ελληνική μουσική
    624 online   ·  210.846 μέλη

    Έρευνα - Μπουζούκι ή Κιθάρα;

    Rifle
    11.02.2006, 18:19
    μπουζουκι η κιθαρα. δικαιολογιστε


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Rifle στις 11-02-2006 18:20 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 11-02-2006 18:33 ]
    Thesis
    11.02.2006, 19:04
    Mπουζούκι και πάλι μπουζούκι.Και η κιθάρα καλί είναι αλλά το μπουζούκι είναι διαφορετικό.Θέλει μεράκι, είναι πιο κοντά στον Έλληνα,στην φυσιογνωμία του και γλεντάς και περισσότερο.Είναι αλλιώς...
    antonLOrd
    12.02.2006, 13:37
    Κιθάρα...........Έχεις την δυνατότητα να παίξεις τα πάντα........
    rory166
    12.02.2006, 16:20
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 12-02-2006 στις 13:37 έγραψε:

    Κιθάρα...........Έχεις την δυνατότητα να παίξεις τα πάντα........





    συμφωνω..η κιθαρα δεν ειναι συνδεδεμενη με καποιο ειδος μουσικης,χωραει παντου
    DavidDT
    16.02.2006, 13:49
    Εγώ αντιθέτως,δεν μπορώ να συγκρίνω ανόμοια πράγματα...
    Μ'αρέσουν εξίσου και τα δύο.
    zw
    17.02.2006, 20:59
    κιθαρα,κιθαρα,κιθαρα.Παντα κιθαρα.Με την κιθαρα αγγιζεις την μουσικη!!!
    dijo
    21.02.2006, 17:35
    Προσωπικά εμένα με συγκινεί περισσότερο ο ήχος του μπουζουκιού, όποτε παίζω όμως, προτιμώ να παίζει και κάποιος κιθάρα μαζί.
    Υπάρχει επίσης και ο συνδυασμός μπουζουκιού και κιθάρας: το τετράχορδο μπουζούκι όπου μπορεί κανείς να παίξει σόλο αλλά και παίξει εύκολα συγχορδίες.
    StevieRayVaughn
    21.02.2006, 17:41
    Με μια λέξη: Μπουζούκι κ με ένα τέλι....(κι ας μην είναι τετράχορδο σαν το δικό μου)

    (τώρα τελευαία (με την ευρεία έννοια του χρόνου) ξεφύτρωσαν πολλοί κιθαρίστες που β α ρ ά ν ε συγχορδίες και νομίζουν ότι παίζουν [Γ Κοζανίτη!!!!]. Για πιάσε το μπυζούκι να σε δω αν θα βγάλεις άκρη.
    ένας λόγος παραπάνω που έμαθα να παίζω και το προτιμώ: ενάντια στο κατεστημένο της "γκόμενας" που γουστάρει τον κιθαρίστα απέναντι και ασ μην ξέρει που πάν τα τέσσερα)
    dijo
    22.02.2006, 02:42
    Quote:

    Το μέλος StevieRayVaughn στις 21-02-2006 στις 17:41 έγραψε:

    Με μια λέξη: Μπουζούκι κ με ένα τέλι....(κι ας μην είναι τετράχορδο σαν το δικό μου)

    (τώρα τελευαία (με την ευρεία έννοια του χρόνου) ξεφύτρωσαν πολλοί κιθαρίστες που β α ρ ά ν ε συγχορδίες και νομίζουν ότι παίζουν [Γ Κοζανίτη!!!!]. Για πιάσε το μπυζούκι να σε δω αν θα βγάλεις άκρη.
    ένας λόγος παραπάνω που έμαθα να παίζω και το προτιμώ: ενάντια στο κατεστημένο της "γκόμενας" που γουστάρει τον κιθαρίστα απέναντι και ασ μην ξέρει που πάν τα τέσσερα)





    Σωτός ο Σαλονικιός!

    yiannisyiannis
    22.02.2006, 09:46
    Δεν συγκρίνονται, είναι ανόμοια πράγματα. Το μόνο που θέλω να πω είναι ότι όταν μιλάμε για μπουζούκι, πρέπει να αναφερόμαστε στο τρίχορδο. Το τετράχορδο είναι ένα φλύαρο όργανο, απομίμηση κιθάρας. Σας παραπέμπω σε παλαιότερο topic όπου είχαμε συζητήσει σχετικά.

    το τρίχορδο μπουζούκι.γιατί μας ταιριάζει καλύτερα?
    StevieRayVaughn
    22.02.2006, 12:38
    Ο χαρακτηρισμός φλύαρο, δεν μου φαίνεται να ταιριάζει. Διακρίνω πάντα μια απαξίωση και μια επιθετικότητα από τους καθαρά τρίχορδους οργανοπαίχτες γιατα τετράχορδα. Μάλλον το αδικείται το οργανάκι.΄Επειδή παίζω και τρίχορδο και τετράχορδο ξέρω καλά ότι κάθε ένα έχει την χάρη του, τα τραγούδια του, τις ώρες του αν θέλετε κλπ.
    Ανόμοια και διαφορετικά είναι ίσως όλα τα όργανα μεταξύ τους yiannisyiannis. Απλώς αν σου έθεταν το ερώτημα τι θέλεις να αγοράσεις ή τι θέλεις να μάθεις πιο πολύ τι θα έλεγες "κιθάρα η μπουζούκι;".

    ΥΓ : Φίλε dijo μου άρεσε το Σαλονικιός αλλάείμαι από Πτολεμαΐδα, και επειδή το Πτολεμαϊδιώτης δεν μου αρέσει καθόλου πες σωστός ο Πόντιος.....
    yiannisyiannis
    22.02.2006, 13:12
    Δεν αδικώ κανέναν φίλε StevieRayVaughn, τα ειλικρινή αισθήματά μου εκφράζω. Τα μουσικά όργανα είναι σαν τους ανθρώπους. Κάποιον που εγώ θεωρώ φλύαρο, εσύ μπορεί να τον βρίσκεις εξαιρετικά ενδιαφέροντα και το αντίθετο. Όσο για το ερώτημα, διαφωνώ έτσι όπως το θέτεις άσπρο-μαύρο, αλλά αφού επιμένεις, απαντώ κιθάρα με 1000.
    Στην υγειά σου τεμέτερον .
    spathasref
    22.02.2006, 17:55
    Σαν πολλοί μαζευτήκατε οι Πόντιοι...
    dijo
    23.02.2006, 01:27
    Quote:

    ΥΓ : Φίλε dijo μου άρεσε το Σαλονικιός αλλάείμαι από Πτολεμαΐδα, και επειδή το Πτολεμαϊδιώτης δεν μου αρέσει καθόλου πες σωστός ο Πόντιος.....





    Σωστος ο Πόντιος!

    Και μία αφιέρωση:
    Ο κόσμον σίτα εχτίουνταν
    με χώμα και λιθάρια
    ο Πόντον εστολίουνταν
    με άνθα και χορτάρια

    Μπουζούκι σύντροφε πιστέ
    εσύ μονάχα μένεις
    αυτή την ψεύτικη ζωή
    να μου τηνε γλυκαίνεις


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 23-02-2006 01:47 ]
    dijo
    23.02.2006, 01:28
    Quote:

    Το μέλος spathasref στις 22-02-2006 στις 17:55 έγραψε:

    Σαν πολλοί μαζευτήκατε οι Πόντιοι...





    Νέπε κι πας φουρκίεσαι;

    dijo
    23.02.2006, 02:39
    Και για να συνεχίσω στο θέμα, συμφωνώ με τον τεμέτερον παιδάν StevieRayVaughnίδη, ότι κάθε ένα έχει την χάρη του, τα τραγούδια του, τις ώρες του κλπ. Παρόλα αυτά αποκαλώ καμιά φορά το τετράχορδο κιθάρα, για να πειράξω έναν (Μέγα) φίλο μου επειδή ξέρω ότι τσατίζεται . Εκτός όμως από τις διαφορές των δύο οργάνων, υπάρχει και διαφορά στον τρόπο παιξίματος. Π.χ. ο Χιώτης και ο Λεμονόπουλος το έπαιζαν πιο "κιθαρίστικα", ενώ ο Ζαμπέτας και ο Μητσάκης πιο "μπουζουκίστικα".
    Και μια ιστορία για το τέλος:
    Ο Άκης Πάνου, γνωστός Βαμβακαρικός και τρίχορδος, παίνευε τον συνθέτη και μπουζουξή Χάρη Παπαδόπουλο που έπαιζε τρίχορδο. Κι όμως ο ίδιος ο Άκης Πάνου, δεν κατάλαβε ότι στο δίσκο "Theodorakis sings Theodorakis", όπου παίζει μπουζούκι ο Χάρης, παίζει τετράχορδο και όχι τρίχορδο!
    chrisgtr
    28.02.2006, 20:04
    Δεν ειναι θεμα του οργανου.. Αλλα του καλλητεχνη. Μπορει να ειναι ενας μπουζουξης που θα σε μαγεψει ή ενας κιθαριστας. Τωρα απο αποψη δυσκολιας πιστευω οτι για να φτασεις στο επιπεδο του σολιστα νομιζω οτι η κιθαρα ειναι πιο απετιτικη αφου πρεπει να κατεχεις ενα συνολο τεχνικων.
    dijo
    01.03.2006, 01:26
    Φίλε chrisgtr, θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι μπορείς να μαγευτείς είτε από έναν μπουζουξή είτε από έναν κιθαρίστα (άλλωστε έχω πάθει και τα δύο). Δεν συμφωνώ όμως στο ότι η κιθάρα είναι πιο απαιτητική "αφού πρέπει να κατέχεις ένα σύνολο τεχνικών". Άλλες οι τενικές της κιθάρας και άλλες του μπουζουκιού. Έτσι όπως το θέτεις όμως, αφήνεις να εννοηθεί πως ο σολίστας του μπουζουκιού δε χρειάζεται να έχει τεχνική.
    StevieRayVaughn
    14.03.2006, 20:20
    Επανέρχομαι....
    Σίγουρα είναι θέμα καλλιτέχνη άν θα σε μαγέψει η όχι. Υπάρχουν κιθαρίστες (ακόμα και μουσικοί που παίζουν ηλεκτρική που προσωπικά πιστεύω πως είναι πολύ ευκολόπαιχτο όργανο, και δεν νομίζω να κάνω λάθος) όπως ο StevieRayVaughn που και με ...μισή χορδή σε συνεπαίρνουν(καλώς κιθαρίστας είναι αυτός που κάνει θαύματα και με κλασική, όπως ο προαναφερόμενος).
    Βέβαια η άποψη ότι
    " η κιθαρα ειναι πιο απαιτιτική" αφου πρεπει να κατεχεις ενα συνολο τεχνικων" είναι λίγο μονόπλευρη. Πολλοί μουσικοί σολίστες του μπουζουκιού (κυρίως πάνω στο τετράχορδο) όπως οι Ραστ ή ο Σπόρος ή ο Χιώτης ή ο Ζαμπέτας ή ο Καραντίνης ή αυτοί του Τριχόρδου ή τόσοι άλλοι, έχουν μεγάλη ποικιλία στο παίξιμο που δεν στερείται τεχνικής κλπ.(επαναλαμβάνω ότι δεν συγκρίνουμε ούτε τη δυσκολία ούτε τίποτα άλλο σε αυτό το post, μεταξύ κιθάρας και μπουζουκιού. Τι μας συγκινεί περισσότερο μάλλον..)
    Επίσης, επειδή τα τελευταία χρόνια ασχολούμε περισσότερο με τα μπουζούκια θέλω να αναφέρω ότι στο μπουζούκι μια δυσκολία παραπάνω (ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ) είναι ότι δεν μπορείς να βρεις εύκολα αξιόλογο δάσκαλο(όποιος παίζει καλά επίσης δεν σημαίνει ότι είναι και καλός δάσκαλος φυσικά)
    Προσωπικά δεν είχα κανέναν απολύτως δάσκαλο στο μπουζούκι.Στην κιθάρα αντίθετα βρίσκεις, καθηγητή και καθηγήτρια και ακαδημία άμα λάχει......
    Όποιος πιστεύει ότι ο σολίστας του μπουζουκιού δεν χρειάζεται τεχνική και ίσως θεωρητική γνώση, πλανάται πλάνην οικτράν.
    κοινώς κούνια που τον κούναγε......

    Ας λέωσε και κατ άλλο dijo(πέιμε αν θες το όνομας για ευκολία): Τελευταία συγκεντρώνω και ακούω τραγούδια Χιώτη-Ζαμπέτα και ανακάλυψα τραγουδάκια του Ζαμπέτα που το παίξιμο είναι εξίσου "κιθαριστικό" (εγώ λέω τον όρο "κιθαριστικό" να μην τον χρησιμοποιώ για το μπουζούκι ,γιατί το αδικεί,επίσης με τσατίζει και επιτέλους το μπουζούκι έχει το δικό του τρόπο) με του Χιώτη.
    Αρατά , εθέλνα να λέω σας παιδία προσ το παρόν.
    dijo επειδή παίζω και Ποντιακή λύρα, και πολύ λυράρηδες παίζουν σαν βιολιστες ή και το αντίθετο, δεν νομίζω ότι έχει νόημα η σύγκριση μεταξύ των, ή σε ότι άλλο προβήκαμε και μεταξύ μπουζουκιού-κιθάρας.

    (μου φαίνεται ότι μακρυγορώ και πάλι δε λέω όσα θέλω να πω...!)

    Υ.Γ. Θεωρώ και καλό και κακό οτι κανένας δεν αντέδρασε στην αναφορά που έγινε στο κατεστημένο κλπ.
    C U



    παρακαλώ γειτόναδες, τ' αρνίμ' τηδέν μη λέτε,
    τα δάκρeα ντ' έξjα για τατέν, κλώθ' εναν χαμελέτε......
    dijo
    15.03.2006, 02:13
    Quote:

    Το μέλος StevieRayVaughn στις 14-03-2006 στις 20:20 έγραψε:

    1) οι Ραστ ή ο Σπόρος ή ο Χιώτης ή ο Ζαμπέτας ή ο Καραντίνης ή αυτοί του Τριχόρδου ή τόσοι άλλοι, έχουν μεγάλη ποικιλία στο παίξιμο που δεν στερείται τεχνικής

    2) δεν μπορείς να βρεις εύκολα αξιόλογο δάσκαλο

    3) dijo(πέιμε αν θες το όνομας για ευκολία)

    4) τραγουδάκια του Ζαμπέτα που το παίξιμο είναι εξίσου "κιθαριστικό" με του Χιώτη

    5) εγώ λέω τον όρο "κιθαριστικό" να μην τον χρησιμοποιώ για το μπουζούκι

    6) κανένας δεν αντέδρασε στην αναφορά που έγινε στο κατεστημένο






    1) Όσοι ανέφερες μάλλον έχουν πλεόνασμα τεχνικής. Προσκυνώ!

    2) Στο θέμα του δασκάλου ήμουν κωλόφαρδος. Μπορεί να έκανα μαθήματα μόνο 4 - 5 μήνες και να μην πρόλαβα να μάθω πολλά πάνω στο μπουζούκι, γιατί έφυγα για να σπουδάσω, αλλά σε αυτό το διάστημα με έκανε να διευρύνω την αντίληψή μου για τη μουσική γενικά, και να αγαπήσω ακόμη περισσότερο το όργανο.

    3) Δημήτρης (χάρηκα)

    4) Έχεις δίκιο. Απλά εγώ μιλούσα λίγο πιο γενικά και...

    5) ...ούτε εμένα μου αρέσει ο όρος και γιαυτό τον έβαλα εντός εισαγωγικών.

    6) Για το κατεστημένο της "γκόμενας" τι να πει κανείς; Δεν πα' να 'σαι ο Καρνέζης και ο Παπαδόπουλος 2 σε 1; Προτιμάει αυτόν με την κιθάρα κι ας ξέρει να βαράει 1,5 ακόρντο. Είναι αυτή που προτιμάει να της αφιερώσεις κάποιο "συνουσιακό" (μήπως θυμάσαι ποιος τα χαρακτήρισε έτσι;) τραγούδι του Τσαλίκη, από ένα ερωτικό του Τσιτσάνη. Γιατί άραγε;

    Υ.Γ. Γρηγόρη το τοξαρόπον σου
    θαρρείς εν' μαγεμένον...









    επισυναπτόμενα: 4s.jpg 3s.jpg