ελληνική μουσική
    543 online   ·  210.842 μέλη
    GL
    26.02.2006, 20:54
    Ένα από τα μεγαλύτερα παράνομα προγράμματα ανταλλαγής μουσικής (και όχι μόνο), το eDonkey, έκλεισε την περασμένη Tετάρτη μετά από αιφνιδιαστική έφοδο των αστυνομικών αρχών στο σπίτι του εμπνευστή και δημιουργού του.

    Το eDonkey ήταν, μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα, ένα από τα μεγαλύτερα προγράμματα ανταλλαγής αρχείων, που λειτουργούσε όπως η αρχική version του Napster, μέσω peer-to-peet δικτύων.

    Την περασμένη Τετάρτη η αστυνομία, μετά από ειδική έρευνα, έκανε έφοδο στο σπίτι του εμπνευστή του eDonkey (στις Βρυξέλλες) και κατέσχεσε τους servers Razorback 2, μέσω των οποίων το δίκτυο λειτουργούσε και χρησιμοποιείτο από περίπου 1,3 εκατομμύρια χρήστων, κυρίως στην Ευρώπη.

    Πίσω από τις κατασχέσεις κρύβεται ο Αμερικανικός σύνδεσμος Motion Pictures Association, γνωστός για τη δράση του κατά της πειρατίας.

    Ο άνθρωπος που κρύβεται πίσω από το eDonkey συνελήφθη στο σπίτι του στην Ελβετία και φυλακίστηκε.

    πηγη:mad.tv
    spathasref
    28.02.2006, 09:35
    Μάλιστα... Να δούμε μέχρι πού θα φτάσουν οι εταιρείες για να μας παίρνουν τα λεφτά και να εκμεταλλεύονται τους καλλιτέχνες. Σε λίγο καιρό, να θυμηθείτε, θα πληρώνουμε για να σιγοψιθυρίζουμε τα αγαπημένα μας τραγούδια...
    ageloudaki
    28.02.2006, 14:28
    Παιδιά εγώ που έχω το συγκεκριμένο πρόγραμμα λειτουργεί κανονικά και παιρνω κομματια και καποιοι πέρνουν απο μένα...
    ageloudaki
    28.02.2006, 18:29
    Αλλά πριν λίγο και εχθές το βράδυ μου στήλανε αυτο

    Need a new eMule Mod ? Join the L33cher Team and buy a Ketamine ! This is the better and the only way to have a fastest download speed, think about it idiot
    Disconnected

    τι σημένει..........
    Astron
    28.02.2006, 18:37
    Δε σημαίνει τίποτα. Στο έστειλε κάποιος χρήστης που διαφημίζει την "πειρατική" ομάδα του. Δεν έχει καμία σχέση με το κλείσιμο του e-donkey.
    ageloudaki
    28.02.2006, 18:43
    Ευχαριστώ πολύ....
    ageloudaki
    28.02.2006, 20:51
    Μου στέλνει το παραπάνο μήνυμα συνέχεια....
    Μήπως ξέρεται αν μπορώ να κάνω κατι για να μην το ξαναστήλει....