είχα γράψει σε άλλο topic, αλλά νομίζω ότι εδώ κολλάει καλύτερα...

    Έρωτας

    Έρωτας είναι να λαχταράς να τον/την δεις, έστω και από μακρυά, έστω και φευγαλέα. Να αργεί δύο λεπτά στο ραντεβού και να νομίζεις ότι περιμένεις εκεί ώρες. Να τρέμεις στο πρώτο φιλί. Να σ'αγκαλιάζει και να κοντεύει να εκραγεί το στήθοος σου από την ταχυπαλμία. Να σε κοιτάζει στα μάτια και να σβήνει όλο το σύμπαν από γύρω σου. Να χτυπάει και εσύ να πονάς περισσότερο. Να δακρύζει και εσύ να πλαντάζεις. Να χαμογελάει και να νιώθεις σαν να ήρθε η Δευτέρα Παρουσία και είσαι στον Παράδεισο. Να σου μιλάει και να ακούς εξωτικά πουλιά να κελαηδούν στα αυτιά σου. Και όταν τελικά ξαπλώνεις να κοιμηθείς να μην κλείνουν τα μάτια σου πριν σου πει την πιό γλυκιά καληνύχτα...


    Αγάπη

    Αγάπη είναι να δίνεις χωρίς να ζητήσει. Να απαρνήσαι για να μην του/της λείψει αυτό που θέλει. Να προσφέρεις χωρίς να περιμένεις αντάλλαγμα. Να συγχωρείς πριν κάνει το λάθος. Να έχεις το σθένος να μην τον/την ξαναδείς ποτέ αν έτσι θα είναι καλύτερο για εκείνον/εκείνη.

    Γιατί, όπως είχε πει και κάποιος πολύ σοφός άνθρωπος (μου διαφεύγει το όνομά του, όποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει λιγάκι):
    "Η αγάπη δεν μετριέται με αυτά που κάνεις για τον άλλο, αλλά με όλα όσα είσαι πρόθυμος να θυσιάσεις ή να απαρνηθείς για αυτόν..."





    Κι όταν νιώθεις έναν συνδυασμό αυτόν τον δυο που λες, τότε αυτό πώς λέγεται??????
    evangelia_
    12.11.2006, 22:01
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 24-09-2006 στις 22:47 έγραψε...

    Η λεξη αγαπη ειναι πολυ πιο βαρια απο η λεξη ερωτας..Και καλο ειναι
    να ξερουμε ποτε τη χρησιμοποιουμε και να μην πεταμε αβερτα "σ'αγαπω".




    Αυτό νομίζω και εγώ...ότι η αγάπη είναι ανώτερη από τον έρωτα... Και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο τελευταίο που λες...
    alicia0
    09.12.2006, 23:54
    Στον ερωτα τα ματια και το βλεμμα διατηρουν τον αρχεγονο ρολο τους ως κατ' εξοχην οργανα επικοινωνιας.
    Μεσα απο το βλεμμα γινεται δυνατη η καθε εμπειρια.
    Τα ματια του αγαπημενου προσωπου με το βαθος τους, μας συνδεουν με τον κοσμο.

    Aldo Carotenuto