ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.832 μέλη
    andreas_f330
    25.02.2006, 19:10
    Το καταλυτικό τρίο από τη Μεγάλη Βρετανία, που απέκτησε γρήγορα χιλιάδες φανατικών οπαδών και στην Ελλάδα, επαναπροσδιόρισε τα όρια της σύγχρονης ηλεκτρονικής σκηνής, αφήνοντας το δικό του, ιδιαίτερο στίγμα.

    Σχηματίστηκαν το 1994 στο Λονδίνο, και ο μουσικός τύπος της εποχής βιάστηκε να τους κατατάξει ως trip-hop μπάντα, ωστόσο στον ήχο τους συναντώνται πολύ νωρίς στοιχεία από την techno, την electro pop των 80’s αλλά και την σύγχρονη γαλλική electronica, γεγονός που τους οδηγεί προς εντελώς διαφορετικές κατευθύνσεις, σε σύγκριση με τους Massive Attack, για παράδειγμα, ή τους Portishead.

    Από την τότε σύνθεση της μπάντας, σήμερα συναντάμε μόνο το ταιριαστό δίδυμο των Darius Keeler και Danny Griffiths, που άλλωστε είχαν συνεργαστεί και στο παρελθόν, πολύ πριν καν γεννηθεί η ιδέα των Archive, ως Genacide II. Ο Rosco, ο νεαρός ράπερ από το Νότιο Λονδίνο και η Roya Arab με την εκπληκτική φωνή, που συμμετείχαν στο πρώτο τους άλμπουμ, με τίτλο “Londinium” (Island, 1997), έχουν αποχωρήσει εδώ και χρόνια. Καλλιτεχνικές και άλλες διαφορές διέλυσαν το γκουπ, προσωρινά όμως μόνο. Όπως άλλωστε δήλωσαν και οι ίδιοι την εποχή εκείνη, “band line-ups are like marriages and friendships; sometimes they fragment”. Οι Archive επανασυστάθηκαν λίγο μετά, με νέα σύνθεση και νέα ορμή να επιβάλλουν τη δουλειά τους στη διεθνή σκηνή.

    Ετσι κι έγινε. Η νεα αρχή ξεκίνησε με δυσκολία, μέσω ενός μάλλον μέτριου άλμπουμ (“Take My Head”, Independiente, 1999),αλλά απογειώθηκε το 2002, με το καταπληκτικό “You All Look The Same To Me” (Warner), μια δουλειά που ‘’πέρασε’’ σε εν ευρύτερο κοινό, κι καθιέρωσε τους Archive στη κατηγορία των μεγάλων γκρουπ του σύγχρονου μουσικού στερεώματος.

    Με νέα προσθήκη στη σύνθεσή τους τον Craig Walker από το Δουβλίνο, και λίγο μετά την κυκλοφορία του soundtrack που έγραψαν για την ταινία “Michel Vaillant” (2003) - δημιουργικά απομονωμένοι στην ιδιωτική κατοικία του σεναριογράφου και παραγωγού της ταινίας, διάσημου Γάλλου σκηνοθέτη Λυκ Μπεσσόν, στη Νορμανδία - οι Archive επέστρεψαν πέρσυ με το πιο δυνατό και … ειλικρινές μέχρι τώρα άλμπουμ τους,το “Noise”. Ενα άλμπουμ γεμάτο από τον ηλεκτρονικό λυρισμό και τη μελαγχολική μαγεία του “You All Look The Same To Me”, σε συνδυασμό, όμως, αυτή τη φορά, με κιθάρες που απογειώνουν.

    Η πιο πρόσφατη δισκογραφική κυκλοφορία της μπάντας είναι το ακουστικό “Unplugged”, που ήρθε να δώσει όχι μόνο μια καινούρια ακουστική εκδοχή του, αλλά και να τους προσθέσει ένα διαφορετικό προφίλ. Το “Unplugged” είναι ηχογραφημένο κατά την διάρκεια των ηχογραφήσεων του “Noise”, ζωντανά, το Δεκέμβριο του 2003, στο studio Davout του Παρισιού, μπροστά σ’ ένα πολύ επιλεγμένο κοινό. Περιλαμβάνει 6 τραγούδια από το “Noise” (εδώ θα ακούσετε ξανά τα “Fuck U”, “Goodbye”κλπ) , 3 τραγούδια από το “You All Look The Same To Me” αλλά και ένα διαφορετικό “Girlfriend In A Coma” των Smiths, όπως δεν θα φανταζόσασταν ποτέ ότι θα ακούσετε.

    Στα τελευταία νέα έρχεται να προστεθεί και μια ακόμη αλλαγή στη σύνθεση του γκρουπ, μετά την πρόσφατη αποχώρηση του Craig Walker, και την προσθήκη του David Pen και της Maria Q. στα φωνητικά. Λίγους μήνες, λοιπόν, μετά την κυκλοφορία του “Unplugged”,

    www.soundmag.gr

    ολοι πιστευω πως εχετε ακουσει το συγκλονιστικο "AGAIN" που υπαρχει στο αλμπουμ You All Look The Same To Me?

    δεν το εχετε ακουσει? για τρεχατε μεχρι τα δισκοπωλια σας παρακαλω..
    κι αν δε σας αρεσει ζητηστε μου να σας δωσω πισω τα χρηματα που ξοδεψατε..
    andreas_f330
    25.02.2006, 19:11
    ..AGAIN..

    You're tearing me apart
    Crushing me inside
    You used to lift me up
    Now you get me down

    If I
    Was to walk away
    From you my love
    Could I laugh again ?

    If I
    Walk away from you
    And leave my love
    Could I laugh again ?
    Again, again...

    You're killing me again
    Am I still in your head ?
    You used to light me up
    Now you shut me down

    If I
    Was to walk away
    From you my love
    Could I laugh again ?

    If I
    Walk away from you
    And leave my love
    Could I laugh again ?

    I'm losing you again
    Locking me inside
    I used to lift you up
    Now I get you down

    Without your love
    You're tearing me apart
    With you close by
    You're crushing me inside
    Without your love
    You're tearing me apart
    Without your love
    I'm dowsed in madness
    Can't loose the sadness
    I can't loose the sadness

    Can't loose the sadness

    You're tearing me apart
    Crushing me inside
    Without your love
    (you used to lift me up)
    You're crushing me inside
    (now you get me down)
    With you close by
    I'm dowsed in madness
    Can't lose the sadness
    It's ripping me apart
    It's tearing me apart
    It's tearing me apart
    I don't know how
    It's ripping me apart
    It's tearing me apart
    It's tearing me apart
    I don't know why
    I don't know why
    I don't know why
    I don't know why
    Without your love
    Without your love
    Without your love
    Without your love
    It's tearing me apart



    rory166
    26.02.2006, 18:03
    αλλο ενα πολυ καλο γκρουπακι που φερνει στην κουβεντα ο αντρεας!!

    nefos
    27.02.2006, 12:38



    @ Όλα τα λεφτά είναι οι τυπάδες. Κάτι είχαμε πει και σε άλλο topic για τους Αrchive
    Rasmio
    27.02.2006, 14:59
    Οι Αrchive είναι πάρα πολύ καλοί αλλά τώρα έχει φύγει ο τραγουδιστής τους και πήραν έναν άλλον που μπροστά σε αυτόν δεν πιάνει τίποτα!
    μην ακούσω βλακείες για τους ξεπουλημένους coldplay όπως στο άλλο τοπικ
    nefos
    13.07.2006, 17:36
    Οι Archive χθες στη Θεσσαλονίκη, σήμερα στην Αθήνα

    Καλύτερα από τον τόπο τους

    Είναι αξιοσημείωτο αυτό που συμβαίνει στη χώρα μας με ορισμένα συγκροτήματα: γνωρίζουν πολύ μεγαλύτερη επιτυχία από οπουδήποτε αλλού. Γι' αυτό προφανώς μας επισκέπτονται τακτικά. Οπως οι Archive, που απόψε θα βρίσκονται στο γήπεδο Καραϊσκάκη. Τη συναυλία (ώρα έναρξης 9.00, 32 ευρώ) θα ανοίξει ο ρέγκε παραγωγός Mad Professor, από τους πιο γνωστούς στο είδος του, που κατά το παρελθόν είχε συνεργαστεί και με τους Massive Attack.

    Τι συμβαίνει, λοιπόν, με τους Archive; Τι είναι αυτό που τους κάνει τόσο δημοφιλείς στην Ελλάδα; «Οταν ερχόμαστε στα μέρη σας, νιώθουμε λες και είμαστε ένα από τα σπουδαιότερα συγκροτήματα του κόσμου», μας λέει από τηλεφώνου ο Dan Griffiths, από τα βασικά μέλη του γκρουπ. «Οι δίσκοι μας γίνονται επιτυχία στην Ελλάδα πριν από οποιαδήποτε άλλη χώρα. Είστε εκπληκτικό κοινό, αν και πίνετε πάρα πολύ. Φαίνεται και στη μουσική σας. Οταν έρχομαι και μπαίνω στα ταξί, ακούω στο ραδιόφωνο πολύ όμορφα ελληνικά τραγούδια».



    Οι Archive έχουν μια περίεργη ιστορία πίσω τους. Με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή τους (τώρα θα μας έρθουν με τον καινούργιο τους τραγουδιστή Pollard Berrier) και διαφορετικό ηχητικό προσανατολισμό από άλμπουμ σε άλμπουμ.

    Οταν ξεκίνησαν δέκα χρόνια πριν με το «Londinium», αποτελούσαν ένα αισθαντικό τριπ-χοπ σχήμα.

    Στην πορεία άλλαξαν τον ήχο τους, για να καταλήξουν τώρα να είναι ένα γκρουπ που μπορεί να χαρακτηριστεί progressive ροκ. Το καινούργιο τους άλμπουμ λέγεται «Lights» και αποτελεί ένα άμπιεντ και ροκ μεγαλεπήβολο έργο. «Θα πρόσθετα, σε όλα όσα λες εσύ, πως πρόκειται και για ποπ άλμπουμ, αφού περιέχει και τρίλεπτα τραγούδια, κάτι που δεν συνηθίζαμε έως τώρα. Το δουλεύαμε περισσότερο από ενάμιση χρόνο».

    - Γιατί αυτές οι διαρκείς αλλαγές;

    «Μας αρέσει να εξερευνούμε τη μουσική. Δεν θέλουμε να επαναλαμβανόμαστε. Αλλάζουν και τα μέλη μας, φέρνει ο καθένας καινούργιες ιδέες και τις αναπτύσσουμε. Αυτές οι μεταμορφώσεις μάς φαίνονται πολύ γοητευτικές».

    - Υπάρχει κάποιο κοινό σημείο ανάμεσα στην πρώτη σας περίοδο, που ήσασταν ένα ηλεκτρονικό γκρουπ, και σήμερα, που είστε ένα αμιγώς ροκ συγκρότημα;

    «Η αγάπη μας για τη μουσική. Στην πραγματικότητα είναι το ίδιο είτε κάθομαι στο σπίτι μου και δουλεύω στα ηλεκτρονικά μου μηχανήματα, είτε γράφουμε μουσική με την υπόλοιπη φουλ μπάντα, με κιθάρες, ντραμς και μπάσο».

    - Ποιες είναι οι μεγαλύτερες αλλαγές στη μουσική βιομηχανία από τότε που φτιάξατε την μπάντα;

    «Το Ιντερνετ».

    - Καλό ή κακό;

    «Το free downloading δεν είναι κάτι, πάντως, που μακροπρόθεσμα θα βοηθήσει τη μουσική».

    - Ποιο ήταν το άλμπουμ εκείνο που, έστω κι αν δεν σας άλλαξε τη ζωή, στάθηκε καθοριστικό στη δημιουργία των Archive;

    «Το "Animals" των Pink Floyd. Και από συναυλίες, για να προχωρήσω λίγο περισσότερο την ερώτησή σας, τα live των Kraftwerk. Πραγματικά απίστευτοι».


    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ
    enet- 13/07/2006


    nefos
    13.07.2006, 17:39



    @ Eίπίσης να γράψω πως ο τελευταίος τους δίσκος "Lights" είναι απαράδεκτος και πολύ κρίμα που τελειώνουν έτσι κάποια συγκροτήματα μέσα μου.

    Και μένω κολλημένη στο παρελθόν και τους προηγούμενους δίσκους τους.

    Από τον τελευταίο, μόνο το "lights" είνανι καλό, τα υπόλοιπα κάτω του μετρίου μιας κι η φωνή του νέου τραγουδιστή μου κάνει κακή ιμιτασιόν. Κρίμα.
    giorth
    06.03.2007, 20:05
    Καλά ρε φίλε Νέφος πλάκα μου κάνεις; Ο δίσκος Lights είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει το τελευταίο διάστημα!! Όλα τα κομμάτια είναι 1 κ 1!!! Αλλά θα μου πεις γούστα είναι αυτά!! ΑΠλά μου φαίνεται περίεργο !! Α και ποιός δίσκος τους σου άρεσε;
    rory166
    06.03.2007, 20:22
    (Νεφελη λεγεται κ ειναι κοπελα)
    cccureee
    06.03.2007, 21:57
    Έχω όλα τα cd των Archive. Όλα εκτος από το πρώτο (που δεν ακούγεται με τίποτα)
    είναι εξαιρετικά. Για πολλούς στην Αγγλία οι Archive θεωρούνται άξιοι συνεχιστές των Pink Floyd. Και στα live τους είναι πολύ καλοί. Μακάρι να συνεχίσουν έτσι αν και είναι δύσκολο στις μέρες μας...
    nefos
    06.03.2007, 22:25
    Παράθεση:

    Το μέλος giorth στις 06-03-2007 στις 20:05 έγραψε...

    Καλά ρε φίλε Νέφος πλάκα μου κάνεις; Ο δίσκος Lights είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει το τελευταίο διάστημα!! Όλα τα κομμάτια είναι 1 κ 1!!! Αλλά θα μου πεις γούστα είναι αυτά!! ΑΠλά μου φαίνεται περίεργο !! Α και ποιός δίσκος τους σου άρεσε;



    1ον) Δεν είμαι ρε.

    2ον) Δεν είμαι φίλος ούτε καν φίλη.

    3ον) Όπως λέει κι ο αγαπητός rorry166(thanks βρε) με λένε Νεφέλη άρα λίγες οι πιθανότητες να είμαι αρσενικό, τόσο μικρές (οι πιθανότητες) όσο το να σου κάνω πλάκα με την άποψή μου για τον τελευταίο δίσκο των Archive.

    Από τότε που έφυγε ο αρχικός τραγουδιστής των Archive, θεωρώ πως ο συνεχιστής του (με αμφισβήτηση τον ονοματίζω έτσι) μπορεί να σταθεί εξίσου καλά και κυρίως μοναδικά σε αυτό που έγινε ευρέως γνωστό ως το συγκρότημα των Archive. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, περί ακροάσεως δεν υπάρχει αντίστοιχη έκφραση ώστε να την γράψω. Θλίβομαι όταν γίνονται αλλαγές σε συγκροτήματα που έχω αγαπήσει, να χάνεται ο αρχικός τους σχηματισμός. Είναι σαν π.χ. να πέθαινε ο Μικ Τζάγκερ και να συνέχιζαν οι Rolling Stones χωρίς αυτόν. Όποιος και να έπαιρνε την θέση του δεν θα ήτανε ποτέ αρκετός για τα δικά μου αυτιά για να γεμίσει το κενό. Ίσως με το παραπάνω παράδειγμα καταλάβεις το πως εξέφρασα το post μου στις 13/7/06.

    4ον) Το you look all the same to me και το Noise μου αρέσανε πολύ (για να απαντήσω στην ερώτησή σου).
    vero
    07.03.2007, 14:32
    poli kalh banda kai m aresei poli!!!! to agaaphmeno mou kommati fuck you
    giorth
    08.03.2007, 22:57
    Καταρχήν θέλω να ζητήσω συγγνώμη απο την Νεφέλη για το ύφος του post μου απλά δεν είχα σχεδόν καθόλου χρόνο στην διάθεση μου για να το γράψω...
    Δεν ήθελα να σε προσβάλω...απλά μου φαίνεται περίεργο πως ένας δίσκος που εμένα με τρελαίνει εσένα να σου φαίνεται απαράδεκτος....Και οι άλλοι δίσκοι τους μου αρέσουν τρελά...pulse...get out...numb...i am finding it so hard...όλα με τρελαίνουν!!!
    Στις live εμφανίσεις τους πάντως απ'όσο ξέρω εμφανίζονται και οι δύο τραγουδιστές που για μένα είναι το ίδιο τέλειοι....
    Αυτάάάάάάά....... ελπίζω να είμαστε εντάξει τώρα ε;