ελληνική μουσική
    539 online   ·  210.845 μέλη
    nefos
    13.02.2006, 22:57

    56ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: ΤΖΟΡΤΖ ΚΛΟΥΝΙ

    «Χάνουμε το μυαλό μας και το ξαναβρίσκουμε μετά τριάντα χρόνια»
    Του ΝΙΝΟΥ ΦΕΝΕΚ ΜΙΚΕΛΙΔΗ


    Ιδιαίτερα πολιτικοποιημένος, αλλά και άνθρωπος με πολύ χιούμορ, ο ηθοποιός και σκηνοθέτης Τζορτζ Κλούνι εμφανίστηκε, προχθές το απόγευμα, σε μια διανθισμένη με χιούμορ συνέντευξη Τύπου, μετά την προβολή της ταινίας «Συριάνα» του Στίβεν Κάγκαν, στην οποία ερμηνεύει έναν πράκτορα της CIA, αναμιγμένο στο διεθνή πόλεμο των πετρελαίων, ρόλο για τον οποίο είχε βάλει περίπου 15 έξτρα κιλά. Τολμηρό πολιτικό θρίλερ, που είδαμε εκτός συναγωνισμού στο πλαίσιο του 56ου Κινηματογραφικού Φεστιβάλ του Βερολίνου, και στο οποίο ανακατεύονται οι ΗΠΑ, η CIA, το FBI, οι πολυεθνικές, οι Αραβες, οι ισλαμιστές και διάφοροι άλλοι, με στόχο τον έλεγχο των πετρελαίων της Μέσης Ανατολής.




    -Τι σ' έκανε τελευταία να στραφείς σε πολιτικές ταινίες; Ελπίζεις πως οι άνθρωποι μπορούν ν' αλλάξουν;

    «Ενας λόγος που γύρισα το "Καληνύχτα και καλή τύχη" ήταν γιατί πίστεψα πως μια γυρισμένη σε μαυρόασπρο φιλμ ταινία μπορούσε να μας φέρει... πολλά λεφτά (γέλιο), και το ίδιο πίστεψα και τώρα με μια ταινία για τη διαφθορά γύρω από τα πετρέλαια, ή πιο πριν με το "Τρεις ήρωες" για τον πόλεμο του Κόλπου. Υπάρχει ίσως μια εξήγηση στο ότι ο πατέρας μου ήταν δημοσιογράφος και η μητέρα μου δήμαρχος και με ενδιέφεραν πάντα τα πολιτικά θέματα.

    Η κοινωνία μας, και μόνο για την αμερικανική μπορώ να μιλήσω, έχει υποστεί αλλαγές τα τελευταία χρόνια. Πέρασαν τριάντα χρόνια από τις δεκαετίες του '60 και του '70, που είχαμε ταινίες με παρόμοια θέματα. Τότε υπήρχαν πολλά κοινωνικά θέματα, το φεμινιστικό κίνημα, ο πόλεμος του Βιετνάμ, η κουλτούρα των ναρκωτικών, η σεξουαλική απελευθέρωση, κι αυτά εκφράζονταν μέσα από τις ταινίες. Σήμερα, 30 χρόνια μετά το Γουότεργκεϊτ, οι άνθρωποι ξανάρχισαν να συζητούν πολιτικά θέματα.

    Αυτό είναι το μόνο καλό που βγήκε απ' αυτό το χάος στο οποίο ζούμε. Και ο κινηματογράφος τα αντικαθρεπτίζει, δεν νομίζω ότι προπορεύεται, χρειάζεται να περάσουν μερικά χρόνια για να τα χωνέψουμε. Εγώ προσωπικά, και όλοι αυτοί οι ηθοποιοί και σεναριογράφοι που στάθηκαν τόσο τολμηροί, αισθανθήκαμε πως τώρα μάς δόθηκε η ευκαιρία να θέσουμε ερωτήσεις, χωρίς κατ' ανάγκη να δώσουμε και απαντήσεις. Αυτό νομίζω συμβαίνει κυκλικά: χάνουμε το μυαλό μας για 30 χρόνια κι ύστερα το ξανααποκτούμε. Γι' αυτό αισθάνομαι περήφανος που είμαι Αμερικανός, γιατί μπορούμε να έχουμε την ελευθερία να επέμβουμε όταν χρησιμοποιούν το φόβο για να περιορίσουν τις ελευθερίες μας. Και τότε κάνουμε τέτοιες ταινίες».


    -Ποιο ήταν το μυστικό σου για να χάσεις ξανά τα κιλά που έβαλες στην ταινία;

    «Νομίζω πολλά...ναρκωτικά: κοκαΐνη... Ναι, αλήθεια σας λέω παιδιά, δοκιμάστε την στο σπίτι σας... (γέλιο). Οχι, αλήθεια, τρώγοντας λιγότερο, σχεδόν τίποτα, και κάνοντας γυμναστική. Τα έβαλα πολύ γρήγορα και ήθελα να τα ξεφορτωθώ. Είχα μόνο 30 μέρες για να βάλω τα έξτρα κιλά και το καταθλιπτικό ήταν πως έπρεπε να βάλω 15 κιλά σε 30 μέρες...».

    -Πες μου, όμως, τώρα που έχεις τρεις υποψηφιότητες για τα Οσκαρ, σε ποια κατηγορία θα ήθελες να κερδίσεις;

    «Δεν θα έλεγα για σενάριο, γιατί και ο Στιβ (Κάγκαν) είναι υποψήφιος, γι' αυτό ας το πάρει ο Στιβ. Ο ρόλος μου σ' αυτή την ταινία ήταν θαυμάσιος, γιατί μου δόθηκε η ευκαιρία να συνεργαστώ με εξαιρετικούς ηθοποιούς, γι' αυτό για μένα αυτό θα ήταν το καλύτερο Οσκαρ, αν και νομίζω πως δεν πρόκειται να κερδίσουμε. Εγιναν τόσα πολλά με το "Μυστικό του Brokeback Mountain". Επρεπε να παίζαμε κι εμείς τους καουμπόις... (γέλιο) Αυτό που μπορεί να κάνει ένα Οσκαρ για μας είναι ίσως να βοηθήσει ώστε περισσότερο κοινό να δει την ταινία. Γιατί αυτή η ταινία έγινε πολύ δύσκολα, υπήρξε πολλή πίεση και δυσκολευτήκαμε να τη διανείμουμε».

    -Ηταν δύσκολο να βρείτε διανομέα;

    «Η αλήθεια είναι πως η Γουόρνερ Μπρος αντιμετώπισε από την αρχή την ταινία πολύ θετικά. Μας εξέπληξε. Βέβαια χρειάστηκε να κάνουμε κάποιους συμβιβασμούς, αλλά είναι μια ταινία από εκείνες που δεν γυρίζουν εύκολα τα στούντιο. Ας μην ξεχνάμε πως το σενάριο υποβλήθηκε πριν από δύο χρόνια, τη μέρα που ο Μπους κατέβηκε από το αεροπλάνο και είπε, "η αποστολή εξετελέστη". Ηταν ένα περίεργο τάιμινγκ, σε μια εποχή που όλα ήταν πολύ δύσκολα. Και η Γουόρνερ μάς υποστήριξε! Για σκεφτείτε το! Να εμπιστευτούν ένα σκηνοθέτη που αυτή ήταν η δεύτερη ταινία του...».

    -Τι ετοιμάζεσαι να κάνεις μετά;

    «Μόλις τελείωσα μια ταινία με τον Στίβεν Σόντερμπεργκ. Ακόμη μια μαυρόασπρη ταινία, γιατί πιστεύουμε πως αυτές θα κάνουν... πολλά λεφτά». (γέλιο)


    enet- 13/02/2006