ελληνική μουσική
    621 online   ·  210.830 μέλη
    spathasref
    21.02.2006, 15:51
    Παρ' όλο που τα λόγια είναι περιττά, ας μοιραστούμε εμπειρίες, απόψεις και ο,τιδήποτε έχει σχέση με το Μάνο...
    ageras
    21.02.2006, 16:09
    Τι να πει κανείς γι'αυτόν τον άνθρωπο!!!Τα λόγια φαντάζουν φτωχά μπροστά στο έργο του......
    Μπορείς να διαβάσεις αρκετά πράγματα εδώ
    και εδώ

    XeniaRodo
    21.02.2006, 16:36
    Blackmore
    24.02.2006, 22:30
    Όταν ακούω τη φράση "Ελληνική Μουσική", το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι το όνομά του. Δεν έχω να πω τίποτε άλλο
    ID
    26.02.2006, 22:57
    Ό,τι μελωδικότερο έχω ακούσει ποτέ.

    Και πέρα απ' τη μουσική του, η γενικότερη καλλιτεχνική του παρουσία και ο χαρακτήρας του απ' όσα έχουν γραφτεί και λεχθεί γι' αυτόν, φαίνεται πως ήταν ανυπέρβλητα.
    antonLOrd
    27.02.2006, 14:42
    Ο ίδιος ο Χατζηδάκις είχε πει σε συνέντευξη:
    "Οι σοβαροί καλλιτέχνες είναι η αριστεροί ή γκέι..Εγώ πάντως αριστερός δεν είμαι..."


    dijo
    29.03.2006, 05:09
    Εκείνη την εποχή πολλοί απορήσανε που γύρισα στη διάρκεια της δικτατορίας και έκανα τον ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΩΤΙΚΟ. Τον έκανα από σκοπιμότητα γιατί είδα ότι εκείνο που έλειπε απ' τον τόπο μας δεν ήταν το σύνθημα. 'Ελειπαν οι μεγάλες ανθρώπινες αξίες που είχαν καταρρακωθεί. Κια δικαιώθηκα εκ των υστέρων διότι τα συνθήματα παρήλθαν, ενώ οι έννοιες του ΜΕΓΑΛΟΥ ΕΡΩΤΙΚΟΥ, εφ' όσον αποδείχθεικε ότι δεν επρόκειτο για απλά ερωτικά τραγούδια αλλά τραγούδια περί έρωτος, παρέμειναν. Όμως υπέστην την επίθεση αρκετών ανθρώπων τότε, που είπαν, αυτό ήρθε να μας δώσει το '72 μέσα στην δικτατορία; Εγώ έδωσα ακριβώς αυτό το οποίο είδα ότι έλειπε τότε. Κι ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΡΩΤΙΚΟΣ ήταν ακριβώς ο φορέας των βαθύτερων ανθρώπινων αισθημάτων που κόντευαν τότε να εξεφτελιστούν.






    Μπουζούκι σύντροφε πιστέ
    εσύ μονάχα μένεις
    αυτή την ψεύτικη ζωή
    να μου τηνε γλυκαίνεις



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dijo στις 29-03-2006 05:10 ]
    επισυναπτόμενα: proso_45.jpg 
    malastrana
    30.03.2006, 00:41
    Απ' την ημέρα που μας άφησε, δεν έχει περάσει ούτε ώρα που να μην τον σκεφτώ...Αυτός έχει διαμορφώσει κατά ένα μεγάλο μέρος την ψυχή και τη σκέψη μου, και με τη μουσική του, και με τα βιβλία του...Άραγε, αν ήταν ακόμη ανάμεσά μας, και βίωνε όλη αυτή την χυδαιότητα και την βλακεία της εποχής μας, πώς θα ένιωθε??? Αν και ίσως η βλακεία που βίωσε στην δική του εποχή και ο πόλεμος που δέχθηκε να ήταν χειρότερα....

    Το ταξίδι αυτό που ήταν γραφτό
    δεν έχει γυρισμό
    θα σε βρεί η αυγή σε μια άλλη γη
    να κλαις τον χωρισμό

    στη δροσιά το πρωί
    χαμογελάει η ζωή
    πριν ο ήλιος χαθεί
    έχει η ζωή μαραθεί...null


    Καίσαρ και Κλεοπάτρα, 1964...
    megaloserwtikos
    30.07.2006, 21:58
    Μεγάλωσα με την μουσική του, είχα σε κασέτες η δίσκους, σχεδόν όλες του τις δουλειές.......τώρα προσπαθώ να ξανακάνω την συλλογή μου και με cd.
    τι να πρωτοπεί κανείς για τον Χατζιδάκι;
    Για μένα κάποιες δουλειές του είναι δεμένες με εποχές μου. η τζοκόντα του, ο μεγάλος ερωτικός, οι αντικατοπτρισμοί του, η αθανασία, η οδός ονείρων, τα κινηματογραφικά του με Βουγιουκλάκη, Μερκούρη, όταν ήμουν πιο μικρός και τόσα άλλα....
    maspa
    14.02.2007, 19:39
    Από το "χαμόγελο της Τζοκόντας" είχα δυο μόνο κομμάτια μέχρι χτες. Σήμερα πήγα και αγόρασα το cd.. Ένα θα πω.. Το έβαλα στο repeat και τον άκουσα 4 φορές συνεχόμενες! Είχα να πάρω cd που να αξίζει, πάρα πολύ καιρό.. Πρόκειται για ΤΟ cd..
    eneni
    16.06.2007, 17:23
    εδω:
    http://www.prosopa.com/?p=467

    ένα κείμενο του Άρη Δαβαράκη για τον Μάνο Χατζιδάκι και τα 13 χρόνια απουσίας του


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : eneni στις 16-06-2007 17:23 ]


    asxetos
    20.06.2007, 02:55
    Ενα ενδιαφέρον βίντεο που μιλάει ο Μάνος Χατζιδάκις για τα όνειρα την Ευρώπη, την εκπαίδευση και τα Εξάρχεια.



    Και ένα κομμάτι αφιερωμένο σε όλους τους χρήστες του MH , αλλά να μου επιτρέψετε να το αφιερώσω και στο άλλο μισό μου πορτοκάλι.....
    Powered by eSnips.com


    "Οταν έρχονται τα σύννεφα" απο το "Χαμόγελο της Τζοκόντα"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 20-06-2007 03:15 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 20-06-2007 05:28 ]


    Sokratis121974
    17.04.2008, 23:47
    Ο ανθρωπος των χρωματων!!! Αυτο που θελει να εκφρασει η ψυχη, μου τα χερια μου δεν μπορουν να το γραψουν!!!
    Σε ευχαριστουμε!!!!

    kamelia8
    18.04.2008, 13:34
    Άπιαστος!!