ελληνική μουσική
    721 online   ·  210.832 μέλη

    Ποιό είναι το μεγαλύτερό σας ελάττωμα ?

    uNick
    26.02.2006, 20:41
    Όλοι καλοί είμαστε, αλλά... όλο και κάποιο ελάττωμα έχουμε. Ποιό είναι το δικό σας?

    Το δικό μου είναι στον χαρακτήρα μου και δεν αλλάζει εύκολα... Εμπιστεύομαι εύκολα τους άλλους... και βέβαια μετά πληρώνω τις συνέπειες...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : uNick στις 28-02-2006 00:04 ]
    alexia-vicky
    26.02.2006, 21:49
    εννοειται πως γενικα ειμαι τελεια (λεμε τωρα!)...το μεγαλυτερο μου ελαττωμα ειναι οτι αγχωνομαι με το παραμικρο...κυριολεκτικα, με το παραμικρο!
    GinaDanis
    26.02.2006, 21:52
    Ελαττώματα μπορεί να μας βρίσκει ο καθένας, ανάλογα με το πόσο δεν ταιριάζει μαζί μας! Έτσι, κάποιες συνήθειές μας που θεωρούνται αδυναμίες & ελαττώματα από μια μερίδα ανθρώπων, μπορεί να μην πειράζουν κάποιους άλλους.
    Πιστεύω ότι η αίσθηση της έννοιας "ελάττωμα" είναι υποκειμενική για τον καθένα μας & ότι τα πραγματικά ελαττώματα είναι οι συνήθειες που βλάπτουν τον εαυτό μας (π.χ. καταχρήσεις) καθώς & η συμπεριφορά που βλάπτει τους άλλους ( π.χ. φθόνος).

    Στις μέρες μας η κατάταξη της ιδιότητας του ευαίσθητου στην κατηγορία των ελαττωμάτων & η επικράτηση της αρνητικής έκφανσης της έννοιας αυτής στις συνειδήσεις του μέσου όρου των ανθρώπων δείχνει, κατά την άποψή μου, το δείκτη μιας τραγικής "παχυδερμοποίησης" της εποχής.
    Η ευαισθησία όσο είναι κατάρα άλλο τόσο είναι & ευλογία. Είμαι ευαίσθητος σημαίνει ότι έχω ανοιχτές τις αισθήσεις μου. Ότι συλλαμβάνω με τις "κεραίες "μου μεγάλο αριθμό μηνυμάτων & προσλαμβανουσών που οι άλλοι έχοντας "σκληρύνει" αδυνατούν πολλές φορές να συλλάβουν. Σίγουρα ο ευαίσθητος άνθρωπος χρειάζεται να κάνει & λογική αποκωδικοποίηση του καταιγισμού των μηνυμάτων που δέχεται, ιδιαίτερα των συναισθηματικών, ώστε να ορίζει μια αρμονία στη συγκινησιακή του φύση. Έτσι, διαφοροποιείται η έννοια του "ευαίσθητου" από αυτήν του "στενάχωρου".
    Δεν είναι αδυναμία η ευαισθησία. Είναι αρετή. Οι καλλιτέχνες είναι ευαίσθητοι.
    Είμαι & εγώ ευαίσθητη & παλεύω ανάμεσα στο λευκό & το μαύρο της ευαισθησίας μου...
    altamira
    26.02.2006, 22:21
    Να και το δικό μου ελάττωμα.Δύσκολα φανερώνω τα προτερήματά μου.
    houlina
    26.02.2006, 23:09
    καλύτερα να σας πουν οι φίλοι μου αλλά πιστεύω πως είμαι αρκετά ξεροκέφαλη
    thank
    26.02.2006, 23:32
    Quote:

    Το μέλος GinaDanis στις 26-02-2006 στις 21:52 έγραψε:

    ..............
    ..............
    Στις μέρες μας η κατάταξη της ιδιότητας του ευαίσθητου στην κατηγορία των ελαττωμάτων & η επικράτηση της αρνητικής έκφανσης της έννοιας αυτής στις συνειδήσεις του μέσου όρου των ανθρώπων δείχνει, κατά την άποψή μου, το δείκτη μιας τραγικής "παχυδερμοποίησης" της εποχής.
    Η ευαισθησία όσο είναι κατάρα άλλο τόσο είναι & ευλογία. Είμαι ευαίσθητος σημαίνει ότι έχω ανοιχτές τις αισθήσεις μου. Ότι συλλαμβάνω με τις "κεραίες "μου μεγάλο αριθμό μηνυμάτων & προσλαμβανουσών που οι άλλοι έχοντας "σκληρύνει" αδυνατούν πολλές φορές να συλλάβουν. Σίγουρα ο ευαίσθητος άνθρωπος χρειάζεται να κάνει & λογική αποκωδικοποίηση του καταιγισμού των μηνυμάτων που δέχεται, ιδιαίτερα των συναισθηματικών, ώστε να ορίζει μια αρμονία στη συγκινησιακή του φύση. Έτσι, διαφοροποιείται η έννοια του "ευαίσθητου" από αυτήν του "στενάχωρου".

    Δεν είναι αδυναμία η ευαισθησία. Είναι αρετή. Οι καλλιτέχνες είναι ευαίσθητοι.
    Είμαι & εγώ ευαίσθητη & παλεύω ανάμεσα στο λευκό & το μαύρο της ευαισθησίας μου...





    ..... (αυθαιρέτησα βάζοντας τα bold) ... αλλα ... αυτό το κειμενάκι απαντάει σε ΟΛΑ. Λέγοντας τα ΠΑΝΤΑ. :):)
    rory166
    26.02.2006, 23:45
    ελλατωμα??τι ειναι αυτο...??
    Emaki
    27.02.2006, 13:39
    Είμαι ανυπόμονη...
    Αν θέλω κάτι το θέλω τώραααααααααααααααα!
    Βέβαια της περίσσοτερες φορές χρειαζεται να κάνω υπομονή αλλά ολο αυτο το διάστημα της υπομονης το σκέφτομαι συνέχεια!
    Επίσης αλλό ενα μεγάλο μου ελλάτωμω είναι ότι είμαι παρορμητική!




    Emaki
    27.02.2006, 13:41
    Quote:

    Το μέλος Emaki στις 27-02-2006 στις 13:39 έγραψε:

    Είμαι ανυπόμονη...
    Αν θέλω κάτι το θέλω τώραααααααααααααααα!
    Βέβαια της περίσσοτερες φορές χρειαζεται να κάνω υπομονή αλλά ολο αυτο το διάστημα της υπομονης το σκέφτομαι συνέχεια!
    Επίσης αλλό ενα μεγάλο μου ελλάτωμω είναι ότι είμαι παρορμητική!









    ελλάτωμω..είναι μια καινούργια εκδοχη της λέξής ελλάτωμα...!

    antonLOrd
    27.02.2006, 14:09
    Ένα ελλάτωμα έχω.Δεν έχω ελλατώματα.....

    ..πλάκα κάνω...

    Είμαι τρομερά ΕΓΩΙΣΤΑΡΟΣ!!!!
    spathasref
    27.02.2006, 14:28
    Κάνω τις αμαρτίες μου να 'χω να μετανοιώνω... που λέει και ο Σωκράτης
    theotita
    27.02.2006, 15:50
    Εκτώς του ότι είμαι αγχόδης και τελευταία τελειομανής δεν μπορω να θυμηθώ αλλο... (έχω αρκετά νομίζω...)!!!
    dimi589
    27.02.2006, 16:05
    Έχω πολλές ελπίδες για μερικά πράγματα..
    GinaDanis
    27.02.2006, 20:06
    Quote:

    Το μέλος Emaki στις 27-02-2006 στις 13:41 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Emaki στις 27-02-2006 στις 13:39 έγραψε:
    [i]
    Είμαι ανυπόμονη...
    Αν θέλω κάτι το θέλω τώραααααααααααααααα!
    Βέβαια της περίσσοτερες φορές χρειαζεται να κάνω υπομονή αλλά ολο αυτο το διάστημα της υπομονης το σκέφτομαι συνέχεια!
    Επίσης αλλό ενα μεγάλο μου ελλάτωμω είναι ότι είμαι παρορμητική!









    ελλάτωμω..είναι μια καινούργια εκδοχη της λέξής ελλάτωμα...!


    [/I]


    & μια 2η εκδοχή της λέξης "ελάττωμα" είναι "ελλάτωμα".
    Ρε παιδιά, με 2 τ γράφεται, όχι με 2 λ!... Έγινα Μπαμπινιώτης...

    Τριαντάφυλλα & δροσοσταλίδες...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GinaDanis στις 27-02-2006 20:11 ]



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 28-02-2006 00:19 ]
    vasiloukos
    27.02.2006, 22:28
    Η τεμπελιά...
    uNick
    28.02.2006, 00:08
    Quote:

    Το μέλος GinaDanis στις 27-02-2006 στις 20:06 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Emaki στις 27-02-2006 στις 13:41 έγραψε:
    [i]
    Quote:

    Το μέλος Emaki στις 27-02-2006 στις 13:39 έγραψε:
    [i]
    Είμαι ανυπόμονη...
    Αν θέλω κάτι το θέλω τώραααααααααααααααα!
    Βέβαια της περίσσοτερες φορές χρειαζεται να κάνω υπομονή αλλά ολο αυτο το διάστημα της υπομονης το σκέφτομαι συνέχεια!
    Επίσης αλλό ενα μεγάλο μου ελλάτωμω είναι ότι είμαι παρορμητική!









    ελλάτωμω..είναι μια καινούργια εκδοχη της λέξής ελλάτωμα...!


    [/I]


    & μια 2η εκδοχή της λέξης "ελάττωμα" είναι "ελλάτωμα".
    Ρε παιδιά, με 2 τ γράφεται, όχι με 2 λ!... Έγινα Μπαμπινιώτης...

    Τριαντάφυλλα & δροσοσταλίδες...



    [/I]


    Ok κύριε πρύτανη, το διόρθωσα... Thanxxx για την υπόδειξη.

    Only the best is good enough


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 28-02-2006 00:20 ]
    vasilis23
    28.02.2006, 00:11
    κανω παντα του κεφαλιου μου...οτι μου ερθει θα το κανω με οποιοδηποτε κοστος...
    pastella
    28.02.2006, 12:10
    H ξεροκεφαλια μου...
    Kotsiraki
    28.02.2006, 12:37
    Το πείσμα μου , μάλλον....
    ageloudaki
    28.02.2006, 14:37
    εκτός απο ξεροκέφαλη και πεισματάρα, είμαι και πάντα αργοπορημένη πάντα...............

    Some times an angel
    Some times a demon
    But it's always ME....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageloudaki στις 28-02-2006 14:46 ]